Τουρκία Πάσχα στην Πόλη

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Αφού λέει έτσι (parking 6Ε) στο booking, που δεν μπόρεσα να δω, αυτό θα κάνω. Και μάλιστα το προτιμώ, να παρκάρω (6Ε) μέσω ξενοδοχείου!! Έτσι έκανα προχθές και στο Sultanahmet και όλα πολύ καλά. Συνεννοήθηκε ο ρεσεπσιονίστ με τον παρκαδόρο.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Φαίνεται μια χαρά Είναι σε κεντρική τοποθεσία, πολύ κοντά στα αξιοθέατα και σε στάσεις του τραμ στην Divan Yolu. Έχει και πολύ καλές κριτικές. Εκεί που βρίσκεται όμως, αν θυμάμαι καλά, θα συναντήσετε ανηφοροκατηφόρες πχ. πηγαίνοντας σε αυτό από Μπλε Τζαμί ή από το ξενοδοχείο στην Divan Yolu, όχι κάτι το τρομερό όμως. Άλλωστε η Κωνσταντινούπολη είναι ακριβώς το αντίθετο της επίπεδης πόλης.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Συμφωνω ..μην τρομαζεις ομως ...δεν ειναι και κοντρα ανηφορες παντου..γιατι μην εχοντας παει ακομα ..μπορει καπως ετσι να το εχεις φανταστει στο μυαλο σου.
Εκει που λιγο μου βγηκε η γλωσσα ηταν απο Γεφυρα Γαλατα προς Ταξιμ(αλλα υπαρχουν ΜΜΜ για να γλυτωσεις το ποδαρατο)...κατα τα αλλα μη φανταστεις τιποτα φοβερο.
Το ξενοδοχειο εχει πολυ καλες κριτικες και ειναι κοντα στα βασικα αξιοθεατα .
Δεν ειναι κοντα βεβαια σε Ταξιμ-Ιστικλαλ και τη νυχτερινη βαβουρα ..οποτε ζυγισε και επελεξε τι ειναι σημαντικο για σενα.
 

avra

Member
Μηνύματα
20
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Τουρκία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα Μπόρα
Δεν ειναι κοντα βεβαια σε Ταξιμ-Ιστικλαλ και τη νυχτερινη βαβουρα ..οποτε ζυγισε και επελεξε τι ειναι σημαντικο για σενα.
Ενας λογος που ηθελα Τακσιμ ειναι για να παμε με τα ποδια στην Αγια Τριαδα στον Επιταφιο. Αλλιως δεν με πολυνοιαζει, ετσι κι αλλιως λογω παιδιων δεν θελω βαβουρα και πολυκοσμια. Προτιμω ησυχο μερος.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Ενας λογος που ηθελα Τακσιμ ειναι για να παμε με τα ποδια στην Αγια Τριαδα στον Επιταφιο. Αλλιως δεν με πολυνοιαζει, ετσι κι αλλιως λογω παιδιων δεν θελω βαβουρα και πολυκοσμια. Προτιμω ησυχο μερος.


Το ψάχνεις πολύ και στο τέλος θα την πατήσεις στο θέμα ξενοδοχείο .
Κλείσε σε όποιο αξιοπρεπές ξενοδοχείο βρείς στο Sultanahmet και οσο για την μερα του Επιτάφιου πάρτε ενα ταξί να σας πάει ,τόσο δύσκολο είναι ????
 

avra

Member
Μηνύματα
20
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Τουρκία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα Μπόρα
Το ψάχνεις πολύ και στο τέλος θα την πατήσεις στο θέμα ξενοδοχείο .
Κλείσε σε όποιο αξιοπρεπές ξενοδοχείο βρείς στο Sultanahmet και οσο για την μερα του Επιτάφιου πάρτε ενα ταξί να σας πάει ,τόσο δύσκολο είναι ????
Γιατι να παρω ταξι αφου θα εχω αυτοκινητο; Και να μπει το μωρο στο ταξι χωρις καθισματακι; Με τιποτα.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ενας λογος που ηθελα Τακσιμ ειναι για να παμε με τα ποδια στην Αγια Τριαδα στον Επιταφιο. Αλλιως δεν με πολυνοιαζει, ετσι κι αλλιως λογω παιδιων δεν θελω βαβουρα και πολυκοσμια. Προτιμω ησυχο μερος.
Τότε, να πάτε εδώ (Marmara Taksim):

5 Star Hotel Central Istanbul: 5 Star Istanbul Hotel Location In Centre Of Istanbul
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Αν τελικά μείνεις στο Sultanahmet ψάξε και βρές εκεί εκκλησία.Δεν...ξέρω να σου στείλω το λίνκ αλλά αν κάνεις μιά αναζήτηση εκκλησίες ομογένειας στην Κωνσταντινούπολη θα βρείς πολλές!!εκκλησίες ελληνικές,
κύτταξε στις εκκλησίες Υψωμαθείων-kumkapi είναι στην παλιά πόλη,δίπλα σε καθεμιά έχει διεύθυνση και τηλέφωνο,αλλά πρέπει να τηλ.για να μάθεις τα ωράρια γιατί άλλες λειτουργούν και άλλες όχι,άλλες έχουν ακολουθία την Μ.Παρασκευή αλλά δεν έχουν αναστάσιμη το βράδυ του Σαββάτου κ.ο.κ
Στην Αγ.Τριάδα στο Ταξίμ τη Μ.Παρασκευή η λειτουργία του επιταφίου ξεκινάει στις 6 το απόγεμα και ο επιτάφιος βγαίνει στις 7 και μιση
το ίδιο πρόγραμμα και στην εκκλησία των εισοδίων της Θεοτόκου που είναι επίσης κέντρο,
σ΄ένα στενό κάθετο στην isticlal στο μέσον της περίπου στο ύψος του galatassaray. Σ αυτήν δεν γίνεται ανάσταση αλλά η δεύτερη ανάσταση ανήμερα το Πάσχα το πρωί στις 11,
ενώ στην Αγ.Τριάδα γίνεται κανονικά η αναστάσιμη λειτουργία όπως και στην Ελλάδα από τις 11 το βράδυ..ξεκινάει και στις 12 ανάσταση κλπ
 

Agathi

Member
Μηνύματα
5
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Επιτάφιος και ανασταση στην Κωνσταντινούπολη.

Γεια σας,

Φέτος το Πάσχα θα το περάσω στην Κωνσταντινούπολη. Ήταν ένα μεγάλο μου απωθυμενο να πάω σε αυτή την πόλη και αποφασίσαμε με την παρέα μου να πάμε το Πάσχα. Τι μου προτεινετε για επιτάφιο και ανασταση?? Έχω ακούσει για έναν επιτάφιο στην Πίγκιπο??
Για ανασταση έχω διαβάσει ότι γίνεται χαμός στο Πατριαρχείο. Αξίζει ο συνοστισμός ή καλύτερα σε μια άλλη πιο μικρή εκκλησία??
Περιμένω τις συμβουλές σας.....
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Γεια σας,

Φέτος το Πάσχα θα το περάσω στην Κωνσταντινούπολη. Ήταν ένα μεγάλο μου απωθυμενο να πάω σε αυτή την πόλη και αποφασίσαμε με την παρέα μου να πάμε το Πάσχα. Τι μου προτεινετε για επιτάφιο και ανασταση?? Έχω ακούσει για έναν επιτάφιο στην Πίγκιπο??
Για ανασταση έχω διαβάσει ότι γίνεται χαμός στο Πατριαρχείο. Αξίζει ο συνοστισμός ή καλύτερα σε μια άλλη πιο μικρή εκκλησία??
Περιμένω τις συμβουλές σας.....
Εξαρτάται από το τι θέλεις...θέλεις να νοιώσεις να βιώσεις το θρησκευτικό συναίσθημα πιο έντονα και κατανυκτικά;ε αυτό δε θα το πετύχεις μέσα σε συνωστισμό και βαβούρα....
Εχω βρεθεί σε μεγάλες γιορτές σε μικρές εκκλησίες της Πόλης τόσο στην Παλιά Πόλη όπως και στο Αρβανιτοχώρι (σ ένα από τα χωριά του Βοσπόρου)είμασταν ούτε 10 άνθρωποι,και στο Κadikoy με λίγο περισσότερο κόσμο και η ατμόσφαιρα δεν περιγράφεται!!άκρως κατανυκτική και συγκινητική εμπειρία,

Ας στηρίξουμε τις μικρές εκκλησίες της πόλης που ....άλλοτε γέμιζαν και τώρα ελλείψει των ελλήνων αργοπεθαίνουν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom