Γερμανία Παραμυθένια Χριστούγεννα στη Βαυαρία...

makisg

Member
Μηνύματα
4.740
Likes
15.144
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
όπως βλέπεις Νικόλ όλη η παρέα είναι εδώ και περιμένει.
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Κοριτσακι μου γλυκο μας περιμενει και η Τσιβλου αυριο...κανε τα μαγικα σου λιγο νωριτερα αν γινεται!!! :bleh::bleh:
:haha: άντε απόψε θα κάνω μια εξαίρεση! Καλά να περάσετε αγάπη μου στην εκδρομούλα σας! :clap:
Θα μας δείξεις φωτογραφικό υλικό όταν γυρίσεις...ή ακόμη καλύτερα και mini story μαζί? :cool:
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
:haha: άντε απόψε θα κάνω μια εξαίρεση! Καλά να περάσετε αγάπη μου στην εκδρομούλα σας! :clap:
Θα μας δείξεις φωτογραφικό υλικό όταν γυρίσεις...ή ακόμη καλύτερα και mini story μαζί? :cool:
Βρε ασε τι θα κανω εγω και κοιτα τι θα κανεις εσυ..................:D:bleh::bleh:
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.104
Likes
24.002
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Ανάλογα τη διάθεση...μέχρι τις 3.00 το αργότερο :D!!! Σκέφτεσαι να μείνεις ξύπνιος να περιμένεις? :haha:
Παρασκευή και Σάββατο κάθομαι αρκετά αργά, αλλά όχι και μέχρι τις 3.00.
Κάνε μια καλύτερη προσφορά.:D
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Πολύ καλή περιγραφή και ωραιες φωτογραφίες.
Μου θύμισες κάτι από το δικό μου ταξιδι.
Αναμένω και εγώ τη συνεχεια.
Αντε να δω τι προλαβες να δεις και από Μόναχο:)
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Munich by night

Μετά από τη δίωρη διαδρομή της επιστροφής, φτάνουμε στο ξενοδοχείο μας για να ξεκουραστούμε λιγάκι , να κάνουμε ένα μπανάκι και με τα βραδινά μας πια να πραγματοποιήσουμε την πρώτη μας βόλτα στην πόλη του Μονάχου!
Εννοείται πως θέλαμε να περπατήσουμε, πάντα το πολύ περπάτημα είναι απαραίτητο για να γνωρίσεις ένα καινούριο μέρος. Κλείνει η παρένθεση και συνεχίζω...:D

Βγαίνουμε λοιπόν στο δρόμο μυρίζοντας τον κρύο αέρα..Δεν μπορώ να πω όμως πως έκανε και το κρύο που περίμενα και έτρεχα να αγοράσω ισοθερμικά! Η απόσταση που θα διασχίζαμε ήταν περίπου 600 μέτρα...λοιπόν, αυτά τα 600 μέτρα ήταν γεμάτα με ιταλικά εστιατόρια, πιτσαρίες, strip clubs :shock: και καζίνο, και άπειρα τούρκικα φαγάδικα...μέχρι να φτάσουμε στην Karlsplatz συναντήσαμε πάρα πολλούς Τούρκους, και αργότερα μάθαμε πως στο Μόναχο υπάρχει η λεγόμενη τούρκικη συνοικία!

Είμαστε πλέον στην Karlsplatz με τις εντυπωσιακές πύλες (Karlstor)...από εκεί και πέρα η ατμόσφαιρα δεν περιγράφεται...Ξεκινάει ένας πλακόστρωτος πεζόδρομος πραγματικά να χαίρεσαι να περπατάς!!! Παντού φώτα, στολισμένα μαγαζιά με βιτρίνες που σε τραβάνε σα μαγνήτη, άλλες με κούκλες και λούτρινα ζωάκια που κινούνται, παίζουν μουσική και χορεύουν μέσα σε ''χιονισμένα'' σπιτάκια, δηλαδή μια μικρή πετυχημένη αναπαράσταση του κόσμου στη χριστουγεννιάτικη αγορά...:p
Τεράστια πολυκαταστήματα με χριστουγεννιάτικα αμέτρητα λαμπιόνια, αστέρια, γιρλάντες και φωτεινές επιγραφές με το ''sales'' να φιγουράρει παντού...''Θα του δώσω να καταλάβει αύριο''...σκέφτομαι :haha:...!

Όλος ο κόσμος με σακούλες και γλυκάκια στο χέρι προχωρούσε προς την κεντρική πλατεία Marienplatz, την πιο διάσημη πλατεία του Μονάχου...
Από τις πύλες της Karlsplatz μέχρι τη Marienplatz (λίγα μέτρα πιο κάτω), ήταν τοποθετημένα μικρά ξύλινα κιόσκια της περίφημης χριστουγεννιάτικης αγοράς που μέχρι εκείνη την ώρα ήταν στη διάθεση του κόσμου για χάζεμα και αγορές :D! Συμπλήρωναν το βραδινό χριστουγεννιάτικο κλίμα μοναδικά!!!
Το χριστουγεννιάτικο δέντρο στη Marienplatz ήταν απίστευτα εντυπωσιακό και πανύψηλο με 2.500 φωτάκια να το στολίζουν και βρισκόταν τοποθετημένο ακριβώς μπροστά στο δημαρχείο Neus Rathaus...
Ήμασταν πολύ χαρούμενοι που επιλέξαμε να ταξιδέψουμε σε έναν από τους πιο δημοφιλείς χριστουγεννιάτικους προορισμούς :clap:!!!

Αφού απολαύσαμε τη βόλτα μας, τη συνέχεια την υποπτεύεστε όλοι...Που πηγαίναμε? Μα φυσικά για δείπνο :bleh:...
Είχα διαβάσει τις ιστορίες των μελών πριν ταξιδέψω και ακολούθησα τυφλά την πρόταση τους για το βαυαρικό εστιατόριο-μπυραρία ''Hackerhaus'' στην οδό
Sendlinger 14, νότια της Marienplatz Hackerhaus - Wirtshaus und Traditionsgasst !
Προνόησα, λοιπόν, και έκλεισα τραπέζι γιατί ειδικά τέτοιες μέρες δεν ξέρεις αν θα βρεις σίγουρα!

Το εστιατόριο ήταν εξαιρετικό έχω να σας πω, όπως το περίμενα, με σπιτικό φαγητό και όμορφο περιβάλλον! Και μας περίμενε και μια έκπληξη...Η ξανθιά κυρία με την παραδοσιακή βαυαρική ενδυμασία που μας υποδέχθηκε στην είσοδο του εστιατορίου για να μας οδηγήσει στο τραπέζι μας, μόλις άκουσε το όνομα της κράτησης..έλαμψε το πρόσωπό της και ένα χαμόγελο σχηματίστηκε στα χείλη της!
Ναι ναιιιι, ήταν Ελληνίδα, και έμενε στο Μόναχο τα τελευταία 15 χρόνια...
Ήταν απίστευτη, μας σκλάβωσε με την ευγένειά της και μας περιποιήθηκε :D, ...είχαμε τη χαρά να ακούσουμε και τις συμβουλές της για την πόλη!
Το Hackerhaus αποδείχτηκε διαμάντι! Μείναμε απόλυτα ευχαριστημένοι και το συστήνω ανεπιφύλακτα, να πάτε οπωσδήποτε!
Παραγγείλαμε το κλασσικό θηρίο :bleh: :haha:, κότσι με νοστιμότατες πατατούλες φούρνου με τη συνοδεία μπύρας και για επιδόρπιο..φυσικά το καταπληκτικό apple strudel με κρέμα βανίλια :shock:, όποιος δεν το δοκιμάσει θα χάσει :D!

Στο γυρισμό οι δρόμοι είχαν σχεδόν ερημώσει και ο κόσμος κάπου είχε εξαφανιστεί :roll: (μάλλον στα σπίτια του)..κάτι που μας έκανε ιδιαίτερη εντύπωση... όχι μόνο εκείνο το βράδυ αλλά και τα επόμενα μετά τις 22.00 βλέπαμε λίγο κόσμο να κυκλοφορεί, στην πλειοψηφία νέοι και τουρίστες! Μας πληροφόρησαν πάντως πως οι Γερμανοί συνηθίζουν να γιορτάζουν τα Χριστούγεννα στα σπίτια τους με τις οικογένειές τους..Αυτό μάλλον δίνει μια πιθανή εξήγηση!

Κάπως έτσι και η 2η μέρα του ταξιδιού μας είχε φτάσει στο τέλος της...
 

Attachments

Last edited:

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Παρασκευή και Σάββατο κάθομαι αρκετά αργά, αλλά όχι και μέχρι τις 3.00.
Κάνε μια καλύτερη προσφορά.:D
Δεν πιστεύω να πήγατε για ύπνο? :roll: Δεν βλέπω κανέναν μέσα να διαβάσει τη συνέχεια και είναι μόνο 1 βρε παιδιά :bleh:!

Βασικά είχα ένα θέμα με τις φωτογραφίες, τεχνικές δυσκολίες :( ..μία ώρα προσπαθούσα να τις ανεβάσω μαζί με το νέο κεφάλαιο και δεν φόρτωνε η σελίδα :(! Μέχρι που τις μίκρυνα όλες για να καταφέρω να το ξεμπλοκάρω..αλλά ξημέρωσε μέχρι να το δημοσιεύσω! Είναι περίπου 5-6 ΜΒ η καθεμία..αυτό φταίει?? Και μετά όμως που τις μίκρυνα πάλι δεν μου φόρτωνε το κείμενο και έπρεπε να τις ανεβάσω μία μία:(... Ζητώ συγγνώμη για την καθυστέρηση!

dik-7 said:
Πολύ καλή περιγραφή και ωραιες φωτογραφίες.
Μου θύμισες κάτι από το δικό μου ταξιδι.
Αναμένω και εγώ τη συνεχεια.
Αντε να δω τι προλαβες να δεις και από Μόναχο
Σ'ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια και που με διαβάζεις!!! :clap: Εσύ πάντως μου έδωσες την έμπνευση γι'αυτό το ταξίδι :D! Το Μόναχο μου άρεσε πάρα πολύ, το περπατήσαμε, λιώσανε τα ποδαράκια μας, αλλά δεν προλάβαμε να δούμε δυστυχώς πολλά που θέλαμε...να μια αφορμή για να ξαναπάμε βέβαια :D!
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Διαβάζω εγώ που είμαι νυχτοπούλι :p, τι λαχταριστές φωτογραφίες!
Χαχαχα :haha:!!! Να και κάποιος που ξενυχτάει :clap:!!! Σ'ευχαριστώ πολύ... :D στα πιάτα αναφέρεσαι ε? :lol: κόλαση ήταν..να'χαμε τώρα ένα strudelάκι :roll:...!
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
το κοτσι για το εταιρο νυχτοπουλι παρακαλω!
:D
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.235
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom