Γερμανία Παραμυθένια Χριστούγεννα στη Βαυαρία...

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
το κοτσι για το εταιρο νυχτοπουλι παρακαλω!
:D
:haha: :haha: Καλώς την!!! Ααα ωραία μεγαλώνει η παρέα των ξενύχτιδων!!! :clap: Το κότσι κατοχυρώθηκε από την Ελενάρα!!! :D
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
:haha: :haha: Καλώς την!!! Ααα ωραία μεγαλώνει η παρέα των ξενύχτιδων!!! :clap: Το κότσι κατοχυρώθηκε από την Ελενάρα!!! :D
Ενταξει αφου μου πηραν τα φαγωσιμα τα κοριτσια εγω θα παρω το υπολοιπο μαγαζι που θα χει μεσα ενα σωρο αλλες λιχουδιες....... :bleh::bleh:
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Ενταξει αφου μου πηραν τα φαγωσιμα τα κοριτσια εγω θα παρω το υπολοιπο μαγαζι που θα χει μεσα ενα σωρο αλλες λιχουδιες....... :bleh::bleh:
:haha: :haha: αυτή ήταν η πιο έξυπνη κίνηση αγάπη μου!!!
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Munich

Ξημέρωσε και η τρίτη μέρα του ταξιδιού μας και κεφάτοι ξυπνήσαμε στις 08.00 για να απολαύσουμε το πλούσιο πρωινό μας και να γευτούμε προπάντων τις καινούριες εμπειρίες που είχε να μας προσφέρει το Μόναχο σήμερα, 24-12-2012 παραμονή Χριστουγέννων! Ο καιρός ήταν απλά φανταστικός, με 11-12 βαθμούς θερμοκρασία και έναν υπέροχο ήλιο να μας συντροφεύει και να μας ζεσταίνει…

Η μέρα ήταν ελεύθερη για να τη χαρούμε όπως θέλουμε…Λόγω παραμονής όμως όλα τα μουσεία, οι πινακοθήκες και τα παλάτια ήταν κλειστά οπότε αυτομάτως βγήκαν από το πρόγραμμα! Δεν είμαστε βέβαια και φανατικοί που οπωσδήποτε όπου πάνε θέλουν να επισκεφτούν όλα τα μουσεία. Χίλιες φορές προτιμάμε να περπατήσουμε την πόλη και να ανακαλύψουμε μόνοι μας κρυφές γωνιές, να εξερευνήσουμε και να χαθούμε με ένα χάρτη στο χέρι, να δοκιμάσουμε νέες γεύσεις και να γίνουμε ένα με τον κόσμο! Αυτό, λοιπόν, είχαμε σκοπό να κάνουμε και σήμερα, ατελείωτους περιπάτους στο Μόναχο, την πανέμορφη πρωτεύουσα της Βαυαρίας, μέχρι να νυχτώσει και να έχουμε εξαντληθεί… :D

Κάτι όμως αυτή τη μέρα δεν ήταν κλειστό..και θα μας κρατούσε το ενδιαφέρον μέχρι τις 14.00 το μεσημέρι…Φυσικά αναφέρομαι στη Χριστουγεννιάτικη Αγορά του Μονάχου και τα πολυτελέστατα εμπορικά καταστήματα με τις εκπτώσεις να μας κολάζουν!

Ξεκινάμε λοιπόν με τη διάσημη χριστουγεννιάτικη αγορά Christkindlmarkt Christmas Market (Christkindlmarkt) - Μόναχο - Κριτικές από Christmas Market (Christkindlmarkt) - TripAdvisor ! Κάθε χρόνο από τις 30 Νοεμβρίου μέχρι και τις 24 Δεκεμβρίου, διοργανώνεται στη καρδιά της πόλης, την πλατεία Marienplatz, η μεγαλύτερη χριστουγεννιάτικη αγορά του Μονάχου. Η παράδοση αυτή ξεκίνησε τον 14ο αιώνα και καλά κρατεί. Είναι ίσως ένας από τους λόγους που το Μόναχο αποτελεί έναν τόσο δημοφιλή χριστουγεννιάτικο προορισμό!
Εξίσου μεγάλη και εντυπωσιακή η χριστουγεννιάτικη αγορά με αυτή της Νυρεμβέργης με το γνωστό παραμυθένιο σκηνικό να επαναλαμβάνεται…
Χιλιάδες κόσμος να περπατάει χαρούμενος δοκιμάζοντας νέες γεύσεις και αγοράζοντας κάθε είδους χριστουγεννιάτικα χειροποίητα δωράκια και σοκολατένιες καρδούλες, μικρά ξανθομάλλικα παιδάκια να παίζουν ευτυχισμένα στα καρουζέλ κρατώντας σφιχτά καραμελωμένα κόκκινα μήλα στο χέρι, μια φοβερή ευωδία σοκολατοπειρασμών να μας σέρνει από τη μύτη και χριστουγεννιάτικα τραγούδια να ακούγονται χαρμόσυνα στον αέρα μπλεγμένα με τη χαριτωμένη βαβούρα του πλήθους…Η αγορά απλωνόταν μπροστά μας σε όλο της το μεγαλείο! :xmas_cheesygrin:
Και φυσικά για ακόμα μια φορά δεν θα μπορούσαμε να αντισταθούμε στο λαχταριστό street food και τιμήσαμε δεόντως τα pretzels, τα ψητά λουκάνικα με το ζεστό ψωμάκι, και τα απίστευτα φρουτοσουβλάκια με επικάλυψη σοκολάτας!!! :bleh: Βέβαια ενδιάμεσα κάναμε και κάποιες μικρές αγορές, πήραμε και μερικά δωράκια για φίλους από την τεράστια ποικιλία που βρήκαμε…σοκολατάκια πραλίνας, μπυροπότηρα, χιονόμπαλες, κούπες και άλλα μπιχλιμπίδια μας γέμισαν σακούλες…

Βρισκόμαστε, λοιπόν, στην κεντρική πλατεία που δεν μπορώ ν'αποφασίσω αν είναι πιο όμορφη το βράδυ ή με το φως της ημέρας :D, αριστερά μας είναι το νέο δημαρχείο Νew Town Hall με το εντυπωσιακό χριστουγεννιάτικο δέντρο και το περιφημο ρολόϊ Munich Glockenspiel με τα όμορφα γλυπτά…Κάθε μέρα στις 11 π.μ, στις 12.00 και στις 17.00 π.μ (ανάλογα αν είναι χειμώνας ή καλοκαίρι) πραγματοποιείται μια δεκάλεπτη παράσταση που αξίζει να τη δείτε! Όποιος θέλει μπορεί να ανέβει πάνω στο δημαρχείο με το ασανσέρ για να θαυμάσει την πανοραμική θέα της πλατείας…
Προχωράμε ευθεία κάνοντας ζικ ζακ ανάμεσα στον κόσμο και μπροστά μας βλέπουμε το παλιό δημαρχείο Altes Rathaus που σήμερα είναι μουσείο παιχνιδιών, για όποιον ενδιαφέρεται να το επισκεφτεί με τα παιδάκια του! Γύρω από τη Marienplatz θα δείτε τους μεγαλοπρεπείς ναούς που με το υπερβολικό τους ύψος είναι δύσκολο να περάσουν απαρατήρητοι! Θα επανέλθω όμως σε αυτούς αργότερα…

Και κάπου σε αυτό το σημείο αφού σας κατατόπισα, θα εστιάσω στα ψώνια για τους ενδιαφερόμενους και θα σας δώσω τις μικρές μου συμβουλές :D…Που λοιπόν να μην παραλείψετε να πάτε για να κάνετε τις αγορές σας:
-Ξεκινώ με τα πολυκαταστήματα Kaufhof, Karstadt και Hirmer…Πρόκειται για γκαλερί με πολλούς ορόφους και πολλά brands (από τα πιο οικονομικά μέχρι… Armani, Boss, Ralph Lauren, Lacoste κτλ) για να διαλέξετε!
-Συνεχίζω με την γκαλερί που κλέβει τις εντυπώσεις…το όνομα αυτής ''Οberpollinger'' και θα τη βρείτε μόλις περάσετε τις πύλες Karlstor! Αν την επισκεφθείτε και έχετε χοντρό πορτοφόλι θα γυρίσετε σπίτι μερικά ευρουλάκια φτωχότεροι αφού όλοι οι διάσημοι οίκοι μόδας φιλοξενούνται κάτω από τη χλιδάτη στέγη της! Prada, Gucci, Dior, Louis Vuitton, Burberry, D&G και η παρέλαση ονομάτων θα μπορούσε να συνεχιστεί για πολλές σειρές ακόμα! Αν βρεθείτε εκεί σε περίοδο εκπτώσεων, περαστικά στις πιστωτικές σας κάρτες :haha:
-Παραθέτω και το αγαπημένο μου κατάστημα για εσάς κορίτσια…’’Hallhuber'' με ρούχα, μπουφάν και τσάντες της ομώνυμης γερμανικής φίρμας που πραγματικά με εντυπωσίασαν με τη φοβερή ποιότητα και το στυλ τους! Αγόρασα και ένα καταπληκτικό μπουφάν από 245 ευρώ στην τιμή των 145 με την έκπτωση…:cool:

Δεν υπάρχει περίπτωση να θέλετε να ψωνίσετε στο Μόναχο και να μη βρείτε κάτι που θα σας ταιριάζει…Εμείς μέσα σε 2 ώρες είχαμε γεμίσει σακούλες και σακουλάρες, αφού λόγω εκπτώσεων φροντίσαμε να το εκμεταλλευτούμε...!

Φορτωμένοι καθώς ήμασταν γυρίσαμε πίσω στο ξενοδοχείο για να αφήσουμε τα ψώνια μας και μετά απτόητοι επιστρέψαμε στη Marienplatz για να βολτάρουμε περισσότερο…! Η χριστουγεννιάτικη αγορά είχε φτάσει στο τέλος της για φέτος και όλοι είχαν αρχίσει να μαζεύουν ό,τι περίσσεψε από τα προϊόντα και τα στολίδια τους και να ''χαλάνε’’ τα ξύλινα κιόσκια :( :(! Η αλήθεια είναι πως δεν ήταν και το πιο ευχάριστο θέαμα που θα θέλαμε να δούμε παραμονή Χριστουγέννων…τα Χριστούγεννα δεν είχαν τελειώσει…! Αυτή ήταν η πιο αντιφατική εικόνα της ημέρας…μέσα σε λίγες ώρες από την προσωποποίηση της Χαράς των Χριστουγέννων είδαμε το ξεστόλισμα της αγοράς που συμβόλιζε το τέλος των γιορτών! Οι Γερμανοί όμως δίνουν μεγάλο βάρος στην παραμονή των Χριστουγέννων και την περνούν οικογενειακά στα σπίτια τους με ένα πλούσιο τραπέζι και το στολισμό του χριστουγεννιάτικου δέντρου…
…Γι'αυτό αν θέλετε να προλάβετε τις χριστουγεννιάτικες αγορές και να αισθανθείτε το γιορταστικό κλίμα θα σας συμβούλευα να βρίσκεστε εκεί τουλάχιστον από τις 22 Δεκεμβρίου...Το ίδιο ισχύει για όλες τις πόλεις της Βαυαρίας που έχουν το έθιμο να κρατούν τις χριστουγεννιάτικες αγορές ανοιχτές βαριά μέχρι τις 23-24 Δεκεμβρίου!

Αξιοθέατα, εστιατόρια, καφετέριες και μαγαζιά όλα κλειστά μετά τις 14.00 με ελάχιστες εξαιρέσεις κάτι που δυσκολεύει πολύ την εύρεση φαγητού και δραστηριοτήτων!
Πάλι καλά είχαμε χορτάσει με τα καλούδια που φάγαμε από την Christkindlmarkt και σκοπεύαμε να επισκεφτούμε τις πιο γνωστές και εντυπωσιακές εκκλησίες της πόλης που ήταν ανοιχτές…
 

Attachments

Last edited:

makisg

Member
Μηνύματα
4.725
Likes
14.866
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
μπράβο σου βρε Νικόλ για την όμορφη περιγραφή και τις πανέμορφες φωτογραφίες.
σ'ευχαριστούμε.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Σ'ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια και που με διαβάζεις!!! :clap: Εσύ πάντως μου έδωσες την έμπνευση γι'αυτό το ταξίδι :D! Το Μόναχο μου άρεσε πάρα πολύ, το περπατήσαμε, λιώσανε τα ποδαράκια μας, αλλά δεν προλάβαμε να δούμε δυστυχώς πολλά που θέλαμε...να μια αφορμή για να ξαναπάμε βέβαια :D!

Ότι θα έδινα και έμπνευση και για ταξίδι, ουτε που το φανταζόμουν:haha::haha:
Άντε να είσαι καλά που με ανέβασες και να ταξιδεύεις πάντα.
Από ότι κατάλαβα πάντως λόγω και των ημερών δεν πήγες σε μουσεία στο Μόναχο.
Να ξέρεις πάντως ότι το Deutsches Museum είναι κάτι τελείως διαφορετικό και αποκλείεται να μην σου αρέσει. Οπότε έχε το υπόψη σου για επόμενη επίσκεψη. Αν βρεθείτε επίσης άνοιξη στο Μόναχο μην παραλειψετε επίσκεψη στο Εnglischergarten, το μεγαλύτερο πάρκο της πόλης. Τεράστια έκταση με υπαίθριες μπυραρίες και με χιλιάδες Γερμανούς να πίνουν μπύρες και να τρώνε λουκάνικα, ακόμη και με τη συνοδεία ζωντανής μουσικής, άλλοι να κάνουν ποδήλατο, άλλοι να λιάζονται και να διαβάζουν βιβλία στο γκαζον κλπ Το επισκέφθηκα περισσότερο στην δεύτερη μου επίσκεψη στην πόλη που έγινε για επαγγελματικούς λόγους και πραγματικά την απόλαυσα,

Μιας που λες για ψώνια. Βρήκατε την μπουτικ της ποδοσφαιρικής ομάδας Μόναχο 1860 και το παράρτημα με αναμνηστικά της μεγάλης Bayern; (καλά για το αγορι σου το λέω) Τα σοκολατακια ΕllySeidl τα δοκιμασατε;
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
μπράβο σου βρε Νικόλ για την όμορφη περιγραφή και τις πανέμορφες φωτογραφίες.
σ'ευχαριστούμε.
Ευχαριστώ πολύ φίλε Μάκη, χαίρομαι που σου άρεσε...Να'σαι καλά :D...
Ελπίζω να σου δίνω ιδέες για το προσεχές ταξιδάκι σου...Η συνέχεια θα ανέβει μέσα στη βδομάδα θέλω να πιστεύω (λόγω εξεταστικής :( μπορεί να αργήσει λίγο)!

dik-7 said:
Ότι θα έδινα και έμπνευση και για ταξίδι, ουτε που το φανταζόμουν
Άντε να είσαι καλά που με ανέβασες και να ταξιδεύεις πάντα.
Από ότι κατάλαβα πάντως λόγω και των ημερών δεν πήγες σε μουσεία στο Μόναχο.
Να ξέρεις πάντως ότι το Deutsches Museum είναι κάτι τελείως διαφορετικό και αποκλείεται να μην σου αρέσει. Οπότε έχε το υπόψη σου για επόμενη επίσκεψη. Αν βρεθείτε επίσης άνοιξη στο Μόναχο μην παραλειψετε επίσκεψη στο Εnglischergarten, το μεγαλύτερο πάρκο της πόλης. Τεράστια έκταση με υπαίθριες μπυραρίες και με χιλιάδες Γερμανούς να πίνουν μπύρες και να τρώνε λουκάνικα, ακόμη και με τη συνοδεία ζωντανής μουσικής, άλλοι να κάνουν ποδήλατο, άλλοι να λιάζονται και να διαβάζουν βιβλία στο γκαζον κλπ Το επισκέφθηκα περισσότερο στην δεύτερη μου επίσκεψη στην πόλη που έγινε για επαγγελματικούς λόγους και πραγματικά την απόλαυσα,

Μιας που λες για ψώνια. Βρήκατε την μπουτικ της ποδοσφαιρικής ομάδας Μόναχο 1860 και το παράρτημα με αναμνηστικά της μεγάλης Bayern; (καλά για το αγορι σου το λέω) Τα σοκολατακια ΕllySeidl τα δοκιμασατε;
Σ'ευχαριστώ πολύ για τα ωραία σου λόγια :clap:! Και όμως ναιιι, έδωσες,.. με την περιγραφή σου με παρακίνησες για να το ψάξω προς αυτά τα μέρη! Με το κάστρο ειδικά με αποτέλειωσες :D γιατί έχω μια ιδιαίτερη αγάπη σε κάτι τέτοια! Όλοι να'μαστε καλά να ταξιδεύουμε και μετά να μοιραζόμαστε εμπειρίες!!! :clap: Αυτά είναι άλλωστε που μένουν στη ζωή, το έχω φιλοσοφήσει το θέμα :lol:...

Δυστυχώς καλά το κατάλαβες, λόγω των ημερών, 24-25 ήταν όλα κλειστά, και δεν προλάβαμε να δούμε το Deutsches Museum :(..το είχα υπόψη μου γιατί μου το είχες προτείνει και εσύ αλλά επειδή διάβασα πως θέλει τουλάχιστον μια μέρα είπαμε να το αφήσουμε για την επόμενη φορά (γιατί σίγουρα θα θέλαμε να ξαναπάμε κάποια στιγμή προς καλοκαίρι :D)! Στενοχωρήθηκα να σου πω την αλήθεια, και περισσότερο για το English Gardens που λόγω χειμώνα μας είπαν πως δεν άξιζε να πάμε..οπότε όπως καταλαβαίνεις έχω αφήσει εκκρεμότητες με το Μόναχο και θα ξαναπάω έστω για ένα τριήμερο :)...Στις 26 Δεκεμβρίου είχαμε περίπου 6 ώρες στη διάθεσή μας πριν την πτήση και διαλέξαμε να πάμε στο Munich Zoo, και πραγματικά δεν το μετανιώσαμε καθόλου..Είμαστε και φαν του είδους οπότε μας ενθουσίασε! Δεν ξέρω αν έχεις πάει αλλά αξίζει πάρα πολύ, είναι μέσα στη φύση και τώρα που ήταν χειμώνας το τοπίο θύμιζε και κάτι από ταινία :D! Θα αναφέρω σχετικά στη συνέχεια της ιστορίας να δείτε..
Από σοκολατάκια δοκιμάσαμε πάρα πολλά και φέραμε και στο σπίτι..είχαν πολύ ωραίες σοκολάτες και πραλίνες και εκεί και στην Αυστρία! Δεν έχω παράπονο, το ευχαριστηθήκαμε ;)! Ο καλός μου δεν ήταν καλά ενημερωμένος και δεν μου ζήτησε να πάμε εκεί :haha:...ζητούσε επίμονα να πάμε όμως στο Allianz Arena :haha: μόνο που ατύχησε γιατί και αυτό κλειστό ήταν !
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Σ'ευχαριστώ πολύ για τα ωραία σου λόγια :clap:! Και όμως ναιιι, έδωσες,.. με την περιγραφή σου με παρακίνησες για να το ψάξω προς αυτά τα μέρη! Με το κάστρο ειδικά με αποτέλειωσες :D γιατί έχω μια ιδιαίτερη αγάπη σε κάτι τέτοια! Όλοι να'μαστε καλά να ταξιδεύουμε και μετά να μοιραζόμαστε εμπειρίες!!! :clap: Αυτά είναι άλλωστε που μένουν στη ζωή, το έχω φιλοσοφήσει το θέμα :lol:...

Δυστυχώς καλά το κατάλαβες, λόγω των ημερών, 24-25 ήταν όλα κλειστά, και δεν προλάβαμε να δούμε το Deutsches Museum :(..το είχα υπόψη μου γιατί μου το είχες προτείνει και εσύ αλλά επειδή διάβασα πως θέλει τουλάχιστον μια μέρα είπαμε να το αφήσουμε για την επόμενη φορά (γιατί σίγουρα θα θέλαμε να ξαναπάμε κάποια στιγμή προς καλοκαίρι :D)! Στενοχωρήθηκα να σου πω την αλήθεια, και περισσότερο για το English Gardens που λόγω χειμώνα μας είπαν πως δεν άξιζε να πάμε..οπότε όπως καταλαβαίνεις έχω αφήσει εκκρεμότητες με το Μόναχο και θα ξαναπάω έστω για ένα τριήμερο :)...Στις 26 Δεκεμβρίου είχαμε περίπου 6 ώρες στη διάθεσή μας πριν την πτήση και διαλέξαμε να πάμε στο Munich Zoo, και πραγματικά δεν το μετανιώσαμε καθόλου..Είμαστε και φαν του είδους οπότε μας ενθουσίασε! Δεν ξέρω αν έχεις πάει αλλά αξίζει πάρα πολύ, είναι μέσα στη φύση και τώρα που ήταν χειμώνας το τοπίο θύμιζε και κάτι από ταινία :D! Θα αναφέρω σχετικά στη συνέχεια της ιστορίας να δείτε..
Από σοκολατάκια δοκιμάσαμε πάρα πολλά και φέραμε και στο σπίτι..είχαν πολύ ωραίες σοκολάτες και πραλίνες και εκεί και στην Αυστρία! Δεν έχω παράπονο, το ευχαριστηθήκαμε ;)! Ο καλός μου δεν ήταν καλά ενημερωμένος και δεν μου ζήτησε να πάμε εκεί :haha:...ζητούσε επίμονα να πάμε όμως στο Allianz Arena :haha: μόνο που ατύχησε γιατί και αυτό κλειστό ήταν !
Οντως να μαστε καλά και να ταξιδευουμε. Ασε τα τελευταια χρόνια λόγω οικογενειακων υποχρεωσεων (βλ. δις πατέρας μικρων παιδιών) δεν έχω ταξιδεψει στο εξωτερικο και περιοριζομαι στο εσωτερικό, οπότε ταξιδευω στο εξωτερικό με τις ιστορίες σας.
Οχι ζωολογικό κηπο δεν πήγαμε, γιατί δεν προλάβαμε.
Παντως να ξερεις οτι και από την άλλη μερια η Γερμανία (Μελανας Δρυμός, Μπάντεν, Τριμπεργκ, Χαιδελβέργη κλπ) είναι υπέροχη.
Αναμένω λοιπον τη συνέχεια της ιστορίας σου.
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Οντως να μαστε καλά και να ταξιδευουμε. Ασε τα τελευταια χρόνια λόγω οικογενειακων υποχρεωσεων (βλ. δις πατέρας μικρων παιδιών) δεν έχω ταξιδεψει στο εξωτερικο και περιοριζομαι στο εσωτερικό, οπότε ταξιδευω στο εξωτερικό με τις ιστορίες σας.
Οχι ζωολογικό κηπο δεν πήγαμε, γιατί δεν προλάβαμε.
Παντως να ξερεις οτι και από την άλλη μερια η Γερμανία (Μελανας Δρυμός, Μπάντεν, Τριμπεργκ, Χαιδελβέργη κλπ) είναι υπέροχη.
Αναμένω λοιπον τη συνέχεια της ιστορίας σου.
Καταλαβαίνω πως οι οικογενειακές υποχρεώσεις θα περιορίζουν σίγουρα το χρόνο! Όλοι πιστεύω θα επιθυμούσαμε να ταξιδεύουμε περισσότερο :rolleyes:... Θυμάμαι πάντως όταν ήμουν και εγώ παιδάκι, οι γονείς μου συνήθιζαν να με παίρνουν μαζί τους στα ταξίδια τους και αυτά μου έχουν αφήσει ευχάριστες αναμνήσεις..Θα σου έλεγα λοιπόν, πως αν τα παιδάκια σου είναι σε μια ηλικία που να καταλαβαίνουν θα τους αρέσει και η εμπειρία του ταξιδιού στο εξωτερικό και θα το χαρείτε οικογενειακά :D! Να τους εμφυτεύσεις το ''μικρόβιο'' από μικρά :D!
Αυτό το ταξιδάκι που λες (Χαιδελβέργη, Μέλανας Δρυμός, Φραιμπουργκ, Τριμπεργκ, Μπαντεν και σε συνδυασμό με Αλσατία ;)) θέλω να το κάνω οπωσδήποτε!!!
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Καταλαβαίνω πως οι οικογενειακές υποχρεώσεις θα περιορίζουν σίγουρα το χρόνο! Όλοι πιστεύω θα επιθυμούσαμε να ταξιδεύουμε περισσότερο :rolleyes:... Θυμάμαι πάντως όταν ήμουν και εγώ παιδάκι, οι γονείς μου συνήθιζαν να με παίρνουν μαζί τους στα ταξίδια τους και αυτά μου έχουν αφήσει ευχάριστες αναμνήσεις..Θα σου έλεγα λοιπόν, πως αν τα παιδάκια σου είναι σε μια ηλικία που να καταλαβαίνουν θα τους αρέσει και η εμπειρία του ταξιδιού στο εξωτερικό και θα το χαρείτε οικογενειακά :D! Να τους εμφυτεύσεις το ''μικρόβιο'' από μικρά :D!
Αυτό το ταξιδάκι που λες (Χαιδελβέργη, Μέλανας Δρυμός, Φραιμπουργκ, Τριμπεργκ, Μπαντεν και σε συνδυασμό με Αλσατία ;)) θέλω να το κάνω οπωσδήποτε!!!
Εχεις απόλυτο δικιο, η μεγάλη μας είναι τριων ετών και έχει κάνει πολλά ταξιδια εντός Ελλάδος και μάλιστα και μακρινα. Και φυσικα εχουμε περασει σουπερ. Περιττο να σου πω οτι τετοιες μερες περσι κάναμε βαρκάδα οικογενειακώς στις Πρέσπες. Εχει κολλήσει ηδη το μικροβιο, καθώς ολο μας λεει πότε θα πάμε εκδρομη.
Το άλλο είναι ημερων, οπότε καταλαβαλινεις....περιμένουμε να μεγαλώσουν λίγο.
Τερμα το οφ τοπικ,

Αναμενουμε λοιπόν οι υποχρεωσεις σου να σου επιτρέψουν να συνεχισεις την ιστορια σου με τις ωραιες σου φωτο
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Εχεις απόλυτο δικιο, η μεγάλη μας είναι τριων ετών και έχει κάνει πολλά ταξιδια εντός Ελλάδος και μάλιστα και μακρινα. Και φυσικα εχουμε περασει σουπερ. Περιττο να σου πω οτι τετοιες μερες περσι κάναμε βαρκάδα οικογενειακώς στις Πρέσπες. Εχει κολλήσει ηδη το μικροβιο, καθώς ολο μας λεει πότε θα πάμε εκδρομη.
Το άλλο είναι ημερων, οπότε καταλαβαλινεις....περιμένουμε να μεγαλώσουν λίγο.
Τερμα το οφ τοπικ,

Αναμενουμε λοιπόν οι υποχρεωσεις σου να σου επιτρέψουν να συνεχισεις την ιστορια σου με τις ωραιες σου φωτο
Να σας ζήσουν τα παιδάκια σας φίλε μου :clap:..αχου μωρέ είναι μωράκια ακόμα τα γλυκά μου :D!!! Χαχαχα, η ''μεγάλη'' έχει ταξιδιωτικό πνεύμα από κούνια...:haha:, να την πάτε μόλις ξεπεταχτεί λίγο Παρίσι-Eurodisney να ευχαριστηθεί το παιδάκι :D...ή να περιμένετε να μεγαλώσει λίγο και το μικρούλι να τα πάτε παρέα :D!
Χιχι, ωραία είναι και τα οφ τόπικ, ευχάριστα ;)!!!

Ευχαριστώ όλους για την υπομονή σας, ελπίζω να σας ανταμείψω με τη συνέχεια που υπόσχομαι θα έχει κι άλλες πολλές φωτογραφίες!
 

MARCANGELO

Member
Μηνύματα
142
Likes
83
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ιαπωνία πακέτοοο...
Να σαι καλά για τις χρήσιμες πληροφορίες και εικόνες. Έκλεισα αεροπορικά για εννέα μέρες τον Αύγουστο Βόρεια Ελβετία με Νότια Γερμανία και Αλσατία με παιδιά....Το ταξίδι μου έχει ήδη αρχίσει. Και πάλι ευχαριστώ...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom