Γερμανία Παραμυθένια Χριστούγεννα στη Βαυαρία...

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Να σαι καλά για τις χρήσιμες πληροφορίες και εικόνες. Έκλεισα αεροπορικά για εννέα μέρες τον Αύγουστο Βόρεια Ελβετία με Νότια Γερμανία και Αλσατία με παιδιά....Το ταξίδι μου έχει ήδη αρχίσει. Και πάλι ευχαριστώ...
Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για τα ωραία σου λόγια MARCANGELO :clap:!!! Χαίρομαι που βοηθάω...Πολύ όμορφο ακούγεται το ταξιδάκι σου...με το καλό! Τα παιδιά θα ξετρελαθούν σίγουρα...αλλά και οι μεγάλοι!!! :D Ποιες πόλεις θα επισκεφτείτε? έχεις σκεφτεί? :)

ΥΓ: Η συνέχεια της ιστορίας μετά το τέλος της εξεταστικής μου :roll:...Σας ευχαριστώ για την κατανόηση και την υπομονή σας!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
και υπομονή έχουμε και κατανόηση δείχνουμε.:haha::haha:

(καλή επιτυχία στις εξετάσεις σου)
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Munich

Συνέχεια...

Πρώτη μας στάση στην όμορφη βόλτα μας ήταν η επιβλητική εκκλησία Frauenkirche που αποτελεί ορόσημο αλλά και σύμβολο της Βαυαρικής πρωτεύουσας! Δεν μπορείς να μην την προσέξεις...απ'όπου και να κοιτάξεις το ύψος της σε καθηλώνει καθώς και οι δίδυμοι πύργοι-καμπαναριά! Η είσοδος στην εκκλησία είναι δωρεάν και πραγματικά αξίζει λίγο από το χρόνο σας.
Ιδιαίτερη εντύπωση προκαλεί το κενοτάφιο του Λουδοβίκου IV και φυσικά
το περίφημο ''Devil's Footstep'', δηλαδή το βήμα του διαβόλου που βρίσκεται στην είσοδο της εκκλησίας. Πρόκειται για ένα μαύρο σημάδι, αποτύπωμα αν θέλετε, που με βάση το μύθο εκεί ήταν το σημείο που στεκόταν ο διάβολος και χτυπούσε τα πόδια του με μανία αφού εξαπατήθηκε από τον κατασκευαστή της εκκλησίας και δεν μπορούσε να μπει μέσα στην εκκλησία παρά μόνο να στέκεται σε αυτό το σημείο της εισόδου!

Η επόμενη εκκλησία που επισκεφτήκαμε ήταν η διάσημη Peterskirche και παλαιότερη του Μονάχου...Πρόκειται για ένα αγαπημένο τουριστικό αξιοθέατο και ένας από τους βασικούς λόγους επίσκεψης είναι η πανοραμική θέα που προσφέρει από το μπαλκόνι που βρίσκεται στην κορυφή της! Όποιος αποφασίσει να ανέβει για να απολαύσει το Μόναχο από ψηλά ας λάβει υπόψη του και τα 306..σκαλάκια :haha:!

Εν συνεχεία συνεχίσαμε το περπάτημα δυτικά της Marienplatz, μέχρι την πύλη Isartor, που πήρε το όνομά της από τον ποταμό Isar και πρόκειται για μια από τις τρεις πύλες του Μονάχου (βλ.Karlstor, Sendlinger Tor). Πάνω στη μια πλευρά της πύλης υπάρχει μια τεράστια τοιχογραφία του Λουδοβίκου του IV...
Και αφού περάσαμε και την πύλη, λίγο περπάτημα ακόμα και φτάσαμε στον ποταμό Isar όπου με χαρά βγάλαμε τις φωτογραφίες μας και παραμείναμε για κάμποση ώρα θαυμάζοντας το όμορφο τοπίο! Πλέον είχε αρχίσει να σουρουπώνει για τα καλά!

Έπειτα αποφασίσαμε να κινηθούμε προς την πλατεία Odeonsplatz...H πλατεία πήρε το όνομά της από το Ωδείο (Odeon), μια μεγάλη αίθουσα συναυλιών που χτίστηκε κάπου μεταξύ του 1826 με 1828. Η αίθουσα καταστράφηκε σε μεγάλο βαθμό μετά από μια επιδρομή το 1944.
Τα πιο σημαντικά αξιοθέατα της πλατείας είναι το Feldherrnhalle ή αλλιώς ''Generals' Hall'' του οποίου η είσοδος πλαισιώνεται από δύο λιοντάρια, και η εκκλησία Theatinerkirche που φυσικά δεν παραλείψαμε να επισκεφτούμε!
H σχεδιασμένη από Ιταλούς αρχιτέκτονες όμορφη εκκλησία έχει ένα πολύ ιδιαίτερο κίτρινο χρώμα εξωτερικά που αδικείται στη φωτογραφία μου. Θα τη χαρακτήριζα εντυπωσιακότερη από τις άλλες δύο ειδικά στο εσωτερικό της που το καθαρό λευκό χρώμα στους τοίχους της προσδίδει μια γαλήνια αίσθηση.

Αφού ολοκληρώσαμε τη βόλτα μας σκοπεύαμε να δειπνήσουμε στη διάσημη ιστορική μπιραρία του Χίτλερ, Hofbräuhaus, που ήταν και από τα λίγα εστιατόρια που παρέμεναν ανοιχτά παραμονή Χριστουγέννων, όμως αυτό που αντικρίσαμε ήταν πέρα από κάθε φαντασία...η ουρά στη μπιραρία από τον κόσμο που περίμενε ανυπόμονα για ένα τραπέζι ήταν μεγαλύτερη και από αυτή στη Disneyland :shock:!!! Δεν υπήρχε περίπτωση να καταφέρναμε να φάμε απόψε..τουλάχιστον όχι εκεί! Να πω πως η συγκεκριμένη μπιραρία δεν δέχεται κρατήσεις..πας, περιμένεις και κάθεσαι..!
Ένα μήνα πριν προσπαθούσα να βρω τραπέζι σε κάποιο καλό εστιατόριο γι'αυτό το γιορτινό βράδυ στο Μόναχο και συνεχώς έπαιρνα αρνητικές απαντήσεις...ήταν όλα κλειστά ή απλά fully booked από πολύ καιρό πριν...
Έτσι γυρίσαμε στο ξενοδοχείο για το χριστουγεννιάτικο ρεβεγιόν και κλείσαμε τη βραδιά μας με ένα ικανοποιητικό και προσεγμένο δείπνο που περιελάμβανε ορεκτικό, κυρίως πιάτο και επιδόρπιο! Μας άφησε καλές εντυπώσεις και ευχαριστημένοι περιμέναμε πια με ανυπομονησία να έρθει το επόμενο πρωί...
 

Attachments

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ελα ρε κοριτσάκι....αυτα είναι! Κ έλεγα ότι μας ξέχασες...!!
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Όχι ακριβώς αϋπνίες.... Είμαι αρρωστουλα κ δε μπορώ να κοιμηθώ από τον πόνο.... :(
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Ελα ρε κοριτσάκι....αυτα είναι! Κ έλεγα ότι μας ξέχασες...!!
και εγώ έτσι έλεγα,πάει μας ξέχασε η Νικόλ,αλλά δεν πειράζει μας έφτιαξε τη μέρα.:lol::lol:
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
περαστικά σου ιταλίτσα,καλή ανάρρωση:lol:.
Ευχαριστώωωωω.....:)
Για να δούμε.... :roll:

και εγώ έτσι έλεγα,πάει μας ξέχασε η Νικόλ,αλλά δεν πειράζει μας έφτιαξε τη μέρα.:lol::lol:
Τι λες;; Μέχρι να πας και εσύ προς τα αυτά τα μέρη θα την έχει τελειώσει την ιστορία;;; Ποντάρω στο όχι.......:bleh::haha::haha::haha:
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Ευχαριστώωωωω.....:)
Για να δούμε.... :roll:



Τι λες;; Μέχρι να πας και εσύ προς τα αυτά τα μέρη θα την έχει τελειώσει την ιστορία;;; Ποντάρω στο όχι.......:bleh::haha::haha::haha:
αν δεν την τελειώσει, δεν θα πάω :haha::haha:
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Όχι ακριβώς αϋπνίες.... Είμαι αρρωστουλα κ δε μπορώ να κοιμηθώ από τον πόνο.... :(
Περαστικά κοριτσάκι μου :(...


makisg said:
και εγώ έτσι έλεγα,πάει μας ξέχασε η Νικόλ,αλλά δεν πειράζει μας έφτιαξε τη μέρα:lol::lol:.
Δεν σας ξέχασα αγαπητέ μου :D...αφού ξεκίνησα ιστορία δεν υπάρχει περίπτωση να μην την τελειώσω...Και σένα ειδικά σε είχα στο νου μου που ξέρω πως θα πας στο πολύ άμεσο μέλλον! Για πες μας που θα μείνεις τελικά και ποιες μονοήμερες εκδρομούλες θα κάνεις? :clap:

Italitsa said:
Τι λες;; Μέχρι να πας και εσύ προς τα αυτά τα μέρη θα την έχει τελειώσει την ιστορία;;; Ποντάρω στο όχι.......:bleh::haha::haha::haha:
Ντροπή σου βρε παλιόπαιδο που ποντάρεις στο όχι :haha::haha::haha:!!! Έχω 61 ολόκληρες μέρες, 20 ώρες και 45 λεπτά να γράψω με το πάσο μου :bleh::haha:...

makisg said:
αν δεν την τελειώσει, δεν θα πάω :haha::haha:
Αυτή η αφοσίωση του κοινού μου με σκλαβώνει :haha::haha:...!!!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Και σένα ειδικά σε είχα στο νου μου που ξέρω πως θα πας στο πολύ άμεσο μέλλον! Για πες μας που θα μείνεις τελικά και ποιες μονοήμερες εκδρομούλες θα κάνεις? :clap:

περιμένω να τελειώσεις πρώτα την ιστορία σου και μετά να αρχίσω τις δικές μου ερωτήσεις και απορίες για τόπους διαμονής και εκδρομούλες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.439
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom