Αυστρία Παρθενικό ταξίδι Ευρώπη - Βιέννη

alkistismaria

Member
Μηνύματα
528
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Πρόγραμμα Βιένης

Ημέρα 1η: Φτάνουμε στο ξενοδοχείο αφήνουμε τα πράγματα παίρνουμε το U3 κατεβαίνουμε στάση Volkstheater γραμμή U2 και μετά στάση Karlsplatz για να δούμε Κάρλσκιρχε. Μετά πάμε να δούμε τον Ναό του Αγίου Στεφάνου. Φαγητό στο Figlmuller (χρειάζεται να κάνω κράτηση για το μεσημέρι ;) και μετά επίσκεψη στην Albertina. Το βράδυ Prater.
Ημέρα 2η : Ανάκτορο Σένμπρουν λέμε να πάρουμε το Classic Pass.Μετά ζωολογικός κήπος (το εισιτήριο 12 ευρώ περιλαμβάνει και το aquarium;).Μετά λέμε να πάμε στο Μουσείο Ιστορίας της Τέχνης. Ο οδηγός λέει ότι την Πέμπτη είναι μέχρι 9 το βράδυ ενώ το site λέει ότι από 1/6-31/8 είναι μέχρι τις 6.Επεπιδή θέλουμε να δούμε και την συλλογή Gustav Klimt λέει για μειωμένο σε φοιτητές μέχρι 27 και σε ανέργους. Εγώ που ανήκω και στις 2 κατηγορίες μπορώ να δείξω πάσο ή κάρτα ΟΑΕΔ; Πιστεύετε θα τα προλάβουμε και τα 3 την ίδια μέρα;
Ημέρα 3η: The Vienna Hofburg και Μουσείο Φυσικής Ιστορίας και Στάτπαρκ (ξέρετε αν κλείνει;)
Ημέρα 4η: Upper Belvedere και ΨΩΝΙΑ!!!!!

Υ.Γ. 1) Να προτιμήσω Albertina ή Upper Belvedere ή και τα 2;
2) Τη δεύτερη μέρα σας φαίνεται εφικτό το πρόγραμμα;
3) Οι αποστάσεις είναι κοντά με το μετρό;
4) Για όλα αυτά που θέλουμε να δούμε συμφέρει η Vienna Card (θα κάτσουμε 4 μέρες);
5) Προτείνετε μου ότι άλλο πιστεύετε ότι πρέπει να δούμε.
6) Από αεροδρόμιο να πάρουμε το S7 ή το airport shuttle bus;
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572

Ημέρα 2η : Ανάκτορο Σένμπρουν λέμε να πάρουμε το ClassicPass.Μετά ζωολογικός κήπος (το εισιτήριο 12 ευρώ περιλαμβάνει και το aquarium;).Μετά λέμε να πάμε στο Μουσείο Ιστορίας της Τέχνης. Ο οδηγός λέει ότι την Πέμπτη είναι μέχρι 9 το βράδυ ενώ το siteλέει ότι από 1/6-31/8 είναι μέχρι τις 6.Επεπιδή θέλουμε να δούμε και την συλλογή GustavKlimtλέει για μειωμένο σε φοιτητές μέχρι 27 και σε ανέργους. Εγώ που ανήκω και στις 2 κατηγορίες μπορώ να δείξω πάσο ή κάρτα ΟΑΕΔ; Πιστεύετε θα τα προλάβουμε και τα 3 την ίδια μέρα;

2) Τη δεύτερη μέρα σας φαίνεται εφικτό το πρόγραμμα;

Τα ανάκτορα και το ζωολογικό κήπο να τα δείτε μαζί γιατί είναι δίπλα..Είναι καταπληκτικά και τα δύο και θα σας πάρουν πολύ ώρα (κυρίως ο ζωολογικός). Υπολόγισε κανένα 5ωρο με τις μετακινήσεις. Αν προλάβετε και μουσείο δε ξέρω, εμείς πήγαμε στο φυσικής ιστορίας μόνο που ήταν πάρα πολύ καλό και ήθελε αρκετό χρόνο για να το γυρίσεις. Για το τέχνης δε ξερω..Φαντάζομαι όμως πως και αυτό θα τη θέλει την ώρα του.
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
679
Likes
860
Ημέρα 2η : Ανάκτορο Σένμπρουν λέμε να πάρουμε το ClassicPass.Μετά ζωολογικός κήπος (το εισιτήριο 12 ευρώ περιλαμβάνει και το aquarium;).Μετά λέμε να πάμε στο Μουσείο Ιστορίας της Τέχνης. Ο οδηγός λέει ότι την Πέμπτη είναι μέχρι 9 το βράδυ ενώ το siteλέει ότι από 1/6-31/8 είναι μέχρι τις 6.Επεπιδή θέλουμε να δούμε και την συλλογή GustavKlimtλέει για μειωμένο σε φοιτητές μέχρι 27 και σε ανέργους. Εγώ που ανήκω και στις 2 κατηγορίες μπορώ να δείξω πάσο ή κάρτα ΟΑΕΔ; Πιστεύετε θα τα προλάβουμε και τα 3 την ίδια μέρα;


2) Τη δεύτερη μέρα σας φαίνεται εφικτό το πρόγραμμα;
Θα αντέξετε, αλλά θα σας πονάνε τα πόδια σας μετά όλο το βράδυ. Στάνταρ!! Όταν λέει για ανέργους ή φοιτητές νομίζω ότι εννοεί κατά κύριο λόγο Αυστριακούς, διαφορετικά πρέπει να έχεις ευρωπαϊκές κάρτες. Δηλαδή αν τους δείξεις κάρτα οαέδ, μάλλον θα σε κοιτάξουν σαν να είσαι ούφο. Μπορείς πάντως να βγάλεις ευρωπαική φοιτητική κάρτα, (ISIC – Διεθνές φοιτητικό πάσο, Μεταπτυχιακά προγράμματα στην Ελλάδα, Πανεπιστήμια – κολέγια στην Αγγλία).

Πάντως, πιστεύω ότι έχετε βάλει υπερβολικά πολλά μουσεία στο πρόγραμμά σας για μία τόσο ολιγοήμερη διαμονή. Προτιμήστε να κάνετε αρκετές βόλτες στην πόλη, να χαζέψετε τα κτήρια και τους δρόμους της, να καθίσετε και να απολαύσετε ένα παραδοσιακό βιεννέζικο καφέ...Προσωπική μου άποψη πάντα..
 

shawn

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
alkistismaria Έχοντας μόλις επιστρέψει από Βιέννη θα πρότεινα τα εξής:
1) Συνδιαστε Belvedere με το karlskirche είναι σχεδον δίπλα,(μπαίνοντας από το ανω belvedere διασχίζοντας τους κήπους και βγαίνοντας από το κάτω belvedere) μεσολαβεί απλώς η πλατεία με το μνημείο των Ρώσων (Ηochstrahlbrunnel νομίζω). Και επίσης εκεί δίπλα είναι και το Seccesion...

2) Οπωσδήποτε μία βόλτα με το τραμ 1 ή 2 που διασχίζουν την εντυπωσιακή ringstrasse και θα δεις πράγματα που ίσως θελήσεις να επισκεφτεις (όπερα, κοινοβούλιο, votivkirche κλπ)

3) Το Μουσείο Ιστορίας της Τέχνης είναι πέμπτη ανοιχτό ως αργά, must o audioguide γιατι οι επιγραφές των εκθεμάτων είναι στα γερμανικά ( τουλαχιστον στα αιγυπτιακα και αρχαία ελληνικά εκθέματα). όσον αφορά την έκθεση Klimt όταν πήγα (τέλη Ιουνίου) απλώς επέτρέπαν να δεις από κοντα τις 4 φιγούρες-τοιχογραφίες στον εσωτερικό διάκοσμο του μουσείου.

4) Η vienna card πιστεύω τα έβγαλε τα λεφτα τις εφόσων θα επερνα 3 days pass για συγκοινωνίες. Ενώ έχει και αρκετες εκπτώσεις σε μουσεία.

5) Η 2η μέρα ειναι σκότωμα (θα πάθεις overdose από πληροφορίες) το σονμπρουν και το μουσείο ιστορίας της τεχνης απαιτουν χρόνο. ίσως συνδύαζες το μουσειο με το χοφμπουργκ που είναι δίπλα ή το φυσικής ιστορίας που είναι απέναντι.

6) Μη ξεχάσεις Hoffburgh με τους κήπους εκατερωθεν και βουλή, όπερα (ringstrasse γενικώς)

7) figlmuller μέσα σε ένα σκοτεινο στενακι μου φανηκε κλειστό και καταθληπτικό για καλοκαίρι ...


Καλή διασκέδαση.
 

alkistismaria

Member
Μηνύματα
528
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
ikarialover σ'ευχαριστώ πολύ που σχολίασες.Για τ'ότι θα μας πονάνε τα πόδια το έζησα στη Ρώμη,βλέπεις πρώτη φορά εξωτερικό δεν ήξερα τι με περίμενε αφού όταν κατέβηκα απο τον τρούλο του Αγίου Πέτρου έκατσα στον διάδρομο εξαντλημένη και 2 γριές γαλλίδες με κορόιδεψαν αλλά έχε χάρη που ήμουν πτώμα αλλιώς θ'απαντούσα.(αυτό που όταν πάμε στο εξωτερικό και νομίζουμε οτι κανένας άλλος δεν μας καταλαβαίνει έχει πλάκα.)
Τώρα όμως έμαθα και κάνω καθημερινά 1 ώρα περπάτημα ούτε στο μαραθώνιο να κατέβαινα.

shawn σ'ευχαριστώ κι εσένα πολύ θα κοιτάξω αυτά που μου είπες.Αυτό που είπες οτι το μουσείο ιστορίας της τέχνης είναι την Πέμπτη μέχρι αργά το διάβασα αλλά έλεγε στο site απο 1/6-31/8 είναι μέχρι τις 6.Θα στείλω mail να το διευκρινίσω.Τι θερμοκρασία είχε όταν πήγες;Μήπως πέτυχες τις εκπτώσεις;

Το Seccesion τι είναι;

Έχετε να προτείνετε μέρη που να τρώς σε τραπεζάκια έξω;
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Προτείνω να δεις και το πρόγραμμα του Πέδρο για Βιέννη, συνδυάζει βέβαια δουλειά και διασκέδαση αλλά ίσως σε βοηθήσει.
 

shawn

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
όντως για το Kunsthistorisches Museum γράφει όπως τα λές αλλα και το Πέμπτη ως τις 21:00 ισχύει.


Το Seccesion τι είναι;
Secession hall (Austria) - Wikipedia, the free encyclopedia

Έχετε να προτείνετε μέρη που να τρώς σε τραπεζάκια έξω;
τερατώδη σνίτσελ μόλις με 6,5 ? αν θυμαμαι καλα απόκεντρο και αυθεντικο.
Schnitzelwirt, Βιέννη - Κριτικές εστιατορίων - TripAdvisor
νομίζω το είδα και σε καποιο θέμα στο travelstories αλλα δεν το βρισκω αυτή τη στιγμή.

Γενικώς το τραπεζακια έξω παίζει στην Βιέννη.. Από την Schweden platz κατεβαινοντας την Rotenturmstrasse θα το δεις.

Θερμοκρασίες 35+ .Αλλα δεν νομίζω πως η Βιέννη έιναι για ψώνια, το φαγητό και το ποτό φτηνό, αλλά από τιμές για αγορές μου φάνηκαν +20-30 % σε σχέση με την Ελλάδα.
 

alkistismaria

Member
Μηνύματα
528
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
shawn σ'ευχαριστώ.Θα επισκεφτώ το εστιατόριο.Η θερμοκρασία ελπίζω να πέσει.Για τα ψώνια έλεγα τώρα στις εκπτώσεις μήπως είναι πιο φθηνά απο εδώ αλλά μάλλον θα ψωνίσω απο Βουδαπέστη που είναι πιο φθηνά.Πόσες μέρες πήγες;Τα βράδια που έβγαινες;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.651
Likes
12.490
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
+ 1 για το Schnitzelwirt (είμαι πιστή φαν) αλλά από ό,τι γράφει στο site Schnitzelwirt – Wien VII, Neubaugasse 52 κλείνουν από 23/7 έως 19/8 (και μετά λένε για τις δικές μας διακοπές). Μάλλον το χάνει
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.030
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom