Αυστρία Τσεχική Δημοκρατία Πληροφορίες, απορίες για Πράγα - Βιέννη

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Λοιπόν μόλις μου ήρθε email απο την smartwings οτι ακυρώνει τις πτήσεις απο Βουκουρέστι για Πράγα και μου ακυρώνει και το εισιτήριο!
Οπότε άκυρη η Πράγα!!!!
Άντε πάλι ψάξιμο!
Όταν το travelstories σου λέει κάτι όλο το συμπαν συνομωτεί ώστε να γίνει.:rolleyes: ;).. Εμ, σε φάγανε με την Πράγα και ακυρώθηκε. Αν και προσωπικά πιστεύω ότι μια χαρά θα περνούσες κι εκεί, πάρε τη ζωή όπως έρχεται. Πήγαινε 5 ημέρες Βιέννη και μετά Σαλτσμπουργκ ή Ιννσμπρουκ για μαγικά σκηνικά.
Καλά να περάσεις
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Σε ποιο αεροδρόμιο φτανεις και απο που φευγεις ?
Πράγα 2 μερες γεματες ειναι καλά και μετα Βιέννη τις υπόλοιπες

fitziano kai traveller ειστε εμπαθεις με την Πράγα ..:D
να πάρει θεση άμεσα ο Dik7 ;)
Τι να πω και εγώ ο δύσμοιρος, προτού λαλήσω πραγματοποιήθηκε η επιθυμία του Traveller (ο οποίος παρεπιμπτόντως για όσους δεν το ξέρουν έχει πάει μόνο μια φορά στην Πράγα, διαπίστωσε το χάλι της και από τότε δεν έχει ξαναπάει:bleh::bleh::bleh:) και ακυρώθηκε η Πράγα για τον φίλο.
Όσοι θέλουν να μάθουν τι ακριβώς πιστεύει ο Τraveller για την Πράγα ας διαβασει εδώhttp://www.travelstories.gr/%F4%E1%EE%E9%E4%E9%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%E9%F3%F4%EF%F1%DF%E5%F2-%E5%F5%F1%FE%F0%E7/711-prague.html
Τώρα στα σοβαρά επειδή το δίλημμα του starter του θέματος παραμένει (το ταξίδι του vasilliw_em ακυρώθηκε) προτείνω και εγώ να μείνει 5 νύκτες στη Βιέννη, αν θέλει να δει πολλά μουσεία και εν γένει αξιοθέατα (αντικειμενικώς η Βιέννη έχει περισσότερα), αν όμως θέλει να χαλάρώσει κιόλας και να περπατήσει στην πανέμορφη Πράγα προτείνω να αυξήσει κατά μία νύκτα τις διανυκτερεύσεις του στην Πράγα.
Πάντως προσωπικά σε ταξίδια μέχρι μιας εβδομάδας κοιτάω να εξαντλώ μια πόλη με κάποια-ες ημερήσια-ες εκδρομές.
 

vasilis_emm

Member
Μηνύματα
62
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
το ψάχνω...
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Όταν το travelstories σου λέει κάτι όλο το συμπαν συνομωτεί ώστε να γίνει.:rolleyes: ;).. Εμ, σε φάγανε με την Πράγα και ακυρώθηκε. Αν και προσωπικά πιστεύω ότι μια χαρά θα περνούσες κι εκεί, πάρε τη ζωή όπως έρχεται. Πήγαινε 5 ημέρες Βιέννη και μετά Σαλτσμπουργκ ή Ιννσμπρουκ για μαγικά σκηνικά.
Καλά να περάσεις

Η πλάκα είναι οτι είχα ανοίξει ενα θέμα πρίν λίγες ημέρες να πάω Πράγα,Παρίσι ή Βερολίνο.Πήγα αντίθετα στο ρεύμα και έκλεισα Πράγα (όλοι λέγανε Παρίσι!!)
Τελικά καλώς η κακώς ακυρώθηκε η Πράγα και μάλλον θα κλείσω για Παρίσι.
Βιέννη πήγα το Πάσχα.
Κάθε εμπόδιο για καλό λενε!
 

black21

Member
Μηνύματα
16
Likes
3
Αρχικά να σας ευχαριστήσω :)
Πω, πω μιλάμε για μεγάλες ανατροπές!!! :)
Είχα προγραμματίσει να μείνω περισσότερες μέρες Πράγα και λιγότερες στη Βιέννη. Ομολογώ ότι τα posts μου άλλαξαν γνώμη. Φτάνω 30/12 το βράδυ και λέω να φύγω στις 2/1 (πρωί - πρωί μετά τα όσα διάβασα). Από 2 έως 7/1 Βιέννη.

Όσον αφορά το ξενοδοχείο λέω (λέω, το τονίζω) μπας και τη βγάλω σχετικά φθηνά. Ελπίζω να βρω με 100? τη βραδιά και σε σχετικά κεντρικό σημείο. Θέλω πολλά; Από τις περιοχές που έχει το booking ποιες είναι οι κεντρικές; Κατάλαβα ότι η prague 1 είναι η παλιά πόλη. Άλλη; Στη Βιέννη;
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Στην Βιέννη εντός του ring να κλείσεις hotel
ψαξε στην αναζήτηση τρεχει νομίζω ενα θεμα με ξενοδοχείο σε Βιέννη και υπάρχουν πολλές και καλές προτάσεις

Πράγα 1 ναι ειναι το κέντρο
 

gyristroula

Member
Μηνύματα
96
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβουργο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Με όλο τον σεβασμό βρε παιδιά αλλά τόσο χάλια είναι η Πράγα?Το κράξιμο της πόλης στο φόρουμ έχει πάρει πλέον επικές διαστάσεις.Δεν έχω πάει και εμπιστεύομαι τις γνώμες όλων αυτών που έχουν ταξιδέψει.Αλλά ειλικρινά αναρωτιέμαι,το Παρίσι ή η Ρώμη δεν είναι το ίδιο πήχτρα στους τουρίστες και σε τουριστικά μαγαζιά κακής ποιότητος?Σκόπευα να την επισκεφτώ τον Μάϊο και με βάζετε σε σκέψεις...:roll:
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Να πας και ασε τους άλλους να λένε
Αυτοι που τα λένε εχουν ξαναπαει τουλάχιστον 2-3 φορές ακόμα και δεν θελουν ουτε καν να την αναφέρουν την Πράγα .

ΥΓ. διαβασε όμως τις ταξιδιωτικές τους ιστορίες για την Πράγα για να καταλάβεις
τι έλεγαν τότε :rolleyes:
 

gyristroula

Member
Μηνύματα
96
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβουργο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Θα πάω και θα την κάνω την επιτόπια έρευνα,δεν υπάρχει περίπτωση.
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Μην τους ακους.Πηγαινε και θα δεις ποσο θα σου αρεσει.Ολες οι πολεις ειναι πηχτρα στους τουριστες,απλως η Πραγα ειναι μικρη και φαινεται περισσοτερο.
Συμφωνω και με αυτο που λεει ο Χρηστος.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Μην τους ακους.Πηγαινε και θα δεις ποσο θα σου αρεσει.Ολες οι πολεις ειναι πηχτρα στους τουριστες,απλως η Πραγα ειναι μικρη και φαινεται περισσοτερο.
Συμφωνω και με αυτο που λεει ο Χρηστος.
Εγω πάντως που πήγα Ιουνιο Μηνα χαμός δεν γινόταν

ειχε κόσμο αλλά και στο Συνταγμα εχει καθε μερα
μια χαρά περάσαμε χωρίς ουρες και ταλαιπωρίες
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Να πας και ασε τους άλλους να λένε
Αυτοι που τα λένε εχουν ξαναπαει τουλάχιστον 2-3 φορές ακόμα και δεν θελουν ουτε καν να την αναφέρουν την Πράγα .

ΥΓ. διαβασε όμως τις ταξιδιωτικές τους ιστορίες για την Πράγα για να καταλάβεις
τι έλεγαν τότε :rolleyes:
Αυτά τα έχουμε πει επανειλημμένως όσοι κατηγορούν την Πράγα έχουν πάει τουλάχιστον 4-5 φορές που λέει και ο συνονόματος. Μάλλον τόσο τους πήρε για να καταλάβουν πόσο χάλια είναι.
Μην ψαρώνετε, επισκεφθείτε την άφοβα και θα μαγευτείτε.
Απλά προσωπικά την προτιμώ άνοιξη και Ιούνιο. Θεωρώ ότι είναι πιο όμορφη.
Για εορτές Παρίσι, Λονδίνο, Βιέννη κλπ είναι σαφώς καλύτερες επιλογές.
 

black21

Member
Μηνύματα
16
Likes
3
Σιγά - σιγά ετοιμάζομαι για το ταξίδι. Σε λίγες μέρες θα ανεβάσω το πρόγραμμα που έκανα βασιζόμενος - κυρίως - στο travelstories αλλά και σε ταξιδιωτικούς οδηγούς explorer, ώστε να μου πείτε την άποψη σας ή ακόμη και να το ακολουθήσει όποιος άλλος επιθυμεί.

Έχω ένα θέμα με την wien card. Σκέφτομαι να την αγοράσω. Σε κάθε μου ταξίδι φροντίζω να κλείνω τα εισιτήρια για μουσεία και αξιοθέατα μέσω internet γιατί δεν αντέχω τις ουρές. Αν πάρω την κάρτα δεν θα κλείσω από internet. Αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι με την επίδειξη της παρακάμπτεις τις οποιεσδήποτε ουρές.

Τα μουσεία που σκέφτομαι να επισκεφτώ είναι το Ιστορίας της Τέχνης, το Αλμπερτίνα, το Upper Belvedere, την εκκλησία του Αγ.Στεφάνου, μουσείο leopold και όπερα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom