Άγιος Δομήνικος Πληροφορίες για Άγιο Δομίνικο

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.347
Εγω δε θα'κλεινα ξενοδοχειο εκτοs απο τιs 2 πρωτεs νυχτεs - οπωs κανω παντα.
Συνιστω να μεινειs 2-3 μερεs το πολυ στη Βoca chica που ειναι μολιs 10 λεπτα απο το αεροδρομιο , μια παραλια ωραια με μαγαζια , βολικη για να παs γρηγορα στο δωματιο σου να ηρεμησειs μετα την πτηση.
Απο κει με αυτοκινητο παs ανετα μια ολοημερη προs Πουντα Κανα για μπανακι (κατα τη γνωμη μου δεν αξιζει να μεινειs και εξηγω στο αρθρο μου το γιατι) και αλλη μια στο Bayahibe για να περασειs στο isla Saona που πραγματικα αξιζει.Κρατα την τελευταια μερα πριν την πτηση σου για την πρωτευουσα Santo Domingo.

Ολεs τιs υπολοιπεs μερεs αφιερωσε τεs στη χερσονησο Σαμανα και μεινε στο Las Terrenas στην Playa Bonita. Εχει πολλα πραγματα να κανειs και να παs.
Εισαι τυχεροs γιατι αυτη την εποχη που παs ειναι η περιοδοs που ζευγαρωνουν οι φαλαινεs και μπορειs να παs για Whale watching , να παs με βαρκα στο παρκο Los Haitises να δειs τιs σπηλιεs των ιθαγενων Ταινο , να κανειs ιππασια μεχρι τουs καταραχτεs Λιμον , να επισκεφτειs το περιφημο νησι του Μπακαρντι , την πανεμορφη Ρινκον...και θα λεω μεχρι αυριο αν με αφησετε..
Ριξε μια ματια για ξενοδοχεια στην περιοχη αν δεν το ξερειs ηδη www.samana.net οι φωτογραφιεs που θα δειs αδικουν πολυ το μεροs , μιλαμε για παραδεισο!!
Με έχεις πείσει!! Λέω να μείνω 3 ημέρες νότια και τις υπόλοιπες εκεί που λες....έτσι θέλω, φύση και πάλι φύση....

Λες να μη κλείσω από εδώ ξενοδοχείο στο Las Τerrenas ε? Να δω από κοντά και να αποφασίσω? (αλήθεια, έχεις να προτείνεις κάτι? :cool:)

Επίσης, με το αμάξι πόση ώρα θέλω (αν θελήσω) να πάω ξανά προς Punta Cana κτλ??

(Είσαι θησαυρός) ;)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Θα ελεγα οτι επιβαλλεται να οδηγησειs και προs Πουντα Κανα , αλλα και να παs στο νησι Σαονα. Οι δρομοι ειναι καλοι και η διαδρομη ομορφη.Δεν εχει ομωs κατι αλλο που θα σου ελεγα οτι πρεπει να αφιερωσειs παραπανω απο 3 μερεs.
Απο τη Boca chica το Bayahibe ειναι 2 ωρεs , οποτε αν ξεκινησειs νωριs το πρωι , θα προλαβειs τιs βαρκεs και τα καταμαραν για saona.Η Punta cana ειναι 3 ωρεs -δηλαδη 1 ωριτσα ακομα απο το Bayahibe.
Αφου θελειs φυση οπωs κι εγω , στη Σαμανα θα φαs τα διπλωματα σου :haha: - αλλα ξεχασα οτι εχειs παει Σευχελλεs , οποτε μια συγκριση θα την κανειs...και θα μου πειs.

Η Σαμανα χμ.. δεν ξερω αλλα πρεπει να ειναι περιπου 4 ωρεs απο Αγιο Δομηνικο απο τον κανονικο δρομο...εγω πηγα απο αλλο δρομο :haha: οπωs διαβασεs , και μην το κανειs κι εσυ , εκτοs αν εχειs νοικιασει 4x4.
Στο Las Terrenas μου ειχαν πει για ενα ξενοδοχειο πανω στον παραλιακο δρομο που ηταν για backpackers και λεγοταν Dinny's. Το γνωρισα απο δυο σανιδεs του σερφ που ηταν καρφωμενεs στην εισοδο και ζωγραφισμενεs με τροπικα τοπια...αδυνατο να μην το δειs.Δεν εχει σαιτ στο ιντερνετ και δεν εμεινα γιατι ηταν γεματο.Εμεινα ..που να σου λεω τωρα...μπηκαμε στη ζουγκλα περνωνταs ενα προχειρο γεφυρι με κορμουs απο φοινικεs.
Χμ....θα με κανειs να συνεχισω επειγοντωs το αρθρο του Δομηνικου...η κατασταση ειναι επειγουσα.

Εγω ξερω οτι φευγουμε οπου ναναι:clap::clap:Ο εναs δυτικα κι ο αλλοs ανατολικα :clap::clap:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.347
Και βέβαια πρέπει να συνεχίσεις το άρθρο σου, ιδίως τώρα που θα φύγω κι εγώ :D !!!

Στα νότια να μείνω 3 μέρες ε? Χμμμ....λέω να μείνω στη Bayahibe (όπως άλλωστε γράφεις)...τι λες?

Μήπως να μείνω 4 ημέρες νότια? Το λέω γιατί στο νησάκι θα είναι τόσο ωραία που ίσως να θέλω και 2η μέρα :bleh:

(βλέπω το νησί με το Google Earth και έχω λιώωωωωσει με τη χερσόνησο Samana)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εγω κρινω απο τον εαυτο μου που φτανω αρρωστη σε καθε προορισμο - με τρελλαινει το αεροπλανο , το φοβαμαι και φτανω σε ημιλιποθυμη κατασταση - και πριν την πτηση με πιανει παλι κατι...οποτε προτιμω να μενω κοντα στο αεροδρομιο.
Το Bayahibe σαφωs και ειναι καλυτερη επιλογη , κι εγω εκει θα εμενα για να ειμαι ειλικρινηs , αλλα ειναι 2 ωρεs δρομοs απο το αεροδρομιο. Αν εσυ δεν εχειs το προβλημα μου , τοτε καλυτερα να μεινειs εκει και να εισαι κοντα στην Πουντα Κανα , αλλα και ακριβωs στο παρκο Del Este που αξιζει να εξερευνησειs και θα εχειs χρονο τα απογευματα με τη δροσουλα.Με αυτα τα δεδομενα , καλη η σκεψη να μεινειs 4 μερεs νοτια.

Θα σου ξαναπω να το προσπαθησειs για 2-3 μερεs παραπανω...πιστεψε με οταν γυρισειs θα μαs πειs ποσο μετανοιωσεs που δεν εμεινεs εστω 2 μερεs παραπανω.

Που να την δειs απο κοντα τη χερσονησο Σαμανα!!! Να παs στο νησι του Bacardi και να βλεπειs ακριβωs απεναντι σου το Los Cacaos..μα τα ονοματα και μονο δε σε κανουν να θελειs να παs?
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.347
Ποια ονόματα μου λες, που τα έβλεπα χθες από το Google Earth μαζί με φωτογραφίες που υπάρχουν σε αυτό (σαν κουκίδες εμφανίζονται, αξίζει πολύ να το δεις) και κόντευα να πάθω συγκοπή?

Δε κρατιέμαι σου λέω :D:D

Με τα αεροπλάνα δεν έχω πρόβλημα, ευκαιρία για ύπνο θα είναι και όσο για τις ημέρες, θα μετανιώσω σίγουρα που δε θα κάτσω εκεί όλη μου τη ζωή...:(
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.347
Επειδή μάλλον θα φτάσω εκεί 7.30 το απόγευμα, θα είναι λίγο too much να πηγαίνω μετά Bayahibe 2+ ώρες δρόμο νυχτιάτικα...οπότε μάλλον θα μείνω κάπου κοντά πχ. Boca Chica....αυτοκίνητο θα νοικιάσω από το αεροδρόμιο μάλλον για όλες τις ημέρες....εσείς από πού νοικιάσατε ή όλες οι εταιρείες είναι τα ίδια πάνω κάτω?

Το ξενοδοχείο Los Pinos, πώς το είχες κλείσει από εδώ?
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.234
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Καλά μιλάμε για τρελή λεπτομέρεια πλέον, σας έχω χάσει. Στο τέλος όταν πας θα φοράς μπλουζάκι "sponsored & organized by TravelStories.gr" :LOL:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.347
Καλά μιλάμε για τρελή λεπτομέρεια πλέον, σας έχω χάσει. Στο τέλος όταν πας θα φοράς μπλουζάκι "sponsored & organized by TravelStories.gr" :LOL:
Εμ, εφόσον έχουμε πληροφορίες από πρώτο χέρι, προσέχουμε για να έχουμε....δεν είναι Ρώμη ούτε Παρίσι εκεί ;)
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.234
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Εμ, εφόσον έχουμε πληροφορίες από πρώτο χέρι, προσέχουμε για να έχουμε....δεν είναι Ρώμη ούτε Παρίσι εκεί ;)
Αυτό δεν είναι πρώτο χέρι, ποταμός πληροφοριών είναι. Ούτε ο Νιαγάρας να ήταν :LOL:

Μη διακόπτω όμως τη συνέχεια της ομολογουμένως πολύ ενδιαφέρουσας συζήτησης, παρακαλώ συνεχίστε. :xmas_smile:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Επειδη ειδα οτι ανεβασεs ηδη μια φωτο απο Σευχελλεs, και χαρηκα θα σου δωσω τα φωτα μου.
Οσο ανεβαζειs φωτο και γραφειs για Σευχελλεs τοσο θα βοηθαω και θα συνεχιζω το αρθρο μου χαχαχα.

Λοιπον πηγαινε στο www.bocachicabeach.net στα small hotels και το 3ο κατα σειρα ειναι το Los Pinos.
Το διαλεξα γιατι εχει free airport transfer και μονο 30 δολαρια το δικλινο. Ειχε ψυγειο , ac , ηταν πολυ καθαρο και γενικα μια χαρα.Δεν ειναι πανω στην παραλια , αλλα καλυτερα. Ριξε μια ματια μπορει να βρειs αλλο που να σου αρεσει.
Με το που θα φτασειs στο αεροδρομιο κανονισε για αυτοκινητο εχει εναν παγκο απ'οπου θα περασειs με πολλα γραφεια στη σειρα.Οχι δεν ειναι ολα τα ιδια..
Το πιο φτηνο ηταν το Honda rent a car-προσεξε γιατι ζητανε οτι θελουν οι υπολοιποι. Ρωτα σε δυο τρια γραφεια , αν και τα'ψαξα ολα χαχαχα. Αν εχειs κανονισει να σε παρουν απο το ξενοδοχειο, και εισαι κουρασμενοs , γυρνα στο αεροδρομιο την επομενη μερα με gua-gua (10 λεπτακια μακρια ειναι η Boca chica), η κλεισε επιτοπου οχημα και κανονισε να σου το φερουν στο ξενοδοχειο την επομενη μερα οπωs εκανα εγω.Φυσικα μπορειs να παρειs το αυτοκινητο και να οδηγησειs εσυ μεχρι το ξενοδοχειο σου αφου θα εισαι διπλα.
Το λινκ που σου εδωσα εχει και χαρτη τηs Boca chica με τα ξενοδοχεια.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.347
Επειδη ειδα οτι ανεβασεs ηδη μια φωτο απο Σευχελλεs, και χαρηκα θα σου δωσω τα φωτα μου.
Οσο ανεβαζειs φωτο και γραφειs για Σευχελλεs τοσο θα βοηθαω και θα συνεχιζω το αρθρο μου χαχαχα.

Λοιπον πηγαινε στο www.bocachicabeach.net στα small hotels και το 3ο κατα σειρα ειναι το Los Pinos.
Το διαλεξα γιατι εχει free airport transfer και μονο 30 δολαρια το δικλινο. Ειχε ψυγειο , ac , ηταν πολυ καθαρο και γενικα μια χαρα.Δεν ειναι πανω στην παραλια , αλλα καλυτερα. Ριξε μια ματια μπορει να βρειs αλλο που να σου αρεσει.
Με το που θα φτασειs στο αεροδρομιο κανονισε για αυτοκινητο εχει εναν παγκο απ'οπου θα περασειs με πολλα γραφεια στη σειρα.Οχι δεν ειναι ολα τα ιδια..
Το πιο φτηνο ηταν το Honda rent a car-προσεξε γιατι ζητανε οτι θελουν οι υπολοιποι. Ρωτα σε δυο τρια γραφεια , αν και τα'ψαξα ολα χαχαχα. Αν εχειs κανονισει να σε παρουν απο το ξενοδοχειο, και εισαι κουρασμενοs , γυρνα στο αεροδρομιο την επομενη μερα με gua-gua (10 λεπτακια μακρια ειναι η Boca chica), η κλεισε επιτοπου οχημα και κανονισε να σου το φερουν στο ξενοδοχειο την επομενη μερα οπωs εκανα εγω.Φυσικα μπορειs να παρειs το αυτοκινητο και να οδηγησειs εσυ μεχρι το ξενοδοχειο σου αφου θα εισαι διπλα.
Το λινκ που σου εδωσα εχει και χαρτη τηs Boca chica με τα ξενοδοχεια.
Το είχα βρει αυτό το site, αλλά δεν ήξερα πως το είχες κλείσει...φαντάζομαι τους έστειλες email και το έκλεισες? Μάλλον θα νοικιάσω αμάξι στο αεροδρόμιο μόλις φτάσω και θα πάω μετά στο δωμάτιο....

Ελπίζω να το βρω νυχτιάτικα!! :D
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ναι εστειλα email και δεν ηθελαν ουτε προκαταβολη.
Ε, θα το βρειs , μην ανησυχειs , δεν ειναι και τεραστια η Bοca chica , οπου και να ρωτησειs θα σου πουν , απ'εξω απ'το ξενοδοχειο ειναι πιατσα των motoconchos...συμβουλεψου και το χαρτη κα θα'σαι οκ.Εδω δε χαθηκα εγω μεσα στην Πλαγια ντελ Καρμεν που γινοταν τηs τρελληs.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.790
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom