Άγιος Δομήνικος Πληροφορίες για Άγιο Δομίνικο

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Αυτό που με έχει προβληματίσει λίγο, είναι η ασφάλεια αυτοκινήτου...δεν έχω νοικιάσει ποτέ αμάξι έξω και δε ξέρω τι παίζει..πάντως, βλέπω πως δε σε καλύπτουν σε περίπτωση ατυχήματος, φταις δε φταις...!! Πρέπει να δώσεις άλλα τόσα ντόλλαρς για να σε καλύψουν, φτάνοντας τη τιμή σε σεβαστό ποσό ανά ημέρα...

?????

ΥΓ. Έφτασε και ο οδηγός του Lonely Planet!! :D
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Αυτό που με έχει προβληματίσει λίγο, είναι η ασφάλεια αυτοκινήτου...δεν έχω νοικιάσει ποτέ αμάξι έξω και δε ξέρω τι παίζει..πάντως, βλέπω πως δε σε καλύπτουν σε περίπτωση ατυχήματος, φταις δε φταις...!! Πρέπει να δώσεις άλλα τόσα ντόλλαρς για να σε καλύψουν, φτάνοντας τη τιμή σε σεβαστό ποσό ανά ημέρα...

?????

ΥΓ. Έφτασε και ο οδηγός του Lonely Planet!! :D
Ζωή help :D:D!!!

Είχατε βγάλει και δίπλωμα διεθνές από ΕΛΠΑ??
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ζωή help :D:D!!!

Είχατε βγάλει και δίπλωμα διεθνές από ΕΛΠΑ??
Οχι τιποτα δε βγαλαμε.
Και Αγιο Δομηνικο και Μεξικο και Μπελιζ με αυτο που εχουμε στην Ελλαδα.
Δε μαs ζητησε κανειs τιποτα περισσοτερο.
Και τωρα Φιλιππινεs με το ιδιο θα παμε αν θελουμε να νοικιασουμε αυτοκινητο.Απλα αυτο που λεs οτι δε σε καλυπτει ασφαλεια , ειναι σωστο.Εμειs απλα το ρισκαραμε με το σκεπτικο οτι δεν κυκλοφορουν και πολλα αυτοκινητα.Στον αυτοκινητοδρομο για Σαμανα ημασταν μονοι μαs...το ξερω οτι δεν ειναι σωστο το σκεπτικο αλλα το ρισκαραμε..
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Τυπικά χρειάζεται διεθνές δίπλωμα. Το δικό μας ισχύει εντός της Ε.Ε. Από ότι φαίνεται ισχύει παντού ότι και στην Ελλάδα. Νοικιάζουν χωρίς να νοιάζονται για τίποτα και για αυτό βλέπουμε στα νησιά κάτι ξένους με μηχανάκια να οδηγούν σα να είναι μόνιμα μεθυσμένοι.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ναι εχει δικιο ο Θανοs..σου νοικιαζουν ετσι κι αλλιωs.

Το κακο ηταν στην Ταυλανδη που οδηγουσαμε αναποδα.Τουλαχιστον ο Mr. (αλλα κι εγω) επειδη ειναι και η δουλεια μαs , (εκεινοs τρεχει και σε αγωνεs) , ξερουμε οτι οδηγουμε καλα (σα μεθυσμενοι χαχα) αλλα εκεινοι μαs νοικιασαν χωριs να το ξερουν (και χωριs να τουs ενδιαφερει).

Στον Αγιο Δομηνικο τουλαχιστον οδηγουν δεξια οπωs εμειs, και τα αυτοκινητα ειναι πολυ λιγα.Μονο στην πρωτευουσα πεσαμε σε κινηση ενα βραδυ (καμια σχεση με Ελλαδα παντωs)
Τι να σου πω GTS...η ακολουθα τη διαδικασια που πρεπει , η πηγαινε οπωs εισαι και τα χερια στο τιμονι , τα ματια στο δρομο και μπαμπα μην τρεχειs.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Ξέρετε ποια είναι η πλάκα? Διαβάζω σε ξένα φόρα "μην οδηγείτε εκεί, οδηγούν σαν τρελλοί κτλ" και γελάω, διότι όποιος έχει οδηγήσει χρόνια στην Αθήνα υπό όλες τις συνθήκες είναι έτοιμος για παντού....

Τώρα, η μικτή ασφάλεια ίσως να είναι απαραίτητη...λες ότι κυκλοφορούν λίγα αυτοκίνητα, αλλά αν σου κάνουν ζημιά ακόμα και παρκαρισμένο να είναι, τι, θα πληρώσουμε όλη τη ζημιά?
Οπότε θα ποϋπολογίσω ένα κόστος 40-50 ευρώ την ημέρα για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο...δε μπορώ τα άγχη του αυτοκινήτου :D

ΆΛλωστε, δε πρόκειται να κινηθώ στις πόλεις και στα τουριστικά μέρη...το πολύ πολύ να με τρακάρει καμιά χελώνα :cool:

Αλλά μικτή ασφάλεια για μηδέν έννοια....όσο για το διεθνές δίπλωμα, ίσως το χρειαστούν οι γνωστές εταιρείες (τύπου Avis), no?

ΥΓ. Τι δουλειά κάνεις Ζωή και οδηγείς όλη μέρα? :D
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ασε τι λενε στα ξενα φορουμ..ετσι κι ερθουν αυτοι να αδηγησουν στην Αθηνα θα φανε τα διπλωματα τουs.:haha:
Γελαs απο τωρα μονο που διαβαζειs?Οταν πηγαμε εκει ο Mr. μου ειπε , καλα τι μου ελεγεs οτι οδηγουν επικινδυνα? Ποιοι? Αφου δεν υπαρχουν αυτοκινητα.
Στη χερσονησο Σαμανα εχουν φορτηγακια που πουλανε διαφορα στιs καροτσεs σταματανε αποτομα κλπ.. η κυκλοφορουν gua gua , αλλα καμια σχεση με επικινδυνη οδηγηση.

Καλα θα κανειs να μην αγχωθειs , κανε αυτο που πρεπει για να περασειs καλα.

Υ.Γ. ειμαι οδηγοs τριαξονικου :bleh: χαχα οχι δεν οδηγω ολη μερα.Τελευταια δεν οδηγω καθολου , αποφευγω να παιρνω αυτοκινητο.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Ζωή, δε πιστεύω να χρειάζεται βίζα για Δομίνικο??? Θα ταξιδέψω μέσω Μαδρίτης για Σ. Ντομίνγκο...νομίζω ότι εκεί πληρώνεις 10$, αλλά χωρίς βίζα από εδώ
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Οχι δε χρειαζεται βιζα , ουτε να κανειs τιποτα αλλο εκ των προτερων. Αν θυμαμαι καλα εγω συμπληρωσα κατι χαρτια οταν εφτασα εκει , αλλα νομιζω οτι και αυτη η διαδικασια εχει πια καταργηθει.

Ετοιμαζεσαι? Εχειs βγαλει εισιτηρια? :D
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Οχι δε χρειαζεται βιζα , ουτε να κανειs τιποτα αλλο εκ των προτερων. Αν θυμαμαι καλα εγω συμπληρωσα κατι χαρτια οταν εφτασα εκει , αλλα νομιζω οτι και αυτη η διαδικασια εχει πια καταργηθει.

Ετοιμαζεσαι? Εχειs βγαλει εισιτηρια? :D
Ζωη νομιζω οτι χρειαζεται για κοιταχτε εδω: http://www.travelstories.gr/showthread.php?t=354
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Οχι δε χρειαζεται βιζα , ουτε να κανειs τιποτα αλλο εκ των προτερων. Αν θυμαμαι καλα εγω συμπληρωσα κατι χαρτια οταν εφτασα εκει , αλλα νομιζω οτι και αυτη η διαδικασια εχει πια καταργηθει.

Ετοιμαζεσαι? Εχειs βγαλει εισιτηρια? :D
Όχι ακόμα, περιμένω να μου πουν ακριβείς ημερομηνίες που μπορούν οι...συνταξιδιώτες
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Ζωη νομιζω οτι χρειαζεται για κοιταχτε εδω: http://www.travelstories.gr/showthread.php?t=354
Αυτό το είχα δει κι εγώ στην επίσημη σελίδα του ΥΠΕΞ, αλλά δε νομίζω να ισχύει για Δομίνικο..δηλ. δε χρειάζεται από εδώ να βγάλεις βίζα (δεν υπάρχει και πρεσβεία-προξενείο άλλωστε), απλά πληρώνεις 10$ ανά άτομο στην άφιξη στο αεροδρόμιο και συμπληρώνεις χαρτούρα...αυτά λέει και ο οδηγός του Lonely Planet

Αν λέει η Ζωή πως δε χρειάζεται....:cool:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.737
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom