Βενεζουέλα Πληροφορίες για Βενεζουέλα

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Ρίξε μια ματιά και στο

http://www.natoura.com

Δεν έχω προσωπική εμπειρία, αλλά μου το σύστησε καλός φίλος που έμεινε πολύ ευχαριστημένος.
Καλησπερα... αρχισα να παιρνω προσφορες απο γραφεια και πανω κατω προτεινουν το ιδιο προγραμμα με τα ιδια χρηματα (1500 ευρω για angel falls, Orinoco, Los Roques Caracas, Merida) οποτε μια προσωπικη γνώμη για την αξιοπιστια και την ποιοτητα του γραφειου θα με βοηθουσε πολυ :roll: Τα πρακτορεια ειναι:
Natura
Ospray expedition
Mariposa
venegreco
Ευχαριστω πολυ
 
Last edited by a moderator:

John-Rebus

Member
Μηνύματα
50
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσυβηρικός
Γύρισα πριν λίγες μέρες από Βενεζουέλα μετά από ένα road backpacking trip 3 και πλέον εβδομάδων και θα προσπαθήσω να γράψω μερικά πράγματα στη συνέχεια...(να δω πότε βέβαια...:)).

Αν έχει κάποιος το εν τω μεταξύ κάποια ερώτηση, ευπρόσδεκτη.
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Γύρισα πριν λίγες μέρες από Βενεζουέλα μετά από ένα road backpacking trip 3 και πλέον εβδομάδων και θα προσπαθήσω να γράψω μερικά πράγματα στη συνέχεια...(να δω πότε βέβαια...:)).

Αν έχει κάποιος το εν τω μεταξύ κάποια ερώτηση, ευπρόσδεκτη.
Καλώς τονα! Έκανες ένα από τα όνειρα μου! Σε ποιά μέρη πήγες????:clap::clap:
 

John-Rebus

Member
Μηνύματα
50
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσυβηρικός
Καλώς τονα! Έκανες ένα από τα όνειρα μου! Σε ποιά μέρη πήγες????:clap::clap:
Κινήθηκα βόρεια και δυτικά. Γενικά πέρασα από Καράκας, Μαρακάι, Τσορονί, Μέριδα, Λος Γιάνος, Νεβάδος, Πάρκο Μοροκόι, Βαλένσια, Κόρο. Προτίμησα το slow traveling και έτσι άφησα απ' έξω τα ανατολικά. Ίσως, μια αφορμή για να επιστρέψω.
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Mε ενα ποστ νομιζεις πως ξεμπερδεψες; Περιμενουμε ταξιδιωτικη ιστορια....!!!!
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Mε ενα ποστ νομιζεις πως ξεμπερδεψες; Περιμενουμε ταξιδιωτικη ιστορια....!!!!
Αχ η Βενεζουέλα!

Και βέβαια θέλουμε ιστορία! Θέλουμε να ονειρευτούμε! :clap::clap::clap::clap:
 

dmantak

Member
Μηνύματα
9
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Το Φεβρουαριο Βενεζουελα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια-Αστραλια
Θα πάμε για 13 μέρες.. ελπίζω να είναι αρκετές στο καρακας ουτε εμεις σκοπευουμε να μεινουμε (ισως μια μερα οταν φτασουμε και μια οταν φύγουμε).Τα υπόλοιπα που αναφερεις θα θέλαμε να τα δουμε. Θα θελα να μου δωσετε οσες περισσοτερες πληροφοριες γίνετε για πρακτορειο εκει που θα διοργανωσει καποιες εκδρομες -πτησεις, για θέματα σφαλειας-υγειας, και αν μπορεις καποιες πληροφοριες για το κοστος.
Ευχαριστω πολυ
Ειναι η πρωτη φορά που θα πάω εκτός Ευρώπης και εχω αγχωθεί κάπως.
Ειμαι ηδη 4 βδομαδες στη Βενεζουελα θα μεινω μεχρι 31 Μαρτιου .
εσεισ ποτε θα ερθετε?αν θελεις μπορουμε να συναντηθουμε για να σου δωσω πληροφοριες.να εχετε καλο ταξιδι:lol:
 

Alexandros_T

Member
Μηνύματα
159
Likes
373
Επόμενο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Γύρισα πριν λίγες μέρες από Βενεζουέλα μετά από ένα road backpacking trip 3 και πλέον εβδομάδων και θα προσπαθήσω να γράψω μερικά πράγματα στη συνέχεια...(να δω πότε βέβαια...:)).

Αν έχει κάποιος το εν τω μεταξύ κάποια ερώτηση, ευπρόσδεκτη.
Έελα βρε θηρίο! Χύμα? Πως τα είδες τα πράγματα από επικινδυνότητα?
 

turms

Member
Μηνύματα
2.074
Likes
2.838
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
εμενα με τρομαξατε παντως...
 

giwrgos

Member
Μηνύματα
270
Likes
508
Επόμενο Ταξίδι
Περου,Περου,Περου,Περου..
συνταξιδιωτες καλησπερα:D..μολις κλεισαμε εισητηρια με την Tap απο αθηνα για καρακας με 860 ευρω το ατομο για 1 αυγουστου..ακριβουτσικα,αλλα αν σκεφτειτε οτι μεχρι τη κυριακη τραγουδουσα συνθηματα της αργεντινης στους δρομους και ειχα πλανο για εκει,και οτι αργησα χαρακτηριστικα,ειναι ψιλοκαλουτσικη η τιμη..:rolleyes:λοιπον,ενδιαφεροντα ολα οσα γραφετε,εψαξα τα προτεινομενα πρακτορεια,και μιας και πιστευω οτι γυρισατε ολοι σωοι και αβλαβεις,:Dπεριμενω ανταποκρισεις απο τους προηγουμενους ταξιδιωτες..:clap::clap:..θα μεινω βενεζουελα 10 μερες..σιγουρα δε προλαβαινω να τα δω ολα..!!καταληξατε λοιπον σε καποιο πρακτορειο,πιο ειναι το καλυτερο??σκουμπι που πηγες τελικα??:D
 

playergeo

Member
Μηνύματα
38
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Να μείνω όσο θέλω.
συνταξιδιωτες καλησπερα:D..μολις κλεισαμε εισητηρια με την Tap απο αθηνα για καρακας με 860 ευρω το ατομο για 1 αυγουστου..ακριβουτσικα,αλλα αν σκεφτειτε οτι μεχρι τη κυριακη τραγουδουσα συνθηματα της αργεντινης στους δρομους και ειχα πλανο για εκει,και οτι αργησα χαρακτηριστικα,ειναι ψιλοκαλουτσικη η τιμη..:rolleyes:λοιπον,ενδιαφεροντα ολα οσα γραφετε,εψαξα τα προτεινομενα πρακτορεια,και μιας και πιστευω οτι γυρισατε ολοι σωοι και αβλαβεις,:Dπεριμενω ανταποκρισεις απο τους προηγουμενους ταξιδιωτες..:clap::clap:..θα μεινω βενεζουελα 10 μερες..σιγουρα δε προλαβαινω να τα δω ολα..!!καταληξατε λοιπον σε καποιο πρακτορειο,πιο ειναι το καλυτερο??σκουμπι που πηγες τελικα??:D
Φίλε Γιώργο καλό ταξίδι να έχεις και καλά να περάσεις, νιώθω όμως την υποχρεώσει να σε ενημερώσω τι αντιμετώπισα εκεί, εσένα και όποιος άλλος θέλει να επισκεφτεί την Βενεζουέλα.
Ήμουν εκεί τα περασμένα Χριστούγεννα και πρωτοχρονιά, δυστυχώς για εμάς εγκλωβιστήκαμε στο Καράκας διότι αυτές της μέρες δεν δούλευε τίποτα εκεί και δεν μπορούσαμε να φύγουμε για los ropues και isla margarita, μόνο την δευτέρα μετά τα Χριστούγεννα βρήκαμε πτήσεις για τη Barcelona και μείναμε στο Puerto la Cruz, οπού και εκεί ήταν άθλια, δηλαδή όπου και αν πηγαίναμε νιώθαμε (και ήμασταν) τρομοκρατημένοι, από τον κόσμο, την αστυνομία και γενικά το περιβάλλον και ο τρόπος που μας αντιμετώπιζαν, ακόμα και στο βλέμμα τους νιώθαμε ένα μίσος σαν να μην μας ήθελαν να ήμασταν εκεί.
Και όλα ξεκίνησαν από την πρώτη μέρα μας εκεί.
Ενώ πηγαίναμε με τον φίλο μου το πρωί των Χριστουγέννων μια βόλτα με τα πόδια μας σταματάνε δυο αστυνομικοί, ήταν κανονικά με της στολές τους, μας ζητάνε τα στοιχεία μας και μετά με τα χέρια μας ακουμπισμένα στα παρκαρισμένα αμάξια μας έκαναν σωματικό έλεγχο, είχαμε λεφτά μαζί και τα βρήκαν, να μην τα πολυλογώ, μας είχαν εκεί καμιά ώρα και δεν μας άφηναν να φύγουμε, κάποια στιγμή μας άφησαν, φεύγοντας από εκεί πήραμε αμέσως ένα ταξί για να απομακρυνθούμε από την περιοχή, αυτοί όμως μας ακολούθησαν. Και δυστυχώς μας την έπεσαν και με την απειλή των όπλων τους σταμάτησαν το ταξί μας, στον κεντρικότερο δρόμο του Καράκας, σα να λέμε στην Κηφισίας, προκαλώντας αλαλούμ με τα αλλά αμάξια και μποτιλιάρισμα, μας μπλοκάρουν λοιπόν στην μέση του δρόμου και εμένα που καθόμουν στο μπροστινό κάθισμα μου έβαλε το όπλο στην κοιλία μου ζητώντας τα λεφτά, εγώ αντιστάθηκα και μου πήραν περίπου 150 δολάρια εκεί, και αλλά τόσα περίπου του φίλου μου κατά την διάρκεια του σωματικού έλεγχου ποιό πρίν, και το παράδοξο ξέρετε ποιο είναι? Κατά την διάρκεια της ληστείας πέρναγαν διάφορα περιπολικά και μηχανές της αστυνομίας, έκοβαν ταχύτητα κοίταζαν και έφευγαν! Ο ταξιτζής δε να τα έχει παίξει τελείως, να έχει πανικοβληθεί και να τον έχει πιάσει τρεμούλα, αφού κατάφεραν και μας πήραν αυτά τα δολάρια, αφού αντισταθήκαμε και δεν δώσαμε και τα υπόλοιπα, και ο χρόνος περνούσε μας άφησαν τελικά και έφυγαν. Τέλος πάντων, να μη σε κουράζω, δυστυχώς για εμάς ξεκίναγε μια περιπέτεια όπου θα κρατούσε όλες της ημέρες που θα ήμασταν εκεί. Μέχρι και την τελευταία ημέρα στο αεροδρόμιο όταν θα φεύγαμε (ήμασταν, όσο οξύμωρο και να ακούγεται, επιτέλους ευτυχισμένοι και επιτέλους μπορούσαμε να γελάσουμε!) αλλά δυστυχώς εκεί μας περίμενε η αντιτρομοκρατική, με σωματικούς ελέγχους και ανακρίσεις σε ψαρωτικό ύφος, δυο φορές μας άδειασαν τους σάκους, και σε άλλους επιβάτες βέβαια, παραφερόντουσαν ανά ζευγάρι, με ένα βλέμμα άστα να πάνε, έπιαναν όποιον τους γυάλιζε, και μας πήγαιναν σε κάτι δωματιάκια της αντιτρομοκρατικής για τα περεταίρω. Τι να σου πω, μιλάμε θα περάσαμε στο αεροδρόμιο ίσα με 10 ίσως και παραπάνω μπλόκα της αντιτρομοκρατικής, μια κοπέλα την είχαν στο τελευταίο μπλόκο (πριν τα αφορολόγητα) και την κράταγαν εκεί κανά μισάωρο ψάχνοντας το διαβατήριο της και εντωμεταξύ η κοπέλα να τα έχει παίξει και να τρέμει ολόκληρη! Μας έτυχαν και αλλά κωμικοτραγικά?? εκεί! Και είναι αρκετά, δυστυχώς, μέχρι και σκυλιά μας επιτεθήκαν, δαγκώνοντας εμένα στο πόδι, όταν κάποιος άνοιξε ξαφνικά μια πόρτα, και να είναι διάφοροι εκεί και να γελάνε, καλά όταν πήγαμε σε ένα φαρμακείο μετά, εκεί να δεις αντιμετώπιση!! Αυτό συνέβη στο Puerto la Cruz. Αφού να καταλάβεις, σκέπτομαι ακόμα και τώρα, γιατί δεν βγάζουν μια απαγόρευση να μην πηγαίνουν ξένοι και από την Ευρώπη κάποια ταξιδιωτική οδηγία τι πρόκειται να αντιμετωπίσουνε οι ξένοι πηγαίνοντας εκεί! Άσε βέβαια οι αστυνομικοί όταν έβλεπαν ταξί με ξένους επιβάτες! Ήταν υποχρεώσει του ταξιτζή να ανοίγει τα παράθυρα για face control και μερικές φορές και διαβατηρίου.
Βέβαια και τι άλλο να Πρωτοθυμηθώ από αυτό το ταξίδι, αλλά φιλέ μου Γιώργο όπως προανέφερα ένιωσα την υποχρέωση να καταθέσω προς ενημέρωση σου και άλλων ταξιδιωτών την δική μου εμπειρία για αυτήν την άθλια χώρα και των ανθρώπων της εκεί. Αυτά.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom