Αμοργός Πληροφοριες για Αμοργο

alexvovo

Member
Μηνύματα
35
Likes
8
Δεν ξέρω να σου πω για ταξί αλλά δεν ξέρω αν συμφέρει κιόλας. Εμείς που είχαμε πάει τέλη Ιουλίου το 2014 είχαμε νοικιάσει αμάξι με 25€/μέρα!
Δυστυχώς λόγω ενός ορθοπεδικού προβλήματος υγείας, δεν έχω (προς το παρόν τουλάχιστον) δίπλωμα, γιαυτό ρώτησα για ταξί! Αν ξέρει κάποιος από Κατάπολα μέχρι Μούρο και Καταπολα μέχρι Καλοταρίτισσα το κόστος θα του είμαι ευγνώμων!
 

Katerinaboby

Member
Μηνύματα
88
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Νότια Αμερική,
Γειά σας κι από μένα! Θέλω φέτος να πάω Αμοργό. Βλέπω ότι οι περισσότεροι προτείνετε αυτοκίνητο. Είναι τόσο απαραίτητο? (Δεν έχει η παρέα/ ούτε δίπλωμα! χαχαχαχα)! Υπάρχει ΚΤΕΛ. Δεν εξυπηρετεί? Κι αν ναι, που βολεύει κανείς να μείνει?
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
Βλέπω ότι οι περισσότεροι προτείνετε αυτοκίνητο. Είναι τόσο απαραίτητο?
Μπορείς να επιβιώσεις και χωρίς αυτκίνητο αλλά η αλήθεια είναι ότι σου κάνει την ζωή πολύ πιο εύκολη.
(Δεν έχει η παρέα/ ούτε δίπλωμα! χαχαχαχα)!
Είναι αφορμή να βγάλει ένας/μία μέχρι το καλοκαίρι. Προλαβαίνει!:)
 

Katerinaboby

Member
Μηνύματα
88
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Νότια Αμερική,
Μπορείς να επιβιώσεις και χωρίς αυτκίνητο αλλά η αλήθεια είναι ότι σου κάνει την ζωή πολύ πιο εύκολη.

Είναι αφορμή να βγάλει ένας/μία μέχρι το καλοκαίρι. Προλαβαίνει!:)
χαχαχα!!! Ευχαριστώ!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.917
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Γειά σας κι από μένα! Θέλω φέτος να πάω Αμοργό. Βλέπω ότι οι περισσότεροι προτείνετε αυτοκίνητο. Είναι τόσο απαραίτητο? (Δεν έχει η παρέα/ ούτε δίπλωμα! χαχαχαχα)! Υπάρχει ΚΤΕΛ. Δεν εξυπηρετεί? Κι αν ναι, που βολεύει κανείς να μείνει?
Φυσικά και μπορείς να κάνεις χωρίς αυτό. Αρκεί να προσαρμοστείς στις ώρες των λεωφορείων. Τώρα για διαμονή θα πρότεινα χώρα, εκτός αν θέλετε καμπινγκ, οπότε κοιτάς προς Αιγιάλη.
 

Katerinaboby

Member
Μηνύματα
88
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Νότια Αμερική,
Φυσικά και μπορείς να κάνεις χωρίς αυτό. Αρκεί να προσαρμοστείς στις ώρες των λεωφορείων. Τώρα για διαμονή θα πρότεινα χώρα, εκτός αν θέλετε καμπινγκ, οπότε κοιτάς προς Αιγιάλη.
Μπα.... ψιλοαπογοητεύτηκα με την περιγραφή των αποστάσεων.... Κοιτάζω προς Ανάφη μεριά... Πάντως ευχαριστώ πολύ! Καλά ταξίδια!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.917
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Μπα.... ψιλοαπογοητεύτηκα με την περιγραφή των αποστάσεων.... Κοιτάζω προς Ανάφη μεριά... Πάντως ευχαριστώ πολύ! Καλά ταξίδια!
Καθόλου απαγορευτικές πίστεψε με.
Και η Ανάφη είναι πολύ καλή περίπτωση. Άλλη φάση.
Ψάξε καλά τι θέλεις να κάνεις πριν αποφασίσεις!
 

sirley_22

Member
Μηνύματα
92
Likes
43
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεβαδα, Νησια Σολομωντα
γεια σας! μετα απο σκεψη δυο μηνων μεταξυ φολεγανδρου-σιφνου κ αμοργου κατεληξα να παω αμοργο τελος αυγουστου(αν βρω εισιτηρια κ δωματιο). ειναι καλυτερα να μεινω καταπολα η αιγιαλη? στη χωρα δυσκολο απ'οτι ειδα...δεν καταλαβα βεβαια γιατι δεν υπαρχει κ ενα πλοιο που να φτανει μερα...για μονοημερη δε βρηκα καπου ωρες δρομολογιων με σκοπελιτη.ειναι καθημερινα?κ που αξιζει?δονουσα η κουφονησια?αυτα τα δυο ειναι νησια που σε αφηνει το καραβι κ τα γυρνας ολη μερα η σε παει σε μια συγκεκριμενη παραλια οπως γινεται συνηθως?ευχαριστω!!!;)
Αν θες να μεινεις εκει που ειναι πιο ζωντανα τα πραγματα, ειδικα βραδυ, Αιγιαλη. Αλλιως Καταπολα ή Χωρα, αν βρεις.Μονοημερες ναι, ειναι καθημερινες τον Αυγουστο. Το αλλο που ρωτας με μπερδευει. Ειτε θα παρεις το καραβι και θα πας σε αλλο νησι ως μονοημερη ειτε θα επιλεξεις να κανεις γυρο νησιου με καραβακι , που ισως να πηγαινει και σε καποιες παραλιες αλλου νησιου, παρακειμενου. Δεν εχω ξανακουσει να πηγαινει καραβι σε μια μονο παραλια ομως. Πανε σε πολλες!
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Φανταζομαι πως θα υπαρχουν καραβάκια που κάνουν μονοήμερες εκδρομές σε παραλίες. Όσο αναφορά το σκοπελίτη βολεύει, αναχωρει πρωι απο Αμοργό, πρώτα απο Κατάπολα και μετά απο Αιγιάλη, περναει από τα νησιά, πάει Νάξο και μετά επιστρέφει. Για δρομολόγια στο openseas.gr.

Από Πειραιά υπαρχει παντως και το Highspeed 4 που φτανει μεσημερι στην Αμοργο ενώ υπάρχει και η πιο οικονομικη αλλά και χρονοβορα επιλογή πρωινό συμβατικό για Νάξο και μετά Σκοπελίτης τις Δευτερες, Τετάρτες, Παρασκευές και Σάββατα, ή το 06:45 απο πειραιά που φτάνει μεσημέρι στην Αμοργό κάθε Τρίτη, Πέμπτγ και Κυριακή. Επιστροφή τις ίδιες μέρες με άφιξη στον Πειραιά το επόμενο πρωι. Στο openseas.gr θα τα βρεις ολα.
 

redonto

Member
Μηνύματα
36
Likes
9
Καλησπέρα στο forum και εύχομαι καλό καλοκαίρι σε όλους. Έχω διαβάσει αρκετά σχόλια και αυτό που συμπεραίνω για την Αμοργό, είναι ότι είναι ένα πανέμορφο κυκλαδονήσι που δεν έχει επηρεαστεί ακόμη πολύ απ'τον μαζικό τουρισμό, με φιλόξενο κόσμο και με επισκέπτες που ψάχνουν ποιότητα στις διακοπές τους.Όλα τα παραπάνω είναι πράγματα που είναι ζητούμενα και για μένα. Δεν έχει τύχει να επισκεφθώ ακόμη την Αμοργό και ο βασικός λόγος που με αποτρέπει είναι ότι τα τελευταία χρόνια πηγαίνω μόνος διακοπές και απ'ότι διαβάζω είναι ότι το νησί δεν έχει επαρκή συγκοινωνία όποτε θα χρειαστεί να νοικιάσω αυτοκίνητο και δεν έχει και οργανωμένες παραλίες, όποτε θα πρέπει να κουβαλάω μόνος μου, καρεκλάκια, ομπρέλα, καφέδες, νερά κτλ.
Για όσους έχουν επισκεφθεί το νησί, θέλω να ρωτήσω, πόσο καλά οργανωμένος πρέπει να είσαι πριν ξεκινήσεις για τις παραλίες και αν το αυτοκίνητο είναι απαραίτητο για όλες τις μέρες που θα μείνεις στο νησί? Βολεύει η συγκοινωνία για να δεις 2-3 διαφορετικές παραλίες και χωριά την ημέρα, ή χωρίς αυτοκίνητο είσαι αναγκασμένος να κάθεσε σε μια παραλία πολλές ώρες μέχρι να ξαναπεράσει λεωφορείο?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Για όσους έχουν επισκεφθεί το νησί, θέλω να ρωτήσω, πόσο καλά οργανωμένος πρέπει να είσαι πριν ξεκινήσεις για τις παραλίες και αν το αυτοκίνητο είναι απαραίτητο για όλες τις μέρες που θα μείνεις στο νησί? Βολεύει η συγκοινωνία για να δεις 2-3 διαφορετικές παραλίες και χωριά την ημέρα, ή χωρίς αυτοκίνητο είσαι αναγκασμένος να κάθεσε σε μια παραλία πολλές ώρες μέχρι να ξαναπεράσει λεωφορείο?
Δεν είναι και τόσο τραγικό να επισκεφθείς μια μη οργανωμένη παραλία. Το τι θα κουβαλάς είναι δικό σου θέμα, αλλά όλα γίνονται. Στις περισσότερες παραλίες βρίσκεις καντίνες ή καφετέριες και σε λίγες από αυτές ίσκιους. Καλό είναι να ρωτάς πριν ξεκινήσεις ντόπιους για το τι θα συναντήσεις ή να ενημερωθείς από τώρα διαβάζοντας.
Εδώ θα βρεις τα δρομολόγια του ΚΤΕΛ: http://amorgosbuscompany.com/ktel-amorgou/
Δεν θεωρώ ότι θα χρειαστείς αυτοκίνητο κάθε μέρα.
 

redonto

Member
Μηνύματα
36
Likes
9
Δεν είναι και τόσο τραγικό να επισκεφθείς μια μη οργανωμένη παραλία. Το τι θα κουβαλάς είναι δικό σου θέμα, αλλά όλα γίνονται. Στις περισσότερες παραλίες βρίσκεις καντίνες ή καφετέριες και σε λίγες από αυτές ίσκιους. Καλό είναι να ρωτάς πριν ξεκινήσεις ντόπιους για το τι θα συναντήσεις ή να ενημερωθείς από τώρα διαβάζοντας.
Εδώ θα βρεις τα δρομολόγια του ΚΤΕΛ: http://amorgosbuscompany.com/ktel-amorgou/
Δεν θεωρώ ότι θα χρειαστείς αυτοκίνητο κάθε μέρα.
Δεν είπα ότι είναι τραγικό, ένα προβληματισμό έθεσα γιατί θα είμαι μόνος και αυτό δυσκολεύει λίγο την κατάσταση στο θέμα παραλίες.
Πρέπει να είσαι μεγάλη καψούρα με την Αμοργό πάντως και δεν σηκώνεις μύγα στο σπαθί σου :):). Έχω μπερδευτεί πολύ σχετικά με την επιλογή που θα κάνω για νησί φέτος...Η Αμοργός με προβληματίζει για τους λόγους που ανέφερα πιο πάνω, η Αντίπαρος που είναι πιο βολική μου φαίνεται πολύ ''τουριστική'' και η Σέριφος απ'όσο καταλαβαίνω έχει ίδια περίπου φάση κόσμο με Σίφνο και δεν με ενθουσιάζει σαν ιδέα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.494
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom