Ντουμπάι Πληροφοριες για ντουμπαι!

Melina_theo

Member
Μηνύματα
25
Likes
4
Ναι όντως ο @taver περιέγραψε εμπεριστατωμένα την κατάσταση στο Ντουμπάι με τους μετανάστες. Κατάσταση που λίγο να διαβάζεις την γνωρίζεις κι ας μην έχεις πάει Ντουμπάι. Εσύ όμως δεν μας εξήγησες για τα 3στερα. Υπάρχει θέμα γιατί εκεί μένουν τουρίστες από την Ινδία ή επειδή το υπηρετικό προσωπικό είναι Πακιστανοί?
Αν και ο @taver το έγραψε αναλυτικά θα σου εξηγήσω τι εννοώ... Στις περιοχές που βρίσκονται τα 3στερα διαμένουν όλοι αυτοί πακιστανοί, ινδοί, σρι λανκα και όσο να’ναι δεν είναι και ότι καλύτερο να τους βλέπεις να πηγαινοέρχονται ... Φυσικά ο καθένας όπου θελει μπορεί να μείνει εγώ την άποψή μου είπα στην κοπέλα για να μην βρεθεί προ εκπλήξεως
 

North66

Member
Μηνύματα
4.313
Likes
5.071
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Το μετρό στο Ντουμπάι δεν ειναι ιδιαίτερα βολικό. Μονοι σας μπορείτε να κάνετε το city tour με ενα ταξι.
Το μετρό στο Ντουμπάι είναι ιδιαίτερα βολικό, γρήγορο, συχνό και φθηνό. Σε 40' είσαι απ' τα σουκ της Ντέιρα στη Μαρίνα δηλ. απ' τη μία άκρη του Ντουμπάι στην άλλη. Άλλωστε σε κάθε σταθμό μετρό περιμένουν πολλά ταξί που θα σε πάνε ακριβώς εκεί που θέλεις.

Πολύ καλή επιλογή να μείνεις Ντέιρα, είναι το πιο παραδοσιακό τμήμα του Ντουμπάι, απλά να επιλέξεις ξενοδοχείο που να βλέπει προς το γραφικό κανάλι όπως το Sheraton Dubai Creek ή το Radisson Deira Creek. Βασικά αν μείνεις αρκετές μέρες μπορείς να μοιράσεις τη διαμονή μεταξύ Ντέιρα και Μαρίνα, έτσι θα έχεις μια εντελώς διαφορετική οπτική της πόλης.
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Στις περιοχές που βρίσκονται τα 3στερα διαμένουν όλοι αυτοί πακιστανοί, ινδοί, σρι λανκα και όσο να’ναι δεν είναι και ότι καλύτερο να τους βλέπεις να πηγαινοέρχονται ...
σορρυ βρε κοπελια, αλλα ειναι λιγο $%^&*($%^ - για εμενα προσωπικα - , να γραφεις σε ενα ταξιδιωτικο φορουμ και να βγαζουν τοση "σιχασια" / "ξενοφοβια" / "απαξιωση" / "ρατσισμος" ολα τα προγενεστερα ποστ σου,σε ενα φορμουμ οπου αρκετα ατομα εχουν ταξιδεψει σε ολα αυτα και παραπανω μερη. Ειναι λιγο οξυμωρο να μιλας με τετοια απαξιωση γι αυτους τους ανθρωπους σε ενα τετοιο φορουμ.. - τουλαχιστον αυτον βγαινει απο τα γραπτα σου-.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.082
Likes
2.496
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
PEACE καλέ! Ας μη το κάνουμε off topic κ το πάμε αλλού το θέμα, καλύτερα να μη το συνεχίσουμε πιστεύω.

On topic: Παιδιά εγώ είμαι πολύ της χλίδας κ το λιγουρεύομαι καιρό το Ντουμπάι, αλλά ελλείψει παρέας, θα ήθελα να ξέρω πριν αποφασίσω να πάω, αν πιστεύετε μια γυναίκα μόνη εκεί μπορεί να έχει πρόβλημα? Δεν έχω ιδέα από Μέση Ανατολή και γενικά δεν έχω πάει ποτέ προς Αφρική, Ασία κλπ κ δε ξέρω... Πόσο σεμνά ντυμένη πρέπει να είμαι δηλαδή δεδομένης της ζέστης που θα κάνει?? ΟΚ σορτς δε φοράω έτσι κι αλλιώς. αλλά εξώπλατα? Κοντομάνικα? Τζην παντελόνια? Οεο?

Κ αν υπάρχουν περιοχές που ως μόνη γυναίκα πιστεύετε ότι θα πρέπει να αποφύγω ποιες είναι αυτές?
 

Melina_theo

Member
Μηνύματα
25
Likes
4
σορρυ βρε κοπελια, αλλα ειναι λιγο $%^&*($%^ - για εμενα προσωπικα - , να γραφεις σε ενα ταξιδιωτικο φορουμ και να βγαζουν τοση "σιχασια" / "ξενοφοβια" / "απαξιωση" / "ρατσισμος" ολα τα προγενεστερα ποστ σου,σε ενα φορμουμ οπου αρκετα ατομα εχουν ταξιδεψει σε ολα αυτα και παραπανω μερη. Ειναι λιγο οξυμωρο να μιλας με τετοια απαξιωση γι αυτους τους ανθρωπους σε ενα τετοιο φορουμ.. - τουλαχιστον αυτον βγαινει απο τα γραπτα σου-.
Μου επιτίθεσαι ή κατι δεν καταλαβα καλά;

PEACE καλέ! Ας μη το κάνουμε off topic κ το πάμε αλλού το θέμα, καλύτερα να μη το συνεχίσουμε πιστεύω.

On topic: Παιδιά εγώ είμαι πολύ της χλίδας κ το λιγουρεύομαι καιρό το Ντουμπάι, αλλά ελλείψει παρέας, θα ήθελα να ξέρω αν πιστεύετε μια γυναίκα μόνη εκεί μπορεί να έχει πρόβλημα? Δεν έχω ιδέα από Μέση Ανατολή και γενικά δεν έχω πάει ποτέ προς Αφρική, Ασία κλπ κ δε ξέρω... Πόσο σεμνά ντυμένη πρέπει να είμαι δηλαδή δεδομένης της ζέστης που θα κάνει?? ΟΚ σορτς δε φοράω έτσι κι αλλιώς. αλλά εξώπλατα? Κοντομάνικα? Τζην παντελόνια? Οεο?

Κ αν υπάρχουν περιοχές που ως μόνη γυναίκα πιστεύετε ότι θα πρέπει να αποφύγω ποιες είναι αυτές?
Είναι απόλυτα ασφαλής χώρα μπορείς να κυκλοφορήσεις και 2 η ώρα την νύχτα και δεν πρόκειται να σε πειράξει κανείς...
 
Last edited by a moderator:

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
αν πιστεύετε μια γυναίκα μόνη εκεί μπορεί να έχει πρόβλημα?
το ντουμπαι ειναι hub, και δεν εχεις γενικα προβλημα.

Μου επιτίθεσαι ή κατι δεν καταλαβα καλά;
αν δεν κανω λαθος γραφεις σε ενα δημοσιο φορουμ οπου ο καθενας εχει το δικαιωμα να σχολιασει και να τοποθετηθει πανω στα γραφομενα καποιου βαση του σκεπτικου του. τιποτα παραπανω, τιποτα λιγοτερο
 
Last edited by a moderator:

Melina_theo

Member
Μηνύματα
25
Likes
4
αν δεν κανω λαθος γραφεις σε ενα δημοσιο φορουμ οπου ο καθενας εχει το δικαιωμα να σχολιασει και να τοποθετηθει πανω στα γραφομενα καποιου βαση του σκεπτικου του. τιποτα παραπανω, τιποτα λιγοτερο
Ακριβώς αυτό λέω έχω δικαίωμα να λέω την άποψή μου τα συμπεράσματα δικά σου, εγώ δεν υποννόησα τίποτα από αυτά που ανέφερες
 

North66

Member
Μηνύματα
4.313
Likes
5.071
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Δε χρειάζεται να απαντάς... γιατί σε λίγο καιρό θα ποστάρουμε συμβουλές για πορτοφολάδες στη γέφυρα του Καρόλου και κάποιος έξυπνος θα γράφει ότι είμαστε ρατσιστές με τους πορτοφολάδες. Κάποιοι έχουν μπλέξει το νόημα της συμβουλής/παρότρυνσης/προειδοποίησης με τη θεμελιώδη ιδέα της ισότητας όλων των ανθρώπων η οποία και είναι αδιαπραγμάτευτη (δεν αποτελεί όμως αντικείμενο συζήτησης σε θέμα ταξιδιωτικών συμβουλών).
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Δε χρειάζεται να απαντάς... γιατί σε λίγο καιρό θα ποστάρουμε συμβουλές για πορτοφολάδες στη γέφυρα του Καρόλου και κάποιος έξυπνος θα γράφει ότι είμαστε ρατσιστές με τους πορτοφολάδες. Κάποιοι έχουν μπλέξει το νόημα της συμβουλής/παρότρυνσης/προειδοποίησης με τη θεμελιώδη ιδέα της ισότητας όλων των ανθρώπων η οποία και είναι αδιαπραγμάτευτη (δεν αποτελεί όμως αντικείμενο συζήτησης σε θέμα ταξιδιωτικών συμβουλών).
οταν η τοποθετηση ειναι επακριβως "Στις περιοχές που βρίσκονται τα 3στερα διαμένουν όλοι αυτοί πακιστανοί, ινδοί, σρι λανκα και όσο να’ναι δεν είναι και ότι καλύτερο να τους βλέπεις να πηγαινοέρχονται" τοτε δεν έγκειται θεμα "συμβουλής/παρότρυνσης/προειδοποίησης" για "πορτοφολαδες"¨... εκτος και εαν ο εν λογο χρηστης θεωρει εν γεννει τον καθε ανθρωπο καταγωγης απο την καθε μια απο αυτες τις χωρες ως εν γεννει "πορτοφολα".

Η αλλη οπτικη ομως λεει οτι η τοποθετηση του εν λογο χρηστη δεν ειχε ουδε μια σχεση με την τοποθετηση και αλλησχετισμο που προσπαθεις να του δωσεις, οποτε κρατα τον χαρακτηρισμο "εξυπνο" για εσενα αγορινα μου.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.895
Likes
14.612
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Πολύ χρήσιμο το θέμα αυτό. Να’στε καλά. Μόλις συμπεριέλαβα το Ντουμπάϊ στη λίστα μου. Πίστευα ότι ειναι ένα αδιάφορο μερος χωρίς πολιτισμό και multiethnic στοιχείο αλλά τώρα που έμαθα ότι έχει Ινδούς Πακιστανους και Μπαγκλαντεσιανους ανέβηκε στα μάτια μου από πολιτισμικης αποψης.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.313
Likes
5.071
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
οταν η τοποθετηση ειναι επακριβως "Στις περιοχές που βρίσκονται τα 3στερα διαμένουν όλοι αυτοί πακιστανοί, ινδοί, σρι λανκα και όσο να’ναι δεν είναι και ότι καλύτερο να τους βλέπεις να πηγαινοέρχονται" τοτε δεν έγκειται θεμα "συμβουλής/παρότρυνσης/προειδοποίησης" για "πορτοφολαδες"¨... εκτος και εαν ο εν λογο χρηστης θεωρει εν γεννει τον καθε ανθρωπο καταγωγης απο την καθε μια απο αυτες τις χωρες ως εν γεννει "πορτοφολα".

Η αλλη οπτικη ομως λεει οτι η τοποθετηση του εν λογο χρηστη δεν ειχε ουδε μια σχεση με την τοποθετηση και αλλησχετισμο που προσπαθεις να του δωσεις, οποτε κρατα τον χαρακτηρισμο "εξυπνο" για εσενα αγορινα μου.
Στις μέρες μας το να το παίζεις αντιρατσιστής και να βρίζεις ως ρατσιστή όποιον διαφωνεί με σένα είναι το πιο ασφαλές.
Επειδή όμως το μέλος εξέφρασε μια ανησυχία για την ασφάλεια σε ένα μέρος της πόλης βασιζόμενη σε προσωπική της εμπειρία και αυτό αποτελεί κατ' επέκταση μια χρηστική πληροφορία για τους μελλοντικούς ταξιδιώτες (αν και εγώ δε συμμερίζομαι την άποψη ότι κάποιος κινδυνεύει στη Ντέιρα και στο Bur Dubai, γι' αυτό άλλωστε πρότεινα ξενοδοχεία στην περιοχή αυτή), θα βρίσκομαι εδώ για να υπερασπίζομαι το δικαίωμά της και κάθε άλλου μέλους να εκφράζει παρόμοιες ανησυχίες και να μη δέχεται φραστικό bullying από άλλα μέλη, κατανοητό αγορίνα;
 

Melina_theo

Member
Μηνύματα
25
Likes
4
Λοιπόν επειδή η κατάσταση απο δυο τρεις έχει ξεφύγει και επειδή για κάποιο λόγο θέλουν να παρερμηνεύουν τα γραφόμενά μου ή δεν δέχονται την άλλη άποψη εγώ έδωσα κάποιες πληροφορίες σε ένα μέλος που ρωτούσε πληροφορίες για την διαμονή του εκεί... Δεν ανέφερα πουθενά ότι δεν είναι ασφαλής χώρα το αντίθετο είπα μαλιστα, ούτε επίσης αναφέρθηκα ρατσιστικά απέναντι σε κάποιες εθνικότητες οι οποίοι ζουν κ εργάζονται εκεί... Ανέφερα σε ποιες περιοχές κατά την άποψή μου πάντα, θα είναι πιο ευχάριστη η διαμονή... Καλό είναι κάποια στιγμή να σταματήσουμε να το παίζουμε ξερόλες και γνώστες των πάντων και να ακούμε και την άλλη άποψη... Απο χθες έχετε πιαστεί απο δυο κουβέντες και τις σέρνετε όπως σας βολεύει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.288
Μηνύματα
886.761
Μέλη
38.955
Νεότερο μέλος
alex_07

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom