Ποιά είναι η ομορφότερη πόλη της Ελλάδος;

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Την εποχη που πηγαινα εγω σε εκεινα τα στεκια στο πρωτο ηταν κατι γεροντακια και μονο και στο δευτερο επαιρναν και εδιναν οι νεσκαφεδες! Μετα τα στεκια αυτα αναβαθμιστηκαν!:xmas_mrgreen:
 

mafalda

Member
Μηνύματα
27
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
λατινικη αμερικη (ολη)
προσπαθησα να ειμαι αντικειμενικη αλλα δεν τα καταφερα,οποτε θα ψηφισω τελειως υποκειμενικα:xmas_mrgreen: η αθηνα γιατι οντως μπορει με την πρωτη ματια να σε απογοητευει αλλα ειναι μια πολη που εχει πολλες κρυμμενες γωνιες και πρεπει να την περπατησεις για να την γνωρισεις και να την αγαπησεις..και οντως ολα οσα γραψατε ειναι αληθεια.εξαρχεια,κολωνακι,θησειο,πλακα αλλα και τα πετραλωνα (που ανακαλυψα προσφατα) ειναι πολυ ωραιες περιοχες για να μεινεις αλλα και να βγεις μια βολτα. και φυσικα δεν θα μπορουσα παρα να υποστηριξω τον βολο,για να παινεψω και το σπιτι μου. εχει τα παντα.βουνο,θαλασσα,ωραια κοντινα μερη για αποδρασεις και εκδρομες,τσιπουρα και πολυ φαγητο.τι αλλο χρειαζεται κανεις;:xmas_razz:
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Στις τόσο όμορφες γειτονιές της Αθήνας,επιτρέψτε μου να προσθέσω άλλη μία, την Καστέλλα.Αγναντεύοντας το Σαρωνικό, ταξιδεύω!
 

londonmaniac

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Διάστημα, Γκαλαπάγκος
Θεωρώ ότι η Ελλάδα έχει μόνο δύο πόλεις (Θεσσαλονίκη, Αθήνα). Και επειδή τα πόδια μου είναι στη μια και η καρδιά μου στην άλλη και δεν μπορώ να διαλέξω, θα σας πω ότι τις ομορφότερες εικόνες -σε αστικού τύπου οικισμό- τις έχω ανταμώσει στο Ναύπλιο. Απλά υπέροχο!
 

AEKfan

Member
Μηνύματα
58
Likes
21
Έχω να διαβάσω το φόρουμ καιρό, μια που παρόλες τις παραινέσεις του φίλου αρχιταξιδευτή Δάκη δεν αποφάσιζα να διαθέσω λίγο από τον πολύτιμο χρόνο μου, τον αφιερωμένο στο ευγενές έργο της παρατήρησης του ανθρώπου στις απογυμνωτικές του στιγμές.

Στάθηκα στο thread αυτό γιατί με τράβηξε η παραδοξότητα του τίτλου του: Η ομορφότερη πόλη της Ελλάδας. Πως είναι δυνατή η συνύπαρξη του υπερθετικού επιθετικού προσδιορισμού "ομορφότερη" με την έννοια "πόλη της Ελλάδας"?

Πως γίνεται να είναι έστω ανεκτή (πόσω μάλλον όμορφη) μια πόλη βιασμένη από τον νεοέλληνα? Βλέπω κάποιους από εσάς να μιλάτε με φωτεινά χρώματα για το εκτρωματικό Ναύπλιο, ένα ναό όπου δοξάζονται τα ταπεινότερα ένστικτα του νεοέλληνα, με την ομορφούλικη παλιά πόλη τ'Αναπλιού να εκφυλίζεται στην άναρχα δομημένη τσιμεντένια παραγκούπολη του νέου Ναυπλίου με τα σπίτια-κουτιά παπουτσιών.
Άλλοι δε σεμνύνεστε καθόλου και γράφετε δοξολογώντας την Αθήνα, τον απόπατο του δυτικού πολιτισμού, την πιο αποκτηνωτική πόλη ανατολικά της Μαδρίτης και δυτικά της Τεχεράνης, μόνο και μόνο επειδή στου Στρέφη βιώσατε εφηβικές θωπείες και επειδή σας σημάδεψε το θείο φραπόγαλο μιας καφετέριας κάποτε, σε κάποια κοπάνα.
Κάποιοι άλλοι μιλάτε για Φλώρινα, για Αγρίνιο, για Καπανδρίτι, Λειβαδιά, Κομοτηνή, όλες στάνες, όλοι υπόνομοι, όλες θλιβερές επιτύμβιες μαρτυρίες για το τι μπορεί να καταφέρει ο υπάνθρωπος νεοέλληνας.
Οι πόλεις της χώρας τούτης πέθαναν. Καιρό τώρα. Απλά κάποιοι δεν το έχετε καταλάβει. Ίσως όταν σας έρθει στη μύτη η μπόχα από το πτώμα.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Άλλοι δε σεμνύνεστε καθόλου και γράφετε δοξολογώντας την Αθήνα, τον απόπατο του δυτικού πολιτισμού, την πιο αποκτηνωτική πόλη ανατολικά της Μαδρίτης και δυτικά της Τεχεράνης, μόνο και μόνο επειδή στου Στρέφη βιώσατε εφηβικές θωπείες και επειδή σας σημάδεψε το θείο φραπόγαλο μιας καφετέριας κάποτε, σε κάποια κοπάνα.
Ναι, αυτός είναι ο αυθεντικός AEKfan.
Wellcome back στρατηγέ.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.024
Likes
1.579
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Καλώς τον άσωτο υιό. Δευκαλίωνα σφάξε τον μόσχο τον σιτευτό. Δεν πρόσεξες ότι ο επιθετικός βαθμός είναι ο συγκριτικός και όχι ο υπερθετικός. Κατά τα άλλα συμφωνώ μαζί σου. Δυστυχώς δεν υπάρχει όμορφη πόλη στην Ελλάδα ούτε καν μετριότητα για να συγκριθεί με αναλόγου μεγέθους δυτικοευρωπαϊκή. Έτσι η σύγκριση γίνεται μεταξύ των Ελληνικών.
 

AEKfan

Member
Μηνύματα
58
Likes
21
Ναι, αυτός είναι ο αυθεντικός AEKfan.
Wellcome back στρατηγέ.
Μερσί σύντροφε. Καλώς σε βρίσκω.

Καλώς τον άσωτο υιό. Δευκαλίωνα σφάξε τον μόσχο τον σιτευτό. Δεν πρόσεξες ότι ο επιθετικός βαθμός είναι ο συγκριτικός και όχι ο υπερθετικός. Κατά τα άλλα συμφωνώ μαζί σου. Δυστυχώς δεν υπάρχει όμορφη πόλη στην Ελλάδα ούτε καν μετριότητα για να συγκριθεί με αναλόγου μεγέθους δυτικοευρωπαϊκή. Έτσι η σύγκριση γίνεται μεταξύ των Ελληνικών.
Την καλησπέρα μου. Παρότι έχεις δίκιο, επίτρεψέ μου να βγάλω ξύγκι από τον κώνωπα και να πω ότι σημειολογικά ο επιθετικός προσδιορισμός "ομορφότερη" ενέχει την υπέρθεση.
Inter alia, δε μπορούμε να μιλάμε για όμορφη-ομορφότερη, όταν το αντικείμενό μας είναι τα τέμπλα τoυ πολεοδομικού trash, οι κολοφώνες του πολιτισμικού mauvais gout, οι νεοελληνικές πόλεις.
 

Christianna

Member
Μηνύματα
7
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία μετά το πτυχίο!
Πόσο αυστηρά κρίνουμε αυτή τη χώρα και, δυστυχώς, δεν κάνουμε και κάτι για να την αλλάξουμε... Μιλάμε για τις ομορφιές του Παρισιού και ξεχνάμε τους μετανάστες που ζουν γκετοποιημένοι... Μιλάμε για τη γοητεία της Νέας Υόρκης και αγνοούμε τις κοινωνικές αντιθέσεις που υπάρχουν... Κοιτάζουμε τους ουρανοξύστες, τους θαυμάζουμε κι, όμως, δε βλέπουμε ότι αυτό κάνει τους ανθρώπους πιο ξένους μεταξύ τους... Θαυμάζουμε τους Ιταλούς, τους Ισπανούς, τους Ολλανδούς, τους Τούρκους, τους Ινδους... Και ύστερα... μας φταίει η Αθήνα, η Θεσσαλονίκη, το Ναύπλιο, η Καστοριά, η Ξάνθη, η Χαλκίδα!
Η Ελλάδα έχει μοναδικές ομορφιές, που, βέβαια, για να τις δεις πρέπει να το θέλεις...

Έτσι, εγώ επιλέγω ως όμορφες πόλεις
α) Το Ναύπλιο που το κέντρο του μου θυμίζει κάποια Ολλανδικά χωριά
β) Την Καστοριά γιατί είναι μια πόλη αρχοντική
γ) Την Αθήνα για τη θέα του Παρθενώνα από όποιο σημείο κι αν σταθείς
δ) Την Ξάνθη γιατί είναι ένα συνοθήλευμα πολιτισμών
ε) Την Καλαμπάκα (αν και κομώπολη) γιατί τα Μετέωρα είναι μοναδικά
στ) Τη Θεσσαλονίκη επειδή μ' αρέσει να κάνω βόλτα με θέα το Λευκό Πύργο...
 

xrysadel

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινουπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Δεν υπάεχει αμφιβολία ότι τα Γιάννενα είναι η ομορφότερη πόλη!!!
Έχω πάει πολλές φορές και όποτε βρίσκω ευκαιρία πετάγομαι πάλι;)
Ας με ξεχνούσαν δίπλα στη λίμνη και ας φεύγανε:D
 

Dust

Member
Μηνύματα
101
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Nέα Ζηλανδία
Αν μιλαμε για το σημερα ομορφη πολη δεν υπαρχει στην Ελλαδα.Αν μιλαγαμε για 50-60 χρονια πισω θα ελεγα η Αθηνα.Οποιος εχει δει φωτογραφιες της προ του 50-60 σιγουρα με καταλαβαινει!
Η πλατεια Δημαρχειου(πλ.Κοτζια) με το υπεροχο δημοτικο θεατρο,το Ακταιον στο Φαληρο και και και...
 

afroditi

Member
Μηνύματα
145
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Αν μιλαμε για το σημερα ομορφη πολη δεν υπαρχει στην Ελλαδα.Αν μιλαγαμε για 50-60 χρονια πισω θα ελεγα η Αθηνα.Οποιος εχει δει φωτογραφιες της προ του 50-60 σιγουρα με καταλαβαινει!
Η πλατεια Δημαρχειου(πλ.Κοτζια) με το υπεροχο δημοτικο θεατρο,το Ακταιον στο Φαληρο και και και...
δεν συμφωνώ μαζί σου ότι δεν υπάχουν όμορφες πόλεις στην ελλάδα σήμερα αλλα θα συμφωνήσω για την αθήνα.
και θα πήγαινα ακόμα πιο πίσω χρονολογικά, έχω δει φωτογραφικό άλμπουμ από την αθήνα του 1920-1930 και είναι πανέμορφη!
πριν από την άναρχη επιδρομή του τσιμέντου στην δεκαετία του '60 που γέμισε την αθήνα με τις απαίσιες πολυκατοικίες και κτήρια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.737
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom