Ποια είναι η αγαπημένη σας πόλη?

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Το Παρίσι είναι η αγαπημένη μου πόλη.Όχι σαν ταξιδιώτης μόνο. αλλά και σαν επιλογή για να μείνω. Μου αρέσει αυτή η πόλη
για το παιχνίδι ισορροπιών της:Παράδοση και καινοτομία. Για το ποτάμι που κυλά στη καρδιά αυτής της.
Για τα χρώματά της.Για τυ μυρωδιά του καφέ και των φρεσκοψημένων κρουασάν! Για την αύρα που αποπνέει.
Για όλα αυτά που μου θυμίζει. Για τους εμπρεσιονιστές που έζησαν εδώ...Για κάποιες μεγάλες βόλτες που έκανα με τους γονείς μου σ΄αυτή τη πόλη..Οπότε..Ίσως να είναι και οι μήμες μου από παιδί..:roll:
Συνηγορώ... Μακράν όλων...
 

GREG1979

Member
Μηνύματα
35
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
ΜΠΑΝΓΚΟΚ-ΠΟΥΚΕΤ
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΚΑΛΑΠΑΓΚΟΣ
Με βαση το που θα εμενα για ολη μου την ζωη θα επελεγα Πραγα . Παραμυθενια πολη που συνδιαζει φυσικη ομορφια , παραδοσιακα κτιρια , ιστορικα μνημεια , και νυκτερινη ζωη . Μια πολη με το μεγεθος της Αθηνας και το 1/3 του πληθυσμου .
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Ρόμα και πάλι ρόμααα :bleh:

Για φετουτσίνι στον Αλφρέντο, βόλτες στο φόρουμ και στη Βίλλα Μποργκέζε, ψώνια στη Κοντότι, παγωτό στη Φοντάνα ντι Τρέβι, καφέ στη πιάτσα Ναβόνα, πανίνι με προσούτο-μοτσαρέλα και χάζι στο Πάνθεον, άραγμα στα παγκάκια της πιάτσα ντελ Πόπολο, καλλιτεχνικό ξεδίψασμα στις εκκλησίες της με τα αριστουργήματα τέχνης, τη μυρωδιά του αυτοκρατορικού της μεγαλείου παντού, βραδυνή βόλτα στο Τραστέβερε και κρεατοφαγία στο "δε θυμάμαι πού στο Τραστέβερε" :D

Και τέλος για το όπεν της το Μάιο στο χώμα με τον επικό τελικό Ναδάλ-Φέντερερ, 5ώρες ματς πριν 2-3 χρόνια :clap:

 

ydanis

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
??????
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΙΡΜΑΝΙΑ
Μία είναι η πόλη.Μα φυσικά NEW YORK!!!!!!!!!!!!!!!!! 1.jpg
 

maria12travel

Member
Μηνύματα
28
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΡΑΖΙΛΙΑ - ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Ρόμα και πάλι ρόμααα :bleh:

Για φετουτσίνι στον Αλφρέντο, βόλτες στο φόρουμ και στη Βίλλα Μποργκέζε, ψώνια στη Κοντότι, παγωτό στη Φοντάνα ντι Τρέβι, καφέ στη πιάτσα Ναβόνα, πανίνι με προσούτο-μοτσαρέλα και χάζι στο Πάνθεον, άραγμα στα παγκάκια της πιάτσα ντελ Πόπολο, καλλιτεχνικό ξεδίψασμα στις εκκλησίες της με τα αριστουργήματα τέχνης, τη μυρωδιά του αυτοκρατορικού της μεγαλείου παντού, βραδυνή βόλτα στο Τραστέβερε και κρεατοφαγία στο "δε θυμάμαι πού στο Τραστέβερε" :D
Συμφωνώ απολύτως (εξαιρώ την κρεατοφαγια στο Τραστέβερε - θα προτιμουσα μανιταροφαγία στην Via Veneto!) και προσθέτω τις ατελειωτες βολτες στον Τίβερη.

Βασικο κριτηριο βεβαια για μενα ετσι ωστε να ονομασω μια πολη ως "η αγαπημενη μου" πιστευω ειναι η ελευθερια και η ανεση να κινεισαι απο το πρωι ως το βραδυ μονος-η, σου διχως προγραμμα... και να απολαμβανεις καθε τι καινουργιο ...καθε χιλιοτραγουδισμενο..χιλιοφωτογραφισμενο...σαν πρωτη φορα! Φετος ανήμερα Χριστουγεννων εκανα κατι παρομοιο..ωραια εμπειρια..
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Αγαπημενη πολη στην οποια θα εμενα και μονιμα
ΧΑΝΙΑ ΚΡΗΤΗΣ:clap:
 

faiadewolf

Member
Μηνύματα
15
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Εγώ έχω τρεις αγαπημένες πόλεις πειράζει?
Μια υπεραντλαντική: το Σαλβαντορ ντα Μπαία στην Βαζιλία.
Μια Ευρωπαϊκή: την Πράγα, που όσες φορές και να παώ νομίζω πώς είναι η πρώτη φορά (έρωτας κανονικός... τί να σου λεώ τώρα...)
Μια ελληνική: την Καβάλα -ειδικά τον χεμώνα (ναι... περίεργα γούστα...)
 

alter100

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Χαιρετώ την ταξιδιωτική παρέα....
Η αγαπημένη μου πόλη είναι το Βερολίνο....και μου αρέσει να ταξιδεύω με αυτοκίνητο...γιατί και η διαδρομή (εκτος από τον προορισμό) έχει τα ενδιαφέροντα της οπουδήποτε και αν πάει κανεις.
http://www.visitberlin.de/english/berlin-infos/e_bi_anreise.php?
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
τελεια στο Βερολινο.ειναι η αγαπημενη πολη του mister μου!!! σαν ζωντανη εγκυκλοπαιδεια!!! ασε που με το που βγαινεις απο το αεροδρομιο σου σπαει η μυτη απο τις μυρωδιες των στρουντελ!!! :clap::clap::clap:. εκει επισης λαχταρησα το ποδηλατο.τι ωραια αυτη ειναι ζωη. Μεγαλουπολη και γεματη πρασινο!!
 

domenica

Member
Μηνύματα
63
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
??????
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΚΑΛΑΠΑΓΚΟΣ
Eλληνικη: atbn0_google_com_images_d533808f2918e8832bdfaf08e2119269._.jpg

Ευρωπαικη: atbn0_google_com_images_1f363e2c1c8a372eeff6eb8f3e16afe6._.jpg

Λατ.Αμερικα atbn0_google_com_images_0d596565879575038e87540ccd6f6d8c._.jpg γιατι οπου και να πηγαινες ειχε μουσικες στους δρομους, τη μια μερα τη μπαντα του δημου με τα ξυλοφωνα, την αλλη διαγωνισμο σχολειων, την αλλη παρτυ, μετα διαγωνισμο γκραφιτι, καθε μερα!!! και γιατι ειναι κοντα στο.....
atbn0_google_com_images_adc346ee54a053b33819d9be0a6b3696._.jpg
 

paragianna75

Member
Μηνύματα
53
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
astana-kazakhstan?
Ταξίδι-Όνειρο
Namimbia
Μια ευρωπαϊκή πόλη που επισκέφτηκα πρόσφατα και μου άρεσε πολύ είναι το Bled στην Σλοβενία, μια παραμυθένια πόλη που την διαφορά την κάνει η λίμνη με το νησάκι στο κέντρο και την εκκλησία στο νησάκι.Τον χειμώνα παγώνει η λίμνη και κάνουν πατινάζ ενώ το καλοκαίρι κάνουν αγώνες κωπηλασίας.Και φυσικά όλα αυτά με θέα τις Ιουλιανες Άλπεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.266
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom