Ποια είναι η αγαπημένη σας πόλη?

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Οι πόλεις που λατρεύω να επιστρέφω είναι το Λονδίνο και η Αθήνα (ναι, ναι η δική μας Αθήνα!).
Το Λονδίνο γιατί είναι η πόλη που μια shopping maniac σαν εμένα μπορεί να βρει τα πάντα και η Αθήνα γιατί με μια βόλτα στο ευρύτερο ιστορικό της κέντρο μπορεί να συναντήσει κανείς όλες τις κοινωνικές φυλές των Ελλήνων και μη.
:clap::clap::clap:
 

Dancing Queen

Member
Μηνύματα
94
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
στα φθινοπωρινα φυλλα
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Ρωμη, Ρωμη, Ρωμη !!!
καταρχήν γιατι εκει ηταν το παρθενικο μου ταξιδι στο εξωτερικο, επειτα για ολα τα υπολοιπα που ανεφεραν οι παραπανω fan της Ρωμης , ειναι πραγματικα μια απιστευτα φινετσατη πολη αποτελει ενα μνημειο απο μονη της και τελος λογω της ιδιαιτερης συμπαθειας μου προς την ιταλικη κουλτουρα γενικοτερα (ας οψεται ο ιταλος γκομενος για 3 χρονια, αν και Σιτσιλιανος)
Βεβαια δεν μπορω να εξαιρεσω και το Λονδινο, την πιο ακριβη και αριστοκρατικη πολη της Ευρωπης που συνδυαζει για μενα ιδιαιτερη ομορφια και γοητεια και βεβαια ατελειωτο shopping therapy και πολλους Ελληνες φιλους.
Απο ελληνικες πολεις παρατηρησα πως ολοι σας αναφερατε πολεις με υγρο στοιχειο ειτε αυτο ειναι θαλασσα , ειτε λιμνη λες και οι υπολοιπες που δε βρεχονται ειναι καταδικαστεες. Θα συμφωνησω κι εγω μαζι σας πως τα Χανια, η Καστορια , το Ναυπλιο, η Καβαλα ειναι πανεμορφες εγω προσωπικα ψηφιζω Καστορια σαν Δυτικομακεδονισα που ειμαι.
 
Μηνύματα
24
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Δεν έχω ιδέα...
Ταξίδι-Όνειρο
road trip to California
Δεν έχω πάει μέχρι στιγμής κάπου αλλού, αλλά θα πω Παρίσι. Μόνο και μόνο ο Πύργος το βράδυ φωτεισμένος αξίζει να πας. "Μοιρίζει" παντού "παρίσι" αυτή η πόλη. Έχει αυτόν τον ρομαντικό αέρα.
Μια δεύτερη επιλογή μου είναι το Βανκούβερ, αλλά εκεί δεν έχω πάει όποτε δεν μπορώ να πω πολλά. Απλά από φωτογραφίες.
 

markos4

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
καλησπερα σε ολους καινουργιος ειμαι σε αυτο το υπεροχο forum.
εχω παει σε αρκετες πολεις στο εξωτερικο αλλα με τρεις ξετρελαθηκα αυτες ειναι
1.το παρισι
2.το παρισι
3.το παρισι
αν εχεις παει στο παρισι ειναι σαν να εχεις παει στον κοσμο ολο.
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Αυτό είναι υπό σκέψη... νομίζω όμως ότι η πιο ωραία πόλη που έχω παέι είναι η Taormina της Σικελίας...από πιο μεγάλες δεν μπορώ να αποφασίσω..μάλλον το Παρίσι..
 

nana

Member
Μηνύματα
27
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Γεία σας και απο 'μένα!Μια πολύ γραφική πόλη είναι η Καστοριά στην βόρεια Ελλάδα!
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
1. ΠΑΡΙΣΙ: Δυναμικό και ρομαντικό με μοναδική ατμόσφαιρα που δεν συναντάς πουθενά αλλού.
2. ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ: Η παγκόσμια πρωτεύουσα, εκεί που συμβαίνουν τα πάντα. Κορυφαία ξενοδοχεία, κορυφαία εστιατόρια, κορυφαία θεάματα, κορυφαία μουσεία. Απλά δεν παίζεται!
3. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ: τι να πει κανείς; 2 ήπειροι, 3 θάλασσες και αμέτρητοι πολιτισμοί.
4. ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ: Ότι πιο προοδευτικό. Η πόλη της μοντέρνας τέχνης και αρχιτεκτονικής. Και μια νυχτερινή ζωή απίστευτη.
5. ΡΙΟ ΝΤΕ ΤΖΑΝΕΙΡΟ: Το ωραιότερο setting στον πλανήτη. Και οι ωραιότεροι άνθρωποι επίσης.

Και στην Ελλάδα:
1. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ: Η μόνη μεγαλούπολη που τη βρέχει το κύμα. Παλιά ευρωπαικά κτίρια και ατμόσφαιρα Βυζαντίου.
2. ΚΕΡΚΥΡΑ: Αρχοντιά, παράδοση και υπέροχες γειτονιές που θυμίζουν Ιταλία.
3. ΒΟΛΟΣ: Μικρός, οργανωμένος και πάνω στη θάλασσα. Και το Πήλιο δίπλα.
4. ΝΑΥΠΛΙΟ: Άλλη εποχή και άλλη ατμόσφαιρα.
5. ΚΑΒΑΛΑ: Και μόνο η θέση της την κάνει υπέροχη. Και η παλιά πόλη με το ιμαρέτ είναι αληθινό κόσμημα.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.403
Likes
17.229
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ωραία τα λες.

Στα του έξω έχω 3/5 ρε γμτ, δεν έχω πάει στην Πόλη και στο Ρίο. Να τα δρομολογήσω ε;
 
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη και Πράγα
Γειά σας παιδιά. Φαντάζομαι ότι ο φίλος yannis αστειεύεται σχετικά με τα υπέροχα Χανιά. Λεφτέρη, σου εύχομαι να πας και πάλι κάτω σύντομα και να πραγματοποιηθεί το όνειρό σου για τη μόνιμη εγκατάσταση εκεί. Εκτός αν .... βρεθείς μπροστά σε κάτι άλλο ελκυστικότερο στην πορεία !
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.615
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom