Ποια είναι η αγαπημένη σας πόλη?

Greta

Member
Μηνύματα
95
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη-Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Nα Υόρκη (για τους λόγους που ήδη αναφέρατε συν το Broadway με τις εξαιρετικές θεατρικές παράστασεις).
Λονδίνο (πάλι για τους λόγους που αναφέρατα συν το γεγονός ότι είναι ο παράδεισος του συλλέκτη: Παλιές εκδόσεις, γκραβούρες, αντίκες κ.τ.λ. Οι υπαίθριες αγορές του είναι μια πανδαισία για μυημένους και μη.)

Στις πόλεις της Ελλάδας θα ήθελα να προσθέσω και μια ακόμα που συνήθως δεν μπαίνει στον κατάλληλο των τουριστικών προορισμών.

Τα Τρίκαλα!

Δε έχω καμιά σχέση με την περιοχή. Και νόμιζα ότι τα Τρίκαλα είναι μια μελαγχολική, επαρχιακή πόλη. Την επισκέφτηκα πριν λίγα χρόνια και κατάλαβα γιατί οι ντόπιοι την αποκαλούν μικρό Παρίσι.
Πανέμορφη η παλιά πόλη, επιβλητικό το φρούριο με το περίφημο ρολόι και μαγευτικό το ποτάμι που διασχίζει την πόλη.
(Να πούμε εδώ ότι είναι ένα εξαιρετικό ορμητήριο να επισκεφτεί κανείς τη γύρω περιοχή : Καλαμπάκα, Μετέωρα, Λίμνη Πλαστήρα και λίγο πιο κάτω Μέτσοβο.)
 

Vasiliki

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Αφρικη
Ταξίδι-Όνειρο
Μάλι-Τιμπουκτού
Λατρεύω την έρημο οποτε θα πω την Ντουζ στην Τυνησία ..μια πόλη που θεωρείται η πύλη της ερήμου.Εκεί που γεμίζει η ματιά σου απο τα χρώματα της ανατολής και της δύσης πάνω στους λευκους αμμόλοφους και αγαλιάζει η ψυχή σου ακουγοντας τα τυμπανα απο τα βαθη της ερημου... Δεν θα μπορουσα να μην αναφερω όμως και την πολη που εχω μεγαλωσει ,την Βιέννη στην Αυστρία, πανεμορφη ,πεντακαθαρη με πολυ καλη ρυμοτομία και εξαιρετική αρχιτεκτονική ,με απίστευτη φύση και τοπία ,με ομορφα παρκα, παιδικες χαρες ,ενδιαφεροντα μουσεια και καλλιτεχνικη παραδοση...
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Δεν θα μπορουσα να μην αναφερω όμως και την πολη που εχω μεγαλωσει ,την Βιέννη στην Αυστρία, πανεμορφη ,πεντακαθαρη με πολυ καλη ρυμοτομία και εξαιρετική αρχιτεκτονική ,με απίστευτη φύση και τοπία ,με ομορφα παρκα, παιδικες χαρες ,ενδιαφεροντα μουσεια και καλλιτεχνικη παραδοση...
Αχχχ... Βιεννη,Βιεννη,Βιεννη...οποιος την επισκεφτει δεν την ξεχνα ποτε.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.371
Likes
6.868
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Αγαπημένη μου πόλη ειναι η Βαρκελώνη!!!
Πόλη όνειρο που ανά πάσα στιγμή θα τα βροντούσα όλα να πάω να ζήσω εκεί!!!

Στην Ελλάδα ειναι η Καβάλα.
Μου θυμίζει λίγο απο Μόντε Κάρλο
:cool:
 

αθηνα123

Member
Μηνύματα
283
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????
Ταξίδι-Όνειρο
νησια μαρκισας
εγω λεω να πω πια δεν ειναι η αγαπημενη μου. η βενετια.δεν μου αρεσε σχεδον καθολου αν και δεν εμεινα παραπανω απο μερικες ωρες.ειναι τοσο τουριστικη,με τοσο κοσμο ολες τις μερες του χρονου που ειλικρινα δεν ξερω αν θα ξαναπηγενα ποτε.βεβαια δεν προλαβα να παω και στα γυρω νησακια που μαλλον πρεπει να ναι πολυ πιο ομορφα.παντως και η περιφημη γονδολα δεν με κατενθουσιασε
 

XrisAround

Member
Μηνύματα
59
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
.....Κρήτη.....
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ - ΓΡΟΙΛΑΝΔΙΑ
Στοκχόλμη!!!!!!!!!!!
Απλά πράματα........πράσινο,φυσικό τοπίο,οργάνωση,κάτοικοι!!!!!!!!!!!!!!
Ότι καλύτερο!!!!!:cool:
 

Siuil

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακρυά αυτή τη φορά
Ταξίδι-Όνειρο
US Road Trip
Βέρνη και Λουκέρνη!.. Απίστευτη οργάνωση, αρχιτεκτονική, ηρεμία, ασφάλεια, καθαριότητα.. Τα έχουν όλα!..
 

marakixin

Member
Μηνύματα
148
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο
Ταξίδι-Όνειρο
αγια-πετρουπολη
αγαπημενη μου πολη...κλεινω τα ματια και την φερνω μπροστα μου ρωμη. το πρωτο μου ταξιδι στο εξωτερικο.. οι δρομοι. το μεγαλειο του αγιου πετρου... η οροφη στην καπελλα σιστινε... η δευτερα παρουσια...η φοντανα ντι τρεβι... το νομισμα... η πιατσα ναβονε.. το καπιτωλιο το παμθεον, το φως που παιζει παιχνιδια στο εσωτερικο του..οι οβελισκοι διασπαρτοι στην πολη το κολοσαιο με την αρενα του. τα υπεροχα παγωτα σε ολους τουσ δρομους το καφε γκρεκο... η σκαλινιτα η βουκαμβιλιες ...οι διδυμες εκκλησιες..ο καραβατσιο...η πιτσα στο χερι...η πλατεια του βατικανου την νυχτα... τα φωτα πανωσ το νερο..οι αγγελοι στο καστελο τους οι γλαροι που τους τριγυριζουν...μια εκσταση μεσα σε μια εκκλησια... τα μουσεια.. η αγορα των λουλουδιων...ρωμη και παλι ρωμη απλα η αιωνια πολη. η πολη που παντα επιστρεφεις αν ριξεις ενα νομισμα στην φοντανα ντι τρεβι. η ρωμη που με ξαναπεριμενει
 

agelika2

Member
Μηνύματα
50
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Μπανγκογκ-Πουκετ
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική&Λαπωνία.
Οπου κιαν πάω όπου αν σταθώ εσένα θα έχω πάντα στο μυαλό.Σε λατρευω αγαπημένη μου πατριδα Θεσσαλονίκη!!
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.779
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Απο Ελλαδα αγαπημενη μου πολη ειναι το Ρεθυμνο το οποιο συνδιαζει την παλια πολη με την καινουργια σε συνδιασμο με την απιστευτη φιλοξενια των κατοικων. Εμενα για 1 χρονο εκει λογο δουλειας και πραγματικα μπορουσα να μενω για παντα!!
Απο εξωτερικο δεν μπορω να πω ακομα καθως εχω να δω πολλες πολεις!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.687
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom