Πολωνία Πολωνία - Βαρσοβία - Κρακοβία

manfles

Member
Μηνύματα
22
Likes
8
Σε ευχαριστώ! Θα διαβάσω την Ιστορία σου γιατί με την εμπειρία σας, δίνετε σε εμάς γνώση! Στην Βαρσοβία θα κάνω τρείς διανυκτερεύσεις και πέντε στην Κρακοβία, οπότε πιστεύω ότι θα προλάβω!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Έχω κλείσει με Aegean εισιτήρια για Πολωνία από 26/7-3/8/22 (8 διανυκτερεύσεις). Θα πάω Βαρσοβία και Κρακοβία! Πόσες διανυκτερεύσεις στην μία, και πόσες στην άλλη θα μου προτείνατε? Επίσης σε ποιές συνοικίες να κοιτάξω για ξενοδοχεία? και εάν αξίζει να κλείσω με πρωινό. Τέλος…διάβασα όλο το νήμα και δεν έγραψε κάποιος, το sait των αλατωρυχείων προκειμένου να κλείσω εισιτήρια, Εάν μπορεί να βοηθήσει κάποιος!
Το μήνυμά σου μεταφέρθηκε σε θέμα για Κρακοβία και Βαρσοβία.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
875
Likes
796
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Σε ευχαριστώ! Θα διαβάσω την Ιστορία σου γιατί με την εμπειρία σας, δίνετε σε εμάς γνώση! Στην Βαρσοβία θα κάνω τρείς διανυκτερεύσεις και πέντε στην Κρακοβία, οπότε πιστεύω ότι θα προλάβω!
Συμφωνω και εγω με το 5-3 .. επίσης οσον αφορα την διαμονή , πέραν του οτι ειναι αρκετα οικονομικά, θα βρεις και πολλες επιλογές! υπαρχει μαγαζι για πρωινο (μαγαζάρα βασικά) το charlotte και εχει και στις δυο περιοχές! Βαρσοβία μείναμε κοντά στο palace of culture και μείναμε ικανοποιημένοι από την τοποθεσία, και Κρακοβία στην περιοχη της παλιας πόλης !!
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Έχω κλείσει με Aegean εισιτήρια για Πολωνία από 26/7-3/8/22 (8 διανυκτερεύσεις). Θα πάω Βαρσοβία και Κρακοβία! Πόσες διανυκτερεύσεις στην μία, και πόσες στην άλλη θα μου προτείνατε? Επίσης σε ποιές συνοικίες να κοιτάξω για ξενοδοχεία? και εάν αξίζει να κλείσω με πρωινό. Τέλος…διάβασα όλο το νήμα και δεν έγραψε κάποιος, το sait των αλατωρυχείων προκειμένου να κλείσω εισιτήρια, Εάν μπορεί να βοηθήσει κάποιος!
Ναι, αν έχεις σκοπό να πας και Άουσβιτς και αλατωρυχεία, τότε θα σου χρειαστούν οι μέρες στην Κρακοβία. Αλλιώς θα έβγαζα δύο, 5 μέρες μόνο για την πόλη είναι πάρα πολλές. Στη Βαρσοβία και εγώ θα πρότεινα διαμονή κοντά στο palace of culture, Κρακοβία θα πρότεινα μέσα στην παλιά πόλη ή αν όχι μέσα, εκεί γύρω, ίσως στην βόρεια πλευρά της πόλης για να είστε κοντά στον σιδηροδρομικό σταθμό.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
875
Likes
796
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Θα πάω και αλατωρυχεία και Άουσβιτς, το sait με τα αλατωρυχεία για να κλείσω εισιτήρια είναι αυτό?The “Wieliczka” Salt Mine
ναι , το tourist route για την ακρίβεια.. περιλαμβάνεται η ξενάγηση, επιλέγεις μόνο την γλώσσα! το tour κραταει 1ωρα και 30λεπτά περίπου.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Πόσες διανυκτερεύσεις στην μία, και πόσες στην άλλη θα μου προτείνατε?
Θα σου πρότεινα να βάλεις ακόμη μια πόλη στο πλάνο γιατί προλαβαίνεις άνετα, τύπου 3-3-2. Αλλιώς 4-4 εκατέρωθεν.
Επίσης σε ποιές συνοικίες να κοιτάξω για ξενοδοχεία?
Κρακοβία θα κοιτούσα να μείνω στη περιοχή Kazimierz και Βαρσοβία κάπου στη Śródmieście Północne.
και εάν αξίζει να κλείσω με πρωινό
Αυτό θα το δεις αν σε συμφέρει η όχι, αλλά γενικότερα υπάρχουν πολλά εξαιρετικά καφέ που σερβίρουν πρωινό και στις δύο πόλεις.
το sait των αλατωρυχείων
The “Wieliczka” Salt Mine
Για τα υπόλοιπα έχω γράψει αναλυτικά για Κρακοβία εδώ και Βαρσοβία εδώ.
 

manfles

Member
Μηνύματα
22
Likes
8
Καλησπέρα! Τον άλλο μήνα θα επισκεφτώ την Πολωνία!. Θα μείνω 4 νύχτες στην Βαρσοβία και 6 στην Κρακοβία!. Τα ξενοδοχεία που σκέφτομαι να κλείσω είναι, το Hampton by Hilton Warsaw City Centre και το Hotel Kazimierz III στην Κρακοβία. Έχετε άποψη για αυτά τα δύο ή πρόταση για κάτι καλύτερο? (π.χ. Περιοχή). Σας ευχαριστώ!.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα! Τον άλλο μήνα θα επισκεφτώ την Πολωνία!. Θα μείνω 4 νύχτες στην Βαρσοβία και 6 στην Κρακοβία!. Τα ξενοδοχεία που σκέφτομαι να κλείσω είναι, το Hampton by Hilton Warsaw City Centre και το Hotel Kazimierz III στην Κρακοβία. Έχετε άποψη για αυτά τα δύο ή πρόταση για κάτι καλύτερο? (π.χ. Περιοχή). Σας ευχαριστώ!.
Καλημέρα και σε σένα.
Σαν ξενοδοχεία δε τα έχω υπόψιν μου, σαν περιοχές όμως θεωρώ ότι είναι πολύ καλή περίπτωση αυτό στη Κρακοβία, όπως εξίσου και στη Βαρσοβία, αν και στη δεύτερη θα κοιτούσα να μείνω λίγο πιο κοντά στη Nowy Świat για λόγους ευκολίας.
 

pan82

Member
Μηνύματα
622
Likes
772
Καλησπέρα! Τον άλλο μήνα θα επισκεφτώ την Πολωνία!. Θα μείνω 4 νύχτες στην Βαρσοβία και 6 στην Κρακοβία!. Τα ξενοδοχεία που σκέφτομαι να κλείσω είναι, το Hampton by Hilton Warsaw City Centre και το Hotel Kazimierz III στην Κρακοβία. Έχετε άποψη για αυτά τα δύο ή πρόταση για κάτι καλύτερο? (π.χ. Περιοχή). Σας ευχαριστώ!.
Eντάξει το συγκεκριμένο hampton που είχα μείνει πριν μια τριετία ήταν εκπληκτικο πάντως, πρωινός μπουφές , δωμάτιο από τα καλύτερα που έχω μείνει ποτέ με τιμή χώμα τότε (50€ δικλινο με πρωϊνό)
 
Last edited:

manfles

Member
Μηνύματα
22
Likes
8
Καλημέρα και σε σένα.
Σαν ξενοδοχεία δε τα έχω υπόψιν μου, σαν περιοχές όμως θεωρώ ότι είναι πολύ καλή περίπτωση αυτό στη Κρακοβία, όπως εξίσου και στη Βαρσοβία, αν και στη δεύτερη θα κοιτούσα να μείνω λίγο πιο κοντά στη Nowy Świat για λόγους ευκολίας.
Σε ευχαριστώ, στην Nowy Świat έχεις κάποιο υπ όψιν σου?

Eντάξει το συγκεκριμένο hampton που είχα μείνει πριν μια τριετία ήταν εκπληκτικο πάντως, πρωινός μπουφές , δωμάτιο από τα καλύτερα που έχω μείνει ποτέ με τιμή χώμα τότε (50€ δικλινο με πρωϊνό)
Σε ευχαριστώ!. Τώρα δεν υπάρχουν αυτές οι τιμές, τουλάχιστον με ικανοποιεί ότι είναι καλό!.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Σε ευχαριστώ, στην Nowy Świat έχεις κάποιο υπ όψιν σου?
Έχει άπειρα στη περιοχή, θα βρεις νομίζω με ευκολία αναλόγως του γούστου σου. Δεν έχω κάτι υπόψιν μου πιο συγκεκριμένα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom