Πορτογαλία Πορτογαλία

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Μεταξυ Braga και Guimaraes ποια αξιζει για ενα βραδυ? Η προθεση μου ειναι να φυγουμε απ' ευθειας απο το αεροδρομιο του Πορτο και συνδεονται και οι δυο πολεις μ αυτο σε 50 λεπτα, οποτε δεν εχει διαφορα ως προς τη δυσκολια μεταβασης. Σκεφτομουν τη Braga ωστε την επομενη μερα να κανουμε σταση στη Guimaraes πριν καταληξουμε στο Πορτο.
Μπραγκα προτεινω κι εγω.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μεταξυ Braga και Guimaraes ποια αξιζει για ενα βραδυ? Η προθεση μου ειναι να φυγουμε απ' ευθειας απο το αεροδρομιο του Πορτο και συνδεονται και οι δυο πολεις μ αυτο σε 50 λεπτα, οποτε δεν εχει διαφορα ως προς τη δυσκολια μεταβασης. Σκεφτομουν τη Braga ωστε την επομενη μερα να κανουμε σταση στη Guimaraes πριν καταληξουμε στο Πορτο.
Προχθες επισκεφθηκα και τις δυο πολεις. Η Braga μου αρεσε και ήταν πολυ πιο ενδιαφερουσα. Guimaraes καθισα συνολικα 2 ωρες και βαρέθηκα. Πέρα απο το καστρο και καποια στενα μεσαιωνικά σοκακια δεν βρηκα κατι αλλο. Στην Braga ανετα θα διανυκτερευα. Must το Bom Jesus do Monte μην το χάσεις.

Aveiro ειναι ομορφο αλλα για λιγη ωρα. Αν πας προς τα εκει, να πας και Costa Nova. Η Barra διπλα εχει περισσοτερα να κανεις αλλα τα σπιτια της Costa Nova αξιζουν μια επισκεψη. Φοβερή παραλια εχει και στο Espinho που ειναι κοντα στο Πορτο. Coimbra τελος λιγο μακρυα αλλα αξιζει μια σταση αν πας προς Λισαβονα
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986
Οριστικοποιησα το προγραμμα πριν λιγες μερες. Τελικα θα κανουμε δυο ημερησιες , απο μια σε Braga και Guimaraes. Βολευει και το τουριστικο εισιτηριο του τρενου για ολη μερα μετακινησεις απο Πορτο σε γυρω πολεις με 7 ευρω. Στην Coimbra εχω βαλει δυο διανυκτερευσεις. Στη διαδρομη απο Πορτο για Coimbra θα κανουμε ολιγοωρη σταση ειτε στο Aveiro ειτε στο Amarante, ωστε να μειωσουμε τα πηγαινε ελα. Ψηνομαι πιο πολυ για το Amarante.
Λισαβωνα δεν εχω βαλει καθολου στο μενου, γιατι εχω παει 2 φορες, παλι καλοκαιρι και τη βρισκω ομορφη αλλα τρομερα κουραστικη με τον συνωστισμο των τουριστων. Θα ασχοληθουμε μονο με τη Β. Πορτογαλια. Την τελευταια μερα θα ειμαστε Braganca, πριν περασουμε προς Ισπανια.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Οριστικοποιησα το προγραμμα πριν λιγες μερες. Τελικα θα κανουμε δυο ημερησιες , απο μια σε Braga και Guimaraes. Βολευει και το τουριστικο εισιτηριο του τρενου για ολη μερα μετακινησεις απο Πορτο σε γυρω πολεις με 7 ευρω. Στην Coimbra εχω βαλει δυο διανυκτερευσεις. Στη διαδρομη απο Πορτο για Coimbra θα κανουμε ολιγοωρη σταση ειτε στο Aveiro ειτε στο Amarante, ωστε να μειωσουμε τα πηγαινε ελα. Ψηνομαι πιο πολυ για το Amarante.
Λισαβωνα δεν εχω βαλει καθολου στο μενου, γιατι εχω παει 2 φορες, παλι καλοκαιρι και τη βρισκω ομορφη αλλα τρομερα κουραστικη με τον συνωστισμο των τουριστων. Θα ασχοληθουμε μονο με τη Β. Πορτογαλια. Την τελευταια μερα θα ειμαστε Braganca, πριν περασουμε προς Ισπανια.
Αν θέλετε περισσότερο χρόνο Πόρτο και πέριξ πάντως και ξυπνάτε νωρίς, δεδομένου ότι το Guimaraes είναι αρκετά μικρό, υπάρχει λεωφορείο από Braga για εκεί που αν θυμάμαι καλά διαρκεί περι τη μια ώρα. Με λίγο ζόρι δηλαδή βγαίνουν και τα δύο σε μια μέρα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Οριστικοποιησα το προγραμμα πριν λιγες μερες. Τελικα θα κανουμε δυο ημερησιες , απο μια σε Braga και Guimaraes. Βολευει και το τουριστικο εισιτηριο του τρενου για ολη μερα μετακινησεις απο Πορτο σε γυρω πολεις με 7 ευρω. Στην Coimbra εχω βαλει δυο διανυκτερευσεις. Στη διαδρομη απο Πορτο για Coimbra θα κανουμε ολιγοωρη σταση ειτε στο Aveiro ειτε στο Amarante, ωστε να μειωσουμε τα πηγαινε ελα. Ψηνομαι πιο πολυ για το Amarante.
Λισαβωνα δεν εχω βαλει καθολου στο μενου, γιατι εχω παει 2 φορες, παλι καλοκαιρι και τη βρισκω ομορφη αλλα τρομερα κουραστικη με τον συνωστισμο των τουριστων. Θα ασχοληθουμε μονο με τη Β. Πορτογαλια. Την τελευταια μερα θα ειμαστε Braganca, πριν περασουμε προς Ισπανια.
Ποτε πατε; Guimaraes, Braga βγαινουν ανετα σε μια μερα αν ξεκινησετε απο Πορτο νωρις. Καλυτερα που θα διανυκτερευσετε Πορτο, πιο ωραια. Το τουριστικο δεν ισχυει για Braga και Guimaraes, ουτε για Aveiro. Amarante δεν πηγα γιατι δεν ηθελα να χαραμισω αλλη μερα εκτος θάλασσας. Φαινεται ωραιο μερος παντως. Coimbra θεωρω υπερβολη τις δυο διανυκτερευσεις.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986
Αν θέλετε περισσότερο χρόνο Πόρτο και πέριξ πάντως και ξυπνάτε νωρίς, δεδομένου ότι το Guimaraes είναι αρκετά μικρό, υπάρχει λεωφορείο από Braga για εκεί που αν θυμάμαι καλά διαρκεί περι τη μια ώρα. Με λίγο ζόρι δηλαδή βγαίνουν και τα δύο σε μια μέρα.
Το σκεφτηκα. Ειδα οτι πας σε μιση ωρα με λεωφορειο. Αλλα πρωι δεν ξυπναω σε διακοπες ουτε με απειλη περιστροφου, και παμε για χαλαρες διακοπες, καλοκαιρι. Βασικα αν δεν εχει μουσεια να μπαινοβγαινεις στο Guimaraes, μου αρεσει η ιδεα να παμε απογευμα και να γυρισουμε με το τελευταιο βραδινο τρενο. Γιατι καθε βραδυ για φαι στο Πορτο, δε λεω, εγω τρελαινομαι με το Πορτο, αλλα ειναι ωραια και μια αλλαγη σκηνικου.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ανετα βγαινουν. Η μια μεσημερι, η αλλη απογευμα προς βραδι. Εγω ξεκινησα 11απο Πορτο γιατι ξεχασα τα λεφτα στο χρηματοκιβωτιο του ξενοδοχειου και εχασα το τρενο των 10 και ημουν πισω Πορτο στις 9. Με χαλαρη διαθεση και στις δυο πολεις
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986
Coimbra θεωρω υπερβολη τις δυο διανυκτερευσεις.
Παμε για χαλαρο ταξιδι :). Καλα, καθαρη μιαμιση μερα εχεις οταν αναχωρεις μετα το δευτερο πρωι. Και θελω να δω και καναδυο πραγματα εκει
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Πήγαινε Figueira da foz αν ειναι. Θα σκυλοβαρεθεις δυο μερες. Ειναι μεγαλη η μερα το Καλοκαιρι
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986
Πήγαινε Figueira da foz αν ειναι. Θα σκυλοβαρεθεις δυο μερες. Ειναι μεγαλη η μερα το Καλοκαιρι
Ωραια ιδεα. Κι αν εχει ακαταλληλο καιρο για παραλια, θα παω στο Καζινο. Αν παει καλα, πεταμε Αζορες. Αν οχι, θα δουμε πως θα γυρισουμε πισω :p
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.278
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom