Πού ήταν το πρώτο σας ταξίδι;

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Πρώτο ταξίδι το 2005 στο Λονδίνο ετών 22 ( εγώ 22, το Λονδίνο απείρως μεγαλύτερο ) . Άργησα λίγο να ξεκινήσω αλλά μετά υπήρξε σημαντική εξέλιξη ;) Στο forum γράφτηκα 2 ταξιδια μετά, αναζητώντας πληροφορίες για Βερολίνο ( βρε πως περνάνε τα χρόνια )
 
Last edited:

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
Πρώτο ταξίδι το 2005 στο Λονδίνο ετών 22 ( εγώ 22, το Λονδίνο απείρως μεγαλύτερο ) . Άργησα λίγο να ξεκινήσω αλλά μετά υπήρξε σημαντική εξέλιξη ;) Στο forum γράφτηκα 2 ταξιδια μετά, αναζητώντας πληροφορίες για Βερολίνο ( βρε πως περνάνε τα χρόνια )
Δεν άργησες καθόλου! Τι να πω εγώ στα 27;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.343
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Αν κάποιος άργησε να ξεκινήσει είμαι εγώ χωρίς δεύτερη σκέψη...
Και μιλάω για εξωτερικό, γιατί εντός συνόρων δεν έχω κανένα παράπονο!
Έτος 2016, ηλικία 34 (και ντρέπομαι που ξεκίνησα τόσο μεγάλος), προορισμός το Βελιγράδι.
Ευτυχώς ο χρόνος στη περίπτωση μου είναι σύμμαχος και αναπληρώνω γοργά το χαμένο έδαφος!;)
 

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
Αν κάποιος άργησε να ξεκινήσει είμαι εγώ χωρίς δεύτερη σκέψη...
Και μιλάω για εξωτερικό, γιατί εντός συνόρων δεν έχω κανένα παράπονο!
Έτος 2016, ηλικία 34 (και ντρέπομαι που ξεκίνησα τόσο μεγάλος), προορισμός το Βελιγράδι.
Ευτυχώς ο χρόνος στη περίπτωση μου είναι σύμμαχος και αναπληρώνω γοργά το χαμένο έδαφος!;)
Ντροπή είναι να μην ξεκινήσεις ποτέ στη ζωή σου!!
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Κάπου το 2000 στην Ρώμη. Με καραβι.
Θυμάμαι μόνο την απίστευτη δυσκολία να βρεις μέρη και να πας σε αυτά, να επιλέξεις φαγητό κλπ. Τότε δεν υπήρχαν τα κινητά με φόρουμ όπως και αυτό ούτε το Google maps, ούτε trip advisor.
Με έναν οδηγό στο χέρι και ότι καταφερνε ο καθένας.
Τραγικός απολογισμός, μεγάλη απογοήτευση.
Θυμάμαι ότι είχα φάει κάποιες φορές... κρατηθειτε... στα McDonalds. :(
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Κάπου το 2000
Θυμάμαι μόνο την απίστευτη δυσκολία να βρεις μέρη και να πας σε αυτά,
Υπερβαλλεις η δεν εκφραστηκες σωστα. 16 χρονια πριν απο σενα ειχα πάει χωρίς τη γλώσσα, κ θυμαμαι μια πολη με κεντρο που εβριθε απο τουρίστες, ενα σωρο τρατοριες, πιτσεριες, ουδεις λογος να καταληξεις στο mc donalds ουτε καν οικονομικος αφου μιση πιτσα εκανε οσο ενα μπιγκ μακ ισως κ λιγοτερο. Μονο την απειρια, αγνοια φοβο καταλαβαινω. .
Υπηρχε δε κ φτηνη πιτσερια αν θυμαμαι καλα στον Τιβερη εκει που ειναι το baja, αλλα κ η Ραμπα διπλα στη σκαλινατα, παμφθηνη τοτε τρατορία. Εκει ενα πιατο σπαγγέτι αλα γκριτσα εκανε σιγουρα λιγότερο απο το μπιγκ σκουπιδι.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.406
Likes
14.377

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Υπερβαλλεις η δεν εκφραστηκες σωστα. 16 χρονια πριν απο σενα ειχα πάει χωρίς τη γλώσσα, κ θυμαμαι μια πολη με κεντρο που εβριθε απο τουρίστες, ενα σωρο τρατοριες, πιτσεριες, ουδεις λογος να καταληξεις στο mc donalds ουτε καν οικονομικος αφου μιση πιτσα εκανε οσο ενα μπιγκ μακ ισως κ λιγοτερο. Μονο την απειρια, αγνοια φοβο καταλαβαινω. .
Υπηρχε δε κ φτηνη πιτσερια αν θυμαμαι καλα στον Τιβερη εκει που ειναι το baja, αλλα κ η Ραμπα διπλα στη σκαλινατα, παμφθηνη τοτε τρατορία. Εκει ενα πιατο σπαγγέτι αλα γκριτσα εκανε σιγουρα λιγότερο απο το μπιγκ σκουπιδι.
Έγραψα ότι θυμάμαι για ένα ταξίδι πριν 19 χρόνια.
Είχα έναν οδηγό που έλεγε διάφορα, έψαχνα στους δρόμους να πάω εδώ και εκεί με έναν χάρτη της συμφοράς (σήμερα ανοίγω Google maps και βλέπω που ακριβώς είμαι και απλά ακολουθώ τις βουλές) για φαγητό δεν θυμάμαι να έλεγε κάτι για φτηνές πιτσαρίες, κάτι εστιατόρια και θυμάμαι μου είχε κάνει εντύπωση το μενού 2 η 3 πιάτων ειχε, που να τα ξέρω αυτά ο χωριάτης; Δεν ήξερες ούτε τι εύρος τιμών είχαν ούτε είχες κριτικές πελατών (σήμερα ανοίγω είτε Google maps είτε trip advisor και γράφω pizza και μου βγάζει όσα μαγαζιά είναι σχετικά στην περιοχή που βρίσκομαι, διαβάζω αξιολογήσεις και βλέπω και μενού με τιμές από πριν).
Σίγουρα ήταν και η απειρία στο να μην πάει καλά το ταξίδακι μου. Κόσμο πάντως είχε.

Σήμερα εάν ξαφνικά εξαφανίζονταν τοinternet και το smartphone θα ειμουν πολύ πιο διστακτικός για να πάω σε ένα νέο μέρος, με τα βιβλία οδηγούς. Δεν θα μου άρεσε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom