Ιταλία Προγραμματισμός ταξιδιου στην Σικελία

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Κανεις λαθος να θεωρεις οτι το Παλερμο ειναι για ενα απογευμα η ενα πρωινο. Ειναι μεγαλη πολη, θα δεις μονο επιφανειακα. Θυμιζει τις οδικες εκδρομες σε 7 μερες Ρωμη-Φλωρεντια-Βενετια. 2,5+2,5=5 ωρες στο δρομο. Χωρις τις αναμενομενες καθυστερησεις απο κινηση. Δεν συνιστω καθολου τοσο μακρινη εκδρομη. Κοντα στην Κατανια εχει πολλα ωραια. Αλλιως μεινετε Παλερμο ολες τις μερες.
Θα το ξαναδω τοτε για το Παλερμο.Οσον αφορα τις Συρρακουσες- Ορτυγια για μονοημερη τι λες?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.926
Likes
40.761
Αν δεν εχεις κλεισει ακομη εισιτηρια, κλεισε μεταβαση προς Παλερμο. Αν εχεις ηδη κλεισει, κανε την καρδια σου πετρα και πετα το εισιτηριο και κλεισε αεροπορικο για,Παλερμο. Ετσι εξοικονομεις μιση μερα εκδρομης και γλιτωνεις μια διαδρομη με λεωφορειο η τρενο. Αν σου φαινεται υπερβολη, σκεψου οτι ειχα δωσει καπου 20 ευρω για το τρενο. Με λιγα περισσοτερα,βγαζεις αεροπορικο και σωζεις μιση μερα (γιατι αν ειναι 2,5 ωρες η διαδρομη , ειναι το τσεκ αουτ, οι διαδρομες στους σταθμους με αναμονες, τσεκ ιν σε νεο δωματιο, αρα αλλες 2 ωρες.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Θα το ξαναδω τοτε για το Παλερμο.Οσον αφορα τις Συρρακουσες- Ορτυγια για μονοημερη τι λες?
Ακομα κ να πας Παλερμο, επαναλαμβανω: τι θα δεις σε 1 μερα? Το Palazzo, Monreale, Martorana,κατακομβες, Zisa, αγορες, ιστορικο κεντρο? Ουτε τα μισα δεν προλαβαινεις κι αυτα τρεχοντας. Αντι να πας αλλη φορα δες καλα περιοχη Κατανια. Εγω θα μοιραζα εκει τις διανυντερευσεις, θα εβαζα Ετνα η κ Νοτο, Modica, Ragusa.
H Ortigia ειναι Συρακουσες, 1 τμ.χιλ ειναι, το βλεπεις οπως κ ολη την πολη σε ημερησια.
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Ακομα κ να πας Παλερμο, επαναλαμβανω: τι θα δεις σε 1 μερα? Το Palazzo, Monreale, Martorana,κατακομβες, Zisa, αγορες, ιστορικο κεντρο? Ουτε τα μισα δεν προλαβαινεις κι αυτα τρεχοντας. Αντι να πας αλλη φορα δες καλα περιοχη Κατανια. Εγω θα μοιραζα εκει τις διανυντερευσεις, θα εβαζα Ετνα η κ Νοτο, Modica, Ragusa.
H Ortigia ειναι Συρακουσες, 1 τμ.χιλ ειναι, το βλεπεις οπως κ ολη την πολη σε ημερησια.
Τελικα αποφασισαμε να ακουσουμε τις συμβουλες σου. Βγαινει το Παλερμο με την αφιξη,και η πρωτη διανυκτερευση γινεται στις Συρακουσες. Απο κει θα παμε Νοτο,Ραγκουσα και Μοντικα και επιστροφη στην Κατανια για τις υπολοιπες μονοημερες. Καλυτερα? Ψαχνοντας βρηκα μαλλον και να νοικασω χωρις πιστωτικη,οποτε σαυτην την περιπτωση θα ειναι πιο ανετα. Καπου ομως διαβασα για ζωνη ZTL στην Κατανια.Εχει και στις Συρακουσες?Τι γινεται στην περιπτωση που κλεισουμε ξενοδοχειο μεσα σαυτες τις ζωνες?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Τελικα αποφασισαμε να ακουσουμε τις συμβουλες σου. Βγαινει το Παλερμο με την αφιξη,και η πρωτη διανυκτερευση γινεται στις Συρακουσες. Απο κει θα παμε Νοτο,Ραγκουσα και Μοντικα και επιστροφη στην Κατανια για τις υπολοιπες μονοημερες. Καλυτερα? Ψαχνοντας βρηκα μαλλον και να νοικασω χωρις πιστωτικη,οποτε σαυτην την περιπτωση θα ειναι πιο ανετα. Καπου ομως διαβασα για ζωνη ZTL στην Κατανια.Εχει και στις Συρακουσες?Τι γινεται στην περιπτωση που κλεισουμε ξενοδοχειο μεσα σαυτες τις ζωνες?
Πολυ καλυτερα. Για ZTL δεν ξερω, γενικα να επικοινωνησεις με το χοτελ. Καθε πολη δυστυχως εχει τα δικα της μετρα, τα οποια αλλαζουν κιολας συνεχως. Η πολυ απλα διαλεξε ενα εκτος ZTL.
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Πολυ καλυτερα. Για ZTL δεν ξερω, γενικα να επικοινωνησεις με το χοτελ. Καθε πολη δυστυχως εχει τα δικα της μετρα, τα οποια αλλαζουν κιολας συνεχως. Η πολυ απλα διαλεξε ενα εκτος ZTL.
Σευχαριστω πολυ
 

geopap

Member
Μηνύματα
208
Likes
234
Για το ztl area στην Κατάνια δρν ειναι πολυ μεγάλο και άνετα μπορείς να παρκάρεις έξω από αυτό και να πας με τα πόδια παντού. Προσοχή οι μπλε γραμμές στο δρόμο ( όπου είναι και οι περισσότερες) είναι με παρκομετρο ενώ οι άσπρες φρι παρκινγκ.
Ένα αλλο τιπ: το πάρκινγκ στη Κατάνια πληρωνεις για κάποιες πρωινές ώρες και μετά για κάποιες απογευματινές όπου αν θυμάμαι καλά γύρω στις 20:00 σταματάει. Προσοχή εάν το αφήνεις το βράδυ σε μπλε γραμμές θα πρέπει να βγάλεις και νυχτερινό εισιτήριο (extra) για τις ώρες 22:00-1:00 το οποίο κοστίζει 1€. Το βγάζεις από τα ιδια παρκομετρα που υπάρχουν παντού.
Τώρα στις άλλες πόλεις ( ταορμινα, νότο, Συρακούσες) έχει παρκινγκ με την ώρα λίγο έξω από το κέντρο.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
506
Likes
837
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
Παιδιά έχω 7ημερο στη Σικελία περίοδο Καθ Δευτέρας. Με μια διανυκτέρευση υποχρεωτικά στη περιοχή Αgrigento. Η Προσγείωση κ απογείωση Από Κατάνια. 2 άτομα 6νυχτες , 7 ημέρες. Που πιστεύετε ότι θα ήταν καλύτερα να διαθέσω το χρόνο μου. Επίσης αναζητώ αξιοπρεπή καταλύματα με χαμηλό κόστος εκτός από τις μέρες που θα είμαι Κατάνια. Καμία ιδέα ..... προτεινόμενη; Κάτι που δεν πρέπει να χάσω με τίποτα εκείνες τις μέρες.....που θα πλησιάζει η άνοιξη; Όσοι έχουν επισκεφθεί πρόσφατα και έχετε κάποια ιδέα , πρόταση....είμαι όλος αυτιά και την προσοχή σας...Σας Ευχαριστώ εκ των προτέρων.... YΓ. Ευτυχώς υπάρχουν εταιρείες σαν την Wizz και με 9ευρω μπορείς να ξεκινήσεις διακοπές ....
 

-elena-elena-

Member
Μηνύματα
12
Likes
3
Θα ήθελα τα φώτα σας.. πηγαίνουμε για 6 μέρες Παλέρμο και προσπαθώ να δω τι γίνεται με τα ΜΜΕ, διότι από το google maps δεν μου βγάζει δρομολόγια δημ.συγκοινωνίας.
1. Υπάρχει κάποια εφαρμογή αντίστοιχη του google maps τόσο εύχρηστη, ώστε να μπορώ να βγάλω κάποιες διαδρομές και να μου εμφανίζει λεωφορεία κ τραίνα?
2. Γενικά από Παλέρμο για χειμώνα ποιες πόλεις αξίζει κανείς να επισκεφτεί?
3. Η Αίτνα ενδείκνυται για αυτήν την εποχή, αξίζει να πας με ΜΜΕ για μονοήμερη από Παλέρμο?
4. Για Συρακούσες?
5. Για τα ΜΜΕ μπορεί κανείς να βγάλει εβδομαδιαία κάρτα ή εισιτήρια με κάποια έκπτωση (ας πούμε αν ειναι δεκάδα)?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Θα ήθελα τα φώτα σας.. πηγαίνουμε για 6 μέρες Παλέρμο και προσπαθώ να δω τι γίνεται με τα ΜΜΕ, διότι από το google maps δεν μου βγάζει δρομολόγια δημ.συγκοινωνίας.
1. Υπάρχει κάποια εφαρμογή αντίστοιχη του google maps τόσο εύχρηστη, ώστε να μπορώ να βγάλω κάποιες διαδρομές και να μου εμφανίζει λεωφορεία κ τραίνα?
2. Γενικά από Παλέρμο για χειμώνα ποιες πόλεις αξίζει κανείς να επισκεφτεί?
3. Η Αίτνα ενδείκνυται για αυτήν την εποχή, αξίζει να πας με ΜΜΕ για μονοήμερη από Παλέρμο?
4. Για Συρακούσες?
5. Για τα ΜΜΕ μπορεί κανείς να βγάλει εβδομαδιαία κάρτα ή εισιτήρια με κάποια έκπτωση (ας πούμε αν ειναι δεκάδα)?
Κανε πιο συγκεκριμενες κ πλουσιες τις ερωτησεις για να παρεις πιο συγκεκριμενες κ πλουσιες απαντησεις. Κοιτα το προηγουμενο ποστ απο σενα, δεν πηρε απαντηση, ισως οχι γιατι δεν ξερουν (εγω ξερω πχ...) αλλα δεν υπηρχε σαφης ερωτηση. Γνωμη μου αυτα κ παρτα ως φιλικη παραινεση, οχι επιπληξη. Πχ σε αυτα που ρωτας:
1. Οχι
2. Πολλες
3. Οχι
4. Ναι
5. Οχι
 

-elena-elena-

Member
Μηνύματα
12
Likes
3
Ευχαριστώ για την απάντησή σου. Σκέφτομαι ας πούμε τις αλυκές στο Τράπανι, αλλά με προβληματίζει η εποχή. Επειδή γενικά η Σικελία ενδείκνυται για καλοκαίρι έχω την εντύπωση και την είχα επισκεφτεί στο παρελθόν, Ταορμίνα, Αίτνα κλπ, απ την άλλη πλευρά δηλαδή, δεν ξέρω πώς θα είναι το χειμώνα, αν ας πούμε, αυτές οι παραλιακές περιοχές, Trapani, Cefalù, Mondello, Marsala ή στα ενδότερα, Corleone, έχουν κόσμο, αν έχουν εστιατόρια ανοιχτά, συγκοινωνίες σχετικά τακτικές, κλπ. Οι κριτικές που βρίσκω αφορούν οι περισσότερες καλοκαιρινές εξορμήσεις και τώρα είμαστε στην καρδια του χειμώνα... Σε αυτήν την πλευρά και σε απόσταση κάνα δύωρο, ποιες πόλεις αξίζει περισσότερο να δει κανείς. Από φυσικές ομορφιές περισσότερο ή κάστρα, όχι τόσο μνημεία εξωτερικά και αρχαιότητες. Επίσης, για Συρακούσες προλαβαίνει κανείς σε μια μονοήμερη να γυρίσει λίγο και την Ορτυγία?
Το Rome2rio έχει κάποιες διαδρομές και με λεωφορεία. Για Συρακούσες βγάζει με 3μιση ώρες πήγαινε και αντίστοιχα επιστροφή. Δηλαδή είσαι κοντά επτά ώρες στο δρόμο. Υπάρχει κάτι σε πιο σύντομο?
Ευχαριστώ
 
Last edited by a moderator:

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ειναι τοσο κοντα μας, γιατι να ειναι διαφορετικα? Σκεψου την Πελοποννησο με 5πλασιο πληθυσμο. Δεν πας σε καλοκαιρινα μερη (Mondello, Trapani saline), ολα τα υπολοιπα ναι. Τα παντα ανοικτα ειναι.
Απο Παλερμο, ναι οι Συρακουσες ειναι μακρια. Δεν πας μονοημερη Γυθειο απο Πατρα...ειναι 7+ ωρες ακομα κ με ΙΧ. Η Ορτυγια ειναι το ιστορικο κεντρο, δεν καταλαβα την ερωτηση, σε 1- 2 ωρες τη γυρνας. Ημερησια απο Παλερμο χωρις διανυκτερευση ειναι εξουθενωμα. Αν χωρισεις μετα τις διανυκτερευσεις θα κανεις πασαλειμμα κ θα δεις καλα μονο τους δρομους...
Μεινε περιοχη Παλερμο. Σε 6 μερες θα πηγαινα Cefalu οπωσδηποτε, Trapani + Erice, κ Monreale. Ε φτανουν ,υπολογισε κ η πολη θελει το χρονο της.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.582
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom