Προσευχή στην Αθήνα με αστυνομική παρουσία

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλό ταξίδι και...πρόσεχε μη χάσεις την ιθαγένειά σου,τόσο καιρό στα ξένα.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.499
Αψογος και σωστότατος !!!!!!!!!!!

Λυπάμαι που δεν μπορώ να παρακολουθήσω το τόσο ενδιαφέρον αυτό θέμα, γιατί σήμερα πετάω για Λ.Α. όπου θα μείνω για ένα μήνα περίπου
Να προσέξεις μηπως μεινεις περισσότερο απο 30 μερες στο LA και χασεις την Ιθαγενεια σου και χρειαστει να παρακαλας εξω απο κανα προξενειο να την ξαναπάρεις πίσω .......
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.966
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Traveladdict, μια και στο social δεν υπάρχει κουμπάκι για ευχαριστώ, να σου το πω από δω...
 
Μηνύματα
52
Likes
9
xristos τα μουσουλμανικα κρατη αν με απιστευτες πηγες πλουτου το μεγαλυτερο πληθυσμο τους τον κρατανε παμφωχο αναλφαβητο και θρησκοληπτο.Στις τρομοκρατικες ενεργειες φανατικους δεν εχουν χρησιμοποιησει?Οι ζωσμενοι με εκρικτικα φανατικοι δεν ειναι?Οι αλλοθρησκοι στα μουσουλμανικα κρατη εχουν ελευθεριες?Οχι ζουνε με το φοβο οπως οι αριστεροι τη δεκαετια ΄60 '70.Κρατη της ευρωπαικης ενωσης εχουν μετανοιωσει για τα τεμενοι που εχτισαν.
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Το θέμα είναι καθαρά πολιτικό και όχι θρησκευτικό.
Ή καλύτερα να το πω εθνικό. Πρέπει να καταλάβουμε ότι άσχετα αν μας νοιάζουν οι θρησκείες ή όχι, οι πιστοί είναι πιόνια στα χέρια έμπειρων πολιτικών και διπλωματών. Και δεν έχει να κάνει με το ποια θρησκεία, αλλά με το ποιά χώρα θα επικρατήσει.
Αυτό είναι πολύ μεγάλη αλήθεια...
 

PAPI_9

Member
Μηνύματα
138
Likes
135
Επόμενο Ταξίδι
Είμαστε στην έρευνα....
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΟΛΑΚΕΡΟΣ!!!
Kαι στην ελληνική Θράκη πολλά τζαμιά λειτουργούν κανονικότατα επίσης.
Πες μας, πόσες εκκλησίες λειτουργούν κανονικότατα στην Πόλη ή στην Ίμβρο και στην Τένεδο.
Εκτός αν θεωρείς κανονικότατο το άνοιγμα μιας- δυο εκκλησιών κάθε χρόνο αποκλειστικά για να δείξει η Τουρκία πόσο καλά παίζει το χαρτί της ανεξηθρησκίας.

Στα πομακοχώρια του νομού Ξάνθης που έχω πολλές φορές ταξιδέψει , στην ουσία δεν υπάρχουν εκκλησίες, άτυπα απαγορεύονται. Αν δεν κάνω λάθος στη Σμίνθη, ή σ'ένα χωριό κοντά υπάρχει μόνο μία εκκλησία του Αγ.Γεωργίου,κλειστή όσες φορές πέρασα απο ' κει. Επίσης κάποιος Έλληνας που ζούσε εκεί τουλάχιστον μέχρι πριν 2 χρόνια, μου είπε ότι επειδή ο Αγιος Γεώργιος είναι αγαπητος στους πομάκους, για να μπορούν να γιορτάζουν την γιορτή του την ίδια ημέρα θεωρητικά έχουν κάποια μουσουλμανική γιορτή, για "ξεκάρφωμα".
Επίσης στα σύνορα νομίζω του νομού Ροδόπης, και πηγαίνοντας μέσα από τα πομακοχώρια για το νομό Έβρου, πριν το Δέρειο συνάντησα επί της ουσίας την μοναδική εκκλησία για πολλά χιλιόμετρα, κατακρεουργημένη πραγματικά.Όλα αυτά μέσα στην Ελλάδα....
Το θέμα με τους μουσουλμάνους ξεφεύγει κατά πολύ από το "απλώς προσεύχονται" και εμείς τους ενοχλούμε ή πετάμε χριστιανικές κορώνες. Είναι ένα οργανωμένο σχέδιο, το οποίο το "πίνουμε" γουλίτσα, γουλίτσα μέχρι να το καταπιουμε όλο. Επίσης θέλω να πω ότι δεν είναι καθόλου άμοιροι ευθυνών οι ίδιοι... Είναι όσο τους παίρνει προκλητικοί. Και παραπάνω... Αν ήθελαν απλά να προσευχηθούν για το μπαϊράμι θα μπορούσαν όπως έκαναν και άλλες χρονιές να κλείσουν ένα γήπεδο. Η επίσημη δικαιολογία του Προέδρου τους στην Ελλάδα είναι ότι δεν μπορούσαν να δώσουν 1300 ή 1800 ευρώ (δεν είμαι σίγουρη)...Καλό το παραμύθι αλλά εγώ δεν το ακούω. Δηλαδή πέρασα από τα προπύλαια προχθές γύρω στις 7.45 το πρωϊ τη μέρα της προσευχής τους και από 4 στενά πριν άκουγα τον ιμάμη να φωνάζει.... Και πείτε ότι θέλετε. Μου σηκώθηκε η τρίχα.., μέσα στο κέντρο ν'ακούω τον ιμάμη να ουρλιάζει. Δηλαδή αν πάμε στην πλατεία Ταξίμ..., στην Κωνσταντινούπολη να κάνουμε μια ωραιότατη λειτουργία, θα μας πούνε κι'ευχαριστώ??? Γιατί απ'όσο θυμάμαι το φανάρι που θεωρητικά είναι και το κέντρο της Ορθοδοξίας, το βρήκανε εκεί, και το έχουν εξαφανίσει...
Και όλα αυτά δεν είναι εθνικιστικές κορώνες όπως κάποιοι θα πούν, ούτε ασέβεια προς τις θρησκείες των άλλων. Είναι απλά η πραγματικότητα στην Ελλάδα σήμερα. Δεν καταλαβαίνω γιατι πρέπει να σέβομαι αυτούς που δεν με σέβονται, όταν τελικά δεν έχω τα ίδια δικαιώματα στον τόπο τους.
Εκτός αυτού, για το επεισόδιο το χθεσινό στην πλατεία Κοτζιά, επίσης πέρναγα από 'κει για να πάω στη δουλειά μου χθες το μεσημέρι, άκουσα και την άλλη εκδοχή ότι ήταν "στημένο" από τους μουσουλμάνους.
Σε κάθε περίπτωση, δεν δέχομαι ότι κάθε ξένος έρχεται και κάνει τα κουμάντα του στον τόπο μου, καταστρέφει και απαιτεί. Πάντα όπου και αν βρεθώ εκτός Ελλάδος, προσπαθώ να είμαι πολύ διακριτική και προσεκτική και προσεγγίζω με μεγάλο σεβασμό τις ιδιαιτερότητες των χωρών και των ανθρώπων που ζουν εκεί, του τρόπου ζωής τους, της θρησκείας τους και των συνηθειών τους. Απαιτώ το ίδιο και στον δικό μου τόπο. Εγώ φορολογούμαι, εγώ πληρώνω και όποιος τελικά δεν μπορεί να σεβαστεί τον τόπο που τον φιλοξενεί, ας βρει αλλού κονάκι.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.702
Δεν χρειάζεται κούκλα μου να πας στην πλατεία του Ταξίμ να οργανώσεις θεία λειτουργία, στα πενήντα μέτρα είναι η Αγία Τριάδα και λειτουργεί κανονικά.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.759
Likes
50.999
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν καταλαβαίνω γιατι πρέπει να σέβομαι αυτούς που δεν με σέβονται, όταν τελικά δεν έχω τα ίδια δικαιώματα στον τόπο τους.

Επειδή είναι αυτό είναι που διαχωρίζει τους πολιτισμένους από τους απολίτιστους. Εσύ σε ποίους θες να ανήκεις?
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.303
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
".......Σε κάθε περίπτωση, δεν δέχομαι ότι κάθε ξένος έρχεται και κάνει τα κουμάντα του στον τόπο μου, καταστρέφει και απαιτεί......."

Εκεί μάλλον είναι το πρόβλημα. Δεν καταλαβαίνεις ότι δεν απαιτεί, αλλά επαιτεί και δυστηχώς για την χώρα σου, χωρίς αντίκρυσμα....
 

PAPI_9

Member
Μηνύματα
138
Likes
135
Επόμενο Ταξίδι
Είμαστε στην έρευνα....
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΟΛΑΚΕΡΟΣ!!!
Δεν χρειάζεται κούκλα μου να πας στην πλατεία του Ταξίμ να οργανώσεις θεία λειτουργία, στα πενήντα μέτρα είναι η Αγία Τριάδα και λειτουργεί κανονικά.
Παιδιά δεν έχω διάθεση αντιπαράθεσης, ούτε είμαι κανένα θρησκόληπτο freak, αλλά για μένα είναι ηλίου φαεινότερο πλέον ότι όλη αυτή η κατάσταση, είναι απόλυτα καθοδηγούμενη. Ανεξάρτητα με το τους οδηγούς αυτού του τρένου, το μόνο σίγουρο είναι ότι 1.000.000 μουσουλμάνοι (και σχεδόν μόνο μουσουλμάνοι), σ' ένα κράτος 10.000.000, θεωρητικά χριστιανών ορθόδοξων (έτσι υποτίθεται είναι χαρακτηρισμένη η Ελλάδα αν δεν κάνω λάθος), δεν είναι τυχαίο γεγονός.
Κάποιος το οδηγεί, και κάποιον βολεύει. Σίγουρα όχι εμάς. Τους Τούρκους πιθανόν, γιατί δυστυχώς οι μουσουλμάνοι είναι τόσο πορωμένοι με την θρησκεία τους, που σε περίπτωση οποιασδήποτε αντιπαράθεσης με την Ελλάδα όλοι αυτοί θα πάρουν το μέρος των ομοθρήκων τους...ή κάνω λάθος;
Επίσης να σου επισημάνω Borealis, ότι δεν συμβαίνει το ίδιο στην Τουρκία εκεί οι Έλληνες μειώνονται συνέχεια...και μην ανησυχείς δεν είχα προθεση να κάνω λειτουργία.......



Επειδή είναι αυτό είναι που διαχωρίζει τους πολιτισμένους από τους απολίτιστους. Εσύ σε ποίους θες να ανήκεις;

Εκεί που ανήκω. Σε απλούς ανθρώπους και όχι δήθεν, χωρίς ειδικά κολλήματα με τους υπόλοιπους συνανθρώπους οποιασδήποτε καταγωγής, αρκεί να μην με θίγουν. Όπως προσπαθώ να μη θίγω.. Αλλά δεν είμαι πιθανόν τόσο "πολιτισμένη", ΄και ψύχραιμη, να βλέπω καθημερινά.., γιατί εγώ το βλέπω.., όχι στις τηλεοράσεις, στην πραγματικότητα, τον τόπο μου, να μεταβάλεται σε "γκέτο". Αλήθεια πόσο καιρό έχεις να κάνεις μια βόλτα στην Ομόνοια, στην Αθηνάς, στην Αγ. Κων/νου..;
Μάλλον δεν είμαι ο καλύτερος χριστιανός....όταν μου δώσουν χαστούκι, δεν γυρίζω και το άλλο μάγουλο. Χαίρομαι όμως που είμαι εξαίρεση και όλοι οι άλλοι θα το γυρίζατε, γιατί αυτό σημαίνει ότι με το χρόνο μπορεί να διδαχθώ από τους υπόλοιπους και να γίνω καλύτερος άνθρωπος.

Εκεί μάλλον είναι το πρόβλημα. Δεν καταλαβαίνεις ότι δεν απαιτεί, αλλά επαιτεί και δυστηχώς για την χώρα σου, χωρίς αντίκρυσμα....

Για να σου πω την αλήθεια καλή μου, αυτό το μήνυμα από αυτά που μου στείλατε θεωρώ ουσιαστικό. Έχεις δίκιο. Επαιτεί...βέβαια μ'έναν τρόπο ιδιαιτέρως απαιτητικό που με ξενίζει, αλλά δεν είναι εκεί το θέμα. Στο χωρίς αντίκρυσμα είναι όντως το σημαντικό θέμα.Στο χωρίς πολιτική και χωρίς σχέδιο είναι το θέμα. Δεν νιώθω χαρούμενη για τη χώρα μου , δεν ξέρω αν είναι και δική σου, αλλά συνεχίζω να την αγαπώ. Θα ήθελα σαφώς και το εννοώ να υπάρχει τρόπος περίθαλψης και φροντίδας για όλον τον κόσμο που πατάει το πόδι του στην Ελλάδα, αλλά έτσι κι'αλλιώς ο τόπος μου καλώς ή κακώς, δεν μπορεί να φροντίσει ούτε τα παιδιά του, πόσο μάλλον τα ξένα. Αλλά δεν είναι ο δικός μου τόπος που εκμεταλεύεται αυτούς τους ανθρώπους, είναι αυτός που δεν μπορεί να περιθάλψει αυτούς που τους διώχνει η δική τους χώρα ή ξένα συμφέροντα. Θα ήθελα να ζω στο όνειρο αλλά δεν ξέρω αν αυτό υπάρχει. Δεν το έχω δει και τόσο πολύ και σε άλλους τόπους για να έχω πρότυπο...
Παρ'όλα αυτά ξέρω πολύ καλά, ότι είναι πάρα πολύ δύσκολο για μια χώρα σαν την Ελλάδα (τόσο μικρή στ'αλήθεια, τόσο εξαρτημένη,και με τόσο ανίκανους ανθρώπους να την κυβερνούν διαχρονικά), να περιθάλψει μερικά εκατομμύρια ανθρώπων που κάποιοι άλλοι βολεύονται να διώχνουν.
Αλλά ειλικρινά επειδή έχω βαρεθεί και τον ίδιο μου τον εαυτό να κάνω μόνο κριτική... για τα κακώς κείμενα, καλά τα λέμε...έχει κανείς να προτείνει λύση;
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Δεν χρειάζεται κούκλα μου να πας στην πλατεία του Ταξίμ να οργανώσεις θεία λειτουργία, στα πενήντα μέτρα είναι η Αγία Τριάδα και λειτουργεί κανονικά.
Και λιγο πιο κατω επι της Ιστικλαλ και η καθολικη εκκλησια του Αγιου Αντωνιου.
Το προβλημα στην Τουρκια δεν ειναι οτι δεν υπαρχουν εκκλησιες εν λειτουργια, αλλα οτι δεν υπαρχει επαρκης χριστιανικος πληθυσμος για να τις γεμιζει...
Οσον αφορα την Κωνσταντινουπολη εδω παρατιθεται ενας καταλογος με εκκλησιες εν λειτουργια για οποιον ενδιαφερεται: Αρχιεπισκοπή Κωνσταντινουπόλεως
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.336
Μηνύματα
888.715
Μέλη
39.001
Νεότερο μέλος
Maria Kremm

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom