Προσοχή, αρπαχτή!

fantasia13

Member
Μηνύματα
163
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Σιγουρα δεν μιλω για δυσφημιση του πρακτορειου,σαφως οτι πληρωνεις παιρνεις,
απλως ποιος διοργανωνει τετοιου ειδους ταξιδια.
Σεβαστοι παντως οι οροι του forum
 

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Σιγουρα δεν μιλω για δυσφημιση του πρακτορειου,σαφως οτι πληρωνεις παιρνεις,
απλως ποιος διοργανωνει τετοιου ειδους ταξιδια.
Σεβαστοι παντως οι οροι του forum
Γιατί χρησιμοποιείς Bold?
Ναι, είμαστε κάποιας ηλικίας, αλλά, τα καταφέρνουμε ακόμη!:xmas_lol:
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Σιγουρα δεν μιλω για δυσφημιση του πρακτορειου,σαφως οτι πληρωνεις παιρνεις,
απλως ποιος διοργανωνει τετοιου ειδους ταξιδια.
Σεβαστοι παντως οι οροι του forum
Δεν κατάλαβα τι δεν κατάλαβες.
Το φορουμ δεν θελει να εμπλακει σε δικαστικές περιπέτειες και έξοδα ακόμη και αν ένα μέλος έχει αδιάσειστα στοιχεία εναντίον ενός πράκτορα, ξενοδόχου κλπ.
Δεν έχουν την όρεξη οι διαχειριστές να τρεχουν σε δικαστήρια να αποδείξουν ότι δεν είναι ελέφαντες και ούτε τους περισσέουν χρήματα για δικηγόρους. Απλά και ξεκάθαρα πράγματα

Πόσο μάλλον όταν όπως είπε και o traveladdict απλά η φιλη μας αγόρασε ένα οικονομικό ταξίδι με αντίστοιχα χαμηλές παροχές
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.426
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
το θάψιμο του Hippo και η υποβάθμιση του σε φαστφουντάδικο, κάτι που φυσικά και δεν είναι, σύμφωνα με εμπειρίες μελών - και της δικής μου.
Κάποιος ονειρευόταν να κάνει χλιδάτο ρεβεγιόν μάλλον :xmas_biggrin::xmas_razz::xmas_lol:
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Γεια σου Φένια και καλή χρονιά και από δω!
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Τα ξενοδοχεία προφανώς σε είχαν ενημερώσει πια είναι, οπότε μπορούσες να ψάξεις στο διαδίκτυο την χιλιομετρική τους απόσταση από την πόλη.
Για το Αλπικό Τρένο υποθέτω ότι δεν πρόσεξες στο πρόγραμμα ότι πληρώνεις το εισιτηριο. Και έγω έχω πάει Παρίσι με γραφείο, όπου περιλαμβανόταν η ξενάγηση, αλλά φυσικά όχι το εισιτήριο εισόδου.
Για τα εστιατόρια δεν σας ειχαν ενημερωσει;
Η δε τετράωρη αλλαγή πτήσης είναι εντός των προβλεπόμενων νόμων.

Σε γενικές γραμμές πιστεύω ότι δεν έψαξες πολύ καλά τι σου παρέχει το συγκεκριμένο πρόγραμμα και εντυπωσιάστηκες από την προφανώς χαμηλή τιμή.

Αν πάντως πιστεύεις οτι εξαπατήθηκες μπορείς να προσφύγεις στον Συνήγορο του καταναλωτή και σε άλλες αρμόδιες αρχές.

Ο κανονισμός του φορουμ απαγορεύει να αναφερθεί το όνομα του πρακτορείου.

Και τέλος καλώς ήρθες στην παρέα μας και ελπίζω να σε ξαναδιαβάσουμε και σε κανένα αλλο θέμα με πιο όμορφες αναμνήσεις από ταξίδια σου και να μην εξαφανιστείς όπως αλλα μέλη έκαναν που έγραψαν μια ανώνυμη καταγγελία και από τότε ουδεν.
Πραγματικα,δεν μπορω να καταλαβω γιατι ορισμενοι ειστε τοσο κατηγορηματικοι,σε σημειο εμπαθειας,χωρις καν να ξερετε ολες τις λεπτομερειες.
Συμφωνω και εγω για τα περιεργα των πρακτορειων,τα θετικα και τα αρνητικα τους,κλπ.

Επειδη εκανα και εγω το Αλπικο τρενο με γραφειο (η εκδρομη ηταν αψογη,στην περιπτωση μου).
Η κυρια λεει σαφως, ''πάνω από 3000 Ευρώ εισπράχτηκαν επιπλέον για το αλπικό τρένο, το οποίο αποτελούσε προγραμματισμένη διαδρομή(μόνο το Σαμονί ήταν προαιρετική επίσκεψη) ''.
1.Αφου ηταν προγραμματισμενη,δεν θα επρεπε να της παρουν ουτε ενα ευρω.Και σε μας,ηταν μεσα στο προγραμμα και φυσικα δεν πληρωσαμε ουτε ενα ευρω.Για το Σαμονι,φυσικα και πληρωσαμε αφου ηταν προαιρετικο.
2.Κατα κανονα,οταν ταξιδευεις με πρακτορειο,με λιγες εξαιρεσεις μαθαινεις λιγες μερες πριν,ποια ειναι τα ξενοδοχεια,αρα προφανως δεν παιζει αυτο που λες πιο πανω για την ενημερωση.Τα προγραμματα δεν αναφερουν ωρες στο λεωφορειο,αποστασεις κλπ οπως αναφερει καπου ο chrisbd.Συνηθως ειναι γενικα σχολια,με ωραιες φωτο-κραχτες.
3.Αυτο που λες περι Συνηγορου του Πολιτη,θα ηταν καλη σκεψη αλλα ολα τα πρακτορεια εχουν καλυφθει νομικα,οποτε δεν μπορεις να κανεις τιποτα.Σε μενα,οπως εχω ξαναπει παλιοτερα,μου ειχαν πει ''ειμαστε 40 χρονια γραφειο,δε μας κλεινει κανενας'' :xmas_evil:
4.Χαλαρωστε ορισμενοι και μην ισοπεδωνετε τα παντα.Η κυρια,αμφιβαλλω αν ξαναμπει,με τετοια αντιμετωπιση.
5.Dik-7,το 4 παει σε ολους που ειναι λιγο εριστικοι,σ'αυτο το θεμα.
 

fileas81

Member
Μηνύματα
43
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Μάλτα
Ταξίδι-Όνειρο
Αμπου Σιμπελ
Πραγματικα,δεν μπορω να καταλαβω γιατι ορισμενοι ειστε τοσο κατηγορηματικοι,σε σημειο εμπαθειας,χωρις καν να ξερετε ολες τις λεπτομερειες.
Συμφωνω και εγω για τα περιεργα των πρακτορειων,τα θετικα και τα αρνητικα τους,κλπ.

Επειδη εκανα και εγω το Αλπικο τρενο με γραφειο (η εκδρομη ηταν αψογη,στην περιπτωση μου).
Η κυρια λεει σαφως, ''πάνω από 3000 Ευρώ εισπράχτηκαν επιπλέον για το αλπικό τρένο, το οποίο αποτελούσε προγραμματισμένη διαδρομή(μόνο το Σαμονί ήταν προαιρετική επίσκεψη) ''.
1.Αφου ηταν προγραμματισμενη,δεν θα επρεπε να της παρουν ουτε ενα ευρω.Και σε μας,ηταν μεσα στο προγραμμα και φυσικα δεν πληρωσαμε ουτε ενα ευρω.Για το Σαμονι,φυσικα και πληρωσαμε αφου ηταν προαιρετικο.
2.Κατα κανονα,οταν ταξιδευεις με πρακτορειο,με λιγες εξαιρεσεις μαθαινεις λιγες μερες πριν,ποια ειναι τα ξενοδοχεια,αρα προφανως δεν παιζει αυτο που λες πιο πανω για την ενημερωση.Τα προγραμματα δεν αναφερουν ωρες στο λεωφορειο,αποστασεις κλπ οπως αναφερει καπου ο chrisbd.Συνηθως ειναι γενικα σχολια,με ωραιες φωτο-κραχτες.
3.Αυτο που λες περι Συνηγορου του Πολιτη,θα ηταν καλη σκεψη αλλα ολα τα πρακτορεια εχουν καλυφθει νομικα,οποτε δεν μπορεις να κανεις τιποτα.Σε μενα,οπως εχω ξαναπει παλιοτερα,μου ειχαν πει ''ειμαστε 40 χρονια γραφειο,δε μας κλεινει κανενας'' :xmas_evil:
4.Χαλαρωστε ορισμενοι και μην ισοπεδωνετε τα παντα.Η κυρια,αμφιβαλλω αν ξαναμπει,με τετοια αντιμετωπιση.
5.Dik-7,το 4 παει σε ολους που ειναι λιγο εριστικοι,σ'αυτο το θεμα.
Πες τα γιατί κάποιοι νομίζουν ότι είναι φωστήρες και παντογνώστες.Στη φίλη μας προτείνω να μπει σε σχετικό τόπικ με θέμα "μόνος ή με γκρουπ".Κάτι θα έχει να πει κι εκεί.
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Και εγω,πλεον κανω ατομικα ταξιδια και ειμαι κατα των ομαδικων αλλα αυτα που τυχαινουν με τα γκρουπς,αρκετες φορες ειναι απο την κακη οργανωση των γραφειων,για να μην πω κατι αλλο.Αρα,μη λεμε οτι για ολα φταιει ο πελατης που ΄΄δε διαβασε καλα το προγραμμα'',αστειο επιχειρημα
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Χαλαρωστε ορισμενοι και μην ισοπεδωνετε τα παντα.Η κυρια,αμφιβαλλω αν ξαναμπει,με τετοια αντιμετωπιση.
Η nikoleta έγραψε ότι τα σιχαίνεται τα πρακτορεία. Ο campesino ότι τα απεχθάνεται. Υπάρχουν τουλάχιστον 50 μέλη που παροτρύνουν τους άλλους να μη χρησιμοποιούν πρακτορεία. H κυρία που κάνει την καταγγελία βάζει φαρδιά πλατιά ένα τίτλο: ΑΡΠΑΧΤΗ!
Και βρίσκεις ότι είμαστε εμείς που ισοπεδώνουμε τα πάντα?

Και η κυρία δεν θα ξαναμπεί, να είσαι σίγουρη, γιατί είναι ολοφάνερο γιατί πρωτομπήκε. Όπως δεν ξαναμπήκε ο μήτσακλας και κάτι άλλοι πονεμένοι και αδικημένοι.

Που ήταν η καταγγέλουσα ΠΡΙΝ πάει ταξίδι? Γιατί δεν μπήκε τότε να ζητήσει πληροφορίες όπως τόσοι άλλοι που σχεδιάζουν να ταξιδέψουν μόνοι, ή με γραφείο? Γιατί δεν μας ρώτησε τότε, να ζητήσει τη γνώμη μας και να τη βοηθήσουμε? Δεν ήταν καλό το φόρουμ τότε? Έγινε τώρα που θύμωσε και θέλει να πάρει το αίμα της πίσω?
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Και εγω,πλεον κανω ατομικα ταξιδια και ειμαι κατα των ομαδικων αλλα αυτα που τυχαινουν με τα γκρουπς,αρκετες φορες ειναι απο την κακη οργανωση των γραφειων,για να μην πω κατι αλλο.Αρα,μη λεμε οτι για ολα φταιει ο πελατης που ΄΄δε διαβασε καλα το προγραμμα'',αστειο επιχειρημα
Aν ψάξεις στο internet για το συγκεκριμένο πρόγραμμα που μιλάμε στο παρόν θέμα, θα δεις ότι εξηγούνται τα πάντα (ξενοδοχεία, πρόγραμμα, μετακινήσεις κτλ).
 

tham

Member
Μηνύματα
62
Likes
62
διαβαζοντας ολα τα σχολια αισθανθηκα σαν να βρισκομαι σε φορουμ ιδιοκτητων η εργαζομενων στις δημοσιες σχεσεις τουριστικων γραφειων -πρακτορειων. (προφανως δεν αναφερομαι σε ολα τα σχολια αλλα μερικα κανουν μπαμ).

ενω απαγορευεται (και σωστα ισως) να αναφερθει το ονομα του πρακτορειου αρα και να δουμε το κοστος και λεπτομερειες του ταξιδιου, πως ακριβως καταλαβατε μερικοι οτι το ταξιδι της ηταν καποιο φτηνο και οχι πανακριβο?
και το κυριοτερο, πως ακριβως ξερετε τι της παρουσιασαν οταν το εκλεινε?
γιατι ξαφνικα για ολα φταιει ο αγοραστης και ο πωλητης εγινε αθωο περιστερακι, και σπευδετε μερικοι να το υπερασπιστειτε τοσο ευκολα?
λιγα ειναι τα πρακτορεια που εκλεισαν επειδη ΕΞΑΠΑΤΗΣΑΝ τους πελατες τους η δεν υπαρχουν αλλα τετοια στην πιατσα?
οσοι ταξιδεψατε με πρακτορειο (και για να τα υπερασπιζεστε με τοση ευκολια σημαινει οτι τα εχετε χρησιμοποιησει πολλες φορες για να ειναι αντικειμενικη η αποψη σας)
ολα τα βρηκατε τελεια σε ολα τα ταξιδια σας, τιποτε δεν βρηκατε χειροτερο αποτι σας το περιεγραψαν ανεξαρτητα απο την τιμη που το αγορασατε?
και γιατι ειναι φτηνο ενα ταξιδι 600 ευρω (εκει εφτασε ή φτανει ο μεσος μισθος στον ιδιωτικο τομεα ΑΝ καποιος εργαζεται). αν ταξιδεψε μια τετραμελης οικογενεια για πειτε μου το συνολικο κοστος και αν τελικα ειναι λιγα η πολλα τα λεφτα που ξοδεψε.

και τελικα γιατι παραβλεπετε τα αυτονοητα στην προσπαθεια σας να υπερασπισθειτε μερικοι τα πρακτορεια?
δεν ξερετε μηπως οτι οι διοργανωτες ειναι για καθε εκδρομη ειναι 1,2 αντε 3 διαφορετικα πρακτορεια και ας πουλουν την εκδρομη ΣΑΝ διαφορετικη 103 πρακτορεια?
δεν ξερετε οτι το προγραμμα με τα ξενοδοχεια (αυτα που θα χρησιμοποιησουν στην πραξη και οχι αυτα που διαφημιζουν) το δινουν 2 ή 3 μερες πριν ταξιδεψεις και πλεον δεν μπορεις να κανεις κατι?
δεν ξερετε οτι καποιος πηγαινει στο πρακτορειο γιατι βαριεται-δεν θελει-δεν μπορει-δεν προλαβαινει να δημιουργησει μονος του ενα προγραμμα αλλα απευθυνεται στο πρακτορειο και τους πληρωνει για αυτο?
προσωπικα εχω κανει αρκετα ταξιδια που ετοιμασα μονος αλλα και αρκετα με πρακτορεια.
εχω μεινει απο ΠΟΛΥ ευχαριστημενος μεχρι ΠΟΛΥΥΥΥ δυσαραστημενος, και αυτο ΑΣΧΕΤΩΣ αν πληρωσα το "φτηνιαρικο" η το "ακριβο" προγραμμα και ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ αν εψαξα με χαρτες τα ξενοδοχεια τις διαδρομες κλπ κλπ, και θα συνεχισω να τα χρησιμοποιω.
και επειδη ουτε πιτσιρικας ειμαι, ουτε βλακας, ξερω ποτε με ΔΟΥΛΕΨΑΝ πουλωντας φυκια για μεταξωτες κορδελες, οση προεργασια και να ειχα κανει.
δεν ριχνω στην πυρα τα πρακτορεια, αλλα δεν θα τα εκθειασω κιολας σαν να ειναι ο μονος αγνος κλαδος στην ελλαδα και για να ολα φταινε οι κακοβουλοι-ασχετοι-φτηνιαρηδες-τεμπεληδες πελατες τους.
αυτα τα ολιγα :)
Υ.Γ. για easyjet δεν ξερω ,παντως εχω πεταξει με ryanair με εκδρομη πρακτορειου (εν γνωσει μου φυσικα)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.680
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom