Γενικά Προτυπο για Interrail

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Εκανα ενα μικρο λαθος πριν .. Δεν πληρωνεις διαμονη στην Νις το τρενο Nice-Paris ειναι νυχτερινο οποτε χρειαζεται οπωσδηποτε reservation .. Οι ωρες αφιξης και αναχωρησης ειναι πολυ καλες και ευελπιστω να μην εχεις προβλημα ..
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Για το reservation στο Nice-Paris μπαινεις εδω: voyages-sncf.com και επιλεγεις Abo Forfait 2e .. Ετσι κανεις reservation για το νυχτερινο τρενο με 2 ευρουλακια ;) ;)
 

Marina~/~

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Christmas Amsterdam-Paris
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Λατινική Αμερική
Να ρωτησω κάτι ? ψάχνω τρόπο να κάνω book τα εισιτήρια από αμστερνταμ για Παρισι με λεωφορείο που ειναι ο πιο φθηνός τρόπος αλλά δε βρισκω site. Γνωρίζει κάποιος κάτι να με βοηθήσει? Mono τραίνα μου βγάζει . Ευχαριστώ.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Να ρωτησω κάτι ? ψάχνω τρόπο να κάνω book τα εισιτήρια από αμστερνταμ για Παρισι με λεωφορείο που ειναι ο πιο φθηνός τρόπος αλλά δε βρισκω site. Γνωρίζει κάποιος κάτι να με βοηθήσει? Mono τραίνα μου βγάζει . Ευχαριστώ.

google?

Travel by bus in Europe - Buy online bus tickets at discount price
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Ανακοινωση του site για το interrail 12/12

Με την αλλαγη των δρομολογιων που γινεται καθε χρονο τετοια εποχη στα τρενα τα νυχτερινα τρενα που κανανε το δρομολογιο Παρισι-Ρωμη,Παρισι-Βενετια εξαφανιστηκανε.

Η Thello company θυγατρικη της Trenitalia(γνωστη για τα υψηλα reservation fees που εβαζε για τους interrailers) εχει τωρα τα εν λογω δρομολογια και δεν παρεχει καμια εκπτωση στους κατοχους interrail pass ..!

Ετσι η προσβαση σε Ρωμη και Βενετια με νυχτερινα τρενα μπορει να γινει πλεον μονο μεσω Μοναχου ή Βιεννης ..

ΥΓ. Για τα ημερησια τρενα δεν εχει αλλαξει κατι . Με το δρομολογιο που ειχα παραθεσει προσφατα για τον Roostergoat ειναι ο πιο οικονομικος τροπος για να φτασεις Παρισι και Λονδινο απο Ιταλια χωρις να πληρωσεις καθολου fee.

Italy gets nearly impossible to reach by night train for Rail…
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Για να αποφευχθει το Eurostar στο ταξιδι Παρισι Λονδινο και το αναποδο μπορειτε να πατε απο το Καλέ (Γαλλία) προς το Ντόβερ(Ηνωμένο Βασίλειο)με πλοίο.
Καλο ειναι ζητήσετε από κάποιο κάτοχο αυτοκινήτου στο πορθμείο εάν μπορείτε να μπείτε στο αυτοκίνητό τους (τότε το όνομά σας θα πρέπει να αναγράφεται στο εισιτήριο του αυτοκινήτου ). Και αυτο γιατι τα εισιτήρια για τους απλούς επιβάτες ειναι αρκετά ακριβο και καποιες φορες δεν υπαρχει καν.
Ο κάτοχος αυτοκινήτου συνήθως δεν έχει επιπλέον κόστος με ένα άτομο λιγότερο ή περισσότερο στο αυτοκίνητο.

Από το λιμάνι του Καλέ στο σταθμό του Καλέ:
- Με τα πόδια (30 λεπτά)
- Με το λεωφορείο (2 ευρω)
- Με ταξί (10 ευρώ)

Από τον σταθμό του Ντόβερ για το λιμάνι του Ντόβερ (Ανατολική προβλήτα):
- Με τα πόδια (30 λεπτά)
- Με το λεωφορείο (GBP 2)
- Με ταξί (10 GBP)
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Βαρκελωνη-Παρισι

Ιδανικη διαδρομη για να αποφυγετε τα reservations fees ή το πανακριβο Elipsos για το ταξιδι Βαρκελωνη-Παρισι ..

Barcelona Sants
Αναχωρηση: 09:17 και Αφιξη στο Latour de Carol 12:38

Latour de Carol αναχωρηση: 1527 με free Petit Train Jaune και αφιξη στο Villefranche Vernet les Bains στις 18:09

Villefranche Vernet les Bains αναχωρηση 18:36 και αφιξη στο Perpignan στις 19:21

Perpignan αναχωρηση 2210 με Corail Lunea night train και αφιξη στο
Paris Austerlitz στις 07:27 ..
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Επειδη τις τελευταιες 2 μερες εχω μπει ηδη σε σκεψεις για το καλοκαιρι,το εψαξα αρκετα και εχω βγαλει καποια συμπερασματα για το που ειναι πιο "ευκολο" (απο αποψη συνδεσεων και reservation fees)να κανεις InterRail..

Στα μερη μας: Κροατια,Σερβια,Μαυροβουνιο,Βοσνια,ΠΓΔΜ ολα τα τρενα ειναι δωρεαν . Τα δρομολογια γινονται με τρενα κατηγοριας B,IC σε Σερβια-Μαυροβουνιο,Βοσνια και ΠΓΔΜ και στη Κροατια επισης και με EC,ICN και Regional .

Ρουμανια: Στα τρενα μεσα στην Ρουμανια ειδικα των μεγαλων αποστασεων μπορει να υπαρχει "μεγαλο" reservation fee(της ταξεως των 5 ευρω),αλλα τα δρομολογια εξωτερικου ειναι πιο φθηνα(1-2 ευρω) . Εδω υπαρχουν B,IC,IR,Regional,Regional Express .

Πολωνια,Ουγγαρια,Βουλγαρια: Επειδη υπαρχουν πολλες σιδηροδρομικες εταιρειες η καθεμια εχει την δικια της πολιτικη. Κατα βαση,υπαρχουν στα διεθνη δρομολογια ενα reservation fee της ταξης των 1-2 ευρω,αλλα μπορεις να το αποφυγεις ακομα και αυτο αμα σπας το ταξιδι σε μικροτερα κομματια ..
Παραδειγμα: Βαρσοβια-Βερολινο. Αμα το πας απευθειας τοτε το reservation fee με BWE (Berlin Warszawa Express) ειναι 4 ευρω . Αμα ομως το σπασεις Βαρσοβια-Ποζναν,Ποζναν-Βερολινο με regional trains τοτε δεν πληρωνεις τιποτε ..

Γερμανια: Δεν χρειαζεται να πω πολλα λογια. Ισως η καλυτερη ολων . Γρηγορα τρενα,πολυ καλες συνδεσεις και πολλες φορες χωρις extra fee .
Προσωπικη αξεχαστη εμπειρια: Φρανκφουρτη-Βιεννη με TGV(τα πλεον συγχρονα τρενα για οσους δεν ξερουν) περυσι τον Δεκεμβριο στους -10 .. Το τρενο σταθερα στα 160 χλμ/ωρα,εξω να γινεται ο χαμος απο χιονοθυελλα και μεσα να ειμαι στα ζεστα,με plug in σε καθε θεση και τουαλετες να ντρεπεσαι να κανεις την αναγκη σου απο την καθαριοτητα .. Για οσους εχουν ταξιδεψει με ελληνικα τρενα νομιζουν καταλαβαινουν την χαωδη διαφορα .. Και ολα αυτα for free ..

Ιβηρικη Χερσονησος: Το ειχα πει και σε παλιοτερο ποστ οτι Ισπανια και Πορτογαλια ειναι ισως οι "χειροτερες" χωρες με την εννοια οτι ολα σχεδον τα τρενα θελουν καποιο reservation και ετσι δεν σε αφηνει να εχεις ελευθερια κινησεων .. Λιγο καλυτερη ειναι η Πορτογαλια σε θεμα κοντινων αποστασεων με την εννοια του οτι μπορεις να παρεις regional trains και να το αποφυγεις .
Ενδεικτικα:4 τυποι τρενων στη Πορτογαλια. AP,IC,IR,Regional . Tο AP εχει 8 ευρω reservation fee και τα IC εχουν 4 ευρω . IR,Regional ειναι δωρεαν.

(to be continued ...)
 

Giovanna

Member
Μηνύματα
24
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Bora Bora
orestcrete είσαι φουλ ψαγμένος και σε ευχαριστούμε πολύ που τα μοιράζεσαι όλα αυτά προς εξυπηρέτηση όλων!

έχω κάνει και interrail και balcanflexipass (πριν 10 χρόνια και πριν 7 χρόνια αντίστοιχα) και θεωρούσα οτι "ξέρω", αλλά τελικά πολλά άλλαξαν... ευχαριστούμε :)
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Ευχαριστω Giovanna για τα καλα σου λογια και την Erossou για το κατατοπιστικο σχολιο :bleh::bleh::bleh:

Ηνωμενο Βασιλειο,Ιρλανδια: Ολα τα τρενα ειναι free :D

Γαλλια: Τα περισσοτερα τρενα για μεγαλες αποστασεις χρειαζονται reservation,αλλα αν κανεις online reservation στο Voyages-sncf.com : Voyage en train, en avion, r και πατησεις Abo Forfait 2eme τοτε το reservation κοστιζει μονο 2 ευρω ..! Πολλοι δεν το ξερουν αυτο,αλλα ειναι αποδεκτο απο τους ελεγκτες ;) Φυσικα παντα υπαρχει η επιλογη με τα regional trains για μικροτερες αποστασεις .

Ιταλια: Τα ιδια με την Γαλλια μονο που σε αυτη την περιπτωση δεν μπορεις να κανεις το online reservation με το Abo Forfait 2eme ..

Σκανδιναβικες χωρες:Νορβηγια,Φινλανδια,Σουηδια Στα highspeed S2,X2000/Sanbbtag χρειαζεται reservation,αλλα αν απλα ανεβεις στο τρενο χωρις να εχεις κανει reservation και υπαρχουν κενες θεσεις τοτε ειναι ολα καλα :)
 

latro

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ιαπωνία
Καταρχάς ευχαριστώ όλους για όλες τις πολύτιμες πληροφορίες!!!

Σκέφτομαι να πάω με interrail σε διάφορες χώρες και αυτό που με προβληματίζει είναι το πώς θα πακετάρω, τι σακίδιο να πάρω, πόσα πράγματα να πάρω κλπ..

Δεν θέλω να ξοδέψω πολλά στην αγορά σακιδίου, δεδομένου ότι ήδη το ταξίδι θα κοστίσει πολλά και μπορεί και να μην το ξαναχρησιμοποιήσω..
Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για κάποιό φθηνό μαγαζί αλλά να είναι και ποιοτικό (μην μου διαλυθεί και τρέχω..), αλλά όχι τύπου North face, είναι πανάκριβο, και πόσα λίτρα να πάρω!! (μία μεσαίου μεγέθους βαλίτσα πόσα λίτρα είναι;;).. Και μερικά στοιχεία:

-1 μήνα θα ταξιδέψω περίπου αλλά θα μένω σε φίλους οπότε μπορώ να πλένω τα ρούχα και να τα ξαναφοράω.
-Θα πάω από μέσα Μαρτίου μέχρι μέσα Απριλίου περίπου, και αρχικά θα πάω Βελιγράδι-Βουδαπέστη-Βερολίνο οπότε φαντάζομαι θα έχει αρκετό κρύο.., μετά τον Απρίλη θα πάω Ελβετία-Βόρεια Ιταλία και θα είναι πιο νορμάλ
-Θα είμαι αρκετές ώρες στα τρένα οπότε θα χρειαστώ και βιβλία..
-Σκέφτηκα να πάρω ένα backpack σακίδιο των 75 λίτρων αλλά 1) από τιμές που είδα πρόχειρες είναι αρκετά ακριβό, γύρω στα 80 ευρώ (βέβαια αν δεν βρω κάτι άλλο θα το πάρω αναγκαστικά), 2) Δεν έχω ιδέα αν θα μπορέσω να το κουβαλήσω..

Καθε πληροφορία θα είναι πολύτιμη!!
Ευχαριστώ!! ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom