Πρόβλημα με την κράτηση ξενοδοχείου..

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Διευκρινίζω ότι στην αρχική κράτησή μου μέσω booking.com για ξενοδοχείο έκανα συμπληρωματική κράτηση μέσω εμαιλ με το ξενοδοχείο απευθείας αυτή τη φορά για 2 επιπλέον νύχτες. (η υπάλληλος τότε μου απάντησε "σας επιβεβαιώνω την κράτηση για τότε και τότε και μάλιστα σας έχω και στο ίδιο δωμάτιο" κλπ)
Τέλος πάντων εχθές τους έστειλα ένα εμαιλ υπενθύμισης που βασικά ήθελα να είμαι πιο πολύ σίγουρη για το δωμάτιο καπνιστών και να ρωτήσω αν μπορώ να αφήσω σε κάποιο αποθηκευτικό χώρο τα πράματα πριν κάνω τσεκιν το μεσημέρι γιατί φτάνω πρωί (με το που θα φτάσω θα ξεκινήσω κατευθείαν, ε, μην έχω σάκο μαζί μου). Ε και μου απάντησαν το εξής σήμερα το πρωί: "Please note our Check in time anytime after 2 O'Clock and Check out time is at 12:00.
Early check in is subject to availability on the day - I am afraid we won't be able to guarantee unless you pre-register the room a night before at full price."

Τι εννοεί; Νόμισε μήπως ότι ήθελα να κάνω τσεκιν νωρίτερα;
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Διευκρινίζω ότι στην αρχική κράτησή μου μέσω booking.com για ξενοδοχείο έκανα συμπληρωματική κράτηση μέσω εμαιλ με το ξενοδοχείο απευθείας αυτή τη φορά για 2 επιπλέον νύχτες. (η υπάλληλος τότε μου απάντησε "σας επιβεβαιώνω την κράτηση για τότε και τότε και μάλιστα σας έχω και στο ίδιο δωμάτιο" κλπ)
Τέλος πάντων εχθές τους έστειλα ένα εμαιλ υπενθύμισης που βασικά ήθελα να είμαι πιο πολύ σίγουρη για το δωμάτιο καπνιστών και να ρωτήσω αν μπορώ να αφήσω σε κάποιο αποθηκευτικό χώρο τα πράματα πριν κάνω τσεκιν το μεσημέρι γιατί φτάνω πρωί (με το που θα φτάσω θα ξεκινήσω κατευθείαν, ε, μην έχω σάκο μαζί μου). Ε και μου απάντησαν το εξής σήμερα το πρωί: "Please note our Check in time anytime after 2 O'Clock and Check out time is at 12:00.
Early check in is subject to availability on the day - I am afraid we won't be able to guarantee unless you pre-register the room a night before at full price."

Τι εννοεί; Νόμισε μήπως ότι ήθελα να κάνω τσεκιν νωρίτερα;
Ναι, μάλλον αυτό νόμισε και σου διευκρίνησε ότι δεν μπορεί να σου εγγυηθεί ότι θα μπορέσεις να μπεις στο δωμάτιο νωρίτερα, αλλά και να μπορέσεις θα πρέπει να πληρώσεις.
 
  • Like
Reactions: mel

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ναι αυτο φοβηθηκε... ειμαστε γνωστοι οι Ελληνες και στο εξωτερικο πως ζηταμε το δωματιο απο τις 7 το πρωι και το αφηνουμε 12 και...
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ουφ... Ευχαριστώ, παιδιά. Αντε και στην αρχή νόμισα άλλο και τους ζήτησα καιδ δευκρίνιση. Ο γραπτός ο λόγος κι οι "κακοί" οι Ελληνες έστειλαν την καρδιά μου στην κούλουρη
 

giannakouti

Member
Μηνύματα
173
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Σαρδηνία
Ουφ! Θα σκάσω!
Έκανα χθες κράτηση δωματίου μέσω του yeego.com (για πρώτη φορά) με συνολικό κόστος 622,5 Euro (532,5 GBP). Τσεκάρω σήμερα την κάρτα μου και βλέπω να εκκρεμεί χρέωση 666,17 Euro! Το site δήλωνε ότι δεν υπάρχουν άλλες χρεώσεις οπότε δεν περίμενα να δω διαφορετικό ποσό.
Και εκεί λέω τι τις θέλω τις καινοτομίες!
Τους έστειλα mail ρωτώντας για τη διαφορά αυτή και περιμένω απάντηση.
Κανείς άλλος με αντίστοιχη εμπειρία από το site αυτό???:(
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
μηπως ηταν εξτρα φοροι?ή μηπως σου κρατησε το ξενοδοχειο ενα ποσο για ασφαλεια?
 

giannakouti

Member
Μηνύματα
173
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Σαρδηνία
Το site έγραφε ότι η τιμή περιλαμβάνει όλους τους φόρους και ότι αυτή είναι η τελική τιμή. Το ποσό θα κρατηθεί όλο από τώρα.
Υποψιάζομαι ότι κάτι θα παίζει με την ισοτιμία... Αν και μου έδειχνε την τιμή και σε euros και σε gbp...
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
Και εγώ για την ισοτιμία σκέφτομαι. Μήπως έκανες κράτηση τη μία μέρα και η χρέωση στην κάρτα έγινε την επόμενη, και άλλαξε η ισοτιμία ανάμεσα στις δύο μέρες;;;
 

giannakouti

Member
Μηνύματα
173
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Σαρδηνία
Χθες έκανα την κράτηση, σήμερα τσέκαρα την κάρτα. Τσέκαρα, όμως, και σήμερα το yeego.com και δίνει ακριβώς τα ίδια ποσά όπως κ χθες (σε euros και σε GBP)...
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.089
Likes
1.659
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Μήπως η τράπεζα σε χρέωσε έξοδα γιατί η συναλλαγή έγινε με διαφορετικό νόμισμα;
 

giannakouti

Member
Μηνύματα
173
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Σαρδηνία
Ευχαριστώ πολύ όλους! Το πρόβλημα λύθηκε. Ήταν λάθος της τράπεζας! Οπότε, τρέχω τώρα να μαζέψω όσα έσυρα στο yeego...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom