Πρόβλημα με την κράτηση ξενοδοχείου..

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Όχι δεν έχουμε κανέναν απολύτως! Αλλά και να είχαμε, δώρο άδωρο θα ήταν αφού πρέπει να πάμε με την κάρτα την πιστωτική ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ στο ξενοδοχείο κατά την άφιξη, και επίσης το όνομα του κατόχου της κάρτας να είναι του ενός απο τους δύο που θα μείνουν στο ξενοδοχείο. Οπότε δεν υπήρχε καμία περίπτωση για κάτι τέτοιο. Μας επισήμαναν πως πολλοί την έχουν πατήσει έτσι και μας ενημέρωσαν να μη χρεωθούμε διπλά.
Δεν χρειαζεται να πας με την πιστωτικη εκει. Τη χρησιμοποιεις μονο για να κλεισεις -να ειναι αυτοι κατοχυρωμενοι οτι δεν θα τους την κανεις- και οταν πας εκει πληρωνεις με μετρητα.

Παιδιά εκεί είναι το θέμα. Επικοινωνούμε κάθε μέρα με email με το ξενοδοχείο εδώ και μέρες, είναι όντως εξυπηρετικοί και απαντάνε αμέσως και μας είπαν πως μπορεί να γίνει η κράτηση αλλά το δωμάτιο δεν θα είναι όπως θα το επιλέξουμε, αλλά θα μας δώσουν ότι έχει μείνει διαθέσιμο κατά την άφιξη. Πχ αν φτάσουμε το βράδυ, θα πάρουμε ότι έχει απομείνει.
.
Αν παλι το συγκεκριμενο ξενοδοχειο εχει τοοοοσο διαφορετικη πολιτικη απο τα χιλιαδες αλλα, τι να πω, εγω θα κοιτουσα για αλλο.
 
Last edited by a moderator:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Πληρώνουμε κάτι σαν εγγύηση 150€ επιπλέον αλλά θα τα πάρουμε πίσω όταν ακυρώσουμε τη προπληρωμένη πιστωτική. (έτσι κι αλλιώς μετά το ταξίδι θα την ακυρώσουμε)
Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο. Σε ποια τράπεζα;
 

Katerina-1-

Member
Μηνύματα
130
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Μαλδίβες
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Δεν χρειαζεται να πας με την πιστωτικη εκει. Τη χρησιμοποιεις μονο για να κλεισεις -να ειναι αυτοι κατοχυρωμενοι οτι δεν θα τους την κανεις- και οταν πας εκει πληρωνεις με μετρητα.

Αν παλι το συγκεκριμενο ξενοδοχειο εχει τοοοοσο διαφορετικη πολιτικη απο τα χιλιαδες αλλα, τι να πω, εγω θα κοιτουσα για αλλο.
Το αναφέρει στους όρους του ξενοδοχείου πως πρέπει κατα την άφιξη να παρουσιάσεις την κάρτα που έκανες τη κράτηση. Εμάς έχει εκδοθεί το voucher τυπικά απλά δεν μπόρεσαν να τραβήξουν χρήματα απο τη κάρτα. Έτσι μας είπαν πως εξαιρετικά για τη περίπτωσή μας θα πληρώσουμε με μετρητά κατα την άφιξη.
Αχχ κι εμείς το πρώτο που σκεφτήκαμε ήταν να πάμε σε άλλο. Και εκεί που διαλέγαμε επικοινωνήσαμε μαζί τους πριν επιχειρήσουμε κ μας είπαν όλοι το ίδιο. Δε ξέρω γιατί εκεί στο Μπαλί έχουν τέτοιους όρους.

Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο. Σε ποια τράπεζα;
Κι εγώ πρώτη φορά το άκουγα. Στην τράπεζα Πειραιώς. Όταν μας απέρριψαν το αίτημα για πιστωτική, μας είπαν πως μπορούμε να βγάλουμε μια προπληρωμένη η οποία λειτουργεί σαν πιστωτική, και ότι χρήματα φορτώνουμε πληρώνουμε το 120% των χρημάτων σαν εγγύηση. Μόλις κάνουμε το ταξίδι κ γυρίσουμε την ακυρώνουμε κ τα παίρνουμε πίσω. Τι να πω, να ήταν απειρία της υπαλλήλου που μας εξυπηρέτησε; ΚΙ εμάς περίεργο μας φάνηκε και ρωτήσαμε σε άλλες τράπεζες δεν υπήρχε κάτι αντίστοιχο.

Πολύ σωστά λέει η Ντέπυ.Μήπως να κοιτάγατε κάποιο άλλο ξενοδοχείο;
Δυστυχώς, κοιτάξαμε αλλά όπως έγραψα και πιο πάνω δε μπορώ να καταλάβω γιατί όλα δέχονται με πιστωτική. Εαν δέχονται κάποιοα με χρεωστική μπορεί να είναι ελάχιστα.
ΤΙς πρώτες 5 μέρες θα μείνουμε Kuta και τις υπόλοιπες 5 στο Ubud. Με το ξενοδοχείο στη Kuta κουτσά στραβά λόγω του ότι είχαμε αυτό το θέμα μας είπαν πως θα μας κρατήσουν το δωμάτιο μιας και έγινε αποτυχημένη απόπειρα να τραβήξουν χρήματα και θα πληρώσουμε κατα την άφιξη. Στο Ubud όμως κοιτάξαμε δεκάδες ξενοδοχεία που να ταιριάζουν στα στανταρντ που ψάχνουμε, πχ να μην είναι πολύ μακριά, να είναι στη τιμή που ψάχνουμε. Εϊχαμε μια ελπίδα αλλά δε ξέρω γιατί έχουν τέτοια πολιτική όλα.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Κι εγώ πρώτη φορά το άκουγα. Στην τράπεζα Πειραιώς. Όταν μας απέρριψαν το αίτημα για πιστωτική, μας είπαν πως μπορούμε να βγάλουμε μια προπληρωμένη η οποία λειτουργεί σαν πιστωτική, και ότι χρήματα φορτώνουμε πληρώνουμε το 120% των χρημάτων σαν εγγύηση. Μόλις κάνουμε το ταξίδι κ γυρίσουμε την ακυρώνουμε κ τα παίρνουμε πίσω. Τι να πω, να ήταν απειρία της υπαλλήλου που μας εξυπηρέτησε; ΚΙ εμάς περίεργο μας φάνηκε και ρωτήσαμε σε άλλες τράπεζες δεν υπήρχε κάτι αντίστοιχο.
:shock: Ούτε στην Πειραιώς υπάρχει κάτι τέτοιο http://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/kartes/propliromenes-kartes
 

Katerina-1-

Member
Μηνύματα
130
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Μαλδίβες
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Δεν ξέρω ειλικρινά, κι εγώ τον είδα τον πίνακα στη σελίδα τους. Πήγα δύο φορές κιόλας στη τράπεζα και της το ξανα ρωτούσα. Σίγουρα γίνεται; Σίγουρα; Μου έλεγε ναι! Δε ξέρω πραγματικά. Τη Δευτέρα που θα πάμε τράπεζα θα φανεί στη πράξη. Παίζει και το ενδεχόμενο να μας πει "αχ συγγνώμη έκανα λάθος δε γίνεται" Στην Ελλάδα είμαστε.
 

Cave_man

Member
Μηνύματα
297
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Χρωστική δεν εχεις που να ειναι με τον λογαριασμό της τράπεζας; Εγω εδω και μερικά χρόνια έτσι κανω κράτηση.
 

Katerina-1-

Member
Μηνύματα
130
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Μαλδίβες
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Χρωστική δεν εχεις που να ειναι με τον λογαριασμό της τράπεζας; Εγω εδω και μερικά χρόνια έτσι κανω κράτηση.
Μα αυτό έγραψα και στην αρχή! Έκανα τη κράτηση με χρεωστική αλλά δεν τη δέχονται. Έχω ήδη χρεωστική στη Πειραιώς. Συνέχεια χρεωστική χρησιμοποιούμε για εξωτερικό κ ταξίδια! Πρώτη φορά μας συμβαίνει αυτό να μην τη δέχονται! Αφού τα χρήματα υπάρχουν γιατί δεν μπορούν να τραβήξουν τα χρήματα; Εϊτε με πιστωτική είτε με χρεωστική τα ίδια θα πάρουν.
Έκλεισε κάποιος για Μπαλί με χρεωστική να μου πει;
 

Katerina-1-

Member
Μηνύματα
130
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Μαλδίβες
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Αρχές του προηγούμενου χρόνου η κόρη μου,ενώ προς το τέλος του χρόνου πήγε
ο γυιός μου με την νύφη μου.Και οι δύο έκλεισαν με χρεωστική.
Τι να πω ειλικρινά δε ξέρω. Μόνο όσα επιλέξαμε εμείς δε γίνεται; Μέσω των ιστοσελίδων ξενοδοχείων ή κάποιας σελίδας κρατήσεων; Πάντως και με το booking που επικοινώνησα είπαν πως απο τη στιγμή που δεν δέχεται το ξενοδοχείο χρεωστικές, δεν θα προχωρήσει η συναλλαγή ούτε μέσω booking, είναι θέμα πολιτικής ξενοδοχείου.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.672
Και οι δυο έκλεισαν και κλείνουν μόνο μέσω της booking,και έχουν πάντα σαν αρχή
να επιλέγουν αυτοί τον τρόπο που θα αγοράσουν μια υπηρεσία και όχι με τον τρόπο
που θέλει ο πωλητής.Εν συντομία θα είχαν διαλέξει ξενοδοχείο που θα δεχόταν
χρεωστική και δεν θα τραβιόντουσταν από τράπεζα σε τράπεζα για να βρούνε τρόπο
να τους πληρώσουν.Αυτά από μένα και καλή συνέχεια.
 

Katerina-1-

Member
Μηνύματα
130
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Μαλδίβες
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Και οι δυο έκλεισαν και κλείνουν μόνο μέσω της booking,και έχουν πάντα σαν αρχή
να επιλέγουν αυτοί τον τρόπο που θα αγοράσουν μια υπηρεσία και όχι με τον τρόπο
που θέλει ο πωλητής.Εν συντομία θα είχαν διαλέξει ξενοδοχείο που θα δεχόταν
χρεωστική και δεν θα τραβιόντουσταν από τράπεζα σε τράπεζα για να βρούνε τρόπο
να τους πληρώσουν.Αυτά από μένα και καλή συνέχεια.
Μα δεν βρήκαμε μέχρι τώρα κάποιο που να λέει πως δέχεται Debit. ΜΑς στέλνουν email και μας απαντάνε πως συναλλαγή γίνεται μόνο με Credit Card και μετρητών.
Όσο για το booking είναι θέμα ξενοδοχείου απο τη στιγμή που το δέχονται και όχι θέμα booking, απλά είναι ο διαμεσολαβητής.
Ειλικρινά δε ξέρω τι έχει παιχτεί και πως γίνεται με όσα έχουμε επικοινωνήσει να μας απάντησαν πως δέχονται μόνο πιστωτικές.
Ενδεικτικά κάνω copy-paste τις απαντήσεις των ξενοδοχείων που ρωτήσαμε πριν επιχειρήσουμε για νέα κράτηση.
"We are sorry to inform you that we only accept for credit card"

Σε άλλο ξενοδοχείο
"We do regret to inform that we could not be able to process the payment by using Debit Card, we only accept the payment by credit card."

ένα άλλο
"Υou could settle the accommodation on arrival by cash or credit card. Hopefully it suits your requirements."
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.705
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom