Ιταλία Πρόγραμμα για βόρεια Ιταλία

Andreas92

Member
Μηνύματα
41
Likes
20
να με συγχωρεσετε για το διπλο ποστ, αλλα δεν ειχα κλεισει εγω τα εισιτηρια και μολις εμαθα οτι το αεροδρομιο μας δεν ειναι το μαρκο πολο(βενετια) αλλα τρεβιζο. ο κυριος σκοπος του ταξιδιου ειναι η βενετια και ειχα δεδομενο σαν αεροδρομιο το μαρκο πολο.

Οποτε φευγει απο την εξισωση απευθειας η Φλωρεντια.

Με τα νεα δεδομενα, τι εχετε να προτείνετε, Βερονα νομιζω παλευεται (~2.30ώρες) αν και πρεπει να αλλαξουμε 3 φορες μεταφορικο για να φτασουμε. Τρεβιζο θα αξιζε ή μπα;

bonus ερωτηση, η εικονα ειναι απο το site της trenitalia, η τιμη περιλαμβανει ολες τις διαδρομες που γραφει ή μονο το τρενο;

1686232980656.png
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
bonus ερωτηση, η εικονα ειναι απο το site της trenitalia, η τιμη περιλαμβανει ολες τις διαδρομες που γραφει ή μονο το τρενο;
Και τις 2 διαδρομές περιλαμβάνει η τιμή.
Όσο για τη Βερόνα νομίζω άνετα παλεύεται από Τρεβιζο, αν και σίγουρα βολεύει να ξεκινήσετε από εκεί και να πατε τις 3 τελευταίες Βενετία.
Υπάρχει πάντως και το εναλλακτικό σενάριο: μένετε όλες τις μέρες Βενετία και κάνετε μια καλή μονοήμερη στη Βερόνα. Ούτως ή άλλως η Βενετία έχει από μόνη της αρκετά πράγματα να δείτε κ να κάνετε
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
να με συγχωρεσετε για το διπλο ποστ, αλλα δεν ειχα κλεισει εγω τα εισιτηρια και μολις εμαθα οτι το αεροδρομιο μας δεν ειναι το μαρκο πολο(βενετια) αλλα τρεβιζο. ο κυριος σκοπος του ταξιδιου ειναι η βενετια και ειχα δεδομενο σαν αεροδρομιο το μαρκο πολο.

Οποτε φευγει απο την εξισωση απευθειας η Φλωρεντια.

Με τα νεα δεδομενα, τι εχετε να προτείνετε, Βερονα νομιζω παλευεται (~2.30ώρες) αν και πρεπει να αλλαξουμε 3 φορες μεταφορικο για να φτασουμε. Τρεβιζο θα αξιζε ή μπα;

bonus ερωτηση, η εικονα ειναι απο το site της trenitalia, η τιμη περιλαμβανει ολες τις διαδρομες που γραφει ή μονο το τρενο;

View attachment 432218
Τεργεστη σε 2 ωρες απο Τρεβιζο. Πολυ ενδιαφερουσα και βγαζετε και ημερησια στη Λουμπλιανα, το καναμε περσι.
Για μενα η Βερονα ειναι για ημερησια, πολυ λιγη για 3 μερες. Το ιδιο και η Παδοβα.
Μονο η Φλωρεντια και η Βενετια αξιζει 3 μερες. Αλλα αφου δεν θελετε...
 

Andreas92

Member
Μηνύματα
41
Likes
20
Τεργεστη σε 2 ωρες απο Τρεβιζο. Πολυ ενδιαφερουσα και βγαζετε και ημερησια στη Λουμπλιανα, το καναμε περσι.
Για μενα η Βερονα ειναι για ημερησια, πολυ λιγη για 3 μερες. Το ιδιο και η Παδοβα.
Μονο η Φλωρεντια και η Βενετια αξιζει 3 μερες. Αλλα αφου δεν θελετε...
Συγγνώμη μάλλον δεν το έγραψα σωστά και σας μπέρδεψα. Βενετία είναι το μόνο σίγουρο ότι θα πάμε 3 μέρες. Και απλά ψάχνω να πάμε κάπου τις δύο πρώτες μέρες απο τις 5 που έχουμε διαθέσιμες

1η μέρα?
2η μέρα?
3η μέρα Βενετία
4η μέρα Βενετία
5η μέρα Βενετία (αναχώρηση απόγευμα από Τρεβιζο)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Συγγνώμη μάλλον δεν το έγραψα σωστά και σας μπέρδεψα. Βενετία είναι το μόνο σίγουρο ότι θα πάμε 3 μέρες. Και απλά ψάχνω να πάμε κάπου τις δύο πρώτες μέρες απο τις 5 που έχουμε διαθέσιμες
Τοτε σε καλυπτεσαι ειτε με τη Βερονα με σταση λιγες ωρες στην Παδοβα ειτε με την Τεργεστη.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Συγγνώμη μάλλον δεν το έγραψα σωστά και σας μπέρδεψα. Βενετία είναι το μόνο σίγουρο ότι θα πάμε 3 μέρες. Και απλά ψάχνω να πάμε κάπου τις δύο πρώτες μέρες απο τις 5 που έχουμε διαθέσιμες

1η μέρα?
2η μέρα?
3η μέρα Βενετία
4η μέρα Βενετία
5η μέρα Βενετία (αναχώρηση απόγευμα από Τρεβιζο)
Έτσι όπως το βλέπω, εαν κατάλαβα καλά, έχεις ουσιαστικά 4 βράδια διαμονή. Βάλε το 1ο βράδυ Βερόνα η Τεργέστη και τα υπόλοιπα 3 βράδια Βενετία ώστε να έχεις ένα καθαρό 72αωρο στη Γαληνοτατη. Αν και προσωπικά, εάν είχα 4 βράδια, θα έμενα και τα 4 Βενετία και απλά θα πήγαινα μονοήμερη στη Βερόνα
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
Καθώς ψάχνοντας και ρωτώντας μάλλον 5 μέρες είναι πολλές για Βενετία,
Ποιός το λέει αυτό?
σκεφτομαι όταν φτάσουμε (πρωί) να φύγουμε προς αλλού για 2-3 μέρες και να γυρίσουμε να δούμε Βενετία μέχρι την αναχώρηση.
Λάθος.
Υπάρχει κάποια ένσταση
Ναί. Όλες τις ημέρες στην Βενετία.
 

johnmat

Member
Μηνύματα
73
Likes
47
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Καλημέρα σε όλους...
Έστω ότι κλείσω εισιτήρια για Μιλάνο με σκοπό να πάμε Κόμο ή και Βερόνα κλπ με συνολική διαμονή 4-5 μέρες...Που πιστεύετε πρέπει να κλεισουμε διαμονή;;
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Αν και δεν ξέρω πως να σου απαντήσω, γιατί δεν διευκρινίζεις τίποτα (ενδιαφέροντα, τρόπο μετακίνησησς κτλ), η διανυκτέρευση στο Κόμο άξιζε, στο Μπρένο και στο Μπέργκαμο επίσης, στο Σιρμιόνε πάρα πολύ και στη Βερόνα δεν έχω πάει ακόμα, αλλά σε μελλοντικό ταξίδι σίγουρα θα βάλω διαμονή.
 

johnmat

Member
Μηνύματα
73
Likes
47
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Εχεις δικιο..
λοιπον προσθέτω δεδομένα :
Αφιξη αεροδρόμιο Μαλπένσα..
Μαζί θα έχουμε και τα 2 πιτσιρίκια (12 +7 ετών)
Ενοικίαση Ι.Χ και μετάβαση προς Βερόνα (?) κ διαμονή 2-3 νύχτες (από εκεί βλέπουμε Μπέργκαμο και Γκάρλα), αναχώρηση από Βερόνα πάμε βλέπουμε λίμνη Κόμο και πέριξ και μένουμε άλλες 2 νύχτες Μιλάνο να δούμε και εκεί την πόλη και να είμαστε κοντά την ημέρα της αναχώρησης..
Κάπως έτσι τα έχω στο μυαλό μου..,
γνώμες;
Υ.Γ 1 η Βερόνα ειναι τόσο όμορφη όσο λένε; (έχει κ την λίμνη δίπλα που ειναι πανέμορφη)

Υ.Γ2 Απ ότι βλέπω η διαμονή σε Κόμο κλπ ειναι πανάκριβη σχετικά οπότε δεν υπάρχει λόγος να μείνουμε εκεί...


γνωμες;
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Ενοικίαση Ι.Χ και μετάβαση προς Βερόνα (?) κ διαμονή 2-3 νύχτες , αναχώρηση από Βερόνα πάμε βλέπουμε λίμνη Κόμο και πέριξ και μένουμε άλλες 2 νύχτες Μιλάνο να δούμε και εκεί την πόλη και να είμαστε κοντά την ημέρα της αναχώρησης..
Κάπως έτσι τα έχω στο μυαλό μου..,
γνώμες;
Πρώτα να δείτε το Μιλάνο και μετά να νοικιάσετε όχημα για Κόμο και Βερόνα

Υ.Γ 1 η Βερόνα ειναι τόσο όμορφη όσο λένε; (έχει κ την λίμνη δίπλα που λένε ότι ειναι πανέμορφη)
Απο τη Βερόνα δεν φαίνεται η λίμνη. Αν μείνετε στο Σιρμιόνε ή τη Πεσκιέρα ντελ Γκάρντα τότε ναι, είναι πανέμορφα!
Εκεί κοντά στη Βερόνα έχει και πολλά σημεία ενδιαφέροντος για τα παιδιά σας. Σε αυτό θα σε βοηθήσουν καλύτερα όσοι έχουν πάει με τα παιδιά τους.

Υ.Γ2 Απ ότι βλέπω η διαμονή σε Κόμο κλπ ειναι πανάκριβη σχετικά οπότε δεν υπάρχει λόγος να μείνουμε εκεί...
Αφού θα έχετε όχημα μπορείς να ψάξεις διαμονή εκτός πόλεων για πιο οικονομικά. Να ξέρεις όμως οτι το πάρκινγκ στην Ιταλία χρεώνεται παντού. Δηλαδή αν μείνεις κάπου εκτός Κόμο, για να πας στη πόλη θα πληρώσεις πάρκινγκ.
 

johnmat

Member
Μηνύματα
73
Likes
47
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
εχω ένα κώλυμμα και την ημέρα της επιστροφής θέλω πάντα να ειμαι κοντά στο αεροδρόμιο γι αυτό έβαλα πρώτα Βερόνα και τελευταίο το Μιλάνο.
Σημειώνω αυτά που εγραψες (Σιρμιόνε και Πεσκιέρα)
Ευχαριστώ πολύ !!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.690
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom