Ισραήλ Παλαιστίνη Πρώτη φορά Ισραήλ (Τελ Αβίβ + Ιερουσαλήμ). Τι άλλο;

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
Καλησπέρα συνταξιδιώτες!!

Τον Ιανουάριο σκέφτομαι να ταξιδέψω στο Ισραήλ για 7 ημέρες.
Θέλω να επισκεφθώ το Τελ Αβίβ , Ιερουσαλήμ και Βηθλέεμ.
Πόσες μέρες μου προτείνεται να κάτσω στην κάθε πόλη και επίσης ποια άλλη πόλη/αξιοθέατο να προσθέσω στο πρόγραμμά μου ;;;
Επίσης, χρειάζεται τελικά Visa ;
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Καλησπέρα συνταξιδιώτες!!

Τον Ιανουάριο σκέφτομαι να ταξιδέψω στο Ισραήλ για 7 ημέρες.
Θέλω να επισκεφθώ το Τελ Αβίβ , Ιερουσαλήμ και Βηθλέεμ.
Πόσες μέρες μου προτείνεται να κάτσω στην κάθε πόλη και επίσης ποια άλλη πόλη/αξιοθέατο να προσθέσω στο πρόγραμμά μου ;;;
Επίσης, χρειάζεται τελικά Visa ;
για το Τελ Αβίβ δεν έχω άποψη αλλά για Ιεροσόλυμα θάλεγα μιά "μαγική"πόλη που χρειάζεται όσο το δυνατόν περισσότερο χρόνο να της αφιερώσεις...στη Βηθλεέμ αυτό που αξίζει είναι ο ναός- το σπήλαιο της γέννησης του Χριστού, και το σπήλαιο με τα οστά των σφαγιασθέντων νηπίων από την Ηρωδη-υπάρχει επίσης και ένα προσκύνημα στο χωριό των Ποιμένων (που είναι ενωμενο με την Βηθλεεμ)αλλά το βασικό είναι ο ναός της γέννησης.Απο κει και πέρα σαν πόλη δεν έχει κατι το ιδιαίτερο,εκτός από την κεντρική πλατεία που ήταν και πάρα πολύ όμορφα στολισμένη λόγω των εορτών
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
για το Τελ Αβίβ δεν έχω άποψη αλλά για Ιεροσόλυμα θάλεγα μιά "μαγική"πόλη που χρειάζεται όσο το δυνατόν περισσότερο χρόνο να της αφιερώσεις...στη Βηθλεέμ αυτό που αξίζει είναι ο ναός- το σπήλαιο της γέννησης του Χριστού, και το σπήλαιο με τα οστά των σφαγιασθέντων νηπίων από την Ηρωδη-υπάρχει επίσης και ένα προσκύνημα στο χωριό των Ποιμένων (που είναι ενωμενο με την Βηθλεεμ)αλλά το βασικό είναι ο ναός της γέννησης.Απο κει και πέρα σαν πόλη δεν έχει κατι το ιδιαίτερο,εκτός από την κεντρική πλατεία που ήταν και πάρα πολύ όμορφα στολισμένη λόγω των εορτών
έτσι είναι!! καλώς μας ήρθες...
 

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
για το Τελ Αβίβ δεν έχω άποψη αλλά για Ιεροσόλυμα θάλεγα μιά "μαγική"πόλη που χρειάζεται όσο το δυνατόν περισσότερο χρόνο να της αφιερώσεις...στη Βηθλεέμ αυτό που αξίζει είναι ο ναός- το σπήλαιο της γέννησης του Χριστού, και το σπήλαιο με τα οστά των σφαγιασθέντων νηπίων από την Ηρωδη-υπάρχει επίσης και ένα προσκύνημα στο χωριό των Ποιμένων (που είναι ενωμενο με την Βηθλεεμ)αλλά το βασικό είναι ο ναός της γέννησης.Απο κει και πέρα σαν πόλη δεν έχει κατι το ιδιαίτερο,εκτός από την κεντρική πλατεία που ήταν και πάρα πολύ όμορφα στολισμένη λόγω των εορτών
Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!
Τι αλλο προτείνετε να δω;
Να παω και Νεκρα θαλασσα κι ας μην ειναι καλοκαίρι ;
Ηθελα και Ιορδανια αλλα δεν βγαίνουν οι μερες .
ΠΝτως δεν ενδιαφέρομαι για σαν πολυ χριστιανικά κι θρησκευτικά , τα πολυ βασικα μου αρκούν. Ο τάφος του Ιησού και το μέρος που γεννήθηκε .
Δεν ειμαι ο πιο Χριστιανός, για να μην πω πως μου ”έφυγε” γενικοτερα εδω και αρκετά χρόνια το όλο παραμύθι!
Τι αλλα Λοιπον μου προτείνετε ;
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Η Ιερουσαλήμ(διάβασε και ψάξτο και μόνος σου,,)δεν έχει ενδιαφέρον μόνο για το θρησκευτικό-χριστιανικό κομμάτι..έχει φυσική ομορφιά λόγω των λόφων και των τειχών.. αλλά ΚΑΙ από ιστορικής και πολιτισμικής άποψης ως μία από τις αρχαιότερες πόλεις του κόσμου και με την συνύπαρξη τεσσάρων!!διαφορετικών θρησκειών και πολιτισμών,άλλωστε χωρίζεται σε 4 συνοικίες ,χριστιανική!!σήμα κατατεθέν ο Πανάγιος Ταφος και το Πατριαρχείο,εβραική πολύ ενδιαφέρουσα με το τείχος των δακρύων...αρμένικη και μουσουλμανική!!(επίσης πολύ γοητευτική με τα τζαμιά της και τα μαγαζιά της με τα αρώματα)...
Η παλιά πόλη της Ιερουσαλήμ που περιλαμβάνει αυτές τις συνοικίες βρίσκεται εντός των τειχών...λίγο έξω από τα τείχη βρίσκεται το Όρος των Ελαιών που έχει μεγάλη θρησκευτική σημασία αλλά στο προτείνω και σαν αξιοθέατο και απο κει κοντά βρίσκεται μια τοποθεσία "πανόραμα"(μας πήγαν με πουλμαν δεν ξέρω πως λεγεται στ αγγλικα)που αξίζει πάρα πάρα πολύ βλέπεις πανοραμικά ν απλώνεται στα πόδια σου ολη η παλιά πόλη!
Εκτός της Ιερουσαλήμ τα υπόλοιπα μέρη που επισκεφθήκαμε είχαν προσκυνηματικό χαρακτήρα και απ ότι μας είπε η ξεναγός αλλά το διαπίστωσα και μόνη μου θα ήταν ένα ΤΙΠΟΤΕ χωρίς τις μονες,τις εκκλησίες,τα προσκυνήματα...Ναζαρετ,Κανά,Βηθανία δεν έχουν κάτι ιδιαίτερο (εκτός των προσκυνημάτων)ξεχωρίζω και μου άρεσε πολύ Η Τιβεριάδα η πόλη,γραφική χτισμένη κατά μήκος της ομώνυμης λίμνης ...κοσμοπολίτικη πόλη θέρετρο...με πολυτελή ξενοδοχεία και όμορφα μαγαζιά.
Επίσης το μοναστήρι των Αγίων Γεωργίου και Ιωάννου των ΧΟΖΕΒΙΤΩΝ στην έρημο της Ιουδαίας στο φαράγγι Αινών...αξίζει σαν μιά εκδρομή!!!φανταστικό τοπίο!!απο κει που αφήνεις το αμάξι έχει μια διαδρομή κάπως δύσκολη με ανηφόρες κατηφόρες αλλά είναι τόσο μαγευτικό να βλέπεις γύρω γύρω τα βουνά και απέναντι στο"πουθενά"να ειναι σκαρφαλωμένο το μοναστήρι!και θρήσκος να μην είσαι σε συνεπαίρνει το τοπίο αλλα΄και τα απλά σοφά λόγια των ταπεινών μοναχών που φυλάσσουν αυτούς τους τόπους!
Επίσης μέσα σε ωραίο κήπο και φύση το μοναστήρι του Αγίου Γερασίμου του Ιορδανίτου (έχει και καφέ στην αυλή..!)που είναι κοντά στο σημείο βάπτισης του Ιησού.
Αν θυμηθώ κατι άλλο θα προσθέσω..
 
Last edited:

roz_panthir

Member
Μηνύματα
6
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Όταν είχα πάει πέρασα κι εγώ 6 μέρες μεταξύ Τελ Αβιβ και Ιερουσαλήμ. Το Τελ Αβιβ μου άρεσε ελαφρώς πιο πολύ, η Ιερουσαλήμ είναι πολύ πιο παραδοσιακή πόλη (αλλά ατμοσφαιρική). Αρκετοί ταξιδιώτες επισκέπτονται το πάρκο Μασάντα: https://israel.travel/Masada Εμείς δεν προλάβαμε, αλλά φαίνεται πολύ ενδιαφέρον.
 

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
Σε 6ημερο προσφατο ταξιδι,εμεινα 4 βραδια Ιερουσαλημ και 1 βραδυ Τελ αβιβ.Στην Ιερουσαλημ να επισκεφθεις οπωσδηποτε το Μουσειο του Ισραηλ-εκπληκτικο- και το Μουσειο του Ολοκαυτωματος-συγκλονιστικο.Στο Τελ αβιβ εντυπωσιακο ειναι το παραλικο μετωπο και η παλια Γιαφα.Να λαβεις υποψη σου οτι ειναι μια ακριβη χωρα στη διαμονη και το φαγητο.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Μήπως καλύτερα να μας έγραφες μια ιστορία; :)
Κάποτε..έγραφα αρκετές,κάποτε...:)ξεσυνήθισα ,δεν τόχω και με τις φωτό..ενώ έχω βγάλει με το κινητό αρκετές πάντως μπορείτε να με ρωτήσετε ό,τι θέλετε...αυτό το ταξίδι νομίζω θα μείνει ανεξίτηλο στο μυαλό μου,τα συναισθήματα μου είναι συγκεχυμένα...και να φαντασθείτε ότι πριν 2,3 χρόνια ούτε που μου περνούσε από το μυαλό να πάω εκεί,δόθηκε μιά αφορμή και αποφάσισα και άρχισα να το ψάχνω πριν από 7-8 μήνες και πάλι δεν ήμουν σίγουρη τι θα συναντήσω μήπως βαρεθώ μήπως μήπως...τελικά το σίγουρο είναι ότι θελω να ξαναπάω και να κινηθώ και μόνη μου ξανά σε κάποια μέρη...
Ημουν τυχερή γιατί το γκρούπ ήταν μικρό 21 άτομα και μεταξύ αυτών ειχαμε και πολύ νέα !άτομα...προσφέρεται όχι μόνο για τους πιστούς χριστιανούς αλλά για όλους για άθεους για αλλόθρησκους...
 
Last edited:

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.637
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
Μία πολύ ενδιαφέρουσα μονοήμερη εκδρομή πού είχα κάνει από Ιερουσαλήμ ήταν στην Μασάντα, χτισμένη ψηλά στον λόφο από όπου έχεις πανοραμική θέα στην έρημο της Ιουδαίας και στην Νεκρά Θάλασσα ( μάλλον αυτήν εννοείς όταν λες Μαύρη Θάλασσα). Πόλη με σπουδαία ιστορία, Μνημείο Παγκόσμιας Πολιτιστικής Κληρονομιάς.
Άλλη ενδιαφέρουσα εκδρομή ήταν στο Κουμράν, εκεί πού βρέθηκαν τα Χειρόγραφα της Νεκράς Θάλασσας.
Το Ισραήλ είναι γεμάτο με ιστορικές τοποθεσίες και σαφώς δεν είναι μόνο για θρησκευτικό τουρισμό.
 

makeup.elias

Member
Μηνύματα
103
Likes
214
Επίσης, χρειάζεται τελικά Visa ;
Όχι δεν χρειάζεται βίζα! Πήγα πέρσυ 2 φορές!!! Μια φορά στο Purim και μια φορά στο pride!!! Απο ενα 4ημερο και τις 2 φορές. Δυστυχώς και τις 2 φορές κάναμε μονοήμερη στην Ιερουσαλήμ. Θα έμενα όμως ένα βράδυ σίγουρα είναι μαγικά! Ειλάτ θέλω να παω κάποια άλλη φορά ... μέναμε σε Airbnb για πιο οικονομική λύση. Τα ξενοδοχεία απλησιαστα! Και η κάρμελ μάρκετ για φαγητό και για αγορές καθημερινή επίσκεψη! Για σπα στην νεκρά θάλασσα μου έχουν πει είναι υπέροχα ...! Καλο ταξίδι και καλά να περάσεις!
** το κονέ με έναν που δουλεύε στο αεροδρόμιο μας γλίτωσε την πολύωρη ουρά αναμονής για έλεγχο... μας πήγε απο την ταχεία κυκλοφορία ολο αριστερά! Να ναι καλα το wifi στο αεροδρόμιο και τα apps...!!! Θυμήθηκα την Κούβα και φουντωσα παλι!!! Αχχαχαχα
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom