Πρώτη φορά αεροπορικό ταξίδι

werip

Member
Μηνύματα
280
Likes
126
H A3 νομίζω σου επιτρέπει να προ επιλέξεις θεση μονο αν ειναι ασημένιο ή χρυσο μέλος της κάρτας Miles and Bonus. Και στην United επειδη ισως η πτηση ειναι codeshare μαλλον καλυτερα ειναι να ρωτησει απευθειας την εταιρεια και να του το κανουν αυτοι αν γινεται.
 

_Dimitris_

Member
Μηνύματα
9
Likes
3
Ευχατιστώ!! Κατατοπίστηκα πλήρως :)
Όσο για την επιλογή θέσης, τελικά όντως η Aegean δεν δίνει αυτή τη δυνατότητα. Η United όμως το επιτρέπει αλλά όχι νωρίτερα από 24 ώρες πριν...
 

_Dimitris_

Member
Μηνύματα
9
Likes
3
Μια ακόμη απορία:
ποια η διαφορά ανάμεσα σε "Ζεστό Γεύμα" και "Γεύμα" που θα έχουμε στο πρώτο και στο δεύτερο σκέλος της διαδρομής αντίστοιχα;
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Μια ακόμη απορία:
ποια η διαφορά ανάμεσα σε "Ζεστό Γεύμα" και "Γεύμα" που θα έχουμε στο πρώτο και στο δεύτερο σκέλος της διαδρομής αντίστοιχα;
Μη σε απασχολεί, φαγητό φέρνουν και στα 2 :). Για τις 2-3 ώρες μέρι το Μόναχο σερβίρουν φαγητό 1 φορά (χώρια κανένας καφές). Για την πτήση μέχρι ΝΥ υποθέτω θα σερβίρουν φαγητό π.χ. 2 φορές (δεν έχω πετάξει συγκεκριμένα με United, αλλά νομίζω σε όλες τις long haul έτσι κάπως γίνεται) και στο ενδιάμεσο τίποτα σνακ (η Swiss αν θυμάμαι καλά έδινε μπισκότα, σοκολατάκια κλπ).

Νομίζω με "ζεστό γεύμα" εννοούν πρωινό, ενώ με "γεύμα" το μεσημεριανό...
 
Last edited by a moderator:

_Dimitris_

Member
Μηνύματα
9
Likes
3
Ναι σίγουρα, αλλιώς θα έτρωγα τον διπλανό μου! :Ρ
Τώρα που το λες όμως για το ζεστό γεύμα... ναι λογικό μου φαίνεται. Θα δούμε λοιπόν τι περιλαμβάνει. (μου άνοιξε η όρεξη!!)
 

werip

Member
Μηνύματα
280
Likes
126
Επίσης αν στο ενδιαμεσο πεινασεις, στα long haul δρομολογια θα βρεις σιγουρα σαντουιτσακια αλλα και "υγρα καυσιμα" να σε περιμενουν στο χωρο που προετοιμαζεται το φαγητο πριν σου σερβιριστει. Αν πεινασεις γενικα ρωτα καμια διερχομενη αεροσυνοδο να σου υποδειξει που βρισκεται ο χωρος αυτος που μοιαζει με μπαρ. ;)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Επίσης αν στο ενδιαμεσο πεινασεις, στα long haul δρομολογια θα βρεις σιγουρα σαντουιτσακια αλλα και "υγρα καυσιμα" να σε περιμενουν στο χωρο που προετοιμαζεται το φαγητο πριν σου σερβιριστει. Αν πεινασεις γενικα ρωτα καμια διερχομενη αεροσυνοδο να σου υποδειξει που βρισκεται ο χωρος αυτος που μοιαζει με μπαρ. ;)
Σιγουρα εχει η United τετοιο σερβις?!!
 

werip

Member
Μηνύματα
280
Likes
126
Σιγουρα εχει η United τετοιο σερβις?!!
Ολες οι εταιρίες που κανουν long haul (εξαίρεσαι low cost πχ Norwegian ) εχουν κατι τέτοιο...τωρα μπορει να μην εχουν σαντουιτσακια,θα εχει γενικα όμως καποιο σνακ για να ξεγελάσεις την πείνα σου :)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ολες οι εταιρίες που κανουν long haul (εξαίρεσαι low cost πχ Norwegian ) εχουν κατι τέτοιο...τωρα μπορει να μην εχουν σαντουιτσακια,θα εχει γενικα όμως καποιο σνακ για να ξεγελάσεις την πείνα σου :)
να μην επαναλαβω την ερωτηση...ταξιδεψα με την united και δεν ειχε. εχει αλλαξει κατι τελευταια? μια και το θέμα αφορα συγκεκριμενη εταιρεια και συγκεκριμενο ταξιδι, δεν μιλαμε ετσι γενικα για ολους..
 

werip

Member
Μηνύματα
280
Likes
126
Μην πάρω στο λαιμό μου κανέναν. Απλά όσοι γνωστοί μου έχουν πετάξει υπερατλαντικα με όλες τις γνωστές εταιρίες είχανε αυτό το σέρβις. Τι να πω. ..
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μην πάρω στο λαιμό μου κανέναν. Τι να πω. ..
Οπως το εγραψες...πολλες εταιρειες δεν εχουν τετοιο σερβις που περιεγραψες. Στη united, delta ειναι στη σφαιρα της φαντασιας. Σε Air France, Alitalia, Lufthansa,KLM για να αναφερω τις πολυ πρόσφατες εμπειριες μου μετα βιας ενα μπισκοτακι, νερο, καφε,τσαι. Ουτε στη business δεν υπαρχει τετοιο galley πλην Air France που συγχωρειται λογω τροφοδοσιας απο Laduree..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom