Απόκρυψη ανακοίνωσης
Με την πλοήγησή σας στο Travelstories.gr αποδέχεστε τη χρήστη cookies που ενισχύουν την εμπειρία χρήσης. -- ΟΚ --

Πρώτη φορά αεροπορικό ταξίδι

Συζήτηση στο φόρουμ 'Γενικά Περί Ταξιδιών' που ξεκίνησε από το μέλος Sunset_Lover, στις 8 Ιουλίου 2013.

1. werip

werip Member

H A3 νομίζω σου επιτρέπει να προ επιλέξεις θεση μονο αν ειναι ασημένιο ή χρυσο μέλος της κάρτας Miles and Bonus. Και στην United επειδη ισως η πτηση ειναι codeshare μαλλον καλυτερα ειναι να ρωτησει απευθειας την εταιρεια και να του το κανουν αυτοι αν γινεται.

_Dimitris_ likes this.
  2. _Dimitris_

_Dimitris_ Member

Ευχατιστώ!! Κατατοπίστηκα πλήρως :)
    Όσο για την επιλογή θέσης, τελικά όντως η Aegean δεν δίνει αυτή τη δυνατότητα. Η United όμως το επιτρέπει αλλά όχι νωρίτερα από 24 ώρες πριν...

3. _Dimitris_

_Dimitris_ Member

Μια ακόμη απορία:
    ποια η διαφορά ανάμεσα σε "Ζεστό Γεύμα" και "Γεύμα" που θα έχουμε στο πρώτο και στο δεύτερο σκέλος της διαδρομής αντίστοιχα;

4. Nikos1986

Nikos1986 Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Ουάσινκτον & Βιρτζίνια
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Αυστραλία - Καλιφόρνια
    Μη σε απασχολεί, φαγητό φέρνουν και στα 2 :). Για τις 2-3 ώρες μέρι το Μόναχο σερβίρουν φαγητό 1 φορά (χώρια κανένας καφές). Για την πτήση μέχρι ΝΥ υποθέτω θα σερβίρουν φαγητό π.χ. 2 φορές (δεν έχω πετάξει συγκεκριμένα με United, αλλά νομίζω σε όλες τις long haul έτσι κάπως γίνεται) και στο ενδιάμεσο τίποτα σνακ (η Swiss αν θυμάμαι καλά έδινε μπισκότα, σοκολατάκια κλπ).

Νομίζω με "ζεστό γεύμα" εννοούν πρωινό, ενώ με "γεύμα" το μεσημεριανό...

Last edited by a moderator: 1 Μαρτίου 2016
    _Dimitris_ likes this.
  5. _Dimitris_

_Dimitris_ Member

Ναι σίγουρα, αλλιώς θα έτρωγα τον διπλανό μου! :Ρ
    Τώρα που το λες όμως για το ζεστό γεύμα... ναι λογικό μου φαίνεται. Θα δούμε λοιπόν τι περιλαμβάνει. (μου άνοιξε η όρεξη!!)

6. werip

werip Member

Επίσης αν στο ενδιαμεσο πεινασεις, στα long haul δρομολογια θα βρεις σιγουρα σαντουιτσακια αλλα και "υγρα καυσιμα" να σε περιμενουν στο χωρο που προετοιμαζεται το φαγητο πριν σου σερβιριστει. Αν πεινασεις γενικα ρωτα καμια διερχομενη αεροσυνοδο να σου υποδειξει που βρισκεται ο χωρος αυτος που μοιαζει με μπαρ. ;)

Nikos1986, _Dimitris_ and karfitsa like this.
  7. _Dimitris_

_Dimitris_ Member

Μμμμ... Ενδιαφέρουσα πληροφορία! :)
    Θα την αξιοποιήσω δεόντως!!

8. Samion

Samion Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Παλέρμο
    Σιγουρα εχει η United τετοιο σερβις?!!

KLEOPATRA likes this.
  9. werip

werip Member

Ολες οι εταιρίες που κανουν long haul (εξαίρεσαι low cost πχ Norwegian ) εχουν κατι τέτοιο...τωρα μπορει να μην εχουν σαντουιτσακια,θα εχει γενικα όμως καποιο σνακ για να ξεγελάσεις την πείνα σου :)

10. Samion

Samion Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Παλέρμο
    να μην επαναλαβω την ερωτηση...ταξιδεψα με την united και δεν ειχε. εχει αλλαξει κατι τελευταια? μια και το θέμα αφορα συγκεκριμενη εταιρεια και συγκεκριμενο ταξιδι, δεν μιλαμε ετσι γενικα για ολους..

11. werip

werip Member

Μην πάρω στο λαιμό μου κανέναν. Απλά όσοι γνωστοί μου έχουν πετάξει υπερατλαντικα με όλες τις γνωστές εταιρίες είχανε αυτό το σέρβις. Τι να πω. ..

12. Samion

Samion Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Παλέρμο
    Οπως το εγραψες...πολλες εταιρειες δεν εχουν τετοιο σερβις που περιεγραψες. Στη united, delta ειναι στη σφαιρα της φαντασιας. Σε Air France, Alitalia, Lufthansa,KLM για να αναφερω τις πολυ πρόσφατες εμπειριες μου μετα βιας ενα μπισκοτακι, νερο, καφε,τσαι. Ουτε στη business δεν υπαρχει τετοιο galley πλην Air France που συγχωρειται λογω τροφοδοσιας απο Laduree..