Πρώτη φορά αεροπορικό ταξίδι

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Δεν έχω καταλάβει πώς ακριβώς θα γίνει το check in μιας και πετάω πρώτη φορά με ανταπόκριση. Η πρώτη πτήση είναι με aegean για Dusseldorf και στη συνέχεια αεροσκάφος της United αλλά υπό την διαχείριση της Lufthansa για Newark. Θα γίνουν διαφορετικά check in? Με την Aegean φαντάζομαι θα είναι όπως σε όλες τις πτήσεις της, αλλά για την δεύτερη πτήση; Το check in μπορεί να γίνει δίχως χρέωση και στο αεροδρόμιο; Και σε ποια εταιρία θα κάνω το check in για την δεύτερη πτήση;
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.002
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Δεν έχω καταλάβει πώς ακριβώς θα γίνει το check in μιας και πετάω πρώτη φορά με ανταπόκριση. Η πρώτη πτήση είναι με aegean για Dusseldorf και στη συνέχεια αεροσκάφος της United αλλά υπό την διαχείριση της Lufthansa για Newark. Θα γίνουν διαφορετικά check in? Με την Aegean φαντάζομαι θα είναι όπως σε όλες τις πτήσεις της, αλλά για την δεύτερη πτήση; Το check in μπορεί να γίνει δίχως χρέωση και στο αεροδρόμιο; Και σε ποια εταιρία θα κάνω το check in για την δεύτερη πτήση;
Εάν έχεις 1 εισιτήριο, από την Aegean μπορείς να ζητήσεις να σου δώσουν και την κάρτα επιβίβασης και για το σκέλος Ντίσελντορφ - Νέα Υόρκη. Απλά ενδέχεται να μην σου λέει την πύλη αναχώρησης για το σκέλος αυτό. Σε αυτή την περίπτωση, στο Ντίσελντορφ δεν κάνεις κάτι, βρίσκεις την πύλη που φεύγει το 2ο αεροπλάνο (από τις οθόνες) και περιμένεις να αρχίσει η επιβίβαση. Διαφορετικά, παίρνεις τις βαλίτσες και πας κανονικά στο γκισέ της Λουφτχάνσα, σαν να ήσουν Ντίσελντορφ και πέταγες απλά για Νέα Υόρκη.
 
Last edited:

werip

Member
Μηνύματα
280
Likes
126
Λογικα και επειδή οι πτήσεις είναι codeshare το εισιτήριο είναι ενιαίο. Οπότε μπορείς να κάνεις κανονικά Check in για το πρώτο σκέλος από το σαητ της Α3 και βλέπεις τι μπορείς να κάνεις για το δεύτερο σκέλος από το σαητ της United. Εννοείται ότι κανονικά και δωρεάν Θ μπορείς να κάνεις και τσεκ ιν στο αεροδρόμιο και θα σου δώσουν όλες τις κάρτες επιβιβασης από Θεσσαλονίκη. Απλά για να διαλέξεις και τις θέσεις που θες κάνε καλύτερα ηλεκτρονικο έστω εκεί που σου επιτρέπει.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.002
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
@Triplover
Για κάποιο λόγο δεν μπορώ να κάνω edit το παλιό μήνυμα, εφόσον στο αεροδρόμιο, πας στην εταιρεία με την οποία θα πετάξεις (United). Όπως λέει και ο werip, μπορείς και από το site. Νομίζω, εκτός από τις low cost και κάποιες άλλες εξαιρέσεις, το check in για να διαλέξεις θέσεις κλπ, είναι δωρεάν (σίγουρα για την Aegean).

Λογικα και επειδή οι πτήσεις είναι codeshare το εισιτήριο είναι ενιαίο.
Το γεγονός ότι οι 2 εταιρείες συνεργάζονται σε μια shared code πτήση, δεν περιορίζει εσένα (τον επιβάτη) να κλείσει ενιαίο εισιτήριο.
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Οπως το εγραψες...πολλες εταιρειες δεν εχουν τετοιο σερβις που περιεγραψες. Στη united, delta ειναι στη σφαιρα της φαντασιας. Σε Air France, Alitalia, Lufthansa,KLM για να αναφερω τις πολυ πρόσφατες εμπειριες μου μετα βιας ενα μπισκοτακι, νερο, καφε,τσαι. Ουτε στη business δεν υπαρχει τετοιο galley πλην Air France που συγχωρειται λογω τροφοδοσιας απο Laduree..
Στη business της United πάντως υπάρχει τέτοιο service (όπως υπάρχει και open bar). Για την Economy class ισχύουν αυτά: https://www.united.com/web/en-US/content/travel/inflight/economy/dining.aspx
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Δεν έχω καταλάβει πώς ακριβώς θα γίνει το check in μιας και πετάω πρώτη φορά με ανταπόκριση. Η πρώτη πτήση είναι με aegean για Dusseldorf και στη συνέχεια αεροσκάφος της United αλλά υπό την διαχείριση της Lufthansa για Newark. Θα γίνουν διαφορετικά check in? Με την Aegean φαντάζομαι θα είναι όπως σε όλες τις πτήσεις της, αλλά για την δεύτερη πτήση; Το check in μπορεί να γίνει δίχως χρέωση και στο αεροδρόμιο; Και σε ποια εταιρία θα κάνω το check in για την δεύτερη πτήση;
Μπα..τι μας λες? Θες και N.Y....:bleh:.....τυχερε....ποσες μερες?...τι μπατζετ?...και γω θελω ,αλλα δεν τολμω..ακομη...περιμενω να δω τι θα κανεις...
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Μπα..τι μας λες? Θες και N.Y....:bleh:.....τυχερε....ποσες μερες?...τι μπατζετ?...και γω θελω ,αλλα δεν τολμω..ακομη...περιμενω να δω τι θα κανεις...
Σε μια βδομάδα και κάτι φεύγουμε. Το μπάτζετ δυστυχώς θα ξεφύγει, για τα δικά μου δεδομένα πάντα, αλλά ας όψεται αφού μιλάμε για ταξίδι ζωής. Ευτυχώς που κλείσαμε φθηνά αεροπορικά (355€ από Θεσνίκη). Ήδη πριν ξεκινήσω με αεροπορικά, διαμονή, αστικά στο περίπου, μετακινήσεις μεταξύ των προορισμών (Νέα Υόρκη, Βοστόνη, Ουάσιγκτον και Φιλαδέλφεια) και δύο αγώνες ΝΒΑ είμαστε στα 1200€. Θέλω να πιστεύω ότι με μεγάλη πείνα :bleh:, θα κατορθώσουμε να κρατήσουμε το μπάτζετ στα 2.000 δίχως τα ψώνια.

Θα μείνουμε 10 βράδια Νέα Υόρκη, 2 Βοστόνη, 2 Ουάσιγκτον και ημερήσια Φιλαδέλφεια. Ας ελπίσουμε ότι θα αντέξουμε το καταδρομικό πρόγραμμα που έχω ετοιμάσει:haha:.

Υπόσχομαι ότι, αν τελειώσω ποτέ την διπλωματική μου, να γράψω και μια ιστορία για το Μεγάλο Μήλο.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Σε μια βδομάδα και κάτι φεύγουμε. Το μπάτζετ δυστυχώς θα ξεφύγει, για τα δικά μου δεδομένα πάντα, αλλά ας όψεται αφού μιλάμε για ταξίδι ζωής. Ευτυχώς που κλείσαμε φθηνά αεροπορικά (355€ από Θεσνίκη). Ήδη πριν ξεκινήσω με αεροπορικά, διαμονή, αστικά στο περίπου, μετακινήσεις μεταξύ των προορισμών (Νέα Υόρκη, Βοστόνη, Ουάσιγκτον και Φιλαδέλφεια) και δύο αγώνες ΝΒΑ είμαστε στα 1200€. Θέλω να πιστεύω ότι με μεγάλη πείνα :bleh:, θα κατορθώσουμε να κρατήσουμε το μπάτζετ στα 2.000 δίχως τα ψώνια.

Θα μείνουμε 10 βράδια Νέα Υόρκη, 2 Βοστόνη, 2 Ουάσιγκτον και ημερήσια Φιλαδέλφεια. Ας ελπίσουμε ότι θα αντέξουμε το καταδρομικό πρόγραμμα που έχω ετοιμάσει:haha:.

Υπόσχομαι ότι, αν τελειώσω ποτέ την διπλωματική μου, να γράψω και μια ιστορία για το Μεγάλο Μήλο.
Ζηλευωωωωω!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Στη business της United πάντως υπάρχει τέτοιο service (όπως υπάρχει και open bar). Για την Economy class ισχύουν αυτά: https://www.united.com/web/en-US/content/travel/inflight/economy/dining.aspx
Και να μην ειχε στη business μικρη σημασια θα ειχε...καλεις κ σου φερνουν τα παντα. Ενω στην economy..χαλια μαυρα βλεπω...ολα επι πληρωμη..ποσο παει μανδαμ το ουισκακι? Η το σανδουιτς το μορταδελομενο?
 

_Dimitris_

Member
Μηνύματα
9
Likes
3
Αν και κατόπιν εορτής, γιατί ο Triplover έχει ήδη ταξιδέψει, να πω ότι εγώ που είχα τις ίδιες απορίες, τελικά με το ίδιο boarding pass παρουσιάστηκα και στο πρώτο και στο δεύτερο σκέλος του ταξιδιού. Και η Aegean και η United έχουν δωρεάν online check in. To boarding pass έλεγε τις πύλες και για τα δύο αεροδρόμια, πάντως καλό είναι ένας έλεγχος στις οθόνες γιατί μπορεί να υπάρξουν τροποποιήσεις. Στην πύλη όπου επιβιβαζόμασταν για το δεύτερο σκέλος (United/Lufthansa) έγραφε τα ονόματα και των δύο εταιρειών. Σκανάραμε το boarding pass μόνοι μας και επιβιβαζόμασταν. Piece of cake ;) Και δεν χρειαζόταν να κάνω τπτ με τις αποσκευές, όπως είπε ο Νίκος πιο πάνω... Οι βαλίτσες ήρθαν "μόνες τους" στην ΝΥ.
Χαιρετίσματα από τη χειμωνιάτικη Νέα Υόρκη!! ;)
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Εμείς κάναμε και στις δύο πτήσεις τσεκ ιν από την Ελλάδα αλλά πηγαίνοντας στο γκισέ για παράδοση αποσκευών μας έδωσαν και τα boarding passes της δεύτερης πτήσης. Oπότε τα δικά μας τα αφήσαμε στην άκρη.
 

_Dimitris_

Member
Μηνύματα
9
Likes
3
Α ναι; Εμένα στις αποσκευές, όταν ξεκινούσα από Θεσ/κη, αφού είχα βγάλει boarding pass δεν μου βγάλανε άλλο, και μου κόλλησαν σε αυτό ένα μικρό τετράγωνο αυτοκόλλητο με barcode και τα στοιχεία της πτήσης (που δεν ξέρω κιόλας σε τι χρησιμεύει) αφού στην ενδιάμεση στάση δεν το χρειάστηκα καν. (Με το κανονικό barcode του boarding pass επιβιβάστηκα στο άλλο αεροπλάνο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.778
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom