Πρώτη φορά αεροπορικό ταξίδι

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Α ναι; Εμένα στις αποσκευές, όταν ξεκινούσα από Θεσ/κη, αφού είχα βγάλει boarding pass δεν μου βγάλανε άλλο, και μου κόλλησαν σε αυτό ένα μικρό τετράγωνο αυτοκόλλητο με barcode και τα στοιχεία της πτήσης (που δεν ξέρω κιόλας σε τι χρησιμεύει) αφού στην ενδιάμεση στάση δεν το χρειάστηκα καν. (Με το κανονικό barcode του boarding pass επιβιβάστηκα στο άλλο αεροπλάνο.
Έχει να κάνει με τις αποσκευές σου. Αν πχ. χαθούν δίνεις αυτό το αυτοκόλλητο στο γραφείο αναζήτησης αποσκευών.
 

_Dimitris_

Member
Μηνύματα
9
Likes
3
Μετά από σχεδόν 6 μήνες στη Νέα Υόρκη καιρός να γυρίσω και βρήκα εισιτήριο από το kiwi.com μέσω Κοπεγχάγης (τρελαίνομαι για το ομώνυμο γλυκό). Για το συγκεκριμένο εισιτήριο όμως "Recheck of checked baggage needed". Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να πάρω τις αποσκευές μου σαν να ήταν η Κοπ/γη τελικός προορισμός; Και μετά να πάω για τον έλεγχο από την αρχή; Ξέρει κανείς τι γίνεται σε τέτοια περίπτωση;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Μετά από σχεδόν 6 μήνες στη Νέα Υόρκη καιρός να γυρίσω και βρήκα εισιτήριο από το kiwi.com μέσω Κοπεγχάγης (τρελαίνομαι για το ομώνυμο γλυκό). Για το συγκεκριμένο εισιτήριο όμως "Recheck of checked baggage needed". Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να πάρω τις αποσκευές μου σαν να ήταν η Κοπ/γη τελικός προορισμός; Και μετά να πάω για τον έλεγχο από την αρχή; Ξέρει κανείς τι γίνεται σε τέτοια περίπτωση;
Με ποιά η ποιές εταιρείες πετάς;Το εισιτήριο σου δεν είναι ενιαίο;Πόση ώρα είναι η ανταπόκριση;
 

Melv27

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα σε ολους!!

Πεταω σε 2 μερες για πρωτη φορα με την astra airlines και εχω αγχωθει λιγακι.Ειμαι στη φαση που πρεπει να διαλεξω θεση (το εκανα) και να το εκτυπωσω .Θεωρητικα το ηλεκτρονικο τσε-ιν εχει ηδη ανοιξει(αλλα δε λειτουργει καπως).Το εστειλα στο εμαιλ μου αλλα δε γραφει θεση ουτε εχει το barcode.μηπως εχω κανει κρατηση μονο?Αλλα μου χε ερθει εμαιλ μερες πριν ,απο τη πιστωτικη μου οτι τραβηχτηκαν τα χρηματα. Μηπως τα χρηματα τραβιουνται μαζι με το τσεκ ιν?Ευχαριστω εκ των προτερων!!!Καλες διακοπες!!
 

john_shadow86

Member
Μηνύματα
92
Likes
205
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ήρθε και η δικιά μου σειρά να κάνω το πρώτο μου ταξίδι με αεροπλάνο την Δευτέρα οπότε θέλω να κάνω 2-3 ερωτήσεις!
Έκλεισα μέσω travelplanet24 και πετάω με:
Εταιρεία: Olympic Air
Θέση: Economy ()
Τύπος αεροσκάφους: Σε συνεργασία με Aegean Airlines (A3)

1. Τι πρέπει να εκτυπώσω για να έχω μαζί μου? την απόδειξη?
2. Για online check in θα μπω στην σελίδα της Olympic 48 ώρες πριν ώστε να κάνω το check-in?
3. Για τις αποσκευές μου επιτρέπει μια χειραποσκευή και 1 προσωπικό αντικείμενο, για το προσωπικό αντικείμενο ποιες είναι οι διαστάσεις επειδή δεν γράφει.. έχω μια τσάντα πλάτης υ45 π30 β20 την οποία δεν θα την έχω γεμάτη οπότε θα μαζέψει άμα την πατήσω λίγο, θα είμαι οκ?
 

john_shadow86

Member
Μηνύματα
92
Likes
205
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία

agrotisa

Member
Μηνύματα
26
Likes
9
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Καλημερα παιδια! Η αδερφη μου πεταει αυριο για Ικαρια με την astra. Το θεμα ειναι το εξης:στο web check in δεν βρισκουν την κρατηση, ενω εχουν ερθει τα mail με την επιβεβαιωση της κρατησης οταν την εκανε και η αποδειξη πληρωμης. Εχει τυχει σε κανεναν;
 

aathena1971

Member
Μηνύματα
81
Likes
45
Την κράτηση την έκανε απευθείας με την Astra ή μέσω άλλου site;
Έχω πάθει κάτι παρόμοιο με την Alitalia (έγινε ακύρωση της πτήσης και μας μετέφεραν σε άλλη μέρα) και το πήρα χαμπάρι στο αυτοκίνητο προς το αεροδρόμιο. Ευτυχώς η υπάλληλος της Alitalia μας βοήθησε. Αν την έχει κάνει μέσω άλλου site να επικοινωνήσει με εκείνους για να την κατευθύνουν.
 
Μηνύματα
11
Likes
2
Καλησπέρα στο Forum,Οκτώβριο ταξιδεύω από Θεσσαλονίκη-Ντίσελντορφ και δεν έχω ιδέα τίποτα για το αεροδρόμιο..εχω το εισιτήριο στο χέρι και τι ; τι είναι το check in; Όταν κατέβω από το αεροπλάνο τι;

Ευχαριστώ εκ τω προτέρων..
 

Thalassa25

Member
Μηνύματα
7
Likes
16
Μπορει να φανει χαζο αλλα την ιδια απορια σχετικα με το τσεκ ιν εχω κ εγω..επισης γιατι τοση φασαρια με το ποτε κ πως θα εκτυπωθει το εισιτηριο..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.183
Μηνύματα
883.262
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom