ΗΠΑ Πρώτο ταξίδι στη Νέα Υόρκη

konstantinosk

Member
Μηνύματα
20
Likes
3
Όντως είναι καλές τιμές. Παρατηρουσα τιμές από Απρίλιο για Οκτώβριο που θέλω να πάω και το χαμηλότερο που υπήρχε ήταν στα 500 ευρώ (οι πτήσεις έγιναν ανάρπαστες αμέσως όμως). Συνήθως πάιζουν από 550-600 μέχρι όσο θέλεις, αναλόγως θέσης, εταιρείας, ωρών κτλ.

Να κάνω μία άλλη ερώτηση. Σχετικά με τα τηλεφωνικά δίκτυα τι γίνεται ακριβώς στην ΝΥ? Επειδή δεν έχω βγει ποτέ εκτός Ευρώπης, συνηθίζω να επικοινωνώ με Ελλάδα μέσω Skype (φορτώνω 10 ευρώ και είμαι μια χαρά) όταν είμαι σε ταξίδι. Με αυτή την λύση θα είμαι ok λογικά εκεί έτσι?
Το κινητό μου εκεί θα δουλεύει ή όχι (αναφέρομαι σε κανονικές κλήσεις μέσω τηλεφωνικού δικτύου)? Φυσικά και είναι ελληνικός αριθμός.
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
Νομίζω ότι δεν θα είσαι οκ με ελληνικό νούμερο..
Η καλύτερη λύση είναι όταν με το καλό έρθεις εδώ με το διαβατήριο σου και την συσκευή σου να πας σε ένα κατάστημα T-Mobile και να ζητήσεις ένα ταξιδιωτικό πρόγραμμα που με περίπου 50$ θα έχεις για 30 μέρες δωρεάν text και κλήσεις απεριόριστα για όλα τα τηλέφωνα σταθερά/κινητά εντός Αμερικής και δωρεάν text και κλήσεις προς σταθερά τηλ απεριόριστα για Ελλάδα..επίσης 2GΒ internet (που ουσιαστικά απεριόριστο είναι και αυτό απλά τα πρώτα 2GB είναι 4G και όταν καταναλώσεις αυτά πάει αυτόματα σε 3G).
Και αν δεν κάνω λάθος νομίζω ότι η εταιρία πρόσθεσε και απεριόριστες κλήσεις προς Ελλάδα και για κινητά με ένα μικρό έξτρα κόστος 5,10$..
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
μια ερώτηση πια η διαφορα φορτισμένης η αφόρτιστης συσκευής με αφορμή διαβάζοντας αυτό-
Από τη Διοίκηση Ασφάλειας των Μεταφορών των ΗΠΑ

«Στοπ» στα μη φορτισμένα κινητά σε πτήσεις προς ΗΠΑ-
Δεν θα επιτρέπονται εφεξής τα κινητά τηλέφωνα ή άλλες ηλεκτρονικές συσκευές σε πτήσεις προς τις ΗΠΑ από αεροδρόμια του εξωτερικού αν οι συσκευές δεν είναι φορτισμένες - Στόχος η ενίσχυση της ασφάλειας λόγω της δράσης της Αλ Κάιντα
Η Διοίκηση Ασφάλειας των Μεταφορών των ΗΠΑ (TSA) δεν θα επιτρέπει τα κινητά τηλέφωνα ή άλλες ηλεκτρονικές συσκευές σε πτήσεις προς τις ΗΠΑ από αεροδρόμια του εξωτερικού αν οι συσκευές δεν είναι φορτισμένες, ανακοίνωσε σήμερα η υπηρεσία.Στο πλαίσιο των αυξημένων ελέγχων σε συγκεκριμένα αεροδρόμια, οι άνδρες της υπηρεσίας ασφαλείας ενδεχομένως να ζητούν από τους επιβάτες να ενεργοποιήσουν τις ηλεκτρονικές τους συσκευές σε συγκεκριμένα σημεία ελέγχου του αεροδρομίου και αν αυτές δεν είναι φορτισμένες να μην τους επιτρέπεται να τις πάρουν μαζί τους, είπε η TSA.

Αμερικανική πηγή που γνωρίζει το θέμα είπε ότι και οι φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές (laptop) συγκαταλέγονται στις συσκευές, τις οποίες οι επιβάτες θα καλούνται να ενεργοποιήσουν στα σημεία ελέγχου.
 
Last edited by a moderator:

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
Αν δεν ανοίγει έχει περισσότερες πιθανότητες να μην είναι ένα απλό τηλέφωνο...έχεις την επιλογή να το παραδώσεις η να χάσεις την πτήση..όπως επίσης και να το φορτίσεις για λίγα λεπτά αν προλαβαίνεις ώστε να μπορείς να αποδείξεις ότι είναι τηλέφωνο και όχι ελέφαντας:p
Τώρα αν αυτό είναι σωστό η λάθος δεν το γνωρίζω..φαντάζομαι ότι για να το έκαναν επίσημο κάτι παραπάνω θα ξέρουν..το μόνο σίγουρο είναι ότι κάποιοι κάπου κάποτε θα ταλαιπωρηθούν από αυτό το πράγμα γιατί τα τζιμάνια της ΤΣΑ δεν θεωρούνται και τα καλύτερα παιδιά..
 

konstantinosk

Member
Μηνύματα
20
Likes
3
Νομίζω ότι δεν θα είσαι οκ με ελληνικό νούμερο..
Η καλύτερη λύση είναι όταν με το καλό έρθεις εδώ με το διαβατήριο σου και την συσκευή σου να πας σε ένα κατάστημα T-Mobile και να ζητήσεις ένα ταξιδιωτικό πρόγραμμα που με περίπου 50$ θα έχεις για 30 μέρες δωρεάν text και κλήσεις απεριόριστα για όλα τα τηλέφωνα σταθερά/κινητά εντός Αμερικής και δωρεάν text και κλήσεις προς σταθερά τηλ απεριόριστα για Ελλάδα..επίσης 2GΒ internet (που ουσιαστικά απεριόριστο είναι και αυτό απλά τα πρώτα 2GB είναι 4G και όταν καταναλώσεις αυτά πάει αυτόματα σε 3G).
Και αν δεν κάνω λάθος νομίζω ότι η εταιρία πρόσθεσε και απεριόριστες κλήσεις προς Ελλάδα και για κινητά με ένα μικρό έξτρα κόστος 5,10$..

Τοο much for me και για 7 ημέρες... Θα την βγάλω μέσω skype unlimited word :)
Η ελληνική sim δεν θα λειτουργεί καθόλου δηλαδή εκεί? Το τηλέφωνο δεν θα μπορεί να δεχτεί/κάνει κλήσεις από/προς Ελλάδα? Δεν με ενδιαφέρει αν είναι roaming ή όχι.. Με ενδιαφέρει απλά να μπορώ να κάνω/δεχτώ κλήσεις με τον ήδη υπάρχον ελληνικό αριθμό μου (vodafone).
Another question...
Τι γίνεται με τα εκπτωτικά χωριά? Έχω ακούσει από την φίλη μου (η οποία έχει ακούσει με την σειρά της..) ότι είναι καλύτερα να πας για ψώνια στα λεγόμενα εκπτωτικά χωριά λίγο έξω από NY. Ξέρει κανείς που είναι ακριβώς για να δω αν αξίζει μία επίσκεψη?
 
Last edited:

NL*

Member
Μηνύματα
31
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Αίγυπτος
Καλημέρα κι από εμένα. Μόλις εχτές κλείσαμε γαμήλιο ταξίδι Las Vegas (4 νύχτες) και Νέα Υόρκη 10 νύχτες. Καταλήξαμε να κλείσουμε με ταξιδιωτικό γραφείο (αεροπορικά, ξενοδοχεία, ESTA, ταξιδιωτική ασφάλεια και μεταφορές από και προς αεροδρόμια) γιατί μας έβγαινε παραδόξως πιο οικονομικά από ότι να το ψάχναμε μόνοι μας. Η περίοδος που θα πάμε είναι για 14 μέρες, 7-21/11/2014. Έχω διαβάσει πάρα πολλά στο φόρουμ σχετικά με το τι πρέπει να κάνω/δω/φάω στη Νέα Υόρκη αλλά είναι τόσα πολλά και δεν ξέρω από που να αρχίσω να καταγράφω το πρόγραμμά μας. Να σας πω ότι στο μεν Las Vegas θα μένουμε εδώ http://www.ballyslasvegas.com/ και στη Νέα Υόρκη εδώ http://www.nycparamount.com/ αλλά υπάρχει μία περίπτωση στη Νέα Υόρκη να συμπέσουμε με ένα γκρουπ οπότε θα μετακινηθούμε σε καλύτερο ξενοδοχείο.

Προς το παρόν ήθελα απλά να μοιραστώ την χαρά μου μαζί σας. Είμαι σίγουρη ότι όσο περνούν οι μέρες θα είμαι όλο ερωτήσεις...

Καλά ταξίδια σε όλους!!!!
 

NIKIMAK

Member
Μηνύματα
75
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
ξανά Νέα Υόρκη και ξανά
Τοο much for me και για 7 ημέρες... Θα την βγάλω μέσω skype unlimited word :)
Η ελληνική sim δεν θα λειτουργεί καθόλου δηλαδή εκεί? Το τηλέφωνο δεν θα μπορεί να δεχτεί/κάνει κλήσεις από/προς Ελλάδα? Δεν με ενδιαφέρει αν είναι roaming ή όχι.. Με ενδιαφέρει απλά να μπορώ να κάνω/δεχτώ κλήσεις με τον ήδη υπάρχον ελληνικό αριθμό μου (vodafone).
Another question...
Τι γίνεται με τα εκπτωτικά χωριά? Έχω ακούσει από την φίλη μου (η οποία έχει ακούσει με την σειρά της..) ότι είναι καλύτερα να πας για ψώνια στα λεγόμενα εκπτωτικά χωριά λίγο έξω από NY. Ξέρει κανείς που είναι ακριβώς για να δω αν αξίζει μία επίσκεψη?
Ένα θα σου πω ...... "Woodburry και ξερό ψωμί!!!!!!!!!!!".....και μία συμβουλή.....μην πάρετε από ρούχα, τίποτα άλλο μαζί σας πέρα από μία φόρμα, ένα τζην και δύο μπλουζάκια. Φροντίστε να έχετε τη δυνατότητα για επιπλέον βαλίτσα κατά την πτήση της επιστροφής σας. Θα με θυμηθείτε.....!!!!!
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
Τοο much for me και για 7 ημέρες... Θα την βγάλω μέσω skype unlimited word :)
Η ελληνική sim δεν θα λειτουργεί καθόλου δηλαδή εκεί? Το τηλέφωνο δεν θα μπορεί να δεχτεί/κάνει κλήσεις από/προς Ελλάδα? Δεν με ενδιαφέρει αν είναι roaming ή όχι.. Με ενδιαφέρει απλά να μπορώ να κάνω/δεχτώ κλήσεις με τον ήδη υπάρχον ελληνικό αριθμό μου (vodafone).
Another question...
Τι γίνεται με τα εκπτωτικά χωριά? Έχω ακούσει από την φίλη μου (η οποία έχει ακούσει με την σειρά της..) ότι είναι καλύτερα να πας για ψώνια στα λεγόμενα εκπτωτικά χωριά λίγο έξω από NY. Ξέρει κανείς που είναι ακριβώς για να δω αν αξίζει μία επίσκεψη?
Μπορείς με περιαγωγή να έχεις vodafone εδώ..απλά κάνε μια ερώτηση στον πάροχο σου εκεί να δεις πως ακριβώς θα σε χρεώνουν..γιατί μπορεί να χρεώνουν κάνα 4euro ανά κλήση + τα μηνύματα πληροφοριών που σου στέλνουν οι ίδιοι και τα χρεώνεσαι εσύ..στο τέλος μπορεί να σου έρθει πολύ πιο ακριβά έτσι και να μετράς και τα δευτερόλεπτα που θα μιλάς..
Επίσης η T-Mobile με μια μικρή σχετικά επιβάρυνση πρόσθεσε και απεριόριστες κλήσεις προς κινητά για Ελλάδα..

Οσον αφορά τα outlet που λες είναι αυτά που είπε ο Defkalion..
Παρότι έχω πάει αρκετές φορές δεν μπορώ να πω με απόλυτη σιγουριά ότι θα ψωνίσεις καλύτερα από ότι σε ένα Century 21 που το έχεις μέσα στα πόδια σου..

Σίγουρα τα outlet έχουν και αυτά την εμπειρία τους...
Εγώ θα έλεγα ότι είναι περισσότερο θέμα χρόνου και προτεραιότητας..αν σου περισσεύει χρόνος πήγαινε και δεν θα απογοητεύεις ούτε από τις τιμές ούτε από την ποικιλία..αν δεν σου περισσεύει χρόνος θα ψωνίσεις πολύ καλά και στο manhattan..
 

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
Τι γίνεται με τα εκπτωτικά χωριά? Έχω ακούσει από την φίλη μου (η οποία έχει ακούσει με την σειρά της..) ότι είναι καλύτερα να πας για ψώνια στα λεγόμενα εκπτωτικά χωριά λίγο έξω από NY. Ξέρει κανείς που είναι ακριβώς για να δω αν αξίζει μία επίσκεψη?
Κ γω με τη σειρά μου θα σού πω πως αξίζει το Woodbury!
Πας με λεωφορείο ως εκεί κ μόλις φτάσεις πας στις "πληροφορίες" τούς δείχνεις το εισιτήριο κ σού δίνουν ένα μπλοκάκι με εκπτωτικά κουπόνια για τα μαγαζιά. Όταν πας να ψωνίσεις σού κάνουν κ την έκπτωση που έχει το μαγαζί κ την επιπλέον έκπτωση που σού προσφέρουν τα κουπόνια! (τουλάχιστον το '11 που πήγαμε έτσι ήταν δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι).
Κοίτα τί έγινε κ στον Calvin Klein: ήταν το 2ο μαγαζί που βλέπαμε κ ήμασταν μόνοι μας, έβαλα στο μάτι 2-3 τσαντούλες κ ο άντρας μου κάτι πουκάμισα/ μπλούζες αλλά είπαμε να συγκρατηθούμε, να πάμε κ σε άλλα μαγαζιά κ μετά ν'αποφασίσουμε τί θ'αγοράσουμε! Ε, μέχρι να κάνουμε μια βόλτα κ να επιστρέψουμε (καμιά ώρα μετά) γινόταν της κακομοίρας! Υπήρχε πορτιέρης (!!!) κ δε μάς άφηνε να μπούμε, ένας έβγαινε, ένας έμπαινε! Μετά από αρκετή ώρα μπήκαμε κ δεν υπήρχε ΤΙΠΟΤΑ απ'αυτά που είχαμε βάλει στο μάτι!!! Κ όχι μόνο αυτό, αλλά τους βλέπαμε τους άλλους να έχουν πάρει τις βαλίτσες Calvin Klein κ να τις έχουν τιγκάρει με ρούχα, άλλες τσάντες, κτλ...λεηλασία κανονική!!! Είχαν ρίξει κ άλλο τις τιμές κ απ'όσο θυμάμαι πχ. τα αντρικά πουκάμισα έκαναν 4$ γι'αυτό επικρατούσε αυτή η κατάσταση! Δεν ξέρω αν είναι πάντα έτσι ή αν έτυχε. Φυσικά φύγαμε γιατί από τον κόσμο κ μόνο ζαλιζόσουν! Κ επενδύσαμε σε άλλα μαγαζιά τα οποία δεν είχαν τόσο κόσμο! Αγοράσαμε αντρικό πουκάμισο DKNY 35$, γυαλιά ηλίου κ διάφορα άλλα πολύ πολύ φτηνά.

Τώρα, από τα Macy's Manhattan (34 street) ο άντρας μου αγόρασε κοστούμι Calvin Klein (όχι δε μάς αρέσει ο CK τόοοσο πολύ, απλώς έτυχε!!!) με 100 ευρώ, βγάλαμε κ την visitor card κ είχαμε επιπλέον εκπτωσούλα. Α! κ εκεί τα πουκάμισα DKNY γύρω στα 35$ είχαν, αλλά δε μάς πολυάρεσαν τα σχέδια τους. Οπότε πήγαινε κ εκεί μπορεί να βρεις κάτι που ν'αξίζει!
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Λοιπόν εκτος απο το Woodbury που ευθυνεται σαφώς για την οικονομική καταστροφή μου :p , το Macy's οντως βγάζει προσφορές συνέχεια και μαζι με την τουριστική καρτα παίρνεις έκπτωση. Να προσθέσω και το Bloomingdales στον κατάλογο. Τα μαγαζια πέριξ της Times κλείνουν στη μια μετα τα μεσάνυχτα ( η καλύτερη ωρα για να ψωνίσεις )
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Οντως και γω τιναξα τη μπανκα στον αερα στη ΝΥ ..αλλα να παραθεσω και μια αλλη αποψη.Πηγα σε καταστημα υποτιθεται κανονικο της Guess στο Pier 17 και αγορασα ενα ρολοι με 200 δολαρια ..δεν το ελεγες και φτηνο.
Γυρισα ελλαδα και το ρολοι μετα απο 2 μηνες αρχισε να χανει...πηγα στην αντιπροσωπεια της Γκες στην Ερμου και μου αλλαξαν μηχανισμο..ειχα δηλ περιπετεια .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom