Πτήσεις με ανταπόκριση

Gloriana

Member
Μηνύματα
151
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία, Σκανδιναβία
Παιδιά όσες φορές έχω ταξιδέψει με ενιαίο εισιτήριο και είχε καθυστέρηση η πριν πτήση, το αεροπλάνο περίμενε και επίσης η αργοπορημένη πτήση επιτάχυνε.
Μου έχει συμβεί περίπου 4-5 φορές. Με air france, austrian και alitalia
 

Gloriana

Member
Μηνύματα
151
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία, Σκανδιναβία
Δεν έχει υποχρέωση να περιμένει, είναι γεγονός. Όμως συχνά το κάνει. Και στη Ζυρίχη και στο Μόναχο μου έχει τύχει πολλές φορές ανακοίνωση delay "due to connecting passengers". Σε 3-4 από αυτές τις περιπτώσεις, ο connecting passenger που περίμεναν ήμουν εγώ (πιθανότατα όχι ΜΟΝΟ εγώ). Ίσως βέβαια το κάνουν μόνο σε πτήσεις που δεν έχουν άμεσο turnaround (π.χ. τελευταίες βραδινές).

Άλλη φορά, σε LHR-FRA-ATH transit (13/9/2010, αν θυμάμαι καλά...), με πήραν με πριβέ λεωφορείο, με πήγαν σε πριβέ passport control (εκεί που σταματάνε κανονικά οι λιμουζίνες με τους επιβάτες της First), κι από κει απευθείας στο επόμενο αεροπλάνο, που με περίμενε για να ξεκινήσει....
Έλα ρε! Ζηλεύω, εγώ σαν κοινή θνητή έτρεχαααααα να προλάβω!!!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Άντε καλά ... κάτι άλλο μας είπαν και 4 (νέοι - αγγλομαθείς) άνθρωποι δεν το καταλάβαμε ...

Όταν φτάσαμε στις Βρυξέλλες περιμέναμε τα πράγματα μαζί με όλους τους άλλους επιβάτες και μείναμε εμείς οι 4 να περιμένουμε ... Και όταν ήρθαν όλα, και διαπιστώσαμε ότι τα πράγματά μας δεν είχαν έρθει, πήγαμε στο γκισέ για το Baggage claim και μας δείχνουν τις 4 βαλίτσες μας και μας λένε "Μήπως αυτά είναι τα πράγματα που ψάχνετε; Έχουν έρθει πριν από εσάς και σας περιμένουν ... Έφτασαν με την προηγούμενη πτήση" ... Και όταν εξηγήσαμε στην υπάλληλο νευριασμένοι τι είχε γίνει, απλά χαμογελούσε ...
Μάλλον αυτό που έγινε είναι ότι στο Μόναχο, όταν χάσατε την πτήση, άλλαξαν τα baggage tags σε Rush (που είναι κανονικά για τις "χαμένες" αποσκευές), και στις Βρυξέλλες οι βαλίτσες ξεφορτώθηκαν χωριστά, όχι στον Ιμάντα αλλά στο Lost+Found, επειδή ακριβώς ήταν Rush...
 

Gloriana

Member
Μηνύματα
151
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία, Σκανδιναβία
Πάντως δε θα με χαλούσε να χάσω την πτηση και να φύγω την άλλη μέρα!!!! Να δω και την πόλη που θα έχω κολλήσει!

ΜΙΑ ΧΑΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
 

taou

Member
Μηνύματα
123
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βρότσλαβ
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
προχθες που ψαχνομουν ακομα, οταν ρωτησα για να παρω την πτηση που ειχε 40 λεπτα διαφορα μου ειπαν οτι ειναι πολυ δυσκολο γιατι ειναι πολυ λιγος χρονος. επισης για την αλλαγη των εισιτηριων η Aegean ζηταει 15 ευρω για καθε εισιτηριο αν η αλλαγη γινει μεσω της σελιδας, ή 25 για τηλεφωνικα. ασχετα αν η αλλαγη εγινε τελικα μεσω τηλ χωρις την εξτρα χρεωση γιατι ειχε προβλημα η σελιδα τους. επισης για οσους κλεινουν εισιτηρια μεσω airtickets, viva κλπ και θελουν να κανουν αλλαγη να παιρνουν κατευθειαν στην αεροπορικη γιατι χρεωνουν και τα γραφεια. π.χ. viva 15 ευρω. δλδ συνολο 30 ευρω για μια αλλαγη!!!
 

Gloriana

Member
Μηνύματα
151
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία, Σκανδιναβία
Καλά η aegean δεν διαφημίζει ότι κάνει αλλαγές στα εισιτήρια της δωρεάν και μάλιστα on-line? Τι δεν έχω καταλάβει?
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
επισης για οσους κλεινουν εισιτηρια μεσω airtickets, viva κλπ και θελουν να κανουν αλλαγη να παιρνουν κατευθειαν στην αεροπορικη γιατι χρεωνουν και τα γραφεια. π.χ. viva 15 ευρω. δλδ συνολο 30 ευρω για μια αλλαγη!!!
Ετσι ειχε τυχει και σε μενα.Πρεπει να μιλαμε απευθειας με αεροπορικη ή να πηγαινουμε αεροδρομιο,αν ειναι κοντα.
 

taou

Member
Μηνύματα
123
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βρότσλαβ
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Καλά η aegean δεν διαφημίζει ότι κάνει αλλαγές στα εισιτήρια της δωρεάν και μάλιστα on-line? Τι δεν έχω καταλάβει?
εγώ δεν έχω ακούσει πουθενά το δωρεάν. το μόνο που έχω ακούσει είναι ότι "όλα τα εισιτήρια αλλάζουν, ακόμα και τα εισιτήρια προσφοράς". Μιλάμε για κλέψιμο κανονικό. 15 ευρώ (αν το κάνεις μόνος σου) για κάτι το οποίο γίνεται αυτόματα ηλεκτρονικά!

εδώ και ο "τιμοκατάλογος αλλαγών"
http://el.aegeanair.com/e-services/travel-agents/info-guide/pricing-and-fares/
 

Head_cf

Member
Μηνύματα
122
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει....
επισης για οσους κλεινουν εισιτηρια μεσω airtickets, viva κλπ και θελουν να κανουν αλλαγη να παιρνουν κατευθειαν στην αεροπορικη γιατι χρεωνουν και τα γραφεια. π.χ. viva 15 ευρω. δλδ συνολο 30 ευρω για μια αλλαγη!!!
Δυστυχώς νομίζω οτι οι αεροπορικές συνήθως δεν δέχονται να το αλλάξουν άμα το έχεις κλείσει με γραφείο και αν τελικά γίνει και το πάρει πρέφα το γραφείο «τα παίρνει» λιγάκι…

Για οποίον ξέρει…Υπάρχει κάποιος κανονισμός που να υποχρεώνει τις αεροπορικές να μην αλλάζουν εισιτήρια που έχουν κλειστεί μέσω γραφείου η απλά έτσι έχει επικρατήσει;;
 

Gloriana

Member
Μηνύματα
151
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία, Σκανδιναβία
Αυτό είναι το δωρεάν!
εγώ δεν έχω ακούσει πουθενά το δωρεάν. το μόνο που έχω ακούσει είναι ότι "όλα τα εισιτήρια αλλάζουν, ακόμα και τα εισιτήρια προσφοράς". Μιλάμε για κλέψιμο κανονικό. 15 ευρώ (αν το κάνεις μόνος σου) για κάτι το οποίο γίνεται αυτόματα ηλεκτρονικά!

εδώ και ο "τιμοκατάλογος αλλαγών"
Aegean Airlines | ΝΑΥΛΟΙ / ΤΙΜΟΛΟΓΗΣΗ/ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΚΟΥΣΙΑΣ & ΕΚΟΥΣΙΑΣ ΑΝΑΔΡΟΜΟΛΟΓΗΣΗΣ
Λοιπόν ναι, μάλλον εγώ υπέθεσα δωρεάν, αλλά τελικά δεν παίζει... Τέσπα, από το να χάσεις τελείως το εισιτήριο έστω...
 

taou

Member
Μηνύματα
123
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βρότσλαβ
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Δυστυχώς νομίζω οτι οι αεροπορικές συνήθως δεν δέχονται να το αλλάξουν άμα το έχεις κλείσει με γραφείο και αν τελικά γίνει και το πάρει πρέφα το γραφείο «τα παίρνει» λιγάκι…

Για οποίον ξέρει…Υπάρχει κάποιος κανονισμός που να υποχρεώνει τις αεροπορικές να μην αλλάζουν εισιτήρια που έχουν κλειστεί μέσω γραφείου η απλά έτσι έχει επικρατήσει;;
οταν πηρα στην aegean ρωτησα γιατι το ειχα κλεισει μεσω viva.
μου απαντησε "οχι κανενα, ετσι κι αλλιως μονος σας θα το αλλαξετε μεσω της σελιδας".
παντως τα παιρνουν δεν τα παιρνουν οι καιροι δεν ειναι για να πληρωνουμε γαμ....κα
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.189
Μηνύματα
883.391
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom