Πτήσεις με ανταπόκριση

taou

Member
Μηνύματα
123
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βρότσλαβ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυνησία
Σ ευχαριστω Θαναση. Εχεις δικιο.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.067
Likes
2.483
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Κάποιος που ξέρει σίγουρα: στο αεροδρόμιο της Κωνσταντινούπολης θα πρέπει να πάρω τις βαλίτσες και να ξανακάνω τσεκίν ή πάω κατευθείαν στην πύλη; είναι ένα το εισιτήριο. Βασικά αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι ότι άμα δεν πρέπει να πάρω τη βαλίτσα ξανά πως θα ξέρουνε σε ποιο αεροδρόμιο θα πρέπει να ξεφορτωθεί η βαλίτσα ; Sorry αν ακούγεται χαζή απορία αλλά δεν έχω ξανά ταξιδέψει με ανταπόκριση
 
Last edited by a moderator:

hlhjac

Member
Μηνύματα
417
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αιγυπτος
Αν το εισιτήριο είναι ένα τότε δεν θα πάρεις τις βαλίτσες κ θα ακολουθήσουν ακριβώς το ίδιο δρομολόγιο με σένα. Στην ετικέτα που βάζουν πάνω στην αποσκευή σου υπάρχουν κωδικοποιημένες όλες οι ενδιάμεσες στάσεις καθώς κ ο τελικός προορισμός. Μην ανησυχείς
Καλό ταξίδι
 

upperLeedEl

Member
Μηνύματα
15
Likes
1
Καλησπέρα,

Ταξιδεύω με Lufthansa απο Manchester - Cluj Napoca (Romania) με ενδιάμεσο σταθμο το Μόναχο στον οποίο έχω κενό 50 λεπτά.
Φτάνω στο Terminal 2 και φεύγω από το ίδιο.
Ξέρετε αν περνάω έλεγχο διαβατηρίων ; αφού η Αγγλία δεν ειναι στη Σενγκεν ;
Νομίζω ότι 50 λεπτά είναι πολύ λίγα και εχω αγχωθει παρα πολύ!
 

werip

Member
Μηνύματα
280
Likes
126
Καλησπέρα,

Ταξιδεύω με Lufthansa απο Manchester - Cluj Napoca (Romania) με ενδιάμεσο σταθμο το Μόναχο στον οποίο έχω κενό 50 λεπτά.
Φτάνω στο Terminal 2 και φεύγω από το ίδιο.
Ξέρετε αν περνάω έλεγχο διαβατηρίων ; αφού η Αγγλία δεν ειναι στη Σενγκεν ;
Νομίζω ότι 50 λεπτά είναι πολύ λίγα και εχω αγχωθει παρα πολύ!
Κανενα άγχος,μιας και εισαι απο ανταποκριση πολυ πιθανο αμα σας συνδέσουν κιολας με φυσούνα να βρεθείς κατευθειαν στον χώρο των αναχωρήσεων ,με την επίδειξη του boarding pass σου.
Καθε εταιρεια πουλάει εισιτηρια εχοντας υπόψην της το MCT (Minimum Con. Time) για το συγκεκριμένο δρομολόγιο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Καλησπέρα,

Ταξιδεύω με Lufthansa απο Manchester - Cluj Napoca (Romania) με ενδιάμεσο σταθμο το Μόναχο στον οποίο έχω κενό 50 λεπτά.
Φτάνω στο Terminal 2 και φεύγω από το ίδιο.
Ξέρετε αν περνάω έλεγχο διαβατηρίων ; αφού η Αγγλία δεν ειναι στη Σενγκεν ;
Νομίζω ότι 50 λεπτά είναι πολύ λίγα και εχω αγχωθει παρα πολύ!
Θα αποβιβαστεις στο επίπεδο H και αναχωρείς από το επίπεδο G ένα όροφο κατω (η στα αντιστοιχα στο καινόυργιο sattelite terminal). Περνας passport control μόνο, κι αυτό στα γρηγορα, όχι έλεγχο ασφαλειας (metal detectors klp). Προλαβαινεις πολύ άνετα.
 

doraf

Member
Μηνύματα
193
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Λοιπόν έχω την εξής απορία..κλείνω εισιτήρια για Αμερική με ανταπόκριση στο Τορόντο με επιστροφή. Αν για κάποιο λόγο μείνω Τορόντο δηλ δεν χρησιμοποιήσω το τελευταίο σκέλος του ενιαίου εισητηριου μου στο πήγαινε θα έχω κάποιο πρόβλημα στην επιστροφή από Αμερική (όπου θα έχω μεταβεί με άλλο μεσο);; θυμάμαι ότι έχει ξανασυζητηθεί αλλά δεν μπορώ να το βρω..
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Λοιπόν έχω την εξής απορία..κλείνω εισιτήρια για Αμερική με ανταπόκριση στο Τορόντο με επιστροφή. Αν για κάποιο λόγο μείνω Τορόντο δηλ δεν χρησιμοποιήσω το τελευταίο σκέλος του ενιαίου εισητηριου μου στο πήγαινε θα έχω κάποιο πρόβλημα στην επιστροφή από Αμερική (όπου θα έχω μεταβεί με άλλο μεσο);; θυμάμαι ότι έχει ξανασυζητηθεί αλλά δεν μπορώ να το βρω..
Θα σου ακυρωθεί το εισιτήριο, άρα και η πτήση της επιστροφής. Αν θες να κάνεις κάτι τέτοιο γιατί δεν κοιτάς να κλείσεις open jaw (πήγαινε στο Τορόντο, επιστροφή από Αμερική) που μερικές φορές μπορεί να κοστίζει πάνω κάτω το ίδιο;
 

doraf

Member
Μηνύματα
193
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
κι εγώ αυτό θυμόμουν..μάλλον θα κανουμε αυτό που προτείνεις..ευχαριστώ πολύ.
 

John Poth

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπερα σε ολους..
Μόλις έκανα εγγραφή στο σίτε, αν και το παρακολουθώ αρκετά χρονια..
Ο λόγος ειναι η βοήθεια σας και την εμπειρία σας σε ένα θέμα που έχω..

Η ανάλυση:
Επόμενος προορισμός ειναι το Μπαλί..
Δεκέμβριο 2016 με Γενάρη 2017..
Η πτήση που ειμαι έτοιμος να κλείσω ειναι απο Αθήνα με ενδοιαμεση σταση Κωνσταντινούπολη (1:30 ωρα) και Kuala Lumpur (6:30 ώρες) συνολική διάρκεια 20+ ώρες
Ακριβώς ίδια περίπου κ η επιστροφή (7 ώρες kuala)
(Το γνωρίζω ειναι αρκετές αλλα δεν έχω τέτοιο πρόβλημα.. )

Οι απορίες μου:
1) Βίζα για Μπαλί; Ισχύει οτι έχω διαβάσει κ ειναι εύκολη για 30 μερες? συμπληρώνετε κατευθείαν στο αεροδρόμιο? υπάρχει καποιο κόστος?

2) Στα stop over στην Kuala Lumpur μπορω να βγω για βολτα στην πόλη; Προλαβαίνω στις 6 ώρες? και αν ναι ποια η διαδικασία με βίζα για τόσο λιγο?

3) ΚΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ
σκέφτομαι το ενδεχόμενο να κλείσω το εισητηριο μου για Μπαλί με τις στάσεις όπως περιγράφω πιο πανω, αλλα αυτο που θελω να ρωτήσω ειναι αν μπορω
να μείνω Kuala Lumpur 3 μερες και να χάσω το εισητηριο της πρώτης μου πτήσης για Kuala Lumpur προς Bali.. (Δεν με ενδιαφέρει επιστροφή χρημάτων κλπ)
- Γίνεται να ζητήσω να πάρω της αποσκευές μου στην Kuala Lumpur κ οχι στο Μπαλί?
- ο λόγος που το σκέφτομαι ειναι γτ θα παω περίπου 30 μερες, θα ήθελα να κάτσω 3 μερες Kuala Lumpur, 4 μερες Singapore και μετα να πετάξω για Μπαλί για τις υπόλοιπες 23...

Υπάρχει κάποιος που το έχει κανει η έχει την εμπειρία να μου πει?
-Αν γίνεται καταρχάς
-πια η διαδικασία με την παραμονή μου σε kuala κ Σιγκαπούρη οςο αφορά βίζα κλπ

Ο ΛΟΓΟΣ που το μπλέκω τόσο ειναι γτ ψάχνοντας μεμονομενα τα εισητιρια μου βγαίνουν σχεδόν 320€ πανω ενώ με την λύση που προτείνω το κόστος δεν ξεπερνάει τα 65€

Ευχαριστώ εκ το προτέρων
Φιλικά
Γιάννης
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.598
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom