Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

coco_

Member
Μηνύματα
1.328
Likes
1.803
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
georgis000 said:
Καλησπέρα παιδιά!Είμαι καινούργιος στο φόρουμ,το οποίο βρίσκω πολύ καλό κ εξυπηρετικότατο.Διάβασα διάφορα σχόλια κ 2-3 άρθρα,αλλά απ'ότι κατάλαβα θες 4-5 γεμάτες μέρες για να δεις τα βασικά!Εγώ φεύγω για ρώμη σ'ένα μήνα περίπου κ έχω κλείσει στο hotel medici-via veneto (γιατί είδα ότι είναι σε καλή περιοχή κ σε νορμάλ τιμή) για 4 βράδια,αλλά επειδή πετάω με easyjet με άβολες ώρες..στην ουσία θα μείνω μόνο 3.5 μέρες..!
-είναι οκ αυτό το διάστημα ή πρέπει να κλείσω άλλη μια βραδιά?(αν κ τσούζουν οι τιμές των ξενοδ. εκεί! :p )
-αξίζει η roma pass για το σημείο που θα μένω ή δεν πολυχρειάζεται??(αν κ απ'ότι διάβασα αξίζει γιατί έχει κ άλλα μπόνους)
-το κόκκινο λεωφορείο που σε κάνει τουρ αξίζει ή είναι χάσιμο χρόνου?
-διάβασα πολλά σημεία που προτείνετε.Φθάνω Σάββατο μεσημέρι κ φεύγω Τετάρτη πρωί..μπορείτε να μου προτείνετε ένα πρόγραμμα που θα κάνατε ώστε να τα προλάβω?! :)
(..σαν πολλά να ρώτησα..!)
Κοίτα όσο χρόνο και να έχεις σε αυτή την πόλη δεν σου φτανει να τα δεις όλα. Κ εγώ πριν λίγες μέρες γύρισα από Ρώμη,έκατσα ακριβως τις ίδιες μέρες και πεταξα με ιζυ . Νομίζω πήρα αρκετά καλή δόση . Ρόμα πας δεν είχα πάρει γιατί όταν πηγα τα μουσεία ήταν ελεύθερα αλλιώς νομίζω ότι συμφέρει. Επειδή θα μείνεις λίγο ψηλά νομίζω θα χρησιμοποιήσεις αρκετά κ το λεωφορείο οπότε βγαλε. Τα κόκκινα δεν αξίζουν. Περπατήστε όσο αντ
έχεται να χαρειτε την πόλη.
 

georgis000

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΝΝΗ-ΠΡΑΓΑ-ΜΠΡΑΤΙΣΛΑΒΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Κοίτα όσο χρόνο και να έχεις σε αυτή την πόλη δεν σου φτανει να τα δεις όλα. Κ εγώ πριν λίγες μέρες γύρισα από Ρώμη,έκατσα ακριβως τις ίδιες μέρες και πεταξα με ιζυ . Νομίζω πήρα αρκετά καλή δόση . Ρόμα πας δεν είχα πάρει γιατί όταν πηγα τα μουσεία ήταν ελεύθερα αλλιώς νομίζω ότι συμφέρει. Επειδή θα μείνεις λίγο ψηλά νομίζω θα χρησιμοποιήσεις αρκετά κ το λεωφορείο οπότε βγαλε. Τα κόκκινα δεν αξίζουν. Περπατήστε όσο αντ
έχεται να χαρειτε την πόλη.
ok coco,σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες :)
 

marianthi1984

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
bora-bora!!!
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΣΑΣ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΡΩΜΗ & ΓΙΑ ΤΗΝ ROMA PASS.ΘΑ ΤΑΞΙΔΕΨΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΛΟ ΜΟΥ 19/05 ΜΕ 26/05 ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ.ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ROMA PASS & ΣΕ ΠΟΙΑ ΜΟΥΣΕΙΑ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΜΠΟΥΜΕ & ΣΕ ΠΟΣΑ?ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΟΥΡΕΣ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ Κ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΡΑΤΗΣΗ.ΔΗΛ.ΕΑΝ ΠΑΩ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΠΩ?
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Πρώτα απ'όλα:
Απαγορεύονται τα ΚΕΦΑΛΑΙΑ, στον τίτλο του μηνύματος αλλά και στο περιεχόμενό του. Όταν θέλετε να τονίσετε κάτι χρησιμοποιήστε bold χαρακτήρες. Eκτός του ότι είναι κουραστικό για αυτόν που διαβάζει το post με τους κεφαλαίους χαρακτήρες, γενικότερα ο συγκεκριμένος τρόπος γραφής στον χώρο του Internet σημαίνει ότι "φωνάζετε", οπότε η άσκοπη και συνεχή χρήση τους είναι δυνατόν να προκαλέσει παρεξηγήσεις.
http://www.travelstories.gr/rules.php

Κατά δεύτερον:
Υπάρχουν ήδη πολλά θέματα για τη Ρώμη τα οποία δίνουν απαντήσεις στα ερωτήματά σου.
Ρίξε μια ματιά στα θέματα των παρκάτω ενοτήτων και εδώ είμαστε πάλι:
Ευρώπη - Το Ελληνικό Forum για Ταξίδια
Ιταλόφιλοι - Το Ελληνικό Forum για Ταξίδια

 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΣΑΣ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΡΩΜΗ & ΓΙΑ ΤΗΝ ROMA PASS.ΘΑ ΤΑΞΙΔΕΨΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΛΟ ΜΟΥ 19/05 ΜΕ 26/05 ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ.ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ROMA PASS & ΣΕ ΠΟΙΑ ΜΟΥΣΕΙΑ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΜΠΟΥΜΕ & ΣΕ ΠΟΣΑ?ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΟΥΡΕΣ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ Κ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΡΑΤΗΣΗ.ΔΗΛ.ΕΑΝ ΠΑΩ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΠΩ?
H roma pass ειναι τριημερη και σου προσφερει απεριοριστες μετακινησεις με τα ΜΜΜ ολο το τριημερο, 2 δωρεαν εισοδους σε μουσεια που περιλαμβανονται στη λιστα της Roma Pass και εκπτωση στα υπολοιπα μουσεια της λιστας. Noμιζω συμφερει να τη χρησιμοποιησεις για δωρεαν εισοδο σε Κολοσσαιο και γκαλερυ Borghese. Εξαρταται βεβαια και που θες να πας περισσοτερο. Ολα αυτα ομως πρεπει να τα κανεις μεσα στο τριημερο. Οταν ληξει η roma pass μπορεις να βγαλεις αλλη μια τριημερη καρτα για μετακινησεις αν δεις οτι χρησιμοποιεις πολυ τα ΜΜΜ και σε συμφερει.
Βατικανο εχει ατελειωτες ουρες! Κλεισε απο το ιντερνετ, μη το σκεφτεσαι καν. Ουρα εχει επισης και στο Κολοσσαιο, αλλα αν εχεις roma pass μπαινεις απο αλλου χωρις να περιμενεις. Ειναι σα να εχεις ηδη εισητηριο γι'αυτο. Για τη galleria Borghese αν σε ενδιαφερει κι ακομα κι αν εχεις τη roma pass θα πρεπει να κανεις κρατηση γιατι το μουσειο δεχεται συγκεκριμενο αριθμο επισκεπτων καθε μερα.
Αυτα.... διαβασε στο φορουμ κ θα σου λυθουν ολες οι αποριες.
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Καλησπέρα!Μόλις επέστρεψα και σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας!Πέρασα υπέροχα χάρη σ'αυτά που έμαθα εδώ και ελπίζω να βοηθήσω κι εγώ άλλους που θα θελήσουν να πάνε.
Αργότερα θα γράψω και γω την ιστορία μου!!
Αντε μπραβο! Ειδες; Δε θελει και πολυ αγχος... :D Με το καλο και στα επομενα..
 

alkistismaria

Member
Μηνύματα
528
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Σ'ευχαριστώ manelaki.Το della palma κόλαση με το san crispino δεν ξετρελάθηκα.Στο pompi δεν πρόλαβα να πάω, στο macheroni έφαγα 2 φορές αλλά εκεί που φάγαμε 3 πιάτα ήταν στο da augusto.Ακόμα δεν θέλω να πιστέψω οτι γύρισα.Αλλά υπομονή σε 3 μήνες είναι το επόμενο!!!!!!
 

coco jelado

Member
Μηνύματα
27
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
.........
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Στη Ρώμη ήμουν τα περασμένα Χριστούγεννα για 5 μέρες. Έμεινα στο Hotel Alexandra στη Via Veneto, δίπλα στην piazza Barberini. Καλό ξενοδοχείο και οικονομικό (πλήρωνα 90 ευρώ τη βραδιά με πρωινό) και η τοποθεσία super και δίπλα στο μετρό. Δεν είχαμε χρησιμοποιήσει καθόλου ΜΜΜ, δεν χρειάστηκε, τη γυρίσαμε όλη με τα πόδια, μόνο για το Βατικανό πήραμε το μετρό.
Η όλη φάση στη Ρώμη, κατά τη γνώμη μου, εκτός από τα must see αξιοθέατα είναι να τη ζήσεις και λίγο, να την περπατήσεις σε κάθε στενάκι της, (τώρα που είναι και άνοιξη θα είναι φοβερή). Μην ξοδέψετε όλο σας το χρόνο πανικοβλημένοι να δείτε κάθε κουλή εκκλησία και αξιοθέατο.

Tip: Στο Βατικανό μπορείτε να κλείσετε να εισιτήρια μέσω του site του, κοστίζουν λίγο παραπάνω αλλά γλιτώνετε απίστευτη ουρά (ειδικά αν θέλετε να πάτε πρωινές ώρες).
Κάντε βόλτα στον Τίβερη, είναι πολύ όμορφα και έχει πλανόδιους πωλητές με γκραβούρες κλπ και στο πάρκο Borghese με ποδήλατα (νοικιάζουν εκεί).
 

giorgos_i20

Member
Μηνύματα
63
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ (?)
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΚΙΟ
Η όλη φάση στη Ρώμη, κατά τη γνώμη μου, εκτός από τα must see αξιοθέατα είναι να τη ζήσεις και λίγο, να την περπατήσεις σε κάθε στενάκι της, (τώρα που είναι και άνοιξη θα είναι φοβερή). Μην ξοδέψετε όλο σας το χρόνο πανικοβλημένοι να δείτε κάθε κουλή εκκλησία και αξιοθέατο.

Tip: Στο Βατικανό μπορείτε να κλείσετε να εισιτήρια μέσω του site του, κοστίζουν λίγο παραπάνω αλλά γλιτώνετε απίστευτη ουρά (ειδικά αν θέλετε να πάτε πρωινές ώρες).
Κάντε βόλτα στον Τίβερη, είναι πολύ όμορφα και έχει πλανόδιους πωλητές με γκραβούρες κλπ και στο πάρκο Borghese με ποδήλατα (νοικιάζουν εκεί).
Έτσι ακριβώς.
 

georgis000

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΝΝΗ-ΠΡΑΓΑ-ΜΠΡΑΤΙΣΛΑΒΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
ναι αυτό έχω καταλάβει..ότι όλη η μαγεία είναι στο περπάτημα!και για το βατικανό διάβασα ότι καλύτερα να κλείσω απ'το ιντερνετ.στην γκαλερί μπορκέζε όμως που είπαν ότι είναι μες στο πάρκο..εκτός από εισιτήρια θέλει κ κράτηση θέσεων.αυτήν πως την κάνουμε?
 

coco jelado

Member
Μηνύματα
27
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
.........
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
ναι αυτό έχω καταλάβει..ότι όλη η μαγεία είναι στο περπάτημα!και για το βατικανό διάβασα ότι καλύτερα να κλείσω απ'το ιντερνετ.στην γκαλερί μπορκέζε όμως που είπαν ότι είναι μες στο πάρκο..εκτός από εισιτήρια θέλει κ κράτηση θέσεων.αυτήν πως την κάνουμε?
Η gallery Borghese είναι πράγματι μέσα στο πάρκο. Κάνεις μόνο την κράτηση μέσω email με την gallery, η οποία είναι απαραίτητη πριν πας γιατί υπάρχει συγκεκριμένος αριθμός επισκεπτών που επιτρέπονται να μπουν κάθε φορά. Τα εισιτήρια εφόσον έχεις κάνει κράτηση τα αγοράζεις όταν πας εκεί, όχι από πριν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.048
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom