Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Maria Snowflake

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα-Ζηλανδια // Αλασκα!!!
Καλησπέρα σε όλους!!!! Την Παρασκευή πάω Ρώμη για πρώτη φορά και γυρνάω 1η Μαιου μαζί με δύο φίλες μου!!! Μπορεί να μοιραστεί κάποιος το πρόγραμμα που ακολούθησε για 3 μέρες μαζί μου γιατί είναι τόοοοοοοοοσα πολλά τα μέρη και οι πλατείες...ουφ ουφ ουφ.... Ευχαριστώ!!!
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
μήπως να μας έλεγες τι σε ενδιαθέρει να δεις;
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW

Maria Snowflake

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα-Ζηλανδια // Αλασκα!!!
Eχω ήδη διαβάσει πολλά κ από μανελάκι κ από πόλλους άλλους σθμφορουμίτες!!!! αλλά δυσκολευόμουν στο να βρω το πρόγραμμά τους. Θέλω Βατικανό, Κολοσσέο, Βίλα Μποργκέζε και μέτα Φοντάνα ντι Τρέβι κ τις πλατείες..απλά δεν ξερω με ποιά σειρά να τα κάνω!!!! θα διαβάσω και αυτά που μου έστειλες!!!! ΣΕ ευχαριστώ!!!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.027
Likes
6.411
Μια μερα θα πας βατικανο(στον αγιο πετρο και στο μουσειο),castel sant angelo.Αυτα μεχρι το μεσημερι.
Εισητηρια κλεινεις εδω(για να μην μπλεξεις με ουρες στο μουσειο)>Ticket Office online of the Vatican Museums

Μια αλλη μερα μπορεις να διαθεσεις σε Colosseo-foro romano,piazza Venezia(Vittorio Emanuele μνημειο,piazza del Campidoglio,san clemente,san Giovanni in Laterno.

Και μια αλλη μερα μπορεις να πας σε piazza de spagna-trevi,piazza del popolo(santa maria del popolo),piazza navona,πανθεον.

Πολλα απο τα παραπανω ειναι ωραια να τα δεις και το βραδυ φωτισμενα.Ειναι διαφορετικα.

Επισης υπαρχει και η roma pass.Roma Pass

Μεσω αυτης(κοστιζει 30 ευρω),εχεις τα δυο πρωτα μουσεια/αρχαιολογικους χωρους δωρεαν οπως και δωρεαν μετακινησεις για 3 μερες σε ολα τα μεσα μεταφορας,εκτος απο αυτα που σε πηγαινοφερνουν απο το αεροδρομιο.
Και κερδιζεις επισης χρονο μιας που δεν περιμενεις στην ουρα.

Αυτα,μπορεις να διαβασεις καποια πραγματα και να διαμορφωσεις το προγραμμα σου οπως επιθυμεις,αναλογα με τα γουστα σου.
 

Maria Snowflake

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα-Ζηλανδια // Αλασκα!!!
Σε ευχαριστω πολυ. Η αληθεια ειναι οτι καπως ετσι το ειχα στο μυαλο μου.! Ελπιζω να τα προλαβω ολα.. Σκεφτομουν ναι piazza di spagna να επισκεφθω και βραδακι που ολοι λενε οτι ειναι πολυ ωραια κ με λιγοτερο κοσμο!! Καθως επισης και Trastevere!!!! Roma pass λεμε να βγαλουμε καθως θα χρησιμοποιησουμε λεωφορειο κ μετρο !! Μηπως μπορεις να μου προτεινεις και μερη για φαγητο που να μην ειναι τοσο τουριστικα αλλα αυθεντικα ιταλικα???
 

geopnd

Member
Μηνύματα
272
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολη Σικελια
Ταξίδι-Όνειρο
μεξικο
επειδη η αδερφη θα παει με τον γαμπρο μου ρωμη και με εχει φαει το κεφαλι,να ρωτησω και εγω κατι.η rome pass εχει παει καπου στα 30 ευρω απ οτι μου ειπε.συμφωνα με αυτα τα δεδομενα και με την λογικη οτι εκλεισε ξενοδοχειο καρακεντρο αξιζει να την βγαλει???απαντηστε μου καποιος γιατι θα την αποκληρωσω
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
501
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
εγω στο κεντρο που εχω μεινει 2 φορες δεν την εχω χρησιμοποιησει.Αν ομως θελει να παει πχ Κολλοσαιο (xωρις ουρες)και Γκαλερια Μποργκεζε (ειναι και τα 2 δωρεαν με τη roma pass) και να παρει καποιες φορες μετρο ή λεωφορειο αξιζει
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
επειδη η αδερφη θα παει με τον γαμπρο μου ρωμη και με εχει φαει το κεφαλι,να ρωτησω και εγω κατι.η rome pass εχει παει καπου στα 30 ευρω απ οτι μου ειπε.συμφωνα με αυτα τα δεδομενα και με την λογικη οτι εκλεισε ξενοδοχειο καρακεντρο αξιζει να την βγαλει???απαντηστε μου καποιος γιατι θα την αποκληρωσω
Εγώ δεν έμενα ακριβώς μέσα στο κέντρο και χρησιμοποίησα πολλές φορές τα ΜΜΜ,αλλά και κέντρο να μένεις αν σκεφτείς την τιμή του Κολοσσαίο και πχ της Galleria Borghese συν καμιά φορά που σίγουρα θα χρησιμοποιήσεις κάνα μετρό συν την ώρα αναμονής που γλιτώνεις στο Κολοσσαίο συν την έκπτωση που έχεις σε όλα τα υπόλοιπα αξιοθέατα εκτος των 2 πρώτων που είναι δωρεάν πιστέυω ότι αξίζει και πολύ μάλιστα..Επιβεβαιώνω ότι απο 1-1-2012 η τιμή της πήγε στα 30Ε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.274
Μηνύματα
885.888
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom