Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

alkistismaria

Member
Μηνύματα
528
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Τα εισιτήρια για Βατικανό κοστίζουν 15 ευρώ κι αν τα βγάλεις απο το ιντερνετ απο το επίσημο σαιτ του Βατικανού δίνεις 2 ευρώ παραπάνω κατ'άτομο.Η βασιλική του Αγίου Πέτρου αξίζει και είναι δωρεάν μόνο αν θέλεις ν'ανέβεις στον τρούλο πληρώνεις.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Καλησπέρα, έγινα επιτέλους μέλος στην κοινότητα σας μόλις σήμερα αν και σας παρακολουθώ και σας διαβάζω χρόνια..Έχω διαβάσει ήδη πολλές παραθέσεις για Ρώμη οπότε θα ήθελα μόνο κάποιες διευκρινήσεις! Αρχικά, το ξενοδοχεία μας είναι στην Piazza Bologna.. θα θέλαμε το βράδυ να επισκεφτούμε Trastevere kai Testacchio αλλά αν δεν κάνω λάθος δεν έχει μετρό εκεί και δεν ξέρω μέχρι τι ώρα είναι τα λεωφορεία το βράδυ.. αν πάρω ταξί ξέρει κανείς πόσο θα μου κοστίσει???(περίπου)

Επίσης, βρήκα εισητήρια για Βατικανό από 15 έως και 28 ευρώ/άτομο. Το εισητήριο με τα 15Ε δεν με καλύπτει? Επίσης αξίζει να πάω στην Βασιλική του Αγ.Πέτρου και για να πάω πληρώνω κι άλλα και μπαίνω σε ουρά? (γιατί έχω σκοπό να κλείσω μέσω internet, αν είναι να τα κλείσω όλα μαζί)
Λοιπον.
Απο piazza bologna μπορεις να παρει το μετρο(B) μεχρι colosseo και απο εκει ειτε με λεωφορειο ειτε με ενα ευχαριστο περιπατο να πας μεχρι τη σταση του τραμ argentina,να παρεις το τραμ 8,και να πας στο τραστεβερε.Σε δυο στασεις εισαι εκει.

Για Testacchio απο τη σταση του μετρο bologna μπορεις να σταματησεις στη σταση piramide που ειναι και η σταση του μετρο για την περιοχη testacchio.
Ολα αυτα απο τη B γραμμη του μετρο.

Παρε και ενα λινκ για να δεις ολες τις γραμμες μαζεμενες
UrbanRail.Net > Europe > Italy > ROMA Tram

Παμε τωρα για το βατικανο.
Μπορεις να κλεισεις μεσω του επισημου site>Vatican Museums - Official web site

Σε συμφερει γιατι θα γλυτωσεις την τεραστια ουρα που λογικα θα εχει απο εξω.
Κοστιζουν 19 ευρω συμπεριλαμβανομενου του κοστους κρατησης απο το ιντερνετ(4 ευρω το ατομο).

Για τη βασιλικη(για τον τρουλο,γιατι η εκκλησια ειναι δωρεαν) ,ενταξει ωραια ειναι,να εχεις καμια φωτογραφια,να θαυμασεις τη περιοχη,τους κηπους,την πλατεια.
Εχεις δυο δυνατοτητες.
Ειτε να πας με ανσασερ και να ανεβεις 320 σκαλια,που κοστιζει 7 ευρω.
Ειτε να ανεβεις 550 σκαλια,χωρις ανσασερ,που κοστιζει 5 ευρω.

Και τα αγοραζεις απο εκει,οπως πας να μπεις στη βασιλικη του αγιου πετρου,εχει μια σειρα που οδηγει μεσα στην εκκλησια και μια αλλη που οδηγει προς το ταμειο οπου βγαζει το εισιτηριο για να ανεβεις στον τρουλο και μετα συνεχιζεις ειτε με τα ποδια ειτε με το ανσασερ.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Σχετικά με το Βατικανό, εγώ θα πρότεινα πάνω να βγάλεις με ξεναγηση. Μου κόστισε παραπάνω (περίπου 31Ε το άτομο μέσω Internet) αλλά πραγματικά δεν το μετάνοιωσα γιατί αφενός καταλάβαινα τι έβλεπα, αφετέρου έχει τόσα πολλά που είτε θα έχανα σημαντικά πράγματα είτε θα έτρωγα ατελειωτες ώρες εκεί μέσα.
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
εγω στο βατικανο εχασα πολυτιμες ωρες απο τη ζωη μου στη ρωμη ...............
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Αν εννοείς ότι δεν αξίζει τον κόπο η επίσκεψη στο Βατικανό, θα διαφωνήσω μαζί σου. Εκεί υπάρχουν τόσα αριστουργήματα της αρχαίας και πιο σύγχρονης τέχνης που τα έχουμε δει όλοι στα βιβλία ιστορίας και είναι ευκαιρία να τα δεις από κοντά. Αν εννοείς ότι χάνεις χρόνο ψάχνοντας συμφωνώ , για αυτό και προτείνω τον ξεναγό. Ξέρεις ότι θα κρατήσει δύο ώρες και ξεκούραστα θα πάρεις όσο πιο πολλές πληροφορίες μπορείς
 

Kellouska

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Αν εννοείς ότι δεν αξίζει τον κόπο η επίσκεψη στο Βατικανό, θα διαφωνήσω μαζί σου. Εκεί υπάρχουν τόσα αριστουργήματα της αρχαίας και πιο σύγχρονης τέχνης που τα έχουμε δει όλοι στα βιβλία ιστορίας και είναι ευκαιρία να τα δεις από κοντά. Αν εννοείς ότι χάνεις χρόνο ψάχνοντας συμφωνώ , για αυτό και προτείνω τον ξεναγό. Ξέρεις ότι θα κρατήσει δύο ώρες και ξεκούραστα θα πάρεις όσο πιο πολλές πληροφορίες μπορείς

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους!!!!!!!!;)
Έκλεισα τα εισιτήρια με 19,00€/ άτομο (15+4) που αφορούν τα μουσεία και την Καπέλα Σιξτίνα. Το θέμα είναι για να περπατήσω μέσα στο Βατικανό και στους κήπους ή για να έχω πρόσβαση στην πλατεία του Αγίου Πέτρου(εκεί δεν είναι που μιλάει ο Πάπας???), πρέπει να βγάλω άλλο εισητήριο??? Και αν ναι, πρέπει να περιμένω έξω στην ουρά ή μπορώ μέσα στο Βατικανό να βγάλω εισητήρια? Είμαι ολίγον άσχετη.... Ευχαριστώ και πάλι!!!!!!
 

Kellouska

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Αξίζει να πάω και Testacchio? Ποιά είναι η γνώμη σου? Επίσης, δεν μου είπατε.. Μήπωςγνωρίζετε τι ώρα έχει τα τελευταία δρομολόγια με οποιοδήποτε μέσο μεταφοράς(τραμ, μετρό, λεοφωρείο ) για να γυρίσω στο ξεβνοδοχείο (@Piazza Bologna)???? Eυχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες!!!!!!
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους!!!!!!!!;)
Έκλεισα τα εισιτήρια με 19,00?/ άτομο (15+4) που αφορούν τα μουσεία και την Καπέλα Σιξτίνα. Το θέμα είναι για να περπατήσω μέσα στο Βατικανό και στους κήπους ή για να έχω πρόσβαση στην πλατεία του Αγίου Πέτρου(εκεί δεν είναι που μιλάει ο Πάπας???), πρέπει να βγάλω άλλο εισητήριο??? Και αν ναι, πρέπει να περιμένω έξω στην ουρά ή μπορώ μέσα στο Βατικανό να βγάλω εισητήρια? Είμαι ολίγον άσχετη.... Ευχαριστώ και πάλι!!!!!!
Αυτό το εισητήριο αφορά μόνο τα μουσεία του Βατικανό και την Καπέλα Σιξτίνα. Για να μπεις στους κήπους πρέπει να πας με οργανωμένη ξενάγηση αποκλειστικά. Στην πλατεία του Αγ.Πέτρου και την εκκλησία μπαίνειις δωρεάν. Εαν θέλεις να ανεβεις στον τρούλο πληρώνεις 5 ή 7Ε ανάλογα αν θα πας με τα ποδια ή το ασανσερ.Για να βγάλεις εισητήρια για να ανέβεις στην cupola όπως λέγεται θα περιμένεις στην αντίστοιχη ουρά μέσα στον Αγ.Πέτρο.
Να σημειώσω κάτι (που ίσως για κάποιους είναι προφανές αλλά εγω δεν το ήξερα), ο Αγ.Πέτρος και το Βατικανό είναι μεν δίπλα αλλά η είσοδος για τα μουσεία απέχει καθώς κάνεις τον γύρο των τειχών για να μπεις. Το λέω γιατί εμείς χαζεύαμε και επειδή είμασταν με γκρουπ, μας βγήκε η ψυχή μετά για να φτάσουμε στην ωρα μας :D
 

Kellouska

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Βοήθεια στο πρόγραμμα της εκδρομής

Σας γράφω ένα πρόχειρο πρόγραμμα που σκέφτηκα για να μου προτείνετε οτιδήποτε ξέχασα και να μου πείτε κατα πόσο είναι εφικτό.. Πάμε μόνο για 2 μέρες :((προσφορά με 100 ευρώ το άτομο αεροπλάνο και ξενοδοχείο) oπότε δεν ξέρω τι θα προτοπρολάβω.. Επίσης δεν ξέρω αν συνδέονται τα μέρη που θέλω να πάω μεταξύ τους.. Σας ευχαριστώ πολύ . Η βοήθεια σας είναι πολύτιμη!!!!!!!!!!!!!!!!!!
14.40 Άφιξη στο αεροδρόμιο
16.00 Ραντεβού στην Piazza Bologna 6 και τακτοποίηση στο δωμάτιο.
16.30-21.00 Επίσκεψη σε Κολοσσαίο, Αρχαία Αγορά… στη συνέχεια Καπιτώλιο (προαιρετική στάση για espresso στην ταράτσα!).. Καταλήγουμε στο Πάνθεον.
Βόλτα στα Ισπανικά Σκαλιά και στην Φοντάνα Ντι Τρέβι
Βόλτα στη Via del Corso και καφέ στην Via Veneto.
*** Tο βράδυ τι προτείνετε?
Την άλλη μέρα
10.30-13.00 Bατικανό. Ξενάγηση στα μουσεία και στην Sistine Chapel. Επίσης, επίσκεψη στην Βασιλική του Αγ.Πέτρου και στην πλατεία.
14.00-17.00 Piazza Navona (ή είναι προτιμότερο να την επισκεφθώ βράδυ) και βόλτα στο Campo de fiori (στάση για spaghetti και καφεδάκι!!)
17.30 Επιστροφή & Ξεκούραση στο ξενοδοχείο…
19.00 Μετρό για Termini και αλλαγή γραμμής(Α), στάση Republica και βόλτες
21.30 Trastevere – Testacchio
Και την άλλη μέρα το πρωί πετάμε για Ελλάδα στις 11.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αυτά που λες ότι θα κάνεις απ' τις 16.30-21.00 την πρώτη μέρα απλά δε γίνεται να τα προλάβεις. Επίσης, αφού έχεις μόνο δύο μέρες γιατί ξεκινάς τόσο αργά τη δεύτερη μέρα?

Υ.Γ. Προσωπικά είμαι κατά των λεγόμενων προσφορών που για να γλιτώσεις 50-100 ευρώ, φτιάχνεις ένα πολύ σφιχτό πρόγραμμα με αποτέλεσμα στο τέλος να αναγκαστείς να ξαναπληρώσεις για να επισκεφτείς το μέρος όπως του αρμόζει.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Σας γράφω ένα πρόχειρο πρόγραμμα που σκέφτηκα για να μου προτείνετε οτιδήποτε ξέχασα και να μου πείτε κατα πόσο είναι εφικτό.. Πάμε μόνο για 2 μέρες :((προσφορά με 100 ευρώ το άτομο αεροπλάνο και ξενοδοχείο) oπότε δεν ξέρω τι θα προτοπρολάβω.. Επίσης δεν ξέρω αν συνδέονται τα μέρη που θέλω να πάω μεταξύ τους.. Σας ευχαριστώ πολύ . Η βοήθεια σας είναι πολύτιμη!!!!!!!!!!!!!!!!!!
14.40 Άφιξη στο αεροδρόμιο
16.00 Ραντεβού στην PiazzaBologna 6 και τακτοποίηση στο δωμάτιο.
16.30-21.00 Επίσκεψη σε Κολοσσαίο, Αρχαία Αγορά… στη συνέχεια Καπιτώλιο (προαιρετική στάση για espressoστην ταράτσα!).. Καταλήγουμε στο Πάνθεον.
Βόλτα στα Ισπανικά Σκαλιά και στην Φοντάνα Ντι Τρέβι
Βόλτα στη ViadelCorsoκαι καφέ στην ViaVeneto.
*** Tο βράδυ τι προτείνετε?
Την άλλη μέρα
10.30-13.00Bατικανό. Ξενάγηση στα μουσεία και στην SistineChapel. Επίσης, επίσκεψη στην Βασιλική του Αγ.Πέτρου και στην πλατεία.
14.00-17.00PiazzaNavona (ή είναι προτιμότερο να την επισκεφθώ βράδυ) και βόλτα στο Campodefiori (στάση για spaghettiκαι καφεδάκι!!)
17.30 Επιστροφή & Ξεκούραση στο ξενοδοχείο…
19.00 Μετρό για Terminiκαι αλλαγή γραμμής(Α), στάση Republica και βόλτες
21.30Trastevere – Testacchio
Και την άλλη μέρα το πρωί πετάμε για Ελλάδα στις 11.
Αν ήξερα ότι πας για τόσο λίγο θα σου έλεγα να μην πάς Βατικανό. Anyway, διαλεξε 2-3 πράγματα να δεις και να ευχαριστηθεις τουλάχιστον. Επίσης επειδή μένετε αρκετα μακρυά από το κέντρο μου φαίνεται δύσκολο να εχετε χρόνο να γυρισετε στο ξενοδοχειο και να ξαναβγείτε.
Εγω θα πρότεινα την πρώτη μέρα αφου φτάσετε την βόλτα σας από spagna -Piazza del popolo-via del corso-fontana di trevi και να καταλήξετε Πάνθεον(μάλλον τέτοια ωρα δεν θα το δείτε), στην περιοχή κοντά στο Πάνθεον μπορείτε να φάτε (κάπου εκει κοντά είναι το Macheroni και ενα μπαρακι το il Saloto).
Την άλλη μέρα ξεκινηστε πιο νωρις ώστε να πάτε στον Αγιο Πέτρο πριν τα μουσεια. Μετά Piazza Navona-Fiori και στην συνεχεια μπορείτε να πάτε Καπιτωλιο-Αρχαια Αγορα-Κολοσσαίο (προφανως μόνο να τα δείτε απ'εξω).
Και βράδυ Trastevere
Αυτη είναι η γνωμη μου αν και δεν είμαι η πιο ειδική (μια φορά εχω πάει μονο)
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
''14.40 Άφιξη στο αεροδρόμιο
16.00 Ραντεβού στην PiazzaBologna 6 και τακτοποίηση στο δωμάτιο.
16.30-21.00 Επίσκεψη σε Κολοσσαίο, Αρχαία Αγορά… στη συνέχεια Καπιτώλιο (προαιρετική στάση για espressoστην ταράτσα!).. Καταλήγουμε στο Πάνθεον.
Βόλτα στα Ισπανικά Σκαλιά και στην Φοντάνα Ντι Τρέβι
Βόλτα στη ViadelCorsoκαι καφέ στην ViaVeneto.
*** Tο βράδυ τι προτείνετε?
Την άλλη μέρα
10.30-13.00Bατικανό. Ξενάγηση στα μουσεία και στην SistineChapel. Επίσης, επίσκεψη στην Βασιλική του Αγ.Πέτρου και στην πλατεία.
14.00-17.00PiazzaNavona (ή είναι προτιμότερο να την επισκεφθώ βράδυ) και βόλτα στο Campodefiori (στάση για spaghettiκαι καφεδάκι!!)
17.30 Επιστροφή & Ξεκούραση στο ξενοδοχείο…
19.00 Μετρό για Terminiκαι αλλαγή γραμμής(Α), στάση Republica και βόλτες
21.30Trastevere – Testacchio
Και την άλλη μέρα το πρωί πετάμε για Ελλάδα στις 11.''

Kellouska,

Για την πρωτη μερα.
Μπορεις να παρεις το μετρο της β γραμμης,οπου ανηκει η σταση bologna,και να κατεβεις στη σταση colosseo,παλι της β γραμμης.Rome.info > Rome metro map - Italy

Πας λοιπον ξεκουραστα μεχρι εκει και ξεκινα την βολτα σου.
Δεν ξερω αν αξιζει να χασεις χρονο μεσα στο roman forum.
Μαλλον να το πω καλυτερα,αξιζει αν εχεις καμια μερα παραπανω.
Γιατι τωρα εχει πολλα και μαζι με κολοσσεο δεν θα σου φτασει ο χρονος να δεις τα υπολοιπα με την ανεση σου.
Βεβαια το εισιτηριο ειναι κοινο για κολοσσεο και roman forum.

Παντως βγαινοντας απο κολοσσεο,ανεβαινεις τη via dei fori imperiali και καταληγεις στο palazzo vittorio emanuele,στην piazza venezia.

Απο εκει και σε κανενα 10-15 λεπτα φθανεις στο πανθεον.
Αν θυμαμαι καλα ειναι ανοικτο μεχρι τις 19.30 το απογευμα.

Διπλα απο εκει ειναι η piazza navona.
Εγω θα σου ελεγα να πας την πρωτη μερα αφου θα εισαι διπλα.

Και για φαγητο,μπορεις να φας στο μαγαζια που εχει εκει ή διπλα απο το πανθεον.
Αλλα αφου θελεις trastevere,η σταση argentina,που ξεκιναει το τραμ νουμερο 8,ειναι πολυ κοντα απο τη πλατεια ή το πανθεον,και σε 2 στασεις εισαι στο trastevere.

Τωρα για τη δευτερη μερα.

Το καλυτερο θα ηταν να εισαι εκει στις 9 το πρωι για να μπεις στην εκκλησια.
Αληθεαι εχει κλεισει μεσω ιντερνετ εισιτηριο για το μουσειο?Γιατι να προετοιμαστεις για μεγαλη ουρα.

Παντως να εισαι εκει το πρωι για να αποφυγεις την μεγαλη ουρα για την εκκλησια.
Μετα τα μουσεια πιστευω θα ειστε κομματια,οποτε θα ηταν καλο να πατε τοτε για ξεκουραση στο ξενοδοχειο.

Και μετα απο εκει,το απογευματακι να πατε προς piazza del popolo-piazza di spagna-trevi,μεσω via dei condotti και via del corso.
Και για βραδυ μπορειτε να πατε προς piazza barberini να φατε σε ενα μαγαζι στη via veneto και απο εκει να παρετε το μετρο της επιστροφης ή με τα ποδια μεχρι τερμινι.

Κανει καλο και στην καρδια,θα δεις και την πολη.
Ελπιζω να ειστε καλοι στο περπατημα,με μεγαλες αντοχες!

Απο τις ωρες που πετας,νομιζω πας με ryanair σωστα?
Εξω απο το αεροδρομιο φευγουν λεωφορεια για τερμινι.
Υπαρχει και ο τροπος του λεωφορειου μεχρι τη σταση anagnina και απο εκει μετρο.
Αλλα επειδη εχετε λιγο χρονο και θα περπατατε 2 μερες συνεχως,καλυτερα να γλυτωσετε λιγο χρονο.

Οποτε terravision.Εδω το λινκ>>Ciampino airport <-> Rome - Bus Terravision

Μπορεις να κλεισει με επιστροφη,απλα να φυγεις λιγο νωριτερα γιατι εχει κινηση στο δρομο προς αεροδρομιο και ποτε δεν ξερεις τι θα γινει.
Στο παραπανω site εχει και τις ωρες αναχωρησης των λεωφορειων.

Καλο ταξιδι!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.550
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom