Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Kellouska

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Kellouska,

Για την πρωτη μερα.
Μπορεις να παρεις το μετρο της β γραμμης,οπου ανηκει η σταση bologna,και να κατεβεις στη σταση colosseo,παλι της β γραμμης.Rome.info > Rome metro map - Italy

Πας λοιπον ξεκουραστα μεχρι εκει και ξεκινα την βολτα σου.
Δεν ξερω αν αξιζει να χασεις χρονο μεσα στο roman forum.
Μαλλον να το πω καλυτερα,αξιζει αν εχεις καμια μερα παραπανω.
Γιατι τωρα εχει πολλα και μαζι με κολοσσεο δεν θα σου φτασει ο χρονος να δεις τα υπολοιπα με την ανεση σου.
Βεβαια το εισιτηριο ειναι κοινο για κολοσσεο και roman forum.

Παντως βγαινοντας απο κολοσσεο,ανεβαινεις τη via dei fori imperiali και καταληγεις στο palazzo vittorio emanuele,στην piazza venezia.

Απο εκει και σε κανενα 10-15 λεπτα φθανεις στο πανθεον.
Αν θυμαμαι καλα ειναι ανοικτο μεχρι τις 19.30 το απογευμα.

Διπλα απο εκει ειναι η piazza navona.
Εγω θα σου ελεγα να πας την πρωτη μερα αφου θα εισαι διπλα.

Και για φαγητο,μπορεις να φας στο μαγαζια που εχει εκει ή διπλα απο το πανθεον.
Αλλα αφου θελεις trastevere,η σταση argentina,που ξεκιναει το τραμ νουμερο 8,ειναι πολυ κοντα απο τη πλατεια ή το πανθεον,και σε 2 στασεις εισαι στο trastevere.

Τωρα για τη δευτερη μερα.

Το καλυτερο θα ηταν να εισαι εκει στις 9 το πρωι για να μπεις στην εκκλησια.
Αληθεαι εχει κλεισει μεσω ιντερνετ εισιτηριο για το μουσειο?Γιατι να προετοιμαστεις για μεγαλη ουρα.

Παντως να εισαι εκει το πρωι για να αποφυγεις την μεγαλη ουρα για την εκκλησια.
Μετα τα μουσεια πιστευω θα ειστε κομματια,οποτε θα ηταν καλο να πατε τοτε για ξεκουραση στο ξενοδοχειο.

Και μετα απο εκει,το απογευματακι να πατε προς piazza del popolo-piazza di spagna-trevi,μεσω via dei condotti και via del corso.
Και για βραδυ μπορειτε να πατε προς piazza barberini να φατε σε ενα μαγαζι στη via veneto και απο εκει να παρετε το μετρο της επιστροφης ή με τα ποδια μεχρι τερμινι.

Κανει καλο και στην καρδια,θα δεις και την πολη.
Ελπιζω να ειστε καλοι στο περπατημα,με μεγαλες αντοχες!

Απο τις ωρες που πετας,νομιζω πας με ryanair σωστα?
Εξω απο το αεροδρομιο φευγουν λεωφορεια για τερμινι.
Υπαρχει και ο τροπος του λεωφορειου μεχρι τη σταση anagnina και απο εκει μετρο.
Αλλα επειδη εχετε λιγο χρονο και θα περπατατε 2 μερες συνεχως,καλυτερα να γλυτωσετε λιγο χρονο.

Οποτε terravision.Εδω το λινκ>>Ciampino airport <-> Rome - Bus Terravision

Μπορεις να κλεισει με επιστροφη,απλα να φυγεις λιγο νωριτερα γιατι εχει κινηση στο δρομο προς αεροδρομιο και ποτε δεν ξερεις τι θα γινει.
Στο παραπανω site εχει και τις ωρες αναχωρησης των λεωφορειων.

Καλο ταξιδι!
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για όλα!! Είναι η 2η φορά που πάω στην Ρώμη οπότε έτσι κι αλλιώς δεν είχα σκοπό να μπω μέσα σε κολλοσαίο και αρχαία αγορά... μια βόλτα για φωτογραφίες και μετά προς πάνθεον! Αλήθεια το Πάνθεον είναι κοντά με τα πόδια ή να πάρω μετρό??? Επίσης, έχω κλείσει εισητήρια για βατικανό αλλά μόνο για μουσεία και καπέλα σιξτίνα. Ξέρετε αν μπαίνω απο αλλού για να πάω στην πλατεία του αγίου Πέτρου???

Ευχαριστώ πολύ για όλα!!!! (Ναι, με Ryanair πετάω με 30? πήγαινε έλα! ):p
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
'.

Οποτε terravision.Εδω το λινκ>>Ciampino airport <-> Rome - Bus Terravision

Μπορεις να κλεισει με επιστροφη,απλα να φυγεις λιγο νωριτερα γιατι εχει κινηση στο δρομο προς αεροδρομιο και ποτε δεν ξερεις τι θα γινει.
Στο παραπανω site εχει και τις ωρες αναχωρησης των λεωφορειων.
Μια σημείωση μόνο. Ασχετα με το αν βγάζεις εισητηριο επιστροφης με την Terravision νωρίτερα, πρέπει να εισαι εκει κανένα μισάωρο πριν την επιθυμητη ωρα αναχώρησης για να επικυρώσεις την θέση σου. Επίσης υπολόγισε αρκετή ωρα νωρίτερα γιατι σε εμας πχ θέλαμε να φύγουμε 9 και φύγαμε 9,40 επειδη είχε καθυστερήσει να έρθει το λεωφορείο λόγω κίνησης
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Kellouska,
Για πανθεον απο κολοσσεο δεν υπαρχει μετρο.
Μονο λεωφορειο μπορεις να παρεις μεχρι,νομιζω,τη σταση arnentina,εκει οπου ξεκιναει το τραμ για trastevere.
Η εισοδος του μουσειο ειναι διαφορετικη σε σχεση με την ''εισοδο'' της πλατειας και καλυτερα της εκκλησιας.
Δες εδω>>Map

coco,
σε αυτο που λες εχεις δικιο.

Εγω παντως πηρα μετρο για anagnina με 1,20 ευρω και απο εκει το λεωφορειο για αεροδρομιο,αλλα 1,20.
Συνολικα πρεπει να εκανα 30-40 λεπτα να φτασω στο αεροδρομιο.
Παντως Kellouska λεωφορειο για το μετρο anagnina εχει σχεδον με το που φτανεις.
Με το που βγεις απο το αεροδρομιο,εχει σε μια σταση,σαν τις δικες μας των αστικων,κολλημενο το προγραμμα των λεωφορειων.
Εχει και τις αναχωρησεις απο το αεροδρομιο αλλα και τις αναχωρησεις απο την τελευταια σταση του μετρο anagnina.
 

georgis000

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΝΝΗ-ΠΡΑΓΑ-ΜΠΡΑΤΙΣΛΑΒΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
καλησπέρα παιδιά!κ εγώ επέστρεψα από την όμορφη ρώμη κ νομίζω πως θέλω 2-3 μέρες αναρωτική απ'το πολύ περπάτημα..! :p εντάξει,είχα ακούει ότι έχει περπάτημα η πόλη αν θες να την "δεις",αλλά όχι κ έτσι!άσε που αυτή η πεζοδρόμηση (που δίνει άλλο στυλ βέβαια) το κάνει ακόμα πιο δύσκολο!
να πω κ εγώ μερικά πραγματάκια έτσι όπως εγώ τα είδα..
1)roma pass οπωσδήποτε!μόνο κ μόνο που μπαίνεις απ'το πλάι στο κολοσαίο κ γλιτώνεις τόση ουρά κάνεις απόσβεση!
2)επίσης εισιτήρια από ίντερνετ για βατικανό!ακόμα στην ουρά θα είμασταν..!όσο για τον τρούλο..ωραία η θέα,αλλά πολύ κούραση βρε αδερφέ,ειδικά μετά από τόσο περπάτημα εκεί μέσα!κ το να χρεώνεις ακόμα κ τα σκαλιά είναι κάπως..
3)γκαλερία μποργκέζε..τρομερή!μπαίνεις μέσα κ μένεις με το καφάλι ψηλά μέχρι να φύγεις!χαχα!σαν την διαφήμιση του μιλκομπούκαλου! :p ακόμα κ τα έργα στο βατικανό φάνταζαν μικρά εκεί(εντάξει όχι απ'τα μεγάλα..!).πραγματικά στην ρώμη μεσουράνισαν μεγάλοι καλλιτέχνες..όχι σαν κάτι ντιντίδες σήμερα που το παίζουν αρτίστες.. (οι κάμερες απαγορεύονται αλλά κρυφά με κιν βγάλτε καμία,αξίζει!ο ελληνάρας :) )
4)οι εκκλησίες είναι όλες απίστευτες,σ'οποια κ να μπείτε (βέβαια κάπου όλη αυτή η χλιδή με στράβωσε..)
5)το φαγητό μου φάνηκε ακριβό κ το περίμενα καλύτερο για την περίφημη ιταλική κουζίνα.κ γενικά την ρώμη δεν τη λες κ φτηνή!ακόμα κ στην prada που μπήκα πιο πολύ από περιέργεια,ήταν πιο ακριβή!με το που μπήκα είπα ένα μπουονα σερα κ μετά απο 1 λεπτό ένα μπουoνα νοτε! :p
6)η σύγκριση με την αθήνα είναι καταδικαστική..είναι κρίμα μια πόλη σαν τη δική μας με επίσης τρομερή ιστορία (άντε να βάλεις στην ευρώπη κ την γαλλία),να έχει να παρουσιάσει (ακρόπολη,πλάκα,καλλιμάρμαρο..άντε κ τον ναό του ποσειδώνα στο σούνιο).1 μέρα ξενάγησης δηλάδη..έτσι μπο...λο που την έκαναν..
7)η πόλη είναι ένα μουσείο όλη κ 4 μέρες που πήγα φτάνουν μόνο για τα βασικά (κ αυτά τρέχοντας!).
(p.s δεν είχε πει κανείς 1 βασικό..ότι έχουν άλλες μπρίζες! grr.. :p επίσης για να προλάβω τον samion για τα 1-2 αρνητικά που είπα..είναι προσωπική άποψη!χαχα )
tks sto forum gia tis info!
bella roma! :)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
η σύγκριση με την αθήνα είναι καταδικαστική..είναι κρίμα μια πόλη σαν τη δική μας με επίσης τρομερή ιστορία (άντε να βάλεις στην ευρώπη κ την γαλλία),να έχει να παρουσιάσει (ακρόπολη,πλάκα,καλλιμάρμαρο..άντε κ τον ναό του ποσειδώνα στο σούνιο).1 μέρα ξενάγησης δηλάδη..έτσι μπο...λο που την έκαναν..
Καλώς ήρθες. Μόλις ξεκουραστείς, ψάξε λίγο παραπάνω την Αθήνα. Έχει να δεις, και τι δεν έχει...
 

georgis000

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΝΝΗ-ΠΡΑΓΑ-ΜΠΡΑΤΙΣΛΑΒΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Καλώς ήρθες. Μόλις ξεκουραστείς, ψάξε λίγο παραπάνω την Αθήνα. Έχει να δεις, και τι δεν έχει...

ευχαριστώ paefstra.την αθήνα την ξέρω καλά..απλά το χόντρυνα λίγο για να δείξω πως θα μπορούσε να ήταν.(τι να πω..για ποτό στην καρύτση..?!!πλάκα κάνω!) αν κ περάσαμε απο τουρκοκρατίες,αντιπαροχές κτλ...θα μπορούσαμε να διατηρήσουμε κάποιο ύφος. επίσης στην ρώμη ακόμα κ το τέρμινι..μου φάνηκε πιο ασφαλές κ απ'το κολονάκι!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
πραγματικά στην ρώμη μεσουράνισαν μεγάλοι καλλιτέχνες..όχι σαν κάτι ντιντίδες σήμερα που το παίζουν αρτίστες..
Φήμες λένε ότι μερικοί απ' τους μεγαλύτερους καλλιτέχνες που φιλοτέχνησαν τη Ρώμη ήταν ομοφυλόφιλοι.

6)η σύγκριση με την αθήνα είναι καταδικαστική..είναι κρίμα μια πόλη σαν τη δική μας με επίσης τρομερή ιστορία (άντε να βάλεις στην ευρώπη κ την γαλλία),να έχει να παρουσιάσει (ακρόπολη,πλάκα,καλλιμάρμαρο..άντε κ τον ναό του ποσειδώνα στο σούνιο).1 μέρα ξενάγησης δηλάδη..έτσι μπο...λο που την έκαναν..
Το Lonely Planet έχει άλλη άποψη.
10 essential stops for Europe first-timers - travel tips and articles - Lonely Planet
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Ακρόπολη, Πλάκα, Εθνικό Μουσείο, Ρωμαϊκή Αγορά, Καλλιμάρμαρο, Λυκαβηττός, Μουσείο Ακρόπολης, Ναός του Δία, Κεραμικός, Βασιλικοί Κήποι

μετά έχουμε Ψυρή, Κεραμεικός, Κολωνάκι, Κηφισιά, Μικρολίμανο και άλλες περιοχές για βόλτα


ναι έχεις δίκιο, η Αθήνα είναι πόλη μιας μέρας
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1. είχα ακούει ότι έχει περπάτημα η πόλη αν θες να την "δεις",αλλά όχι κ έτσι!άσε που αυτή η πεζοδρόμηση (που δίνει άλλο στυλ βέβαια) το κάνει ακόμα πιο δύσκολο!
2. το φαγητό μου φάνηκε ακριβό κ το περίμενα καλύτερο για την περίφημη ιταλική κουζίνα.κ γενικά την ρώμη δεν τη λες κ φτηνή!
3. ακόμα κ στην prada που μπήκα πιο πολύ από περιέργεια,ήταν πιο ακριβή!για να προλάβω τον samion για τα 1-2 αρνητικά που είπα..είναι προσωπική άποψη!χαχα )
γενικά καλά τα λες...αλλά δεν πιστεύω να περίμενες να σ' άφηνα κιόλας..:haha:
1. άλλο θέλω να περπατήσω, αλλο δεν μπορώ να κάνω αλλιώς. εκτός από τα ταξί, υπαρχει τόσο πυκνό δίκτυο ΜΜΜ που απλά δεν γίνεται τπτ άλλο. σε κάθε σημείο του κέντρου είσαι το πολύ 2 στενά απο την κοντινότερη στάση κι αυτό σε ορισμένες περιοχές με πολλά στενάκια. μελετα το χαρτη του κέντρου και πες μου αν αυτό δεν αληθεύει. ακόμα κι από την piazza si Spagna περνάει λεωφορείο. άλλο αν μας αρέσει όμως να περπατάμε.
ATAC S.p.A. | Azienda per la mobilit?
2. καθόλου φτηνή. πρωτεύουσα με 20 εκατομμύρια τουρίστες ετησίως είναι..για το φαγητό τα έχουμε πει. ακολουθέις δοκιμασμένες λύσεις και όχι πολύ τουριστικές.
3. πιο ακριβή από τι? αν λες αυτό στη via Condotti λογικό είναι. κατάστημα 1ης γραμμής για την κάθε εταιρεία στο δρόμο αυτό.
 

antonia3006

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Παιδιά σε 3 εβδομάδες πετάω για Ρώμη για πρώτη φορά!Παρότι το έχω ψάξει αρκετά θα ήθελα να μου πει και κάποιος πιο έμπειρος αν αξίζει να βγάλουμε την rome pass για να επισκεφτούμε τη βίλα Μποργκέζε, το Πάνθεον, το Κολοσσαίο και τη Ρωμαική αγορά...(ξέρω ότι για το βατικανό δεν ισχύει!)το ξενοδοχείο μας είναι 20' απο το Κολοσσαίο και σχετικά κοντά στον σταθμό Τέρμινι οπότε θα χρησιμοποιήσουμε κάποιες μέρες και τα ΜΜΜ..από ότι είδα η τιμή του είναι 30 ευρώ, απλά αναρρωτιέμαι αν χρηματικά αξίζει και αν ναι πρέπει να κλείσουμε σε κάποια από αυτά τα αξιοθέατα ήδη θέσεις παρότι θα έχουμε την κάρτα??
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Παιδιά σε 3 εβδομάδες πετάω για Ρώμη για πρώτη φορά!Παρότι το έχω ψάξει αρκετά θα ήθελα να μου πει και κάποιος πιο έμπειρος αν αξίζει να βγάλουμε την rome pass για να επισκεφτούμε τη βίλα Μποργκέζε, το Πάνθεον, το Κολοσσαίο και τη Ρωμαική αγορά...(ξέρω ότι για το βατικανό δεν ισχύει!)το ξενοδοχείο μας είναι 20' απο το Κολοσσαίο και σχετικά κοντά στον σταθμό Τέρμινι οπότε θα χρησιμοποιήσουμε κάποιες μέρες και τα ΜΜΜ..από ότι είδα η τιμή του είναι 30 ευρώ, απλά αναρρωτιέμαι αν χρηματικά αξίζει και αν ναι πρέπει να κλείσουμε σε κάποια από αυτά τα αξιοθέατα ήδη θέσεις παρότι θα έχουμε την κάρτα??
Για το πανθεον η εισοδος ειναι δωρεαν,οπως και για καθε αλλη εκκλησια.

Τωρα για εμενα αξιζει να τη βγαλεις.
Μονο κολοσσαιο-ρωμαικη αγορα,βιλα μποργκεζε να πας,τα εβγαλες τα λεφτα της.

Επισης θα σου πρoτεινα να πας στο μουσειο του καπιτωλιου να δεις την εκθεση Lux in arcana.
Θα εχεις εκπτωση με τη roma pass.Εδω το λινκ.
Lux in arcana - The Vatican Secret Archive reveals itself / Exhibitions - Musei Capitolini

Και τελος κρατηση θα πρεπει να κανεις μονο για τη μποργκεζε.
''Roma Pass and Roma Pass+ are accepted at Borghese Gallery and Museum.
Clients holding a Romapass card are invited to just reserve admission calling +390632810.''
 

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
189
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
ROMA PASS μεγαλη καρτα.Αξιζει,αξιζει,αξιζει.Εμεις την βγαλαμε στο τερμινι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.535
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom