Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

georgis000

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΝΝΗ-ΠΡΑΓΑ-ΜΠΡΑΤΙΣΛΑΒΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Παιδιά σε 3 εβδομάδες πετάω για Ρώμη για πρώτη φορά!Παρότι το έχω ψάξει αρκετά θα ήθελα να μου πει και κάποιος πιο έμπειρος αν αξίζει να βγάλουμε την rome pass για να επισκεφτούμε τη βίλα Μποργκέζε, το Πάνθεον, το Κολοσσαίο και τη Ρωμαική αγορά...(ξέρω ότι για το βατικανό δεν ισχύει!)το ξενοδοχείο μας είναι 20' απο το Κολοσσαίο και σχετικά κοντά στον σταθμό Τέρμινι οπότε θα χρησιμοποιήσουμε κάποιες μέρες και τα ΜΜΜ..από ότι είδα η τιμή του είναι 30 ευρώ, απλά αναρρωτιέμαι αν χρηματικά αξίζει και αν ναι πρέπει να κλείσουμε σε κάποια από αυτά τα αξιοθέατα ήδη θέσεις παρότι θα έχουμε την κάρτα??
όταν θα περάσεις απ'το πλάι στο κολοσαίο θα καταλάβεις..! :p
 

alkistismaria

Member
Μηνύματα
528
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Εμείς που πήγαμε Κολοσσαίο χωρίς την Roma pass την πολιτιστική εβδομάδα και που το Κολοσσαίο δεν ήταν δωρεάν περιμέναμε 5 λεπτά στην ουρά.
 

al patsino

Banned
Μηνύματα
57
Likes
10
Στην ρωμη γενικα δύσκολα θα πετύχεις εστιατόριο με κακο φαγητό,ακόμα και το πιο τουριστικό είναι εντελώς καλό σε σχέση με τα Πολλυ τουριστ απαίσια εΣτιΑτορια τύπου Π.Χ Δίας,ζορμπας που έχουμε στην Ελλάδα μας για τους ξένους.στην ρωμη ,η οστεριες είναι οι πιο οικονομικές και έχουν χαρακτηριστικό την λαδοκολα και θεωρούνται οικογενειακά και μετα είναι οι τρατοριες και τα εστιατορια ,σε όλα αυτα οι τιμές διαφέρουν .Πολλυ ωραίο για τέλειο καφε είναι ένα μαγαζί tea room ακριβώς δίπλα στα ισπανικά σκαλιά δεν θυμάμαι το όνομα το οποίο λειτουργεί απο το 1800 .η ρωμη ολόκληρη είναι ένα μουσείο και ειδικά άνοιξη όπου και να Κάτσεις είναι ωραία
 

antonia3006

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Για το πανθεον η εισοδος ειναι δωρεαν,οπως και για καθε αλλη εκκλησια.

Τωρα για εμενα αξιζει να τη βγαλεις.
Μονο κολοσσαιο-ρωμαικη αγορα,βιλα μποργκεζε να πας,τα εβγαλες τα λεφτα της.

Επισης θα σου πρoτεινα να πας στο μουσειο του καπιτωλιου να δεις την εκθεση Lux in arcana.
Θα εχεις εκπτωση με τη roma pass.Εδω το λινκ.
Lux in arcana - The Vatican Secret Archive reveals itself / Exhibitions - Musei Capitolini

Και τελος κρατηση θα πρεπει να κανεις μονο για τη μποργκεζε.
''Roma Pass and Roma Pass+ are accepted at Borghese Gallery and Museum.
Clients holding a Romapass card are invited to just reserve admission calling +390632810.''
υπερευχαριστω για τις πληροφορίες!!με τόσα που έχω διαβάσει έχω χαθεί!!φτάνουμε μεσημέρι δευτέρας και φεύγουμε παρασκευή πρωί...θα μπορούσατε να μου προτείνετε ένα πρόγραμμα ωστε να μη χάσω χρόνο σε άσκοπες μετακινήσεις για αξιοθέατα που είναι κοντά?επίσης σκεφτόμαστε να πάμε αυυθημερόν την πέμπτη στη φλωρεντία, 1,5 ωρα απο τη Ρώμη με δρομολόγιο που φεύγει στις 8μιση το πρωί και επιστρέφει το βράδυ κατα τις εννιά...πιστεύετε οτι αξίζει τον κόπο?ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
189
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Οπου πηγαμε ξερανε Αγγλικα και μας εκανε εντυπωση σε ολους γιατι εδω μεσα ελεγαν καποιοι το αντιθετο και στο δρομο που σταματουσαμε να ρωτησουμε οταν ψαχναμε κατι μονο ενας δεν ηξερε.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.140
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καλα δουλευει η κριση και στην Ιταλια. Φαινεται κανουν εντατικα μαθηματα αγγλικων για τη μεταναστευση...
 

al patsino

Banned
Μηνύματα
57
Likes
10
antonia3006 said:
υπερευχαριστω για τις πληροφορίες!!με τόσα που έχω διαβάσει έχω χαθεί!!φτάνουμε μεσημέρι δευτέρας και φεύγουμε παρασκευή πρωί...θα μπορούσατε να μου προτείνετε ένα πρόγραμμα ωστε να μη χάσω χρόνο σε άσκοπες μετακινήσεις για αξιοθέατα που είναι κοντά?επίσης σκεφτόμαστε να πάμε αυυθημερόν την πέμπτη στη φλωρεντία, 1,5 ωρα απο τη Ρώμη με δρομολόγιο που φεύγει στις 8μιση το πρωί και επιστρέφει το βράδυ κατα τις εννιά...πιστεύετε οτι αξίζει τον κόπο?ευχαριστώ εκ των προτέρων
Μην πάτε φλωρεντια γιατί η Ρώμη θέλεις μέρες ,ουσιαστικά εχειΣ 3,5 μέρες για Ρώμη και καλα θα είναι να κάτσεις εκει να την δεις καλα,πρώτη μέρα αφού θα φτάσετε μεσημέρι καλα είναι να βολταρετε σε στα ισπανικά σκαλιά στην φοντανα και να βονα και απο την άλλη μέρα να ξεκινήσετε με μουσεία
 

al patsino

Banned
Μηνύματα
57
Likes
10
Γενικα με το θέμα των αγγλικών με κάνει εντύπωση αυτο που λένε μερικοί ότι μιλάνε γιατί έχω παει Ιταλία πάνω απο 10 φορές και αν δεν ήξερα κάποια ιταλικά δεν ξέρω τι θα έκανα ,ακόμα και την βαλίτσα που Μου έχασε δυο φορές η αλιταλια ο υπευθύνων αποσκευών μόνο ιταλικά μιλούσε ,ακόμα και στο πορτο τσερβο που πήγα πριν τρία χρόνια που είναι νούμερο ένα θέρετρο για διάσημους τα τελευταία χρόνια ούτε ένας μιλούσε αγγλικά !!!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Σε εμένα συνέβη να με ρωτάνε στα ιταλικά στο δρόμο τουλάχιστον 3-4 φορές (μάλλον για πληροφορίες) και όταν τους έλεγα στα αγγλικά ότι δε γνωρίζω ιταλικά, με ρωτούσαν στα αγγλικά. Μάλλον ήταν τουρίστες που επηρεασμένοι από αυτά που λέγονται για τα αγγλικά των Ιταλών, έκαναν εντατικά ιταλικών πριν το ταξίδι.:D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.552
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom