Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

annleegan

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ρωσια
Ταξίδι-Όνειρο
νησι του πασχα
εγω πηγα ρωμη την πρωτοχρονια για 5 μερες.ειναι πολυ ωραια πολη,αλλα αμα δεν την περπατησεις δεν θα καταλαβεις την ομορφια της.κ οι αποστασεις δεν ειναι τοσο μεγαλες.εγω θα επικεντρωθω κυριως στη διασκεδαση-φαγητο-καφε..απο θεμα διασκεδασης εχει ωραια μπαρακια στα στενα της πιατσα ναβονα.ωραιο φαγητο εχει στην τραστεβερε,ειναι πολυ κοντα στο τερμινι,ενα μαγαζακι που λεγεται stasion κ εχει το μεσημερι ποικιλια φαγητων κ ορεκτικων.ειναι σε στυλ κετερινγκ που με 7 ευρω γεμιζεις ενα πιατο κ το απογευμα εχει κανονικο μενου,με φρεσκα ζυμαρικα κ σε φυσιολογικες τιμες.εμεις σε αυτο το μαγαζι καταλαβαμε τι σημαινει ιταλικη κουζινα..οσο για καφε να προτιμισεις τα μικρα καφε που ειναι χωμενα σε κατι στενα κ οχι αυτα που εχουν πολυ κοσμο.σε γενικες γραμμες παρε ενα καλο ζευγαρι αθλητικα κ κανε βολτα,χασου στα στενα,επισκεψου τα κλασσικα αξιοθεατα αλλα μην χασεις την ουσια της πολης.γιατι η ρωμη δεν ειναι μονο κολοσεο,βατικανο κτλ.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
ενα μαγαζακι που λεγεται stasion κ εχει το μεσημερι ποικιλια φαγητων κ ορεκτικων.ειναι σε στυλ κετερινγκ που με 7 ευρω γεμιζεις ενα πιατο κ το απογευμα εχει κανονικο μενου,με φρεσκα ζυμαρικα κ σε φυσιολογικες τιμες.εμεις σε αυτο το μαγαζι καταλαβαμε τι σημαινει ιταλικη κουζινα..
Θεέ μου τι διαβάζω... ας την συλλάβει η γαστρονομική αστυνομία παρακαλώ...
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Στην τόσο τουριστική Ρώμη το φαγητο δεν είναι και το καλύτερο, στο κέντρο τουλάχιστον. Για να καταλάβεις γνήσια ιταλική κουζίνα πρέπει να πας σε κάποια στέκι Ιταλών, που βρίσκονται συνήθως στα προάστια. Στο κέντρο της πόλης μπορει να πληρώσεις και 9-10? ένα πιάτο ζυμαρικών και να μην είναι και τίποτα το ιδιαίτερο. Αν υπάρχει νοικιασμενο αμάξι, που στην Ιταλία είχαμε βρει με 25? τη μέρα, τότε αξίζει να ψαχτείς αρκετα στο θέμα φαγητου


Πάντως το καλύτερο ιταλικό φαγητο το έχω φάει στη Βαυαρια σε εστιατόριο Σικελων.

Sent from my iPhone using Travel stories
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1. Στην τόσο τουριστική Ρώμη το φαγητο δεν είναι και το καλύτερο, στο κέντρο τουλάχιστον.
2. Στο κέντρο της πόλης μπορει να πληρώσεις και 9-10? ένα πιάτο ζυμαρικών και να μην είναι και τίποτα το ιδιαίτερο.
3. Πάντως το καλύτερο ιταλικό φαγητο το έχω φάει στη Βαυαρια σε εστιατόριο Σικελων.
1. δεν ξέρω τι εννοείς εσύ ως κέντρο. στο κέντρο υπάρχουν αξιολογότατα εστιατόρια. πολλοί ιταλοί βγαίνουν στο κέντρο φυσικά, ουδείς λόγος να τρέχει καποιος στα προάστια. και εδώ έχουν προταθεί σουπερ ρεστοραν όλων των κατηγοριών τιμών. διαβάζετε φορουμ να ενημερώνεστε.
2. πόσο να πληρώσεις δηλ ένα πιατο? δεν μιλάμε για μακαρόνια με σαλτσα ντομάτας..τα πιάτα που κοστίζουν στη Ρώμη λιγότερο από αυτά που λες θα με έβαζαν σε υποψίες για την ποιότητα των υλικών.
3. καμμία αντίρρηση για το πού έχεις φαει εσύ καλύτερα. στην Ιταλία πάντως σίγουρα τρως παντού άριστα με την κατάλληλη ελάχιστη ενημερωση.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Samion said:
1. δεν ξέρω τι εννοείς εσύ ως κέντρο. στο κέντρο υπάρχουν αξιολογότατα εστιατόρια. πολλοί ιταλοί βγαίνουν στο κέντρο φυσικά, ουδείς λόγος να τρέχει καποιος στα προάστια. και εδώ έχουν προταθεί σουπερ ρεστοραν όλων των κατηγοριών τιμών. διαβάζετε φορουμ να ενημερώνεστε.
2. πόσο να πληρώσεις δηλ ένα πιατο? δεν μιλάμε για μακαρόνια με σαλτσα ντομάτας..τα πιάτα που κοστίζουν στη Ρώμη λιγότερο από αυτά που λες θα με έβαζαν σε υποψίες για την ποιότητα των υλικών.
3. καμμία αντίρρηση για το πού έχεις φαει εσύ καλύτερα. στην Ιταλία πάντως σίγουρα τρως παντού άριστα με την κατάλληλη ελάχιστη ενημερωση.
Όταν είσαι στο κέντρο μια τόσο τουριστικής πόλης κινδυνευεις να φας ένα λεγόμενο τουριστικό φαγητο το οποίο θα πληρώσεις και ακριβό. Άμα φας έξω βρίσκεις και πιο καλη ποιότητα και καλύτερες τιμές. Γνωμη μου παντα. Θέλει καλο ψάξιμο στο φαγητο ώστε να φας πραγματικά καλα και να μην πέσεις εώς ένα βαθμο "θύμα". Κι αυτο ισχύει για όλες τις πόλεις, ιδιαίτερα δε για τις πολυ τουριστικές(Ρώμη, Βερολίνο κλπ)

Sent from my iPhone using Travel stories
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
a_nikos said:
Όταν είσαι στο κέντρο μια τόσο τουριστικής πόλης κινδυνευεις να φας ένα λεγόμενο τουριστικό φαγητο το οποίο θα πληρώσεις και ακριβό. Άμα φας έξω βρίσκεις και πιο καλη ποιότητα και καλύτερες τιμές. Γνωμη μου παντα. Θέλει καλο ψάξιμο στο φαγητο ώστε να φας πραγματικά καλα και να μην πέσεις εώς ένα βαθμο "θύμα". Κι αυτο ισχύει για όλες τις πόλεις, ιδιαίτερα δε για τις πολυ τουριστικές(Ρώμη, Βερολίνο κλπ)

Sent from my iPhone using Travel stories
Και το καλο φαγητο θέλει λίγο ψάξιμο πριν παμε κάπου,αν δεν θελουμε να φάμε ότι νά'ναι!!υπαρχουν δεκάδες οδηγοί στο διαδίκτυο για όλες τις μεγάλες πόλεις στον κόσμο που σε καθοδηγούν ανά περιοχη, ανά τιμη, ανά περίσταση και με βαθμολογίες και κριτικές εστιατορίων οπότε ειναι εύκολο κάποιος να κάνει έναν προγραμματισμό και γιαυτο το σημαντικό κομμάτι κατα τη γνώμη μου!!
Όταν πας κάπου θέλεις να γεύσεις την κουζίνα του τόπου που επισκέπτεσαι γιατι κι αυτή ειναι μεγάλο κεφάλαιο στη ζωή ενός τόπου ,,,

Sent from my iPad using Travel Stories
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
vickokka said:
Και το καλο φαγητο θέλει λίγο ψάξιμο πριν παμε κάπου,αν δεν θελουμε να φάμε ότι νά'ναι!!υπαρχουν δεκάδες οδηγοί στο διαδίκτυο για όλες τις μεγάλες πόλεις στον κόσμο που σε καθοδηγούν ανά περιοχη, ανά τιμη, ανά περίσταση και με βαθμολογίες και κριτικές εστιατορίων οπότε ειναι εύκολο κάποιος να κάνει έναν προγραμματισμό και γιαυτο το σημαντικό κομμάτι κατα τη γνώμη μου!!
Όταν πας κάπου θέλεις να γεύσεις την κουζίνα του τόπου που επισκέπτεσαι γιατι κι αυτή ειναι μεγάλο κεφάλαιο στη ζωή ενός τόπου ,,,

Sent from my iPad using Travel Stories
Συμφωνώ. Είναι κομμάτι της επίσκεψης σου το φαγητο. Ακόμα και βρώμικο να φας, διάλεξε το βρώμικο του τόπου και όχι το αμερικανικό...

Sent from my iPhone using Travel stories
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Όταν είσαι στο κέντρο μια τόσο τουριστικής πόλης κινδυνευεις να φας ένα λεγόμενο τουριστικό φαγητο το οποίο θα πληρώσεις και ακριβό. Άμα φας έξω βρίσκεις και πιο καλη ποιότητα και καλύτερες τιμές. Γνωμη μου παντα. Θέλει καλο ψάξιμο στο φαγητο ώστε να φας πραγματικά καλα και να μην πέσεις εώς ένα βαθμο "θύμα". Κι αυτο ισχύει για όλες τις πόλεις, ιδιαίτερα δε για τις πολυ τουριστικές(Ρώμη, Βερολίνο κλπ)
μιλας γενικά και έτσι γενικά δεν διαφωνούμε σε κάτι.
επί του παρόντος επειδή άλλο Ρώμη, άλλο Βερολίνο (...) στην πρωτη τρως άριστα στο κέντρο, ουδείς λόγος να τρέχεις στα προάστια, αρκει να διαβασεις κ να ακολουθήσεις τις προτάσεις των μελών στο φόρουμ.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
a_nikos said:
Συμφωνώ. Είναι κομμάτι της επίσκεψης σου το φαγητο. Ακόμα και βρώμικο να φας, διάλεξε το βρώμικο του τόπου και όχι το αμερικανικό...

Sent from my iPhone using Travel stories
Συμφωνώ και παλι!!!!!

Sent from my iPad using Travel Stories
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.228
Μηνύματα
884.346
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom