Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

maraki_sse

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη!
Καλησπέρα σε όλους!
Σας διαβάζω εδώ και καιρό και αποφάσισα σήμερα να γίνω μέλος της παρέας σας και να ζητήσω την βοήθειά σας.
Τέλη Νοεμβρίου θα πάμε με τον άντρα μου για 6 μέρες στην Ρώμη. Έχω κλείσει εισιτήρια και εδώ και μία βδομάδα προσπαθώ να επιλέξω μέσω διαδικτύου και ξενοδοχείο.


Έχω καταλήξει στα εξής:
  • Boscolo Aleph
  • Majestic Roma
  • Stendhal
  • Dei Borgognoni
  • Residenza A Art Boutique Hotel
  • Vivaldi luxury rooms.
Έχει μείνει μήπως κάποιος πρόσφατα σε αυτά; Ποιο πιστεύεται ότι είναι το καλύτερο για να κλείσω;
Επίσης, θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο... Τα παραπάνω ξενοδοχεία τα βρήκα από το booking.com αλλά στο yeego.com βρήκα καλύτερες τιμές (αρκετή μεγάλη διαφορά σε ορισμένες περιπτώσεις). Το booking.com σε κάποιο δεν συμπεριλαμβάνει πρωινό στην τιμή ενώ το yeego.com δίνει! Ποια είναι η προσωπική σας εμπειρία από το δεύτερο; Να το εμπιστευτώ και να προχωρήσω σε κράτηση από αυτό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!:)
 
Last edited by a moderator:

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Αν εννοεις αυτο το Majestic: Luxury Hotel Rome- Rome Hotels Via Veneto - Hotel Via Veneto - five star hotels rome - Official web site Hotel Majestic Rome
εχω μεινει πριν χρονια βεβαια και μου ειχε αρεσει εξαιρετικα. Φιλος που εμεινε περσι, επισης ενθουσιασμενος. Θυμαμαι ως πολυ ομορφη την αιθουσα του πρωινου. Αν ειστε του πρωινου μπορειτε να το συμπεριλαβετε, αν ειστε ενας καφες και οξω απο την πορτα, τοτε εξω στη Via Veneto θα βρειτε τα απειρα καφε να σας σερβιρουν υπεροχους εσπρεσσο.
Για τα υπολοιπα ιδεα δεν εχω!
 

maraki_sse

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη!
Αν εννοεις αυτο το Majestic: Luxury Hotel Rome- Rome Hotels Via Veneto - Hotel Via Veneto - five star hotels rome - Official web site Hotel Majestic Rome
εχω μεινει πριν χρονια βεβαια και μου ειχε αρεσει εξαιρετικα.
Ναι αυτό ακριβώς εννοώ! Από τις φωτογραφίες στα διάφορα site μου φάνηκε λίγο παλιό και παλιομοδίτικο... Η τοποθεσία πάντως που βρίσκεται πρέπει να είναι αρκετά βολική.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Δεν ειναι μοντερνο σε καμια περιπτωση. Ειναι παλιο και μαλλον μεγαλοπρεπες. Διαφορες διασημοτητες εχουν μεινει εκει και το καυχιεται. Κατι σαν Μεγαλη Βρετανια στο πιο μικρο. (αν και η Ρωμη εχει απειρες "Μ. Βρετανιες"). Αν θες παντως κατι πιο easy going μαλλον δεν ειναι το στυλ σου. Η τοποθεσια ειναι καλη, χωρις να ειναι τελειως καρακεντρο.
Σε πιο βολικη τοποθεσια κατα τη γνωμη μου βρισκονται τα Vivaldi Luxury rooms και το Dei Borgognoni. Οχι οτι αμα ξαναπηγαινα και ειχα την ευκαιρια να μεινω στο Μajestic θα μου κακοπεφτε...
 
Last edited by a moderator:

strouthi

Member
Μηνύματα
44
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ - Θιβέτ
Γεια σας κι απο μένα..

εμεις κλεισαμε στις 22 Μαρτιου και για 5 μερες θα ειμαστε στην αιωνια πολη
(ανυπομονω τρελλα!!!) δυο ζευγαρια.. με aegean (τρελλη τιμη 70 ευρω το ατομο!!!)
θα ηθελα παρακαλω πολυ την βοηθεια σας σχετικα με ξενοδοχειο, απο μια ματια που εριξα στο booking, ολα κυμαινονται απο 100 ευρω και άνω... ψαχνω να ειναι αξιοπρεπες και σε βολικο σημειο...
σε ποιες περιοχες πρεπει να κοιταξω??
και αν καποιος εχει μεινει και παραεξω, ας με βοηθησει αν μπορεις να μετακινηθεις με αυτοκινητο, και αν τελικα ειναι καλυτερα ή οχι..

επισης Ο Τ Ι Δ Η Π Ο Τ Ε αλλη πληροφορια ειναι δεκτη!!!!!

σας ευχαριστω!!!!!!!!!!!!

Κατ'αρχήν καλό ταξίδι από τώρα.

Επισκεφτηκα πριν μια εβδομάδα τη Ρώμη, κι επειδή είχα τις ιδιες ακριβώς απαιτήσεις με σένα στο θέμα ξενοδοχείου, κι επειδή οντώς βρίσκεις δύσκολα οιοκονομικό και συγχρόνως αξιοπρεπές ξενοδοχειο στο κέντρο της Ρώμης,κατέληξα μέτα απο έρευνα στο Ηotel Katty, στη Via Palestro στην περιοχη Temini, πολύ κοντά στο σταθμό των τρένων, αλλα και στην αφετηρία των λεωφορείων. Μη σε φοβίζει η περιοχή, το ξενοδοχείο ειναι αξιοπρεπές και πολύ καθαρό, (ιδιοκτητες είναι μια μητερα με την κόρη της), με τιμή μόνο 83 ευρώ τη βραδιά.

Είναι χωρις πρωινό βέβαια, αλλα εμεις τρώγαμε κα8ε πρωι πολύ καλά και πολύ οικονμικά στο γνωστο Cafe Yellow που είναι κοντά, και στον ιδιο δρομο με το ξενοδοχείο.
Μπες στο Tripadvisor, να βρεις οποια πληροφορία θες σχετικά με το ξενοδοχείο, καθώς και φοτο.

Αν θες καποια αλλη διευκρίνηση σχετικά με το ξενοδοχειο ή την περιοχη, η ακόμα και το ταξίδι σου στη Ρώμη, στείλε μήνυμα.

Φιλικά, Στρουθι.:)
 

maraki_sse

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη!
Η τοποθεσια ειναι καλη, χωρις να ειναι τελειως καρακεντρο.
Σε πιο βολικη τοποθεσια κατα τη γνωμη μου βρισκονται τα Vivaldi Luxury rooms και τοDei Borgognoni.
Καλημέρα!
Με μπέρδεψες λίγο... Πίστευα ότι επειδή το Boscolo Aleph είναι πιο κοντά στο μετρό από το Vivaldi και το Borgognoni θα είναι και πιο βολικό. Δεν ισχύει αυτό;

Μετά από χθεσινό ξενύχτι είμαι μεταξύ των 3 παραπάνω! Ψάχνω το πιο βολικό από άποψη συγκοινωνιών και μετακίνησης και το αυτό με το πιο καλό και λειτουργικό-καθαρό δωμάτιο.
 
Last edited by a moderator:

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Στο Borgogni και στο Vivaldi θα είσαι πιο μέσα στο κέντρο, άρα θα μπορεις να πηγαίνεις σε περισσότερα μέρη με τα πόδια, δε θα σου χρειαζεται τοσο το μετρό, το οποίο δεν είναι και τόσο πρακτικό, απο οτι στο Boscolo. Πάντως και να διαλάξεις το Boscolo μια χαρά θα είσαι. Τώρα για το είδος των δωματίων αυτών των ξενοδοχείων ιδέα δεν έχω: πάρε το πιο φτηνό, συνέχεια έξω θα είστε, εκτός πια και αν πάτε για ταξίδι του μέλιτος ή για να γιορτάσετε κάποια επέτειο και θέλετε λίγο ρομαντική μεγαλοπρέπεια.
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
στη θεση σου θα προτιμουσα το dei borgognoni, το οποίο έχω δει εξωτερικά αρκετες φορές ( αρκετα καλο ζητησε δωματιο μπροστα) κατα τη διαρκεια των ταξιδιων μου γιατι ειναι σε περασμα σε ενα δρομο γυρω απο τα ισπανικα σκαλια, κατα τη γνωμη μου απο τις καλυτερες τοποθεσίες για τις βολτες σου στο κεντρο. Ανετα πας με τα ποδια fontana di trevi, pantheon, navona, ποπολο, καπιτωλιο, βιλλα μποργκέζε, ακομη και κολοσσαιο
Το yeego το χρησιμοποιω αρκετα συχνα εχει οντως συχνα τις καλυτερες τιμες με διαφορα από τα αλλα site, δινει και 3% επιστροφη στην επομενη κρατηση, οποτε προχωρα το ανετα!
 

efentis4

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Παραμυθούπολη!
Ταξίδι-Όνειρο
Μάτσου Πίτσου
οι περισσοτερες περιοχες πλησιον των γνωστων αξιοθεατων ειναι σχετικα υποβαθμισμενες. απλα ως παρατηρηση το λεω.
 

maraki_sse

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη!
To Vivaldi Luxury Rooms λεει ότι ανήκει στο ξενοδοχείο Mozart αλλά είναι σε άλλο κτίριο 100μ. πιο πέρα. Σου φέρνουν το πρωινό στο δωμάτιο και χρησιμοποιείς τα facilities και τις υπηρεσίες του Mozart. Αυτό τώρα είναι καλό ή κακό;;; Στο site πάντως φαίνεται ότι το Vivaldi έχει ευρύχωρα και ωραία δωμάτια και σε καλή τιμή. Μάλιστα μου είπαν ότι μπορούν να σου δώσουν και δωρεάν ποδήλατο...
 
Μηνύματα
774
Likes
616
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Έχοντας μείνει σε άλλα Boscolo, θα σου τα συνιστούσα ανεπιφύλακτα. Επίσης, το Aleph είναι ολοκαίνουριο οπότε θα είναι ακόμη καλύτερο. Η δε θέση του είναι μια χαρά για να κυκλοφορήσεις.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
To Vivaldi Luxury Rooms λεει ότι ανήκει στο ξενοδοχείο Mozart αλλά είναι σε άλλο κτίριο 100μ. πιο πέρα. Σου φέρνουν το πρωινό στο δωμάτιο και χρησιμοποιείς τα facilities και τις υπηρεσίες του Mozart. Αυτό τώρα είναι καλό ή κακό;;; Στο site πάντως φαίνεται ότι το Vivaldi έχει ευρύχωρα και ωραία δωμάτια και σε καλή τιμή. Μάλιστα μου είπαν ότι μπορούν να σου δώσουν και δωρεάν ποδήλατο...
Δε θεωρω πολυ θετικο να ξεσπιτωνομαι, να φορω το παλτο μου, για να παω να πιω ενα ποτο η ενα τσαι στο λομπι του ξενοδοχειου και μετα να εχω ξεχασει και κατι και να γυρνω πισω στο δωματιο μου για να παρω παραδειγματος χαριν την ομπρελα μου. Θα προτιμουσε δωματιο μεσα στο ξενοδοχειο. Η θεση του Hotel Mozart ειναι επικινδυνα για τις αποταμιευσεις σου εντελως καρακεντρο, που σημαινει οτι θα εχεις τους πειρασμους των μαγαζιων μεσα στα ποδια σου. Απο την αλλη μπορεις να δεις σχεδον τα παντα χρησιμοποιωντας μονο τα ποδια σου. Τωρα αν ειναι καλο το ξενοδοχειο ιδεα δεν εχω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.837
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom