Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

travel story

Member
Μηνύματα
126
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ!!!!
κοιταξε οπωσδηποτε στο site της easy jet.θα βρεις κατα πασα πιθανοτατα καλυτερη τιμη.μην μεινεις μονο στις πληροφοριες απο το internet οσον αφορα τη ρωμη,αλλα παρε καποιον τουριστικο οδηγο.οι οδηγοι explorer ειναι πολυ καλοι!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Πολυ ωραια! Καλα να περασεις και οταν γυρισεις να μας πεις τα νεα σου! Ποσο το εκλεισες;
 

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Επίσης, θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο... Τα παραπάνω ξενοδοχεία τα βρήκα από το booking.com αλλά στο yeego.com βρήκα καλύτερες τιμές (αρκετή μεγάλη διαφορά σε ορισμένες περιπτώσεις). Το booking.com σε κάποιο δεν συμπεριλαμβάνει πρωινό στην τιμή ενώ το yeego.com δίνει! Ποια είναι η προσωπική σας εμπειρία από το δεύτερο; Να το εμπιστευτώ και να προχωρήσω σε κράτηση από αυτό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!:)
Δε σε πρόλαβα πριν κλείσεις και δεν ξέρω με ποιο πρακτορείο έκλεισες. Αν η τιμή του yeego είναι καλύτερη πάρτο με κλειστά μάτια. Είχα πολύ καλή εμπειρία το καλοκαίρι που έκλεισα 5στερο ξενοδοχείο για Βιέννη σε τιμή 3στερου. Όλα τα άλλα πρακτορεία το έδιναν πολύ πολύ πιο ακριβά και κάποια μάλιστα χωρίς καν πρωινό. Είχα ενδοιασμούς ως προς την αξιοπιστία του πρακτορείου, αλλά μετά από σχετική έρευνα στα forums του tripadvisor αποφάσισα να το εμπιστευτώ και δεν έχασα! Οι εθνικιστές βέβαια μπορεί να μην το προτιμούν μια και είναι τούρκικο:shock:

Αν έκλεισες μέσω booking πάντως μπορείς να ακυρώσεις και να κλείσεις με yeego. Όπως και να'χει, να περάσεις καλά:clap:
 
Last edited by a moderator:

maraki_sse

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη!
Πολυ ωραια! Καλα να περασεις και οταν γυρισεις να μας πεις τα νεα σου! Ποσο το εκλεισες;
Γεια σου Έρση!
Έκλεισα το Prestige δίκλινο για 6 νύχτες με πρωινό και μου βγήκε 780€. Σε σχέση με τις υπόλοιπες τιμές που έβρισκα, θεωρώ ότι είναι μια καλή τιμή σε σχέση και με αυτά που προσφέρει!
 

maraki_sse

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη!
Δε σε πρόλαβα πριν κλείσεις και δεν ξέρω με ποιο πρακτορείο έκλεισες. Αν η τιμή του yeego είναι καλύτερη πάρτο με κλειστά μάτια. Είχα πολύ καλή εμπειρία το καλοκαίρι που έκλεισα 5στερο ξενοδοχείο για Βιέννη σε τιμή 3στερου. Όλα τα άλλα πρακτορεία το έδιναν πολύ πολύ πιο ακριβά και κάποια μάλιστα χωρίς καν πρωινό. Είχα ενδοιασμούς ως προς την αξιοπιστία του πρακτορείου, αλλά μετά από σχετική έρευνα στα forums του tripadvisor αποφάσισα να το εμπιστευτώ και δεν έχασα! Οι εθνικιστές βέβαια μπορεί να μην το προτιμούν μια και είναι τούρκικο:shock:

Αν έκλεισες μέσω booking πάντως μπορείς να ακυρώσεις και να κλείσεις με yeego. Όπως και να'χει, να περάσεις καλά:clap:
Τελικά δεν έκλεισα με yeego.com αλλά μέσω του ίδιου του ξενοδοχείου μετά και από λίγο παζάρεμα... Στο yeego.com έβρισκα το Prestige δίκλινο 912€ ενώ το ξενοδοχείο τελικά μου το έκλεισε με 780€. Όπως έγραψα και πιο΄πάνω, θεωρώ ότι είναι μια καλή τιμή.:D
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Πραγματικα ειναι πολυ καλη τιμη! Να περασεις (που θα περασεις δηλαδη) ομορφα!
 

maraki_sse

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη!
Πραγματικα ειναι πολυ καλη τιμη! Να περασεις (που θα περασεις δηλαδη) ομορφα!
Ευχαριστώ πολύ πολύ!!!
Μιας και απ'ότι φαίνεται έχεις αρκετή εμπειρία με Ρώμη, τι μου προτείνεις να επισκευθώ τις 5 μέρες που θα μείνω; Χρειάζεται να κάνω κάποια κράτηση στα Μουσεία για να μην περιμένω στην ουρά;

Την έχω "πατήσει¨έτσι στο Ufficci στην Φλωρεντία! Περιμέναμε 3 ώρες στην ουρά για να μπούμε, βαρεθήκαμε και πήγαμε τελικά για παγωτό!!! Χα,χα..
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Για τα Μουσεια του Βατικανου, καλο ειναι να εχεις κανει κρατηση. Την τελευταια φορα που πηγαμε ειχε μια ουρα γυρω γυρω ολο το τετραγωνο και πηγαινε και πηγαινε. Σε τιποτε αλλο δεν βρηκα ουρα. Ουτε στο Κολοσσαιο, αλλα καποιοι συναντησαν και εκει οποτε....
Απο εκει και επειτα, ομορφες ειναι οι βολτες, καλο καιρο να σας κανει και να περπατατε, να περπατατε...ειναι υπεροχα. Αν σου αρεσει η τεχνη... υπαρχουν μουσεια να φανε και οι κοτες:
Galleria Borgheze Official Site Borghese Gallery Galleria Borghese - The collections
Galleria Barberini Official Site Galleria Barberini - Information
και αν δε σου εφτασαν αυτα με μια galleria Doria Pamphilj :: Galleria Doria Pamphilj - Roma ερχεσαι στα ισα σου. :D
Εκτος των αλλων εκκηλσιων κλπ θα σου συνιστουσα να επισκεφθεις την εκκλησια Santa Maria della Vittoria στην οποια βρισκεται το υπεροχο γλυπτο του Μπερνινι η Εκσταση της Αγιας Τερεζας της Αβιλα index
εννοειται οτι θα κανεις βολτες στο Τραστεβερε, αλλα αν σε παρει και ο χρονος την περιοχη του Αβεντινου. Επισης εννοειται οτι δε θα παραλειψεις το Forum και τον Λοφο του Παλατινου.
Φυσικα τις Ισπανικες σκαλες, fontana di Trevi, Piazza Navona, Pantheon, Piazza del Popolo (διπλα στο ξενοδοχειο σου). Μη χασεις πολυ χρονο στις via Condoti, via del Bambuino, via Margutta κλπ γιατι δε θα σου μεινει χρονος για τιποτε αλλο και θα γυρισεις καταχρεωμενη. Ειπαμε μενεις σε εξαιρετικη τοποθεσια, αλλα ειναι λιγο επικινδυνο να γυρισεις με δυο βαλιτσες επιπλεον ρουχα και με τις καρτες σου να σφυριζουν...:haha::haha:
 

maraki_sse

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη!
Καλά είσαι θεά, κοπέλα μου!!! :clap::clap::clap:

Να σου πω, το Βατικανό πόσα μουσεία έχει; Παίρνεις ένα εισιτήριο για όλα ή χρειάζεται ξεχωριστό για όλα;;;

Εκτός από τις γκαλερί που μου έγραψες και τα μουσεία του Βατικανού τι άλλα μουσεία αξίζει να επισκεφτώ;
Φιλιά!!!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Το Βατικανο εχει πολλα μουσεια: Sections
Συνηθως οι περισσοτεροι επισκεπτονται την πινακοθηκη Pinacoteca
και απο το Παλατι του Βατικανου την Καπελα Σιστινα Sistine Chapel και τις Σταντζες του Ραφαηλ, δηλαδη αιθουσες που ζωγραφησε ο Ραφηλ. Raphael's Rooms
Τωρα δε θυμαμαι για το εισιτηριο.
Κατοπιν μια βολτα στον αγιο Πετρο και μην χασεις την Πιετα του Μιχαηλ Αγγελου.
Αν σου αρεσουν τα αρχαια ενδιαφερον παρουσιαζει η villa Giulia οπου στεγαζεται το Εθνικο Ετρουτσικο Μουσειο οπου μπορεις να θαυμασεις τον πολιτισμο των Ετρουσκων λαος που εξαφανισαν οι Ρωμαιοι. Και η ιδια η βιλλα ειναι πανεμορφη και αξιζει τον κοπο.
Ουφ! Τοσα γραφω και ζηλεψα. Θελω και εγω!
 

maraki_sse

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη!
Βρε δεν πας να γίνεις ξεναγός, λέω εγώ, τόσα που ξέρεις;;;
Μα καλά πόσες φορές έχεις πάει Ρώμη;;;
Υποκλίνομαι!!!

Κανένα άλλο tip έχεις μήπως να μου δώσεις μιας και πήρε φόρα;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.826
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom