Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

toula

Member
Μηνύματα
29
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Σε ευχαριστώ παρά πολύ για τις συμβουλές !!! και εγώ στο πάνθεον την Δευτέρα έλεγα αλλά δεν ξέρω αν προλαβαίνω…. Ωραία η ιδέα σου για το Σάββατο θα την ακολουθήσω οπωσδήποτε..
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
toula να έχεις υπ'όψην σου ότι πολλά πράγματα δεν μπορείς να τα τηρήσεις κατά γράμμα..πχ πιάτσα Ναβόνα,Φοντάνα ντι Τρέβι καί τα πέριξ αυτών θα περάσεις και θα ξαναπεράσεις (και μέρα και βράδυ πού έχουν άλλη ατμόσφαιρα)άμα κόβεις βόλτες στο ιστορικό κέντρο και μιά που θα μείνετε και τόσες μέρες.....
Πολύ καλά έκανες ένα πλάνο έτσι ώστε να επισκεφθείς όλα αυτά που ανέφερες αλλά οκ,θεωρώ ότι στην πορεία μπορείς και να παρεκκλίνεις...
Μην ξεχάσεις και την πιάτσα Βενέτσια!και την γύρω περιοχή με τό θέατρο Μαρσέλο κλπ,ίσως τη μέρα που θα είστε καθ'οδόν για Κολοσσαίο ή τέλος πάντων όποτε εσύ κρίνεις...
Οσο για το λεωφορείο που ανέφερε ο coolalexis συμφωνώ και επαυξάνω!πάντα προτείνω και το θεωρώ πολύ χρήσιμο σε όλες τις πόλεις το λεωφ.που κάνει το σίτι τούρ,πάρτε το το Σάββατο,προσωπικά με βόλεψε το κόκκινο 110 stop and go,θάχετε τη δυνατότητα ν'ανεβοκατεβαίνετε για 24 ώρες,κόστος εισιτηρίου 15 ευρώ.
Καλά να περάσετε!
 

aikcos

Member
Μηνύματα
29
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
;
Στο Βατικανό ιδιαίτερα στο Μουσείο να αφιερώσεις μισή μέρα, αξίζει. Οτι περισέψει και εφόσον ο καιρός είναι καλός στο διπλανό Castel Sant'Angelo, με φανταστική θέα της Ρώμης και ιδιαίτερα του Τίβερη. Ακριβώς κάτω από το άγαλμα του Αρχάγγελου.
Στην Piazza del Popolo, μη ξεχάσεις την εκκλησία Santa Maria.
Συνδύασε το εξαιρετικό παρκο Μποργκέζε με το Μουσειο-Πινακοθήκη με σημαντική εκθεση Καραβάτζο-Μπεικον (προσοχή για εισιτηρια απαιτείται προκράτηση).
Στο Κολοσσαιο πήγα Κυριακή και επικρατόύσε το αδιαχώρητο.
 

toula

Member
Μηνύματα
29
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές τώρα κοιτάω τι αλλαγές θα κάνω !!! άντε καλό μου ταξίδι !!!
 

Dust

Member
Μηνύματα
101
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Nέα Ζηλανδία
Mια που θα πατε ολοι εσεις τωρα εκει, νομιζω οτι επιβαλλεται να φερετε φρεσκιες ιδεες και προτασεις φαγητου απο την Αιωνια πολη ωστε να ξερουμε και εμεις προς τα που να κατευθυνθουμε, διοτι εχει καιρο να προστεθει τετοια νεα πληροφορια στο forum.
Για όποιον θα μένει κοντά στο Termini προτείνω το Meid in Nepols.Πολύ ωραίο φαγητό,ειδικά η πίτσα τους τρομερη!Μακράν η καλύτερη που έφαγα όσο ήμουν εκεί.Δοκίμασα και ένα γλυκό με nutella και σπόρους (μάλλον) από κουκουνάρι πολύ καλό!Eιδικά για τους λάτρεις της nutella!
Meid in Nepols
 

annageo

Member
Μηνύματα
95
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Paris!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου...
Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια σας, και για τις προτάσεις σας!!

τελικά έκλεισα αυτό
.: 1 Via Dei Valeri ::: Urban Confort ::: Via dei Valeri 1 Roma :.
ειναι Β&Β αλλα ειχε πολυ καλες κριτικες και στο booking και στο
tripadvisor, οποτε...
ειναι 900 μετρα απο το Κολοσσαιο.
τωρα για αλλες πληροφοριες θα ψαξω μετα τα Χρισοτυγεννα...
αααααα, θελω να φυγω ΤΩΡΑ, μπορω??
 

Nickie

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά του Πάσχα
Εγώ έχω μείνει 3 φορές στο Residenza Antica είναι στην Tritone, λίγο πιο κάτω από την Barberini..4-5 λεπτάκια με τα πόδια από τη Di Spagna.. έμεινα ευχαριστημένη πολύ!
Δυστυχώς μεθαύριο που θα πάμε δεν βρήκαμε δωμάτιο και θα μείνουμε στο Brittania στη via Napoli...σύντομα θα έχω να σας πω νέα
 

Nickie

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά του Πάσχα
εγώ έχω κάνει Πρωτοχρονιά στην Ρώμη.. στην Di Spagna φοβερά... εννοείται αξίζει η Ρώμη όποτε και να πας, απλά νομίζω θα είνια πιο ήσυχα τα Χριστούγεννα.
Αν δεν κάνω λάθος στην Piazza Navona είχε χριστουγεννιάτικο παζάρι με καρουζέλ, πλανόδιους πωλητές, happenings... κάθε μέρα εκεί ήμασταν
Για το δείπνο, ή στο ξενοδοχείο ή σε κάποιο εστιατόριο... αλλά κανονίστε το από νωρίς.. όχι σαν εμάς :) που την βγάλαμε με τα υπέροχα σάντουιτς τον πλανόδιων με το φανταστικό λουκάνικο ;)
.....χάλια θα περάσεις..... μωρέ μηπώς να πάω και για τις γιορτές????? :Ρ
 

afroditi

Member
Μηνύματα
145
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
ναι το ξέρω ότι έχει χριστουγεννιάτικο παζάρι στην navona
εκεί θα πηγαίνουμε σίγουρα κι εμείς κάθε μέρα!
όσο για δείπνο έχω ψαχτεί αρκετά (και με την βοήθεια παιδιών από δω μέσα)
και ξέρω πάνω κάτω που θα πηγαίνουμε να τρώμε!

μωρέ αν δεν έχεις κανονίσει τίποτα μήπως να το σκεφτείς
σοβαρα για την αιώνια πόλη??:)
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Αν δεν κάνω λάθος στην Piazza Navona είχε χριστουγεννιάτικο παζάρι με καρουζέλ, πλανόδιους πωλητές, happenings... κάθε μέρα εκεί ήμασταν
Τα ίδια λέει και η ιταλική ανακοίνωση. Παραδοσιακή αγορά, κάθε χρόνο γίνεται, θά'χει χριστουγεννιάτικα δώρα και στολίδια και Αη-Βασίλη για τα παιδιά.
 

giorgos @ helen

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Γεια σας και από εμάς:clap:.Σκεφτόμαστε να κάνουμε Πρωτοχρονιά :xmas_smile: στην Ρώμη. Ποια είναι η άποψή σας; Κάτι που πρέπει να γνωρίζω;:pilot:
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
κατ'αρχάς καλωσορίσατε!πρωτοχρονιά στην αιώνια πόλη!!τι να γνωρίζεις;απλά ότι θα περάσετε τέλεια!νάσαι σίγουρος....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.682
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom