Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.815
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
δεν είναι λόγος αυτός να μην πάει καποιος εστω για 1 φορά επαναλαμβάνω.
ο καφές είναι ιεροτελεστία πολύ σωστά αλλά πολύ διαφορετική από ότι στην Ελλάδα. στα όρθια εννοείται. γι αυτο για ενα σερβιτόρο φαινεται παραξενο να καθεται καποιος 1 ωρα με 1 εσπρεσσο..
Να κάνω μια χαζή ερώτηση? Μπορεί να πάει κανείς στο Cafe Greco και να μην πιει καφέ αλλά να γυρίσει στους χώρους του? Διότι, και καφέ να κάτσει να πιεί, θα παλουκωθεί κάπου για 5-10 λεπτά (απ' ό,τι διαβάζω) θα δεί ό,τι φαίνεται δίπλα του ή απέναντί του και θα τον διώξουν. Όλα αυτά τα υπέροχα που δείχνει στο σάιτ του, πώς μπορεί να τα απολαύσει κανείς χωρίς να τον πάρουν παραμάζωμα για την έξοδο?
 
Μηνύματα
116
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος του μεταξιού
Βρε παιδιά, είναι δυνατόν να ισχυριζόμαστε ότι αγαπάμε τα ταξίδια, ότι δηλαδή μας αρέσει να διευρύνουμε τους ορίζοντές μας και να ανοίγει το μυαλό μας, κι από την άλλη να είμαστε τόσο απόλυτοι; Εδώ έχουμε χωρίσει τους ταξιδιώτες σε δύο στρατόπεδα: ή είσαι κουλτουριάρης και ψαγμένος και θα πας στο greco, ή είσαι χαζοπεριπλανώμενος και θα τη βγάλεις στα Mac... Μέση λύση δεν υπάρχει;;;;
ΟΚ, εγώ υπαναχωρώ. Κακώς άνοιξα όλο αυτό το θέμα. Έχετε δίκιο. Ας πάει ο καθένας όπου θέλει και μπορεί. Και ας σχηματίσει προσωπική άποψη. Άλλωστε όσοι είμαστε εδώ μέσα (κάτι παραπάνω από 9.000 αν δεν κάνω λάθος) τόσες απόψεις μπορούμε να εκφράσουμε.
Καλά μας ταξίδια, όπου και όπως τα ονειρεύεται ο καθένας μας!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.410
Likes
9.340
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Να κάνω μια χαζή ερώτηση? Μπορεί να πάει κανείς στο Cafe Greco και να μην πιει καφέ αλλά να γυρίσει στους χώρους του? Διότι, και καφέ να κάτσει να πιεί, θα παλουκωθεί κάπου για 5-10 λεπτά (απ' ό,τι διαβάζω) θα δεί ό,τι φαίνεται δίπλα του ή απέναντί του και θα τον διώξουν. Όλα αυτά τα υπέροχα που δείχνει στο σάιτ του, πώς μπορεί να τα απολαύσει κανείς χωρίς να τον πάρουν παραμάζωμα για την έξοδο?
φυσικά κ μπορείς, κανείς δεν θα σου πει κάτι. σαν να πας σε ένα ελληνικό καφέ μέσα. το σημείο που βρίσκεται σημαίνει ότι είναι πάντα γεμάτο. αποφύγετε ώρες καταστημάτων κ περιόδους μεγαλης τουριστικής κίνησης. καλύτερη ώρα πρωί πρωί κ καταχείμωνο.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.922
Samion, σέβομαι απόλυτα την άποψή σου, αλλά μήπως αδικείς λίγο το tripadvisor; Είναι φυσικό να υπάρχουν και κριτικές υπερβολικές, ίσως απαράδεκτες για πολλούς από εμάς, αλλά ο μέσος όρος δε νομίζω ότι πέφτει πολύ έξω από την πραγματικότητα. Συνήθως στο top10 των αξιολογήσεων περιλαμβάνονται εστιατόρια που είναι πραγματικά πολύ καλά. Για να μην αναφέρω τα ξενοδοχεία. Πολλές φορές έχει τύχει να μπω στον πειρασμό να κλείσω ξενοδοχείο με πολύ χαμηλή τιμή σε κεντρικό σημείο και όταν είδα τις κριτικές των επισκεπτών κατάλαβα γιατί η τιμή είναι τόσο χαμηλή! Άλλωστε το συγκεκριμένο site δεν πουλάει τα δωμάτια ή τα εστιατόρια, απόψεις ταξιδιωτών περιέχει. Και στην τελική, το συγκεκριμένο site όπως και κάθε άλλο, το επισκεπτόμαστε, όπως ανέφερα και στη σύστασή μου, για να πάρουμε ιδέες. Κανείς δε μας υποχρεώνει να τις ακολουθήσουμε και κανείς δεν αμφισβητεί την κριτική μας ικανότητα.
Όσο για το Greco, δε στάθηκα μόνο στις τιμές για να το αντιπροτείνω. Μίλησα και για κακή εξυπηρέτηση και για ένα περιβάλλον που εμένα τουλάχιστον μου προξενούσε άγχος παρά χαλάρωση και απόλαυση.
1.To tripadvisor δεν το αδικεί καθόλου ο ακατανόμαστος...αν είναι δυνατόν να στηρίζω το φαγητό μου και τον ύπνο μου σε αυτά που θα μου πει ο κάθε τυχαίος-άσχετος που γράφει στο tripadvisor... ρε παιδιά έτσι κανονίζετε τα ταξίδια σας? Το tripadvisor λειτουργεί πάντα επικουρικά και σε καμία περίπτωση δεν είναι ταξιδιωτική βίβλος, μην μας τρελλαίνετε...Χρειαζόταν αγαπητή Ηλέκτρα να διαβάσεις το tripadvisor για να καταλάβεις ότι ένα ξενοδοχείο στο κέντρο της Ρώμης με εξαιρετικά χαμηλή τιμή ήταν πάτος?

2. Το να πιείς έναν καφέ στο Greco είναι μια εμπειρία την οποία πρέπει να ζήσεις έστω και μια φορά... το μέρος είναι special και όπως κάθε special μέρος πληρώνει το τίμημα της δημοφιλίας του... ναι είναι ακριβό, ναι το service ανάλογα με την στιγμή είναι αγχωτικό αλλά και μόνο ότι πίνεις τον καφέ σου σε ένα καφέ 300 ετών λέει πολλά...

3. Όσον αφορά τα MC που ανέφερες, ναι είμαι απόλυτος... αν βρίσκεσαι στο Πάνθεον και απολαμβάνεις αυτή την υπέροχη θέα και με δεκάδες επιλογές εστίασης γύρω σου, πρέπει να είσαι πρύτανης λαλακίας αν διαλέξεις να φας στα MC... λυπάμαι αλλά έτσι είναι... τέλος...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αν θες κάνε ένα κόπο και διάβασε την ιστορία του καφέ στο λινκ που παρέθεσε ο Samion...
Και τα μουσεία κλειστά συνήθως είναι αλλα για κάποιο λόγο τα επισκεπτόμαστε...Στο Greco δεν πάει κάποιος για ν απολάυσει μόνο τον καφέ σα καφέ αλλα για την εμπειρία..Ένας ακόμα λόγος που ίσως ο καφές του να είναι λίγο πιο ακριβός ,είναι για να μην γίνει στέκι αυτών που συχνάζουν στα Mac...
Αλλα γουστα sapienza... εκεινο που ειπα ειναι οτι προτιμω να καθομαι σ' ενα καφε και απεναντι μου να εχω ζωντανους ανθρωπους σε κινηση, παρα να παρακολουθω κουρασμενους Ελληνες και Γιαπωνεζους που εχουν πεθανει απο τον ποδαροδρομο και τα ψωνια. Στο Greco πηγα και το ειδα. Τα μικρα μουσεια δεν τα πολυσυμπαθω. Και καφε δεν πινω.
Η ποιοτητα για μενα δεν εχει να κανει ουτε με την τιμη, ουτε με το σερβιτσιο, ουτε με τα καδρα και τους τοιχους. Η εξυπηρετηση, η ευγενεια του προσωπικου και η ανεση αντιθετα ειναι οι βασικες απαιτησεις μου.
 

cloud13

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο
Ταξίδι-Όνειρο
Thailand
ειρηνη υμην!!!! βασικα επειδη οι αποψεις ειναι διαφορετικες λεμε να παμε απο κει να δουμε αν οντως ειναι τοσο ανχωτικα και θα δουμε αν θα κατσουμε... :) απο κει και περα τα online εισητηρια στο βατικανο τα κλεινω με χρεωστικη απο το site??? και αν ναι πρεπει να ειναι για συγκεκριμενη ωρα η μονο ημερα?? και τα πασα μας θα τα δεχτουν σιγουρα??? ευχαριστω και παλι για το ενδιαφερον σας νιωθουμε πολυ καλυτερα με τοση βοηθεια !!!:clap:
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Αλλα γουστα sapienza... εκεινο που ειπα ειναι οτι προτιμω να καθομαι σ' ενα καφε και απεναντι μου να εχω ζωντανους ανθρωπους σε κινηση, παρα να παρακολουθω κουρασμενους Ελληνες και Γιαπωνεζους που εχουν πεθανει απο τον ποδαροδρομο και τα ψωνια. Στο Greco πηγα και το ειδα. Τα μικρα μουσεια δεν τα πολυσυμπαθω. Και καφε δεν πινω.
Η ποιοτητα για μενα δεν εχει να κανει ουτε με την τιμη, ουτε με το σερβιτσιο, ουτε με τα καδρα και τους τοιχους. Η εξυπηρετηση, η ευγενεια του προσωπικου και η ανεση αντιθετα ειναι οι βασικες απαιτησεις μου.
Κι εμένα μ αρέσει να πίνω τον καφέ μου στην Ταορμίνα και ν ατενίζω τη θέα,αλλα συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα...Δεν θ αποθαρρύνω όμως κάποιον να ζήσει την εμπειρία του Greco με γνώμονα τα 5€ που πίνω τον καφέ και στη γειτονιά μου.. Ναι, το Greco θεωρείται τουριστικό,όπως και η Fontana di Trevi,η Piazza di Spagna κι όλα τα ορόσημα της Αιώνιας Πόλης, πως να το κάνουμε,να διαγράψουμε την ιστορία του δε γίνεται..
Κουμάντο δεν κάνουμε λοιπόν στην τσέπη κανενός,απλά καταθέτουμε το πως έχουν τα πράγματα...
Αν θυμάσαι και σε παλαιότερες συζητήσεις, αλλος πάει στη Ρώμη και ρωτά που έχει ΙΚΕΑ για να φάει κεφτεδάκια και τζάμπα καφέ την Τρίτη κι άλλος επιθυμει γκουρμέ περιπτώσεις..Ας διαλέξει λοιπόν κανείς οτι του αξίζει!
..Και το κλείνουμε το θέμα εδώ...
 
Μηνύματα
116
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος του μεταξιού
"Ας διαλέξει λοιπόν ο καθένας ότι του αξίζει";;;;;

Εύχομαι να έχεις πάντα την οικονομική δυνατότητα να κάνεις πολλά, όμορφα και αξέχαστα ταξίδια, όπως εσύ τα θέλεις.
Λάβε όμως υπόψη ότι υπάρχουν κι άνθρωποι που κάνουν οικονομίες ένα χρόνο για να καταφέρουν να δουν τη Ρώμη και την κάθε Ρώμη. Και οι οποίοι φυσικά όταν καταφέρουν να πάνε δεν έχουν τη δυνατότητα να απολαύσουν τις γκουρμέ καταστάσεις που περιγράφεις, αλλά κοιμούνται σε hostel και ναι, τρώνε στα Mac. Προσωπικά όχι μόνο τους σέβομαι, αλλά τους βγάζω και το καπέλο!
Καλά μας ταξίδια και πάλι.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.410
Likes
9.340
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
αλλά κοιμούνται σε hostel και ναι, τρώνε στα Mac.
το να τρως σε μακ δεν ειναι παντως μονο οικονομικο θέμα. είναι κ θέμα κουλτουρας, να μη δοκιμάζεις τη ντόπια κουζίνα που ακόμα κ στη Ρώμη προσφέρεται και σε χαμηλές τιμές. το λόγο να προτιμήσει καποιος τα μακ από ένα πανίνο στο χέρι, ένα κομματι πίτσα ή κάτι άλλο τοπικό ειλικρινά δεν τον βλέπω.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
"Ας διαλέξει λοιπόν ο καθένας ότι του αξίζει";;;;;

Εύχομαι να έχεις πάντα την οικονομική δυνατότητα να κάνεις πολλά, όμορφα και αξέχαστα ταξίδια, όπως εσύ τα θέλεις.
Λάβε όμως υπόψη ότι υπάρχουν κι άνθρωποι που κάνουν οικονομίες ένα χρόνο για να καταφέρουν να δουν τη Ρώμη και την κάθε Ρώμη. Και οι οποίοι φυσικά όταν καταφέρουν να πάνε δεν έχουν τη δυνατότητα να απολαύσουν τις γκουρμέ καταστάσεις που περιγράφεις, αλλά κοιμούνται σε hostel και ναι, τρώνε στα Mac. Προσωπικά όχι μόνο τους σέβομαι, αλλά τους βγάζω και το καπέλο!
Καλά μας ταξίδια και πάλι.
Σ ευχαριστώ πολύ... Κανείς δεν είπε τ αντίθετο,ίσα ίσα δε κάνω σε κανενός την τσέπη κουμάντο..Το να πας όμως στην Ιταλία για να φας Mac,το θεωρώ μέγα λάθος..Φάε pizza al metro,panini,τόσες επιλογές έχεις...Για κάποιους ίσως το ταξίδι να είναι κάτι παραπάνω απο τα αξιοθέατα και το shopping..Είναι η κουλτούρα,η κουζίνα,η μουσική,οι άνθρωποι,και πολλά αλλα...Μην το παίρνεις προσωπικά...
Καλά ταξίδια όπου και όπως τα επιθυμείς!!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.922
Mα τι μας λες τώρα κορίτσι μου... ξέρεις πόσο κάνει ένα φοβερό panini σε ένα τυχαίο deli ακόμα και στο καρατουριστικό κέντρο? Γνωρίζεις πόσο κάνει ένας υπέροχος εσπρέσο σε ένα απλό μπαρ? Τα ίδια και λιγότερα από την διατροφική σαβούρα των Mc...

Είπαμε όταν είσαι πιτσιρικάς το πρωτεύων είναι να ταξιδεύεις... αν δεν έχεις μια φυσικό είναι να κάνεις αβαρίες και στο φαί και στον ύπνο... και σε hostel θα κοιμηθείς και panini στο χέρι θα φας...άλλο αυτό όμως και άλλο να είσαι σαβούρας και να τρως και να πίνεις διατροφικούς εφιάλτες στα Mc...

Αν τώρα έχεις καβατζάρει τα τριάντα και έχεις οικονομικά προβλήματα, το οποίο ειδικά στις μέρες μας είναι φυσιολογικότατο, τότε κάνεις κράτει και πας όταν έχεις τα όβολα... δεν λέει μεγάλος άνθρωπος με γυναίκα και παιδιά να την κάνεις σε hostel και να τρως μια πίτσα στο χέρι... εμένα καραγκιοζιλίκι περισσότερο μου βγάζει και όχι σεβασμό...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.332
Μηνύματα
888.615
Μέλη
38.999
Νεότερο μέλος
MARGI HPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom