Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
όχι δεν είναι πιεσμένο, στο κέντρο της πόλης είναι.
δοκίμασε αν θέλεις να κατεβάσεις το κόστος, να το οργανώσεις μόνος. ξεκίνα από τις πτησεις πχ. με την Easy jet ξεκινουν από 50Ε το μαρτιο. από Αθήνα πάντα. χοτέλ με 80-100 βρίσκεις σουπερ, με τα μισά ανεκτό.

ναι, το είχα προτείνει, καλό είναι για τα χρήματα που κοστίζει πολύ καλή επιλογή. είναι δε κοντα στο σταθμό σε ήσυχη περιοχή με πολλά μαγαζιά. δοκιμασμένο σχετικά πρόσφατ από μέλος..με θετικό feedback..
Εγώ είμαι αυτό το μέλος :) Λοιπόν ναι, έμεινα 3 βράδια μέσα Νοέμβρη φέτος και επιβεβαιώνω όσα λέει ο Samion. Βολεύει πολύ για μετακινήσεις (στα 200 μέτρα είναι το τέρμινι, αφετηρία πάμπολλων λεωφορείων). Μαγαζιά δεν είδα ιδιαίτερα πολλά, εκτός από κάποια ωραία ζαχαροπλαστεία. Πολυ ήσυχη περιοχή, αν δεις 1-2 άστεγους στο παρκάκι παραπέρα δεν τρέχει τίποτα, δε θα νιώσεις καν αίσθημα ανασφάλειας. Με τα πόδια σε ελάχιστα λεπτά είσαι εντελώς κέντρο. Τα δωμάτια είναι απλά αλλά χαριτωμένα, ανακαινισμένα, πεντακάθαρα. Το πρωινό πολύ καλό. Εμείς μείναμε με 42 περίπου τη βραδιά (το δίκλινο) και περιμέναμε ένα αχούρι, φαντάσου είχα back up τηλέφωνα από ξενοδοχεία για να πάμε κατευθείαν αλλού, κι ας είχαμε προπληρώσει.
Οπότε ο ενθουσιασμός μου οφείλεται στο ότι σε μια συναρπαστική τιμή ήταν ένα αξιοπρεπέστατο ξενοδοχείο με οικογένειες, ζευγάρια κλπ.

Αυτά. Νομίζω αυτό το Andreotti το έχω παινέψει σε τουλάχιστον 3 θέματα ως τώρα, σταματώ γιατί θα γίνω γραφική!
 

bananaki

Member
Μηνύματα
19
Likes
1
ωραια αρα να μην αγχωνομαι μπορω και απο εκει απευθειασ να μπω στο λεοφωρειο τησ κορταλ και να παω τερμινι ετσι??να ρωτησω κατι αλλο? το check-in του ξενοδοχειου μου ειναι μεχρι τισ 2:30 αλλα εμενα η πτηση μου φτανει 3 και 10 και αν βαλεισ μεχρι να φτασω στο ξενοδοχειο απο το αεροδρομιο βαλε 4 και μιση μη σου πω 5.λεσ να υπαρχει προβλημα??τι τρωμε στη ρωμη??τι αξιζει να αγορασεισ για δωρα?? σε ποια αξιοθεατα εχει να πληρωσεισ εισοδο??:xmas_wink:

επισησ τι παιζει με την ryanair??εκλεισα τα εισητηρια εκτυπωσα το αποδεικτικο αλλα μου λει
IN ORDER TO TRAVEL YOU ARE REQUIRED TO CHECK-IN ONLINE AND PRESENT AT THE AIRPORT YOUR ONLINE BOARDING PASS AND VALID ACCEPTED TRAVEL DOCUMENT, PASSENGERS WHO DO NOT PRESENT A BOARDING PASS AT THE AIRPORT WILL BE CHARGED A RE-ISSUE FEE OF EUR40/GBP40(each boarding pass must be printed and presented on an individual A4 page).
Passengers can check-in online from 15 days up to 4 hours before each scheduled flight departure time.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1. να μπω στο λεοφωρειο τησ κορταλ και να παω τερμινι ετσι??να ρωτησω κατι αλλο?
2. το check-in του ξενοδοχειου μου ειναι μεχρι τισ 2:30 λεσ να υπαρχει προβλημα??
3. τι τρωμε στη ρωμη??
4. τι αξιζει να αγορασεισ για δωρα??
5.σε ποια αξιοθεατα εχει να πληρωσεισ εισοδο??
1. ναι
2. όχι
3. Italian cuisine - Wikipedia, the free encyclopedia
4. List of Italian products with protected designation of origin - Wikipedia, the free encyclopedia
5. Roma Pass
 

MariaPico

Member
Μηνύματα
102
Likes
1
Εγώ είμαι αυτό το μέλος :) Λοιπόν ναι, έμεινα 3 βράδια μέσα Νοέμβρη φέτος και επιβεβαιώνω όσα λέει ο Samion. Βολεύει πολύ για μετακινήσεις (στα 200 μέτρα είναι το τέρμινι, αφετηρία πάμπολλων λεωφορείων). Μαγαζιά δεν είδα ιδιαίτερα πολλά, εκτός από κάποια ωραία ζαχαροπλαστεία. Πολυ ήσυχη περιοχή, αν δεις 1-2 άστεγους στο παρκάκι παραπέρα δεν τρέχει τίποτα, δε θα νιώσεις καν αίσθημα ανασφάλειας. Με τα πόδια σε ελάχιστα λεπτά είσαι εντελώς κέντρο. Τα δωμάτια είναι απλά αλλά χαριτωμένα, ανακαινισμένα, πεντακάθαρα. Το πρωινό πολύ καλό. Εμείς μείναμε με 42 περίπου τη βραδιά (το δίκλινο) και περιμέναμε ένα αχούρι, φαντάσου είχα back up τηλέφωνα από ξενοδοχεία για να πάμε κατευθείαν αλλού, κι ας είχαμε προπληρώσει.
Οπότε ο ενθουσιασμός μου οφείλεται στο ότι σε μια συναρπαστική τιμή ήταν ένα αξιοπρεπέστατο ξενοδοχείο με οικογένειες, ζευγάρια κλπ.

Αυτά. Νομίζω αυτό το Andreotti το έχω παινέψει σε τουλάχιστον 3 θέματα ως τώρα, σταματώ γιατί θα γίνω γραφική!
λες οτι ιδιαιτερα μαγαζια δεν ειχε εκτος απο κατι ζαχαροπλαστεια...για να φτασεις στα μαγαζια ποση ωρα εκανες?εννοω σε περιοχες που επισκεφτηκες και ηταν εμπορικοι δρομοι
 

noraki

Member
Μηνύματα
31
Likes
102
Επόμενο Ταξίδι
Μιλανο
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα
καλησπερα κ χρονια πολλα!ειμαι νεο μελοσ κ μολισ γυρισα απο ρωμη...εμεινα περιοχη τερμινι σε ενα πολυ ομορφο,καθαρο κ πολυκαλο πρωινο ξενοδοχειακη τησ αλυσιδας eurostars <<domus area>> με 62 ευρω απενατι απο τα λουτρα του διοκλητιανου,η αγορα στα 5 λεπτα με τα ποδια κ ολα με τα ποδια μονο βατικανο πηγαμε με μετρο κ παλι γυρισαμε με τα ποδια !με ταξι κινηθηκαμε την νυχτα περιπου στο δεκαευρω απο τραστεβερε κ τεστατζιο.με τη ευκαιρια να ευχαριστησω τουσ ιταλοφιλουσ για τις συμβουλες τους κ κυριωσ τον samion
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.140
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
πήγαινε σε ένα πρακτορείο να στα κλείσει όλα. το μπάτζετ σου ειναι υπεραρκετό.
και το Βατικανό είναι στη Ρώμη.
Δεν νομιζω πως φτανουν 400 ευρω το ατομο για 4 μερες στη Ρωμη με πρακτορειο.
Samion ποσα χρονια εχεις να κοιταξεις τις τιμες τους;
 

island

Member
Μηνύματα
46
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ!!!
Γυρισα προχθες απο ρωμη για 4 διανυκτερευσεις ξοδεψα περιπου 500 ευρω ολα μαζι και με τα εισιτηρια.Περισσοτερο μετακινηθηκα με τα ποδια αλλα χρησιμοποιησα και μετρο και λεωφορια 1 ευρω ειναι το εισιτηριο σε ολα.Καλη περιοχη για βραδυ ειναι και το campo de fiori.Εμεις μενεμε κοντα στη σταση Rebublica και ειχε και λεωφορειο κοντα στο ξενοδοχειο μας.Παντως πιστευω πως αν το οραγνωσεις μονος σου θα σου βγει φτηνοτερα παρα με πρακτορειο.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Και γω προτίνω να πάτε μόνοι σας, θα τα ευχαριστηθείτε όλα περισσότερο και θα σας στοιχίσει λιγότερο..Θα περπατήσετε πολύ αλλά έτσι θα χαρείτε την πόλη. Εγω πήγα τον Απρίλη και ο καιρός ήταν φανταστικός! (είμασταν με κοντομάνικα ενώ στην Ελλάδα είχε κρύο ακόμα), οπότε φανταζομαι πως και το Μάρτη μια χαρά θα είναι για να κάνετε τις βόλτες σας χωρίς οργανωμένο γκρουπ..Η συγκοινωνία είναι επίσης πολύ καλή οπότε δε θα έχετε πρόβλημα Το μετρό εμας δε μας βόλεψε και τόσο γιατί μέναμε στη συνοικία pigneto, τα τραμ και τα νυχτερινά λεωφορεία πάντως τα χρησιμοποιήσαμε και είχαν πολύ συχνά δρομολόγια..
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
λες οτι ιδιαιτερα μαγαζια δεν ειχε εκτος απο κατι ζαχαροπλαστεια...για να φτασεις στα μαγαζια ποση ωρα εκανες?εννοω σε περιοχες που επισκεφτηκες και ηταν εμπορικοι δρομοι
Εννοώ ότι ακριβώς τριγύρω στο ξενοδοχείο δεν είχε και πολλά: στα 2-3 λεπτά με τα πόδια είχες βγει σε κεντρικότατο δρόμο με πολλά μαγαζιά, εμπορικά και καφέ. Και το ξενοδοχείο που πρότεινε η κοπέλα παραπάνω είναι βολικό.
 

valk

Member
Μηνύματα
48
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Καλησπερα και Χρονια πολλα!
Jhon κλεισε μονος σου, ασε τα ταξιδιωτικα γρταφεια. Θα σου βγει πιο φτηνα και θα εισαι αφεντης στις κινησεις σου, οπως εσυ γουσταρεις. Η Ρωμη ειναι πολυ ευκολη πολη σε ολα της, αρκει να κανεις απο πριν μια μικρη μελετη. Αυτο αλλωστε ειναι ενα ωραιο κομματι του ταξιδιου!
 

John1987

Member
Μηνύματα
37
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Αντζελες
Καλησπερα και Χρονια πολλα!
Jhon κλεισε μονος σου, ασε τα ταξιδιωτικα γρταφεια. Θα σου βγει πιο φτηνα και θα εισαι αφεντης στις κινησεις σου, οπως εσυ γουσταρεις. Η Ρωμη ειναι πολυ ευκολη πολη σε ολα της, αρκει να κανεις απο πριν μια μικρη μελετη. Αυτο αλλωστε ειναι ενα ωραιο κομματι του ταξιδιου!
Χρονια Πολλα φιλε!

Απλα εχω ταξιδεψει μια φορα μονο εξωτερικο (London) και επισης δεν ξερω Ιταλικα και εχω μια σχετικη ανασφαλεια που και πως θα παω,πως θα συννενοηθω κτλ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.604
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom