Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

makisg

Member
Μηνύματα
4.781
Likes
15.500
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
εγώ πάλι που έχω επισκευθεί τα περισσότερα outlet στην Ιταλία,όλοι οι υπάληλοι γνώριζαν άπταιστα Αγγλικά.
συμπέρασμα:όσοι πάτε Ιταλία και γνωρίζετε μόνο Αγγλικά να πηγαίνετε μόνο σε outlet.
 

john-data

Member
Μηνύματα
50
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Καταρχήν να σας προλάβω και έγω διαβάσει πολλά θέματα για τη Ρώμη αλλά έχω ζαλιστεί τις τελευταίες 4 ημέρες διαβάζοντας....
Θα σας γράψω τι έχω μάθει και κάποιες ερωτήσεις αν μπορείτε να βοηθήσετε...
Θέλω να παω Ρώμη 11 μέχρι 16 Ιούλιου με τη κοπέλα μου.
Έχω βρει εισητήρια με τη Ryanair απο Θεσσαλονίκη για Ρώμη με 60ευρω μετ επιστροφής.
1)H τσάντα αν δεν είναι όπως γράφετε στο Τάδε Έφη Ryanair 55x40x20 cm και είναι 60*40*20 δεν θα χωράει και θα πληρώσω έξτρα?Καθώς και αν είναι στο ύψος 60 πλάτος 40 και πάχος 20. Αλλιώς με βλέπω με ένα σακίδιο πλάτης!
2)Φτάνω στο Ciampino.Απο εκεί πως θα φτάσω στο μετρό ?
Λεωφορείο μέχρι στάση μετρό Agnanina και μετά τρένο για Τέρμινι.
η καλύτερα κλείνω εισητήριο απευθείας για termini (online με φόβο καθυστέρησης η επιτόπου εκει ?) απο.
Ciampino airport <-> Rome - Bus Terravision
3)Έχετε να προτείνετε κάποιο ξενοδοχείο στα 300 ευρω κάποιο προς το κέντρο ή εστω κοντά σε μετρό....(termini?)
4)Να κάνω αγορά online τη Roma Pass (το πολύ 5 μέρες πριν;).Θα πάω σε κάποιο στάντ και θα τη παραλάβω και θα έχω δωρεάν μετακινήσεις για 3 ημέρες και δωρεάν 2 μουσεία και έκπτωση στα άλλα.Το ένα είναι το Κολοσσαιο το άλλο ποιο να είναι ?Απο θέμα τιμής πάντα...
Roma Pass
Η συμφέρει να βγάλω 3ημερη κάρτα μετακινήσεων με 11 ευρω ?Και να πληρώσω κανονικά στα μουσεία ?Αλλά πάλι με τη Roma Pass γλιτώνω και τη ουρά οπότε....Rome Pass
4)Για το Βατικανό θα κλείσω εισητήριο απο το internet.
Vatican Museums - Official web site
Αυτό το εισητήριο αφορά μόνο τα μουσεία του Βατικανό και την Καπέλα Σιξτίνα και θα το παραλάβω απ έξω απο το Βατικανό?
5)Στην πλατεία του Αγ.Πέτρου και την εκκλησία μπαίνουμε δωρεάν. Εαν θέλω να ανέβω στον τρούλο πληρώνω 5 ή 7Ε ανάλογα αν θα παω με τα ποδια ή το ασανσερ.
Τώρα σε ποια αξιοθέατα θα πάω πως κτλ τα έχω δει απο τα διάφορα θέματα...
To quartetto μας στη Ρώμη!, Ρώμη για μία εβδομάδα,Από την Ρώμη έρχομαι και στην κορφή η Βουλγαρία!!!,συμβουλες για ταξιδι στη ρωμη5μερες κτλ..
Όπως θα είδατε και ποιο πάνω στα περισσότερα απαντώ και μόνος μου.....:bleh:
Απλά θα ήθελα να μου προτείνετε ξενοδοχείο με κόστος κάπου στα 300ευρώ για 11 μέχρι 16 Ιουλίου (μόνο για ύπνο φυσικά και να μην υπάρχει πρόβλημα κλοπής) και εκτός απο τα μαγαζιά που βλέπω στα διάφορα θέματα αν υπάρχουν και γυράδικα με πίτσα:bleh: δλδ φτηνό γρήγορο φαγητό!
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.166
Likes
41.545
Για φαγητό προτέινω αυτό Ivo, Ρώμη - Κριτικές εστιατορίων - TripAdvisor στο Τραστέβερε.
Έντιμη τρατορία, πολύ πολύ οικονομική, με άπαιχτη πίτσα και πολύ νόστιμο μαγειρευτό φαγητό. Είναι πολύ δημοφιλές στην περιοχή και με πολύ κόσμο, αλλά ντόπιους κυρίως. Εμένα με πήγε ντόπιος, πάντως. Και ξαναπήγα να δοκιμάσω κι άλλα πιάτα.
Συγγνώμη, τι θα πει γυράδικα με πίτσα; Μπορείς να φας και οικονομικά και αυθεντικές γεύσεις.
 

john-data

Member
Μηνύματα
50
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
dimitrak όχι απο το booking αλλά με τη σελίδα που βγάζει η ryanairhotel μου βγάζει αρκετά...
Φυσικά αν για 50 ευρώ είναι σε καλύτερη τοποθεσία εντάξει...
Traveller έχεις δίκιο
αλλά έχω διαβάσει πάρα πολύ στο forum απο τα άλλα παλικάρια και τις κυρίες και είμαι μπερδεμένος δεν ζητάω αμάσητη πληροφορία...
Αν δεις και στα ποιο πολλά απαντάω μόνος μου απλά θέλω να είμαι 100% σίγουρος...
paefstra ευχαριστώ θα το προτιμήσω...Με το γυράδικα πίτσας εννοώ μαγαζιά όπως είναι εδω στην Ελλάδα τα γυράδικα (πιτόγυρα,σάντουιτς κτλ) τα αντίστοιχα της Ιταλίας...
 
Last edited by a moderator:

sophakos

Member
Μηνύματα
135
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία κ δε συμμαζεύεσαι!
Ταξίδι-Όνειρο
Αίγυπτος
Πάντως εμείς πέρσυ ΔΕΝ κλείσαμε εισητήριο μέσω ιντερνετ γιατί τσιγκουνευτήκαμε τα 4 ευρώ τα παραπάνω και πήγαμε έτσι κι ήμασταν μέσα σε 20 λεπτά. Η ουρά στην αρχή φάνηκε μεγάλη, αλλά προχωρούσαμε πολύ γρήγορα! Και επίσης, πριν φτάσουμε στην είσοδο, καθώς κατευθυνόμασταν κατά κει, είχε διάφορους "οδηγούς" για να σου κάνουν guided tour και skip the line, και προσπαθούσαν να μας πείσουν πως οι ουρές των ανθρώπων φτάνουν μέχρι το δρόμο και έχει τουλάχιστον 4 ώρες αναμονή!!! 4 ώρες = 20 λεπτά τελικά! Δεν ξέρω αν ήμασταν τυχεροί και έτσι απλά έτυχε απλά σου λέω την εμπειρία μου και αποφασίζεις εσύ!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
μη το ψαχνεις πολυ φιλε μου..αφου πας τοσο οικονομικα μη προβληματιζεσαι που θα μεινεις απ τη στιγμη που διαθετεις συγκεκριμενο ποσο.

εδω δες ξενοδοχεια κοντα σε τερμινι και ρεμπουμπλικα..
http://www.booking.com

για οικονομικες λυσεις φαγητου ατομα που εχουν παει πολλες φορες εχουν προτεινει κατα καιρους τα εξης:

-Pizzeria “Da Baffetto” Via del Governo Vecchio, 114 , κοντα στην Piazza Navona

-Aristo campo, Piazza campo dè Fiori 30, Via della Lungaretta 81(trastevere),

-Panella l'arte del pane, ViaMerulana54 (κοντα στο τερμινι)

-Pastarito Pizzarito - Via Cola di Rienzo, 18 (κοντα στην piazzadelpopolo) και Via Vittorio Veneto, 13(κοντα στην piazza barberini) και Via Gioberti, 25 (τερμινι)

-Autogrill's Ciao Ristorante

-Castroni - Via Cola di Rienzo, 196

-Ristorante Alla Rampa,Piazza Mignanelli, 18 (piazza di spania)

ελπιζω να βοηθησα.
 

john-data

Member
Μηνύματα
50
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
sophakos ευχαριστώ αλλά θα κλείσω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο γιατι ποτε δεν ξέρεις...
giannismits σε ευχαριστώ πολύ!
 

NUOVO..

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Έχετε να προτείνετε κανένα ξενοδοχείο στη Ρώμη (80-100?)απο προσωπική σας εμπειρία.θα είμαι εκει 14-17/7.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.297
Μηνύματα
887.144
Μέλη
38.965
Νεότερο μέλος
mareeap

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom