Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

rulakigo

Member
Μηνύματα
200
Likes
78
Επόμενο Ταξίδι
Vienna
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη,Ρωσσία
Παιδιά από ότι φαίνεται δέχονται μόνο πιστωτικές. Και εγώ προσπάθησα σε κολοσσέο Βατικανό με 2 διαφορετικές χρεωστικές κάρτες και δε μου τις δέχτηκε πουθενά. Το αναφέρω γιατί εδώ μέσα έχει γραφτεί ότι άτομα έχουν κλείσει εισητήρια με χρεωστική. Εγώ δεν τα κατάφερα και μου τα έκλεισε φιλικό πρόσωπο που έχει πιστωτική γτ εγώ δεν έχω. Δε ξέρω αν φταίνε τα κάπιταλ κοντρόλς πάντως και στο ξενοδοχείο είχα το ίδιο πρόβλημα και τις κάρτες αυτες τις έχω χρησιμοποιήσει στο εξωτερικό στο παρελθόν.
 

Valenthia

Member
Μηνύματα
22
Likes
10
Παιδιά από ότι φαίνεται δέχονται μόνο πιστωτικές. Και εγώ προσπάθησα σε κολοσσέο Βατικανό με 2 διαφορετικές χρεωστικές κάρτες και δε μου τις δέχτηκε πουθενά. Το αναφέρω γιατί εδώ μέσα έχει γραφτεί ότι άτομα έχουν κλείσει εισητήρια με χρεωστική. Εγώ δεν τα κατάφερα και μου τα έκλεισε φιλικό πρόσωπο που έχει πιστωτική γτ εγώ δεν έχω. Δε ξέρω αν φταίνε τα κάπιταλ κοντρόλς πάντως και στο ξενοδοχείο είχα το ίδιο πρόβλημα και τις κάρτες αυτες τις έχω χρησιμοποιήσει στο εξωτερικό στο παρελθόν.
Παιδια εγω προσωπικα τον Σεπτεμβριο 2014 ειχα κλεισει ολα τα εισητηρια με χρεωστικη καρτα ( πειραιως ) . Αλλα τωρα που ηθελα να κλεισω για Κολοσσαίο δεν μπορεσα . Κατι εχει αλλαξει προφανως . Αποφασισα πως θα τα παρω απ κει .
 

Dimitris1990

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Dimitris1990 αυτο το ειχε προτεινει σε εναν οδηγο ο Δουσης. Αλλα γενικα ψαξε πιο κοντα στο κεντρο θα βρεις. Επελεξε διαμερισματα εχουν πολυ καλες κριτικες και εντος των χρηματων σου.
Dimitris1990 αυτο το ειχε προτεινει σε εναν οδηγο ο Δουσης. Αλλα γενικα ψαξε πιο κοντα στο κεντρο θα βρεις. Επελεξε διαμερισματα εχουν πολυ καλες κριτικες και εντος των χρηματων σου.
Θα μπορουσες να επισυναψεις τον οδηγο εδω να του ριξω μια ματια?
 

mandragon

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σας. Θα πάω στη Ρώμη για ταξίδι αναψυχής την περίοδο 19-23 Μαΐου. Δεν έχω ξαναπάει. Έκανα μια κράτηση στο εξής (με δωρεάν ακύρωση)

https://www.booking.com/hotel/it/at...M;sid=406663622cb7436f54cecd1db9efb58a;dcid=5

Νομίζω οτι το βρήκα σε καλή τιμή δηλαδή 280€ το δίκλινο για 4 βράδια. Με προβληματίζει μόνο μήπως είναι πολύ μακριά από το κέντρο. Τo budget μας είναι γενικά μεταξύ 50-100€ τη βραδιά, αλλά αν μπορούσα να αποφύγω το 100αρικο θα ήταν καλύτερα γιαυτό έκλεισα σε αυτό. Έχετε κάτι άλλο να μου προτείνετε από την εμπειρία σας; Ευχαριστώ.
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Καλησπέρα σας. Θα πάω στη Ρώμη για ταξίδι αναψυχής την περίοδο 19-23 Μαΐου. Δεν έχω ξαναπάει. Έκανα μια κράτηση στο εξής (με δωρεάν ακύρωση)

https://www.booking.com/hotel/it/at...M;sid=406663622cb7436f54cecd1db9efb58a;dcid=5

Νομίζω οτι το βρήκα σε καλή τιμή δηλαδή 280€ το δίκλινο για 4 βράδια. Με προβληματίζει μόνο μήπως είναι πολύ μακριά από το κέντρο. Τo budget μας είναι γενικά μεταξύ 50-100€ τη βραδιά, αλλά αν μπορούσα να αποφύγω το 100αρικο θα ήταν καλύτερα γιαυτό έκλεισα σε αυτό. Έχετε κάτι άλλο να μου προτείνετε από την εμπειρία σας; Ευχαριστώ.
Οντως το συγκεκριμένο ξενοδοχειο είναι πολύ μακριά και εφοσον πατε για πρώτη φορά ,είναι σημαντικο κατά τη γνωμη μου να μεινει κανείς οσο το δυνατον πιο κέντρο...για αυτο θα σου έλεγα αν μπορεις να φτάσεις στα 100 τη βραδιά ,να βιαστεις και να κλεισεις καποια συμπαθητικά που υπαρχουν ακομα στη ναβονα για παραδειγμα,γιατι σε λιγο δε θα υπάρχουν κι αυτά...πιστευω οτι δεν θα το μετανιώσεις...αν ομως δεν μπορεις, κοιταξε λιγο το τραστεβερε και την περιοχη γυρω απο το κολοσσαιο...α,και via veneto ισως ....σε περιπτωση που δεν βρεις τιποτα στα μέτρα σου εκει,κανω την καρδιά μου πέτρα και σου προτεινω να κοιτάξεις και γυρω απο το σταθμο....
 

qwerty

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Οντως το συγκεκριμένο ξενοδοχειο είναι πολύ μακριά και εφοσον πατε για πρώτη φορά ,είναι σημαντικο κατά τη γνωμη μου να μεινει κανείς οσο το δυνατον πιο κέντρο...για αυτο θα σου έλεγα αν μπορεις να φτάσεις στα 100 τη βραδιά ,να βιαστεις και να κλεισεις καποια συμπαθητικά που υπαρχουν ακομα στη ναβονα για παραδειγμα,γιατι σε λιγο δε θα υπάρχουν κι αυτά...πιστευω οτι δεν θα το μετανιώσεις...αν ομως δεν μπορεις, κοιταξε λιγο το τραστεβερε και την περιοχη γυρω απο το κολοσσαιο...α,και via veneto ισως ....σε περιπτωση που δεν βρεις τιποτα στα μέτρα σου εκει,κανω την καρδιά μου πέτρα και σου προτεινω να κοιτάξεις και γυρω απο το σταθμο....
Πριν λίγες μερες ημουν Ρώμη και δεν μπορω να καταλάβω γιατι τέτοιος αρνητισμος για την περιοχή κοντα στο σταθμό. Μείναμε κοντα στην Piazza Republica και συγκεκριμένα σε ενα στενο της Nationale και η περιοχή μου φάνηκε μια χαρα,και καναμε και ποσες βόλτες το χάραμα στην Ρώμη και περασαμε και απο την περιοχή του σταθμού. Ειδικα αν το συγκρίνουμε με το κεντρο της Αθηνας ειναι η μερα με την νυχτα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Πριν λίγες μερες ημουν Ρώμη και δεν μπορω να καταλάβω γιατι τέτοιος αρνητισμος για την περιοχή κοντα στο σταθμό. .
Ουτε κι εγω. Παλι εμεινα σε 4στερο τιγκα στον κοσμο, ωραια γειτονια, το βραδυ κοσμος, ασφαλεια παρεες..για ποιο λογο να προτιμησω τα ερημα σοκακια περιξ της βια βενετο δεν το αντιλαμβανομαι εκτος αν σηκωνει το μπατζετ επι της βια βενετο. Ο σταθμος δεν ειναι η πρωτη επιλογή αλλα δεν ειναι καθολου η τελευταια. Εχει πολυ ωραια ξενοδοχεια σε καλες τιμες, αστεια πραγματα.
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
αν συγκρινουμε αντιστοιχες περιοχες της αθηνας ,τοτε συμφωνω κι εγώ....αλλά μη βάλουμε και την περιοχη του σταθμου το ιδιο με τη ναβονα ,το πανθεον και τα ισπανικα σκαλια...αν ειναι μικρή η διαφορά οπως στην περιπτωση για την οποια απανησα ειπα οτι αξιζει, αν μπορει κανεις να δωσει κατι παραπανω,και να μεινει καρακεντρο....αν η διαφορά ειναι μεγάλη,τοτε στις εναλλακτικες επιλογες,εγώ θεωρω καλυτερο το τραστεβερε μετα την περιοχη του κολοσσαιο και τελευταια επιλογη το termini....αυτα είναι προσωπικες επιλογες βέβαια και σε σχέση με το value for money που θα βρεις σε ένα κατάλυμα...επιμένω λιγο σε αυτους που πανε για πρώτη φορά να μεινουν οσο πιο κεντρικά γινεται γιατι μεσα στη βιασυνη να δουν διαφορα αξιοθέατα,χανεται ισως η μαγεια της πολης οταν μετά απο αρκετες ώρες που έχεις ξεθεωθει να δεις διαφορα γυριζεις σε μια περιοχη που δεν έχει να σου προσφέρει πολλά ....ενω οσο κουρασμένος και να εισαι το βράδυ,αν μένεις κεντρικα,μια βολτα στα στενα της ναβονα θα την κάνεις....για αυτους που εχουν παει πολλες φορες στη ρώμη και ξέρουν την πολη και πως να κινηθουν ,ειναι λιγο διαφορετικά...
 

Chrelefs

Member
Μηνύματα
64
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΝΕΤΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΙΕΤΝΑΜ ΚΑΜΠΟΤΖΗ
Συμφωνω με όσα γράφεις εκτός από τη περιοχή Trastevere. Θέλει μετρό και τις απογευματινή ώρες είναι απομωνομενες οι συγκεκριμένο στάσεις. Εμεις μεναμε κοντά στη via Veneto, το ξενοδοχείο ήταν οικονομικο και ήταν πολύ καλή περιοχή γιατί είχαμε καλή πρόσβαση με τα πόδια σε πολλά μέρη. Όπως και να έχει πάντως η Ρώμη θέλει περπάτημα σε όποια περιοχή και να μένεις.
 

Spyros_Pan

Member
Μηνύματα
16
Likes
8
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Σπυρο προσπαθησες και για Βατικανο??
Μόλις γύρισα από Ρώμη. Για Βατικανό δεν δοκίμασα αλλά φαντάζομαι θα υπάρχει το ίδιο πρόβλημα. Στο Κολοσσαίο είχε μεγάλη ουρά, αλλά χάρης τις συμβουλές από εδώ πήραμε το εισητήριο από Παλατίνο σε 5λ.
 

rulakigo

Member
Μηνύματα
200
Likes
78
Επόμενο Ταξίδι
Vienna
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη,Ρωσσία
Μόλις γύρισα από Ρώμη. Για Βατικανό δεν δοκίμασα αλλά φαντάζομαι θα υπάρχει το ίδιο πρόβλημα. Στο Κολοσσαίο είχε μεγάλη ουρά, αλλά χάρης τις συμβουλές από εδώ πήραμε το εισητήριο από Παλατίνο σε 5λ.
Σπύρο καλώς όρισες.
Τί ώρα πήγες Κολοσσαίο και είχε τεράστια ουρά?? Είχε και στη Ρωμαική αγορά τέτοια ουρά?? Φευγω την Πέμπτη κ σκεφτομουν να πάω κολοσσαίο Σάββατο ή Κυριακή πολύ νωρίς. Ρωτάω γτ δε δέχτηκαν ούτε την πιστωτική για να κλείσω ον λινε στο κολοσσαίο κ το σκέφτομαι τώρα τί να κάνω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.761
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom