Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Spyros_Pan

Member
Μηνύματα
16
Likes
8
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Σαββάτο κατά τις 10 μισή και Παρασκευή μεσημέρι που απλά περάσαμε, είχε πολύ κόσμο. Η ουρά στο Κολοσσαίο ήταν πράγματι μεγάλη, αλλά αν πας είτε στο Παλατίνο (όπως εγώ) είτε στην αγορά θα τελειώσεις πολύ ποιο γρήγορα και μετά με το ίδιο εισιτήριο θα περάσεις δεξιά της ουράς του Κολοσσαίου απλά για το security check. Προσοχή όμως γιατί το Παλατίνο κλείνει ποιο νωρίς στις 16:30!
 

efipoly

Member
Μηνύματα
104
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ταξίδι-Όνειρο
Αίγυπτο
Εβγαλα εισητηρια σημερα για Βατικανο στις 12/3 κανονικα με πιστωτικη καρτα αλλα στο http://etickets.coopculture.it/index.php?option=com_snapp&view=checkout δεν μπορω να εκδοσω εισητηρια για Κολοσσεο , απορριπτει την πιστωτικη και οχι λογω οριου κτλ μαλλον τα cc φταινε?? Γνωριζει καποιος αλλο site ?? αλλιως θα επιχειρησω στο ξενοδοχειο εκει ή θα παω στη Ρωμαικη Αγορα οπως γραψατε. Ευχαριστω πολυ
 
Μηνύματα
66
Likes
39
Προτασεις για καλο και οικονομικο φαγητο και οτι αλλο καλο εχετε να προτηνετε για οτι πρεπει να δω και να κανω στην Ρωμη ???
Θα σου πρότεινα να πιεις εσπρέσσο (grand cafe) στο Sant'Eustachio Il Caffè, να φας gelato στο Giolitti (όχι παγωτό-σαμπάνια, τραγικό) και να αποφύγεις τα εστιατόρια στα τουριστικά μέρη. TripAdvisor στο κινητό απαραίτητο.
 

giorgosfats

Member
Μηνύματα
6
Likes
3
Τελικά παιδιά έκλεισα ξενάγηση με γκρουπ από ταξιδιωτικό γραφείο Ελλάδας που θα κάνουν ξενάγηση τη μέρα που με βολεύει. Να περάσετε όλοι καλά. ..
 

efipoly

Member
Μηνύματα
104
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ταξίδι-Όνειρο
Αίγυπτο
Τελικά παιδιά έκλεισα ξενάγηση με γκρουπ από ταξιδιωτικό γραφείο Ελλάδας που θα κάνουν ξενάγηση τη μέρα που με βολεύει. Να περάσετε όλοι καλά. ..
θα μπορουσες να μου πεις με ποιο γραφειο επικοινωνησες και κανονισες εδω γιατι βρισκω ωραια την ιδεα σου και μαλλον θα ειναι και οικονομικη...
 

giorgosfats

Member
Μηνύματα
6
Likes
3
θα μπορουσες να μου πεις με ποιο γραφειο επικοινωνησες και κανονισες εδω γιατι βρισκω ωραια την ιδεα σου και μαλλον θα ειναι και οικονομικη...
Με το dion tours απο θεσσαλονικη αλλα νομιζω οτι μπορεις να προσπαθησεις και με αλλα αν εχεις υπ' οψιν σου.Εγω ξεκινησα απο θεσσαλονικη και μετα θα κοιτουσα και απο αθηνα.Ηταν παντως πολυ εξυπηρετικοι...Καλη τυχη και καλα να περασεις.
 

Joanna

Member
Μηνύματα
195
Likes
57
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
Καλημερίζω τη παρέα...θέλω να ρωτήσω κάτι που ίσως να έχει απαντηθεί και να μην το έχω προσέξει..
Φτάνω Ρώμη στις 21.3 - Μ.Δευτέρα των Καθολικών και αναχωρώ στις 25.3 ..
Το ταξίδι είναι για επαγγελματικούς καθαρά λόγους, θα μείνω στο Best Western Hotel Globus, κοντά στο πανεπιστήμιο...Θα ήθελα να ρωτήσω αν , λόγω της Μ.εβδομάδας των Καθολικών, υπάρχει κάτι το ξεχωριστό, λειτουργία ίσως ή και κάποιο έθιμο το οποίο αξίζει να παρακολουθήσει ή να δει κάποιος?...
 

Spyros_Pan

Member
Μηνύματα
16
Likes
8
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Μην αγχώνεσε να τα κλείσεις από το ίντερνετ, Σαββάτο πρωί κατά της 11 πήρα τα εισιτήρια μέσα σε 5λ από την Αγορά.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.651
Likes
12.491
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Γεια σας! Θα παω για πρωτη φορα στην Ρωμη 6-10 Μαϊου και εχω βρει αυτο το διαμερισμα για 4 ατομα! Πως σας φαινεται; https://www.airbnb.gr/rooms/118796?check_in=2016-05-06&check_out=2016-05-10&guests=4
Η τοποθεσία του είναι κάπως μακριά από το κέντρο. Συγκεκριμένα θα χρειάζεσθαι περίπου 40' περπάτημα για τη Piazza Navona. Θα χρειασθεί να χρησιμοποιείτε πολύ τα ΜΜΜ, κυρίως λεωφορεία.
 

efipoly

Member
Μηνύματα
104
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ταξίδι-Όνειρο
Αίγυπτο
Μην αγχώνεσε να τα κλείσεις από το ίντερνετ, Σαββάτο πρωί κατά της 11 πήρα τα εισιτήρια μέσα σε 5λ από την Αγορά.
Σας ευχαριστω , αλλα για να γνωριζετε επιχειρησα και στο ξενοδοχειο στην Ρωμη που ημουν να χρησιμοποιησω 3 διαφορετικες πιστωτικες καρτες και παλι τις απερριπτε. Τελικα ο υπευθυνος χρησιμοποιησε τη δικη του pre paid card και μου εκλεισε εισητηρια. Τελικα το συγκεκριμενο site εχ
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.066
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom