Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

georgeofi

Member
Μηνύματα
18
Likes
1
Μια ερώτηση σχετικά με την μεταφορά από και προς fiumicino μέχρι termini.Να προτιμήσουμε το μετρό ή τα λεωφορεία terravision?
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Μια ερώτηση σχετικά με την μεταφορά από και προς fiumicino μέχρι termini.Να προτιμήσουμε το μετρό ή τα λεωφορεία terravision?
Έχει και μετρό; Όχι. Μάλλον το Leonardo Express θα εννοείς, το τρένο.
Το λεωφορείο είναι φθηνότερο αλλά κάνει παραπάνω ώρα. Κάνει 1 ώρα και 10 λεπτά υπό νορμάλ συνθήκες, ενώ το τρένο κάνει 30 λεπτά. Θα σου πρότεινα να πάρεις το Leonardo Express στο γυρισμό μόνο σε περίπτωση που είναι περίεργη η μέρα κι έχει κίνηση στους δρόμους οπότε και υπάρχει η πιθανότητα το λεωφορείο να κολλήσει και να κάνει παραπάνω από 1 ώρα και 10 λεπτά. Έχω κινδυνεύσει να χάσω πτήση έτσι. Αλλιώς, πάρε το λεωφορείο.
 

Valenthia

Member
Μηνύματα
22
Likes
10
Σε ευχαριστω πολυ kill_bill.. και το λινκ που εστειλες ηταν πολυ βοηθητικο. Ωστοσο, εμεις που φτανουμε βραδυ τα σαιτ λενε πως τα δρομολογια αραιωνουν και επισης οτι υπαρχει φρικτος συνωστισμος για τα λεωφορεια και πως ακομα και εισητηριο αν κοψεις υπαρχει περιπτωση να μην προλαβεις να μπεις. Δεν ξερω κατα ποσο ισχυουν φυσικα. Μπορείς να μου στειλεις το λινκ οπου μπορω να κλεισω εισητηρια για Βατικανο και Villa Borghese ? Σε ευχαριστω και παλι!!!
Καλησπερα ! Οριστε τα λινκ για να κλεισεις τα εισητηρια
1) http://www.galleriaborghese.it/borghese/en/einfo.htm
2) https://biglietteriamusei.vatican.va/musei/tickets/
Καλά να περάσεις .
 

katiapol

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Έχει και μετρό; Όχι. Μάλλον το Leonardo Express θα εννοείς, το τρένο.
Το λεωφορείο είναι φθηνότερο αλλά κάνει παραπάνω ώρα. Κάνει 1 ώρα και 10 λεπτά υπό νορμάλ συνθήκες, ενώ το τρένο κάνει 30 λεπτά. Θα σου πρότεινα να πάρεις το Leonardo Express στο γυρισμό μόνο σε περίπτωση που είναι περίεργη η μέρα κι έχει κίνηση στους δρόμους οπότε και υπάρχει η πιθανότητα το λεωφορείο να κολλήσει και να κάνει παραπάνω από 1 ώρα και 10 λεπτά. Έχω κινδυνεύσει να χάσω πτήση έτσι. Αλλιώς, πάρε το λεωφορείο.
Να σε ρωτησω ποσο στοιχιζειντο εισιτηριο με το τρενο μεχρι τερμινι;;
 

dimivar

Member
Μηνύματα
54
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Moscow
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Παω ρώμη για ενα πενθημερο και ηθελα να ρωτησω καποια βασικα πραγματα.!
1. Ταξιδευω με Ryanair από Αθήνα και η πτήση μου φθάνει 21:05 στο Ciampino,χωρις καθυστερησεις κλπ. Έχω διαβασει για την επιλογή των λεωφορείων TERRAVISION και σκεφτομαι να κλεισω απο το ιντερνετ, το θεμα μου ειναι οτι τα δρομολογια ειναι στις 21:30 και στις 22:30, οπότε δεν ξερω τι να κανω σε περιπτωση καθυστερησης κλπ! Το δρομολογιο των 22:30 με προβληματιζει επειδη φτανει 23:15 στο Termini και εγω εχω ακομα δρομο μεχρι Tiburtina που ειναι το ξενοδοχειο και στο site λεει πως τα μετρο λειτουργουν μεχρι 23:30. Ξερει καποιος κατι περισσοτερο σχετικα με την τακτικη των δρομολογιων κλπ ?
2. Εχω διαβασει απειρες φορες οτι οι ουρες σε Βατικανο και Κολοσσαίο ειναι παρα μα παρα πολυ μεγαλες και ηθελα να ρωτησω αν συμφερει να κλεισω εισητηρια μεσω νετ ? Επισης, λενε οτι υπαρχει καποια εκπτωση στα εισητηρια εισοδου σε φοιτητες κατω των 25 χωρων μελων της Ε.Ε. γνωριζετε αν ισχυει κατι τετοιο και αν ναι εγω πρεπει να δειξω ταυτοτητα, το φοιτητικο μου πασο της Ελλάδος, ή την ISIC καρτα που αποδυκνει οτι φοιτω σε πανεπιστημιο στην Ευρωπη ?
3. Μπορω να βρω καπου δρομολογια,τιμες κλπ για την βολτα στον Τίβερη ?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!! :)
Αλέξανδρε να προσέξεις κατι!!, οταν με το καλο θα φεύγεις απο την Ρώμη συγκεκριμένα και αφου πετας με ρυαναιρ θα σου ζυγίσουν την βαλίτσα και θα στην μετρήσουν!!! Σε μένα μου την είχαν βάλει μεσα στο κουτί να δουν αν χωράει και στην ζυγαριά οποτε ΠΡΟΣΕΞΕ μην την πατησεις
 

rena88

Member
Μηνύματα
55
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Μπολόνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΦΙΛΑΝΔΙΑ
Καλησπερα. επικοινωνησα με τον ξεναγο και κλεισαμε με 90 ευρω για το σαββατο 16/04/2016. απλα τα εισητηρια πρεπει να τα κλεισουμε μονοι μας μεσω του σαιτ του βατικανου για να αποφυγουμε την ουρα.περιμενω απαντηση για το αν ειστε μεσα.ευχαριστω.

Εμεις θα ειμαστε 14-17 / 4 και θα ειμαστε τεσσερα ατομα. Εχετε κλεισει καποιο ξεναγο?
 
Last edited by a moderator:

geortsi

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπερα. επικοινωνησα με τον ξεναγο και κλεισαμε με 90 ευρω για το σαββατο 16/04/2016. απλα τα εισητηρια πρεπει να τα κλεισουμε μονοι μας μεσω του σαιτ του βατικανου για να αποφυγουμε την ουρα.περιμενω απαντηση για το αν ειστε μεσα.ευχαριστω.
Καλησπερα! Εσεις ειστε 3? Και 4 εμεις. Συνολο 7 και τα €90 μοιραζονται αναλογα δηλαδη? Θα ρωτησω κ τους αλλους κ θα σε ενημερωσω!
 

rena88

Member
Μηνύματα
55
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Μπολόνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΦΙΛΑΝΔΙΑ
Καλησπερα! Εσεις ειστε 3? Και 4 εμεις. Συνολο 7 και τα €90 μοιραζονται αναλογα δηλαδη? Θα ρωτησω κ τους αλλους κ θα σε ενημερωσω!
Ναι εγω του ειπα πως θα ειματε 7 ατομα και μου ειπε 90 €.κ εννοειτε συν τα εισητηρια που θα τα κλεισουμε μονοι μας.περιμενω απαντηση.
 

geortsi

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπερα. επικοινωνησα με τον ξεναγο και κλεισαμε με 90 ευρω για το σαββατο 16/04/2016. απλα τα εισητηρια πρεπει να τα κλεισουμε μονοι μας μεσω του σαιτ του βατικανου για να αποφυγουμε την ουρα.περιμενω απαντηση για το αν ειστε μεσα.ευχαριστω.[/Q
Ναι εγω του ειπα πως θα ειματε 7 ατομα και μου ειπε 90 €.κ εννοειτε συν τα εισητηρια που θα τα κλεισουμε μονοι μας.περιμενω απαντηση.
Ενημερωσα τους αλλους και περιμενω απαντηση. Σου εστειλα προσωπικο μηνυμα
 

georgeofi

Member
Μηνύματα
18
Likes
1
Καλησπέρα,θα μείνω στη Ρώμη 4 βράδια και θέλω τα 2 από αυτά να βγω μέχρι αργά,επειδή είμαι και μικρός σε ηλικία,πιο πολύ θέλω σε κλαμπ,έχω κοιτάξει το shari vari και το art cafe,έχετε να προτείνετε κάτι άλλο?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.007
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom