Σέριφος Σέριφος ή Σίφνος;

ada

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΚΙΝΑ Η ΙΝΔΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ-ΒΟΛΙΒΙΑ
Συνιστώ ανεπιφύλακτα τη Σίφνο θα περάσετε πολύ καλά! Και εγώ στο Κάστρο είχα μείνει πριν από 5 χρόνια και είναι πραγματικά από τα ωραιότερα μέρη του νησιού. Να πάτε να φάτε οπωσδήποτε στην παραλία κάτω από το Κάστρο ,στα Σεράλια, που έχει ολόφρεσκα ψάρια. Από παραλίες μας άρεσε πολύ ο πλατύς γιαλός στό αριστερό καμμάτι του κυρίως, και η Χρυσοπηγή(το μηχανάκι κατεβαίνει μέχρι κάτω). Γενικά θα ευχαριστηθείτε το φαγητό και τη θάλασσα στο νησί και μην παραλείψετε να φάτε μαστέλλο.
 

gio1283

Member
Μηνύματα
22
Likes
13
μήπως ξέρει κανείς αν με συμφέρει να πάρω καλύτερα το μηχανάκι από εδώ ή να νοικιάσω κάποιο εκεί? πήγαινε-έλα είναι 36 ευρώ αλλά σκέφτομαι ότι πρέπει να κουβαλάμε και τα κράνη και τα σακ βουαγιάζ δε θα μπορούμε να τα βολέψουμε. Ξέρει κανείς τι τιμές παίζουν για μηχανάκια ή κανένα καλό γραφείο ενοικίασης στη Σίφνο? Ευχαριστώ πολύ!
 

perastikos

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Στο καυτό ερώτημα, Σίφνος ή Σέριφος για τις φετινές μου διακοπές, δεν έχω βρει ακόμη απάντηση!!! Καταλαβαίνω από όλες τις παραπάνω γνώμες, πως η Σίφνος έχει κάποια συγκριτικά πλεονεκτήματα απέναντι στη Σέριφο, όπως καλύτερο φαγητό, περισσότερες επιλογές σε διασκέδαση κάθε τύπου, περισσότερα μέρη να επισκεφτείς και να θαυμάσεις... Γενικά, η Σέριφος είναι προφανώς πιο ήρεμο νησί και λιγότερο τουριστικά αναπτυγμένο. Για μένα όμως, είναι πολύ σημαντικό, το νησί που θα πάω, να έχει αρκετές όμορφες παραλίες, που να μπορώ να επισκεφτώ. Γι΄αυτό, θέλω να επιμείνω σ΄αυτό... Στη Σέριφο, με αμάξι (δικό μου, που δεν είναι 4x4) θα μπορώ να φτάσω σε παραλίες που έχω δει και μου αρέσουν, όπως π.χ. Γάνεμα, Βαγια, Ψιλή Αμμος, Αγιος Ιωάννης? Μου λένε ότι το νησί πάσχει από οδικό δίκτυο
 

4maliaki

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
καλησπερα σε ολους...διαβασα προσεχτικα ολες τις δημοσιευσεις και ειλικρινα ειναι εξαιρετικα χρησιμες...ομως θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με τον καιρο στη σιφνο... εγω θα παω 21-7 εως 25-7 και θελω να μαθω αν σαν νησι εχει αερα τετοια εποχη! οποιος γνωριζει κατι παραπανω ας δημοσιευσει καθως πλησιαζουν οι μερες!!!
 

TETA

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΝΤΟΥΜΠΑΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ
Εχω πάει και στα δύο νησιά και ψηφίζω Σίφνο.Πολύ όμορφο νησί, γραφικοί, κυκλαδίτικοι οικισμο Κάστρο, Αρτεμώνας κ.α, ωραίες παραλίες Πλατύ Γυαλός, Χρυσοπηγή κ.α..Απο Σέριφο δεν έχω καλές αναμνήσεις και δεν θα ξαναπάω.Πάντως αν αποφασίσεις Σίφνο, να ψάξεις έγκαιρα για δωμάτιο γιατί είναι λίγα και τα τελευταία χρόνια έχει γίνει "πολύ της μόδας".
 

maritsaki

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Σέριφος
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλημέρα σας,

Δεν ξέρω αν έκανα καλά που πόσταρα εδώ ή θα έπρεπε να ανοίξω καινούργιο topic... σκεφτόμαστε με τον φίλο μου να πάμε τέλη Αυγούστου για μερικές μέρες στη Σέριφο... ποιά περιοχή είναι καλύτερα να μένεις, στη χώρα ή εκτός?
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Στο καυτό ερώτημα, Σίφνος ή Σέριφος για τις φετινές μου διακοπές, δεν έχω βρει ακόμη απάντηση!!! Καταλαβαίνω από όλες τις παραπάνω γνώμες, πως η Σίφνος έχει κάποια συγκριτικά πλεονεκτήματα απέναντι στη Σέριφο, όπως καλύτερο φαγητό, περισσότερες επιλογές σε διασκέδαση κάθε τύπου, περισσότερα μέρη να επισκεφτείς και να θαυμάσεις... Γενικά, η Σέριφος είναι προφανώς πιο ήρεμο νησί και λιγότερο τουριστικά αναπτυγμένο. Για μένα όμως, είναι πολύ σημαντικό, το νησί που θα πάω, να έχει αρκετές όμορφες παραλίες, που να μπορώ να επισκεφτώ. Γι΄αυτό, θέλω να επιμείνω σ΄αυτό... Στη Σέριφο, με αμάξι (δικό μου, που δεν είναι 4x4) θα μπορώ να φτάσω σε παραλίες που έχω δει και μου αρέσουν, όπως π.χ. Γάνεμα, Βαγια, Ψιλή Αμμος, Αγιος Ιωάννης? Μου λένε ότι το νησί πάσχει από οδικό δίκτυο
οτι πάσχει, πάσχει δε θα σου πω ψέμματα!είναι προσβάσιμες οι παραλίες υπό την προυπόθεση το αμάξι σου να μην το λύπασαι και πολυ..Πάντως ανάμεσα στα δύο νησιά και γω ψηφίζω Σίφνο δαγκωτό, επίσης από παραλίες άφθονες και υπέροχες (και χωρίς 4χ4:roll:)
 

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
Η Σίφνος έχει και αυτή πολλή διασκέδαση αλλά καμία σχέση με Μύκονο. Εάν θέλετε περισσότερη διασκέδαση και περισσότερες επιλογές πηγαίνετε Σίφνο. Και η Σέριφος όμως μου άρεσε πάρα πολύ. Και είχε ωραία ταβερνάκια και πολύ γραφικά πάνω στη Χώρα η οποία είναι κούκλα. Και στο λιμάνι ένα μαγαζί για το βράδυ είναι πάρα πολύ ωραίο, σαν Όμιλος.
 

kangoyras

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
καλησπέρα σας παιδιά και μπράβο για τις πληροφορίες.θα ήθελα να ρωτήσω για την νυχτερινή ζωή και γενικά , τη βραδινή ζωή και τον κόσμο που πάει τα καλοκαίρια στη σίφνο. Το θέμα είναι οτι θα είμαστε κοριτσοπαρέα και δεν θέλουμε να πέσουμε σε καμια ήρεμη φάση, και δεν έχουμε και τι να κάνουμε. Μύκονο δεν θέλαμε να πάμε αλλά είναι κοσμοπολίτικο ασ πούμε ή πάει γενικά νέος κόσμος? ή οικογένειες και έτσι..Ευχαριστώ πολύ
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Στη Σίφνο πάνε όλα τα είδη τουριστών! Οικογένειες, πολλά ζευγαράκια, λιγότερο παρέες (εκτός από αυτούς που έχουν εξοχικά και όπως είναι φυσικό έχουντις παρέες τους).. Η Απολλωνία έχει πολλά μπαράκια, καφετέριες κτλ. Δεν θα βαρεθείτε! Μύκονο βέβαια δεν τη λες!
 

kangoyras

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
ικαρια λαβερ ευχαριστώ πολύ, αλλα παίρνω τώρα το θάρρος και ερωτώ γιατί δεν ξέρω που να απευθυνθώ και ξέρω είναι λίγο εκτός.
Εκτός απο μύκονο σαντορίνη σκιάθο και ρόδο και πάρο ασ πούμε πού μπορεί να υπάρχει νυχτερινή ζωή με παρέες νέες κτλ? για κάποιο νησί. Απλά θέλω να σιγουρευτώ γιατι κοπέλες μαζί ...πολλές δεν μπορώ μετά γκρίνιες.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.712
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom