Σίφνος - Αύγουστος 2007

rezi

Member
Μηνύματα
78
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Cuba?Brazil?South afrika?
Ταξίδι-Όνειρο
Διαστημικη Βολτα
μολις καταλαβα γιατι δεν θα παω σιφνο.
 

rezi

Member
Μηνύματα
78
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Cuba?Brazil?South afrika?
Ταξίδι-Όνειρο
Διαστημικη Βολτα
επιτρεπεται

Γιατι ειναι ντεμεκ νησι
γιατι δεν εχει παραλιες απο οτι βλεπω οπως τις θελω εγω
και οπως λες και εσυ
«Η μεγαλύτερη απογοήτευση έρχεται το βράδυ. Μετά από 2 βράδια στο στενό της Απολλωνίας (λεπτομέρειες γι’ αυτό σε επόμενο ποστ!), λέμε οκ, θα μείνουμε Πλατύ Γιαλό, να μην πηγαίνουμε και όλο στα ίδια.. Αμ δε... Ποιος νομίζετε ότι έχασε τη νυχτερινή ζωή στη Σίφνο για να τη βρει ο Πλατύς Γιαλός; Ησυχία, νέκρα... οπότε να ‘μαστε στο αυτοκίνητο και βουυυυρ για στενό Απολλωνίας πάλι.»
Εν κατακλειδι ψιλομεγαλο νησι αρα οδηγηση κλπ.αλλα να παω που?με τετοιες παραλιες
Αν ηταν να παω σε τετοιο νησι θα πηγαινα σιγουρα σεριφο που ναι μεν οδηγας αλλα φτανεις σε μαγικες παραλιες
Η ακομα στην μηλο με την κυρια.
αυτα.
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
κοίταξε να δεις.. δε διαφωνώ και πάρα πολύ με τη συλλογιστική σου, με κάποιες παρατηρήσεις όμως:

οι αποστάσεις δεν είναι πρόβλημα.. είναι σχετικά μικρό νησί... το μόνο που δε μας προβλημάτισε είναι αυτό... και επίσης, έχεις άπειρες επιλογές να μείνεις κοντά στην απολλωνία και να μην κάνεις το βράδυ μεγάλο (όταν λέμε μεγάλο εννοούμε 10-15 λεπτά maximum) δρομολογιο...


τώρα οκ, όπως είπαν και οι άλλοι δεν είναι για 8 μέρες... είναι για 3-4.. γιατί, όπως και να το κάνουμε, καλοκαίρι 8 μέρες στο στενό, ε ήταν λογικό να βαρεθώ...:D


όσον αφορά τα μέρη, εμένα με ξετρέλαναν χρυσοπηγή και κάστρο (είναι τα μόνα μέρη στο νησί που, ναι τα λες μαγικά, και είναι κάτι το ιδιαίτερο!) και θα ξαναπήγαινα μόνο και μόνο γι' αυτά και για κάποιες λεπτομέρειες από τα άλλα μέρη... (αλλά 3ημεράκι!)

(οκ οκ το παραδέχομαι... στενό απολλωνίας θα τιμούσα και πάλι μόνο και μόνο για την οδό ονείρων! :cool:)
 

rezi

Member
Μηνύματα
78
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Cuba?Brazil?South afrika?
Ταξίδι-Όνειρο
Διαστημικη Βολτα
δεν διαφωνω,για το τριημερο ,αλλα για τα λεφτα που θα χαλασω θα παιξω ενα νησι μετα ,μετα δεν ειναι? σεριφο. και το αναφερω λογω οτι ειναι η γραμμη που παει ετσι.αλλιως μετα λεφτα αυτα θα πηγαινα αλλου.να ναι καλα και athens airways.
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
Τι άλλο έμεινε να πω για το νησί;
Ότι θα πήξετε στο κεραμικό! Πρώτα απ’ όλα θα βλέπετε φλάρους παντού, σε σημείο να τους βαρεθείτε. Φλάρος (ε μη μου πείτε ότι δεν έχετε ακούσει την έκφραση «τον κακό σου τον φλάρο!») είναι, ας πούμε, το καπάκι (το ανώτερο τμήμα) της καμινάδας με κάποιες τρύπες για να βγαίνει ο καπνός, αλλά οκ, μη φανταστείτε ότι θα τους βρείτε μόνο στις καμινάδες... Παίζουν παντού ως διακοσμητικοί, στις εισόδους των σπιτιών, στους κήπους, άλλοι βάζουν κρυφούς φωτισμούς μέσα... γενικά υπάρχει τρελό παιχνίδι με τους φλάρους. (Δεν είναι τυχαίο ότι στη φωτό που ανοίγει την ιστορία μου επέλεξα σε πρώτο πλάνο ένα φλάρο και φόντο τη Χρυσοπηγή). Επίσης, ό,τι άλλο κεραμικό θέλετε, γάστρες κ.λπ. θα το βρείτε στη Σίφνο. Στον Πλατύ Γιαλό, για παράδειγμα, θα βρείτε μεγάλη ποικιλία, για δωράκι, διακοσμητικό ή για την κουζίνα σας! Αξίζει να σημειώσω ότι τα μαγαζιά έχουν τα κεραμικά και κάπως σαν αξιοθέατα... Τα απλώνουν στον ήλιο συμμετρικά να στεγνώσουν, έτσι αποτελούν έως και ατραξιόν για τον επισκέπτη. Προσοχή μόνο μην τα πατήσετε! Χεχε!
Και δύο λόγια και για 2 μέρη που δεν έγραψα: πρώτα, τις Καμάρες, το λιμάνι, στο οποίο δεν έδωσα και μεγάλη σημασία. Οκ δεν είναι και κάτι το ιδιαίτερο, αλλά αναγκαστικά θα περάσετε, οπότε θα το δείτε. Αφήστε λίγο χρόνο για να αγοράσετε κανένα αναμνηστικό, αν σας αρέσουν όλα αυτά τα είδη «greek arts» τύπου μαγνητάκια, σφηνάκια, τασάκια και δε συμμαζεύεται… εκεί θα βρείτε πολλά! Υπάρχει ένα μαγαζί, το Folie, που λένε ότι έχει super ηλιοβασίλεμα (το καλύτερο του νησιού, καθώς ευνοεί η περιοχή)... κατά τα άλλα, δεν ξέρω τι αξίζει. Δεύτερο μέρος που άφησα απ’ έξω είναι η Χερρόνησος, ένα χωριό στο βόρειο τμήμα του νησιού, που όμως δεν πήγα για να σας δώσω info. Λένε ότι βρίσκεις και εκεί ωραία κεραμικά...
Τέλος, πώς πάει κανείς στη Σίφνο; Εμείς πήγαμε με τον «Άγιο Γεώργιο», ένα συμβατικό πλοίο, που, αυτή την περίοδο, δεν εκτελεί δρομολόγια (Νομίζω ξαναρχίζει από 5 Ιουνίου)... Επειδή στα σαλόνια γινότανε ο χαμός, δώσαμε νομίζω 2 ευρώ παραπάνω το άτομο και πήγαμε στις αεροπορικές, όπου είχε περισσότερη ησυχία... Βέβαια, πήγαμε Αύγουστο, μέσα στον πανικό! Σε συμβατικό, αν θέλετε να πάτε αυτές τις μέρες, υπάρχει νομίζω μόνο ο Αδαμάντιος Κοραής. Και τα δύο περνάνε πρώτα από Κύθνο, Σέριφο και κάνουν περίπου 6 ώρες. Βέβαια, πάντα μπορείτε να πάτε και με Highspeed και να είστε εκεί περίπου σε ένα τρίωρο!

--ΤΕΛΟΣ--
 

Attachments

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
ευχαριστώ πολύ όσους διάβασαν την ιστορία... έχουν περάσει 2 χρόνια και δίχως να έχω κρατήσει σημειώσεις δυσκολεύτηκα, αλλά ελπίζω να θυμήθηκα αρκετά για το νησί :)

και κάποιες τελευταίες φωτογραφίες...

δεν ξέρω πώς είναι ως δωμάτιο, αλλά η θέα του συγκεκριμένου καταλύματος στο κάστρο είναι συγκλονιστική! ...τόσο που σταματήσαμε στη μέση του δρόμου για τη φωτογραφία!:cool:
IMG_1771_resize.JPG
στο δωμάτιό μας στον πλατύ γιαλό, δεν είχαμε κανένα πρόβλημα με το πρωινό ξύπνημα...
IMG_1779_resize.JPG
μια γενική άποψη από τον πλατύ γιαλό από ψηλά...
IMG_1781_resize.JPG
μία περίεργη λήψη του ακρωτηρίου της χρυσοπηγής από το... αυτοκίνητο εν κινήσει!
IMG_1793_resize.JPG
παραλία στη χρυσοπηγή...
IMG_1828_resize.JPG
οι φλάροι στη σίφνο δίνουν το "παρών" παντού! ...και κυρίως είναι διακοσμητικοί! ...εδώ σε ταβερνάκι της χρυσοπηγής...
IMG_1832_resize.JPG
τμήμα της παραλίας στο βαθύ...
IMG_1860_resize.JPG
...με ελαφρύ κυματάκι και απίστευτες αντανακλάσεις του ήλιου στα νερά που με προκάλεσαν να φωτογραφίσω ακόμη και αγνώστους...
IMG_1868_resize.JPG
και τέλος μία περίεργη συνάντηση που είχαμε στους δρόμους του νησιού!
IMG_1894_resize.JPG
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
μία περίεργη λήψη του ακρωτηρίου της χρυσοπηγής από το... αυτοκίνητο εν κινήσει!

Παιζεις με τα νευρα μου;;; Εδω βρεχει και εσυ βαζεις φωτογραφιες καλοκαιρινες;; Λοιπον αυτη ειναι πολυ καλη φωτογραφια!!!!!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Chrikky ευχαριστω για το αρθρο! Το νησι εχει αλλαξει αρκετα απο οταν πηγα , αλλα διατηρει τη γοητεια του και σιγουρα αξιζει ολιγοημερη επισκεψη.
Οι φωτο σου ωραιοτατες με αποκορυφωμα τη Χρυσοπηγη απο αυτοκινητο εν κινησει!:clap:

ΥΓ δεν ηξερα τι ειναι ο φλαρος :roll: Επιβεβαιωνεται για αλλη μια φορα η εκπαιδευτικη αξια του σαιτ!
 

alexstef2

Member
Μηνύματα
307
Likes
166
Σε ευχαριστούμε chrikky για την πολύ ωραία παρουσίαση της ιστορία σου και για τις φωτό της Σίφνου. Θυμήθηκα αρκετά πράγματα.. Κ γω δεν ήξερα τι σημαίνει φλάρος.
Θα ήθελα να αναφέρω 4 πράγματα που μου έμειναν από τη Σίφνο έντονα πέρα από αυτά όλα όσα μας ανέφερες. Είναι για την κεραμική, τα μονοπάτια και τις ξερολιθιές, τους παραδοσιακούς οικισμούς και τα πανηγύρια.
Το νησί διαθέτει μια ‘οικοδομική’ γραμμή που ξεκινάει από Αρτεμώνα και καταλήγει στο χωριό Εξάμπελα περιλαμβάνοντας 7 μικρούς οικισμούς. Όλοι έχουν κάτι ξεχωριστό αλλά παράλληλα όλοι μαζί δημιουργούν μια ενιαία ‘σχεδόν’ χάραξη την οποία σπάνια έχω συναντήσει σε άλλα νησιά. Η Οία της Σαντορίνης έχει εκπληκτική χάραξη αλλά στη Σίφνο μιλάμε για 7 μικρά χωριά που ενοποιούνται. Αυτά είναι, Αρτεμώνας , Εξάμπελα, Καταβατή, Αγ. Λουκάς, Πετάλι, Απολλωνία, και νομίζω τα Φυρόγια ή το Κάτω Πετάλι (δεν είμαι σίγουρος πιο από τα δύο). Από αυτά παραδοσιακοί οικισμοί με τη βούλα είναι η Απολλωνία, ο Αρτεμώνας, το Άνω και το κάτω Πετάλι (επιπλέον στο νησί παραδοσιακοί οικισμοί είναι και το Κάστρο με τελείως διαφορετική αρχιτεκτονική-αμυντικό χωριό και προστατευμένο από ισχυρούς ανέμους, ο Φάρος και το Βαθύ). Αυτό το στοιχείο κάνει το νησί πολύ ιδιαίτερο και ξεχωριστό σε καιρούς που μιλάμε στην Αθήνα και Θεσσαλονίκη για ενοποίηση χώρων κυρίως αρχαιολογικών, παρατηρούμε παλιότερα το είχαν και αυτό εξασφαλισμένο π.χ. στη Σίφνο. Έτσι αν θέλει ένας επισκέπτης να κάνει αυτή τη περιπατητική διαδρομή θα είναι ευχαριστημένος γιατί δεν διακόπτεται η πορεία του.
Πολύ φημισμένο είναι το νησί για τις ξερολιθιές και για τα μονοπάτια του. Θυμάμαι όταν είχα πάει είχα συναντήσει μια μικρούλα ομάδα που ασχολούταν με την ανάδειξη των μονοπατιών. Δυστυχώς αυτά χρόνο με το χρόνο, όσο γνωρίζω καταστρέφονται. Όσο δε χρησιμοποιούνται θα καταστρέφονται. Σώζονται από τους λίγους τουρίστες που τα περπατούν και από εργασίες που γίνονται περιστασιακά. Κυριολεκτικά το νησί είναι διάσπαρτο από μονοπάτια με ένα πολύ μεγάλο αριθμό καταγεγραμμένων. Τα περισσότερα είναι πέτρινα αλλά υπάρχουν και πάρα πολλά χωμάτινα. Η μεγαλύτερη διαδρομή μονοπατιού στη Σίφνο είναι περίπου 2κ κάτι ώρες. Είναι βραχώδες το νησί όπως γνωρίζετε και για ένα κομμάτι πράσινης και καλλιεργήσιμης γης οι κάτοικοι δημιουργούσαν της ξερολιθιές από πέτρα χωρίς λάσπη με πολύ καλό χτίσιμο ώστε να εφαρμόζονται οι πέτρες σε μεγάλο βαθμό. Πανοραμικές φωτογραφίες δείχνουν ότι το νησί είναι γεμάτο από τέτοιες. Είναι χαρακτηριστικό των κυκλαδονήσιων αλλά στη Σίφνο γίνονται ακόμα πιο έντονες ομορφαίνοντας έτσι το άγριο τοπίο. Και βέβαια η εναρμόνιση της ξερολιθιάς και των μονοπατιών με το τοπίο σε ανταμείβει. Στις περισσότερες που υπάρχουν στη Σίφνο έχουν το ίδιο χρώμα με το χώμα της γης.
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
alexstef2, σ'ευχαριστώ πολύ για τις προσθήκες! έχω ακούσει κι εγώ για τα μονοπάτια, αλλά όπως έγραψα η παρέα μου είχε ένα θέμα με πρόσφατη μικροεπέμβαση στο πόδι, οπότε δεν υπήρχε περίπτωση για υπερβολικό περπάτημα! ...ακόμη κι έτσι όμως, οι διακοπές μας δε χάλασαν στο ελάχιστο και το αυτοκίνητο μάς πήγε παντού :)

είπα ότι έκλεισα, με αφορμή το ποστ σου όμως, θα βάλω 4 φωτό ακόμη από τοπία στη σίφνο, μια και μίλησες για το νησί γενικά και το χρώμα του...
IMG_1903_resize.JPG
ακόμη μία...
IMG_1758_resize.JPG
και ακόμη μία...
IMG_1761_resize.JPG
και οριστικά η τελευταία... χεχε!
IMG_1763_resize.JPG
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom