Γαλλία Ιταλία Σαρδηνία - Κορσική

Dimitra-p

Member
Μηνύματα
8
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
mmmm.....????
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΗ ΤΟΥ ΠΥΡΟΣ
Γεια ξανά!

Κατά την γνώμη την δική μου και των υπόλοιπων 3 από την παρέα, η Κορσική είναι μακράν πιο όμορφη & πιο ακριβή από την Σαρδηνία. Είναι σαν βγαλμένη από παραμύθι, απόκρημνη και οι φαρδιές παραλίες (που λέω οτι μοιάζουν με την Ταυλάνδη) έχουν τυρκουάζ νερά με κάτασπρη άμμο!
'Οσο για τους περιβόητους espresso (ρώτησα και τους υπόλοιπους, ένας εξ αυτών είναι ο άντρας μου) και επιβεβαίωσαν το αστρονομικό ποσό, προσθέτω μόνο οτι ήταν double espresso!!!
Εκεί επίσης, σε κάνουν βόλτα με το κλασσικό τραινάκι μόνο για να σου δείξουν τις βίλλες των επωνύμων (Armani, Gautier, Naomi Campell, κτλ). Αυτά!!

Τώρα σκέφτομαι μήπως το καλοκαίρι ξαναπάω Ταυλάνδη, είναι το "απόλυτο", καταπληκτικές αναμνήσεις.
(Koh Samui δεν έχω πάει!!!)
Θα δούμε...
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Αμα πας Σαμουι βαλε στο προγραμμα σου και κο πανγκαν και κο ταο.
Πιο natural κατασταση.:bbq:
 

EVIE24

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΡΔΗΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Γειά σου Δήμητρα!
Είμαι στη φάση που ψάχνω πληροφορίες για Σαρδηνία..Λέω να πάω δεύτερο 15-ήμερο Ιουνίου!
Αν μπορείς δώσε μου περισσότερες πληροφορίες. Θα με ενδιέφεραν μέρη που αξίζει να επισκεφτώ και επειδή το αεροπλάνο προσγειώνεται στο Κάλιαρι αξίζει να κλείσω ξενοδοχείο και τις 7 μέρες εκεί και να κάνω εκδρομές ή θα μου πρότεινες να μείνω 1-2 βράδυα στο Κάλιαρι και μετά Κόστα Εσμεράλδα 'η κάποιο άλλο μέρος?(ποιο?)
Αυτάααααααααααααααα!

Θα περιμένω την βοήθειά σου!;)
 

Kate7

Member
Μηνύματα
122
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Europe roadtrip by moto
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Κι εγώ εχω κλείσει για Σαρδηνία 4 μέρες τον Ιούνιο με alitalia (ευτυχώς διαβασα το ποστ για τις φτηνές τιμές με 99 ευρώ και το έκλεισα!!). Θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο.
Οποιος έχει πληροφορίες γενικότερα ας ποστάρει.
Ευχαριστώ πολύ παιδιά ;)
 

axl954

Member
Μηνύματα
21
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
δεν ξερω αν θα εχω λεφτά
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Αφρικής
Είχα την τυχη να πάω Κορσική το καλοκαίρι του 2005. Μάλιστα ήταν 15Αύγουστος και πέσαμε στις ημέρες εκείνες που στην πρωτεύουσα Αζαξιό υπήρχαν πολλές εκδηλώσεις προς τιμή του Ναπολέοντα (που είναι και γενέτειρά του) με κοστούμια εποχής. Μάλιστα στο κάστρο της πόλης διανυκτερέυουν κανονικά άντρες ντυμένοι στρατιώτες με ρούχα εποχής, με πυρσούς και όλο το θέαμα είναι καταπληκτικό. Όσο αφορά τις παραλίες...τι να πώ.!!! Αξίζει οποσδηποτε το Πόρτο Βέκιο (Porto Vechio) και η παραλία της Verghia λίγο μετά το Porticio μερικά χιλιόμετρα έξω από την πρωτεύουσα και προς τα νότια. Πραγματικά και εγώ δεν πίστευα ότι υπάρχουν τέτοιες παραδισένιες παραλίες με κρυστάλλινα νερα στην γειτονιά μας.
 

brabus67

Member
Μηνύματα
15
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
βενετια
Ταξίδι-Όνειρο
κουβα
διακοπεσ 13 μερεσ σαρδηνια φετοσ porto cervo και κατ επεκταση costa smeralda με διαφορα τα καλυτερα τουριστικα θερετρα τησ μεσογειου για χαμηλα βαλαντια μεινεται olbia φτηνο φαγητο καφεσ εχει και ωραια παλια πολη για υπερυψηλα ομωσ μονο στα κοντινα περιξ του porto cervo.απιστευτο και με χιλιομετρα διαφορα το πιο ομορφο και εξωφρενικα ακριβο μεροσ τησ βορειασ σαρδηνιασ .σεπτεμβριο μηνα πουθενα ελληνασ ουτε για δειγμα, ουτε ενασ, παραλιεσ αναρυθμητεσ και απιστευτεσ ξαπλωστρεσ απο 20 ευρω.πριν πατε προσ αλγκερο καντε διαθηκη δρομοσ κυρ ελεησον
 

eubea

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γεια σας
Σκέφτομαι να πάω 8-10 τον Αύγουστο Σαρδηνία και Κορσική. Πως να κατανείμω το χρόνο μου;
Ευχαριστώ
 

Erika K.

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Πληροφορίες για Κορσική και Σαρδηνία

'Ηθελα πάντα να γράψω για ένα ταξίδι που ξεκίνησε τυχαία, αλλά μου άφησε έναν αέρα αρχοντιάς όταν το ολοκλήρωσα. Αυτά, (και χιλιάδες άλλα μαγικά) μπορεί να κάνει το εξαιρετικό μίγμα της Ιταλίας με την Γαλλία!!!
Πολύ κοντά στην Ρώμη (κάπου 80χλμ) βρίσκεται ένα λιμάνι που ονομάζεται Τσιβιταβέκια, από κει που λες, περνάς στο νησί που ανήκει στην Ιταλία, την μαγευτική Σαρδηνία. Η αναγέννηση είναι παρούσα! Σε περιμένει! Το Σάσσαρι είναι ο πιο κοντινός τόπος διαμονής, ακόμα τίποτα δεν σε προιδεάζει για ότι θα ακολουθήσει.
Από εκεί λίγα χλμ σε χωρίζουν από το Κάλιαρι που είναι η πρωτεύουσα της Σαρδηνίας και είναι τέλεια για να ξεκινήσεις την περιήγηση σου στις βορειοανατολικές ακτές του νησιού που βρίσκονται τα καλύτερα θέρετρα της μεσογείου, Costa Esmeralda & Portο Chervo!!! Δεν υπάρχουν λόγια για τα ειδυλλιακά τοπία που αντικρύζεις.
ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ... αποφασίζεις ότι θα πάρεις το F/B (1 ώρα) για να περάσεις στην Κορσική (νησί που ανήκει στη Γαλλία) μέσω του ομορφότερου φιόρδ στο λιμάνι του Μπονιφάτσιο!!! Η λέξη "λιμάνι" δεν έχει σχέση με τον πίνακα ζωγραφικής που έχεις μπροστά στα μάτια σου, μια κρεμαστή πόλη βγαλμένη από παραμύθι!!!
Ετσι είναι όλη η Κορσική! 'Ενα παραμυθένιο μέρος. 'Οταν ακόμα ήμασταν Σαρδηνία κάτι Ιταλοί μας είχαν πει ότι οι θάλασσες της Κορσικής μοιάζουν με της Ταυλάνδης! Γελάσαμε τότε, έχοντας πλήρη εικόνα της Ταυλανδης που είχαμε πρόσφατα περάσει 25 μέρες!! ΑΤΙΜΟΙ ΙΤΑΛΟΙ!!! Είχαν δίκιο!!! Σε έπιανε τρέλλα!! Τέτοιος παράδεισος στην Μεσόγειο??? Ajacsio, Piana, Bastia μαγικά!
Είναι καλή πρόταση! Θα πάω ξανά μια μέρα....:cool:

Γεια σου Δήμητρα και σε ευχαριστούμε για τις γλαφυρές πληροφορίες. Πες μου σε παρακαλώ στην Κορσική πόσο θα άξιζε να διαμείνει κάποιος - το ελάχιστο ή το μέγιστο? - και που-σε ποιο σημείο?? ώστε να έχει καλή εικόνα χωρίς να πλήξει ενδεχομένως..αντίστοιχα στην Σαρδηνία πόσο το ελάχιστο θα ήταν καλά? Και που κατά προτίμηση να έχει ως βάση? φίλοι μου έχουν πει να μοίραζα την διαμονή μου 4-5ημ. στον Βορρά και 4-5 ημέρες στον Νότο.. Αληθεύει? Ποιο είναι το πιο συναρπαστικό στοιχείο στην Σαρδηνία? ή....;) ΌΛΑ?? χα..χα.. Όποιος άλλος θάθελε να με πληροφορήσει για τα παραπάνω είναι more than welcome..!!
 

annabell80

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
ΟΔΙΚΟ ΤΑΞΙΔΙ

'Ηθελα πάντα να γράψω για ένα ταξίδι που ξεκίνησε τυχαία, αλλά μου άφησε έναν αέρα αρχοντιάς όταν το ολοκλήρωσα. Αυτά, (και χιλιάδες άλλα μαγικά) μπορεί να κάνει το εξαιρετικό μίγμα της Ιταλίας με την Γαλλία!!!
Πολύ κοντά στην Ρώμη (κάπου 80χλμ) βρίσκεται ένα λιμάνι που ονομάζεται Τσιβιταβέκια, από κει που λες, περνάς στο νησί που ανήκει στην Ιταλία, την μαγευτική Σαρδηνία. Η αναγέννηση είναι παρούσα! Σε περιμένει! Το Σάσσαρι είναι ο πιο κοντινός τόπος διαμονής, ακόμα τίποτα δεν σε προιδεάζει για ότι θα ακολουθήσει.
Από εκεί λίγα χλμ σε χωρίζουν από το Κάλιαρι που είναι η πρωτεύουσα της Σαρδηνίας και είναι τέλεια για να ξεκινήσεις την περιήγηση σου στις βορειοανατολικές ακτές του νησιού που βρίσκονται τα καλύτερα θέρετρα της μεσογείου, Costa Esmeralda & Portο Chervo!!! Δεν υπάρχουν λόγια για τα ειδυλλιακά τοπία που αντικρύζεις.
ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ... αποφασίζεις ότι θα πάρεις το F/B (1 ώρα) για να περάσεις στην Κορσική (νησί που ανήκει στη Γαλλία) μέσω του ομορφότερου φιόρδ στο λιμάνι του Μπονιφάτσιο!!! Η λέξη "λιμάνι" δεν έχει σχέση με τον πίνακα ζωγραφικής που έχεις μπροστά στα μάτια σου, μια κρεμαστή πόλη βγαλμένη από παραμύθι!!!
Ετσι είναι όλη η Κορσική! 'Ενα παραμυθένιο μέρος. 'Οταν ακόμα ήμασταν Σαρδηνία κάτι Ιταλοί μας είχαν πει ότι οι θάλασσες της Κορσικής μοιάζουν με της Ταυλάνδης! Γελάσαμε τότε, έχοντας πλήρη εικόνα της Ταυλανδης που είχαμε πρόσφατα περάσει 25 μέρες!! ΑΤΙΜΟΙ ΙΤΑΛΟΙ!!! Είχαν δίκιο!!! Σε έπιανε τρέλλα!! Τέτοιος παράδεισος στην Μεσόγειο??? Ajacsio, Piana, Bastia μαγικά!
Είναι καλή πρόταση! Θα πάω ξανά μια μέρα....:cool:
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ..
σκεφτομαστε να κανουμε οδικως αυτο το ταξιδι το καλοκαιρι, κ σκεφτομασταν αν αξιζει...αποτι διαβαζω μαλλον αξιζει ε? θα ηθελα καποιεσ σχετικεσ πληροφοριες, αν ειναι ευκολο για οτιδηποτε για το μερος...ευχαριστω
 

brabus67

Member
Μηνύματα
15
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
βενετια
Ταξίδι-Όνειρο
κουβα
εχω παει σαρδηνια 2 φορες απο 15 μερες καθε φορα .μεινε ολμπια στο hotel panorama και θα με θυμηθεις παρε και την σουιτα του η οποια ειναι σε πολυ καλη τιμη για την περιοχη .η ολμπια δεν ειναι τιποτα το φοβερο αλλα τρως φθηνα και κοιμασε φθηνα σε σχεση με κοστα σμεραλδα που φανταζομαι ειδες τις τιμες.πορτο τσερβο για βραδυ ειναι ολα τα λεφτα δευτερο ερχεται το πορτο ροτοντο και το αλκερο ειναι πολυ ωραιο αλλα μακρια και με πολυ επικινδυνο δρομο .οι παραλιες ειναι αμετρητες στο βορειο κομματι και απλα απιστευτες .πηγαινε και ισολα λα μανταλενα και ισολα λα ταβολαρα με τα μομπυ τα καραβακια.να πας οποσδηποτε και σε μια παραλια που λεγεται μπερκιντα και ειναι βορειοανατολικα οτι αλλη απορεια εχεις μου λες το τηλ μου στην διαθεση του καθενος με p.m
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Αξιζει,αραγε,να παει καποιος,Σαρδηνια η Κορσικη,Νοεμβριο η Δεκεμβριο?
 

brabus67

Member
Μηνύματα
15
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
βενετια
Ταξίδι-Όνειρο
κουβα
Αξιζει,αραγε,να παει καποιος,Σαρδηνια η Κορσικη,Νοεμβριο η Δεκεμβριο?
εγω ειχα παει και τις 2 φορες αρχες σεπτεμβρη και ηταν τελεια.αυγουστο μην πας τουλαχιστον κοστα σμεραλντα οι τιμες ειναι οι διπλες και θα τρως απιστευτη κινηση για να φθασεις στις παραλιες .νομιζω η περιοδος που λες ειναι εντελως λαθος για σαρδηνια
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.150
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom